Německá centrální banka žádá společně s odbory růst mezd

Inspirující motivace pro Českou národní banku

Německá centrální banka se připojila k výzvám odborů na zvýšení mezd. U nás by podobný apel České národní banky zřejmě vyvolal šok, ale podle německých bankéřů současný růst tamní ekonomiky opravňuje požadavek na vyšší mzdy. Souznění s odbory vysvětluje centrální banka tím, že vyšší příjmy obyvatel by mohl omezit nebezpečí, že se Německo dostane do deflace.

Vzhledem k dobré konjunkturní situaci, nízké nezaměstnanosti a celkově dobré perspektivě vývoje ekonomiky je vývoj mezd v Německu jen velmi mírný,“ řekl vrchní ekonom centrální banky Jens Ulbrich v televizi n-tv.

Podniky mají dost prostoru k tomu, aby zvyšovaly mzdy rychleji, než to v současnosti činí.Německé reálné mzdy přitom letos rostou nejrychleji za posledních 15 let. Zhruba 16,5 milionu zaměstnanců krytých kolektivními dohodami si zajistilo pro letošní rok průměrné nominální zvýšení mezd o 3,1 procenta. Meziroční inflace v červnu byla na úrovni jednoho procenta.

Německá centrální banka v minulosti vyzývala spíše ke mzdové zdrženlivosti. Podle Ulbricha ale současný obrat odpovídá vývoji německého hospodářského cyklu. „Když se ekonomice nedaří, žádáme odbory o zdrženlivost. Teď, když se hospodářství rozbíhá, se mohou mzdy klidně zvyšovat rychleji,“ uvedl Ulbrich. Zvýšení mezd by podle mluvčího mohlo vést k tomu, že se inflace přiblíží ke dvěma procentům, na které centrální banka cílí.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zedd
zedd
25. 7. 2014 16:31

Aj, to je krutá podpásovka modrým soudruhům nejen v DE, ale i v CZ.
Mmch nevím, kde to bylo, ale zrovna dnes si někdo (konečně) ztěžoval na nepoměr produktivity práce a reálné mzdy v porovnání se západní Evropou.
Už se těším, jak zdejší ekolumeni začnou kňourat ve smyslu: Za práci by ste – hovada líná – měly platit! Kde jinde se něco naučíte, když školství je prokazatelně v desolátním stavu. Hybaj makat. Že práce není? Zeptej se v agentuře, ta ti dá brigádu a možná i zaplatí.

Béda
25. 7. 2014 16:38

zedd,

my nejsme Německo ale kolonie. U nás by soudruzi lichváři z ČNB a oligarchové, kteří vlastní vládu, média a politické strany spustili povyk o konkurenceschopnosti a potřebě probojovat se do čela pelotonu v závodu ke dnu. Až budou v ČR platy nejnižší, pak teprv nastane ráj a doženeme Rakousko a Německo (jak pravil Václav Já 2. – amnestovač)

Béda
25. 7. 2014 16:44

Krom toho, v ČR již dávno nejsou odbory. Jejich bossové se starají hlavně o svou politickou kariéru a nikoliv o „dotěrné“ zbídačované zaměstnance a jejich potřeby.

Sugar Ray
Sugar Ray
25. 7. 2014 17:24

Děje se něco hodně zajímavýho , otrokáři z nejrůznějších zahraničních firem operujících v oblasti s vysokou nezaměstnaností tj. tady u nás na Mostecku a okolí berou teď nový proletáře rychle a zběsile , všechny firmy tady v průmyslový zoně Most , Havraň , Bílina atd. Co se děje ? Pracovní agentury berou všechno co dejchá , fluktuace lidskejch zdrojů je očividně značná . Pro koho se vyrábí ? V pondělí vzaly na steč UP v Mostě náborářky z TPCA , to musí bejt už fakt asi dost zoufalí když objíždí pracáky v takových sociálně proletářskecjch baštách , vůbec nechápu co… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
25. 7. 2014 17:37

Z takovýma imbecilama musí člověk pracovat , koexistovat . Tady je jedna politika a nastavený myšlení lidí , musíš makat . To je všechno , jestli to má cenu , čeho tim dosáhneš s myšlenim otroka za 10-11 tisíc měsíčně to je vedlejší . Nereflektujou chování těch firem a vůbec celkovou realitu , odbory to slovo už dávno vypustily ze slovníků . Ty už ani snad neví co to je , co to znamená . S takovym materiálem je to pohoda , všeobecný povědomí firem , oligarchů , banksterů , korporací o chování zdejších otroků je nenutí nic měnit a… Číst vice »

Béda
25. 7. 2014 17:44

Sugar Ray,

povídal mi dobrý známý, jak to bylo u nich v podniku. Západní firma chtěla, aby mzdy zaměstnanců byly mnohem vyšší ale zdejší „český“ management firmy, aby se líp „zapsal“ u mateřinky trval na nižším mzdovém nastavení. Taky proto, že by to udělalo v regionu „zlou krev“ a vyšších mezd by se mohli dožadovat ztaky další zaměstnanci.

Béda
25. 7. 2014 18:02

dovětek (ta firma byla německá)

r.m.
r.m.
25. 7. 2014 19:59

Béda napsal

dovětek (ta firma byla německá)

udělali jsme si to sami tolerancí bezskurpulózních omezených sviní, ještě, že jsem z ráje Sugar Raye vyemigroval před 1/4 stoletím.
a jinak, našel jsem zmínky o Babišovi, našem zachránci ve slovenskej tlači.
Prej má společný byzny se současným slovenským ministrem hospodářství. To zas peníze Čechů pofrčí na Slovensko jako za Husáka?
http://www.etrend.sk/rubrika/10339-tema-andrej-babis/edition-1063.html
http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/o-slovakovi-ktory-poblaznil-cesko-kaviarenskom-sachu-a.html

idiotronic
idiotronic
26. 7. 2014 13:47

No jo, na ten čtyřnásobek českých platů se sice Němci zmůžou, ale najít zpěváka formátu Michaela Kocába, který by dokázal holýma rukama vyhnat cizí vojska ze země,na to prostě Němci nemají…
Pokud vám tento výrok připadá málo dementní, večer na ČT můžete sledovat oslavu výročí triumfálního vítězství.
(jádro úvahy opsáno u Oskara Krejčího)