Nabízíme czexit

Inspirováni jednoznačným výsledkem britského referenda o vystoupení z EU (4% jsou víc, než úrok v bance) a následným pronikavým zlepšeném všech ekonomických a sociálních ukazatelů v Británii, rozhodli se Svobodní (krycí jméno Petra Macha) nabídnou Čechům czexit:

FBczexit-20160612

Mají na to dokonce i speciální web, kde se to sice hemží slovy jako „suverenita“ a „samostatnost“, ale co bychom vystoupením z EU vlastně získali a co by se pro nás tak zásadně změnilo (k lepšímu), aby se nabídka czexitu stala neodolatelnou, jsem se tam nedočetl.

Zkusím to tedy sám…

Tak předně bychom mohli zase svítit zastaralými Edisonovými žárovkami a pálence z brambor bychom mohli říkat „rum“. Také bychom už neposílali žádné peníze do Bruselu (juchů) a Brusel by neposílal žádné k nám (dvojité juchů, protože dotace křiví trh a vyvolávají nepřirozený a neorganický pokrok).

A to je tak všechno, co mě napadá. Žádná suverenita by se samozřejmě nekonala, protože dokud budeme v NATO – a vystoupení z NATO Svobodní nenabízejí – tak stejně žádnou suverenitu mít nebudeme.

A vlastně ani s tím rumem to není jisté, protože pokud budeme chtít obchodovat se zeměmi, které v EU zůstanou – a to chtít jistě budeme – tak stejně budeme muset respektovat jejich pravidla, akorát bez možnosti jim do toho jakkoliv mluvit.

Vystoupením z EU totiž nezmizíme z Evropy, zůstaneme tam, kde jsme, pořád budeme do evropských struktur a procesů tak či onak zapojeni, pořád nás bude (torzo) EU ovlivňovat. Leda snad že bychom kolem sebe postavili Velkou českou zeď, vytrhali všechny telekomunikační kabely a tak podobně, až bych se stali takovou evropskou KLDR.

Jeden přínos vystoupení z EU by tu sice byl, ten ale není pro každého – zmizeli by všichni, kdo mohou našim politikům, kmotrům, šíbrům a oligarchům koukat pod prsty.

Jádro pudla je totiž v tom, že naši „svobodu“ a „suverenitu“ neomezuje EU, ale kapitalismus obecně, přesněji řečeno ochrana investic. Naprostou většinu aktiv nacházejících se v Čechii vlastní zahraniční investoři, kterým musí – už jenom proto, že jsou vlastníci, tedy v kapitalismu privilegovaná třída – republika vycházet vstříc. A tohle je chomout, ze kterého se jen tak nevyvlíkneme a Svobodní ani nic takového nejenom nenabízejí, ale ani nechtějí.

Ano, můžeme vystoupit z EU, ale bude to změna jenom formální a kosmetická, nic významného, snad vyjma dobrého pocitu, tím nezískáme, na podstatě společenských vztahů a mezinárodních závazků se tím nic nezmění. Pořád budeme kolonií kapitálu, pořád budeme pomocnými sbory NATO, jenom nebudeme v EU.

No neberte to.

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 30 komentářů