Naše hodnoty

Bude mi sedmdesát, dodělávám a nestačím se divit. Přičítám to senilitě stáří. Byl jsem například na přednášce o zlém komunismu, a jak říkám, nestačil jsem se ve své stařecké demenci divit tomu, co nám to tam navykládal nějaký dvacetiletý lektor.

Netušil jsem, jak byl ten komunismus špatný a zlý. Když v něčem žijete, tak o tom nemáte to správné ponětí. Získáte jej teprve až s odstupem času od těch, kteří to nezažili. Je to podobné jako u soudu, kde vás soudí soudce, který souzený zločin nevykonal. Ten má o zločinu jistě to nejlepší ponětí. Stejně tak nevíme, jak je skvělá ta svoboda a demokracie, když ji právě prožíváme. Máte se na co těšit, vy mladí, kteří se dožijete jejích konců. To budete čubrnět, jak jste nevěděli, v čem jste žili.

Vůbec jsem nevěděl, jak byl ten reálný socialismus odporný, hnusný a špatný. Z těch socialistických filmů, které pořád všude vysílají v televizi, se to vůbec nedozvíte. Jak moc byl špatný socialismus, jsem nezjistil, ačkoliv jsem byl nespravedlivě odsouzen, naší velkostatkářské rodině sebrali majetek (jednu krávu a žebřiňák), nemohl jsem studovat a nebyl jsem v KSČ a jiných komunistických organizacích. Z toho všeho je vidět, že jsem byl pěkně hloupý, a proto jsem také nemohl správně pochopit ty strašné zločiny a závady socialismu. Proto jsem se nechtěl politicky angažovat do jeho budování a trpěl diktaturou (tomu) proletariátu.

Teď, jak na nás táhnou ty hordy fanatických muslumanů a teroristů, tak se pořád mluví o tom, že bychom měli chránit naše hodnoty. Jsem rozhodně pro, abychom je chránili. Jen si občas lámu hlavu, které to jsou, ty hodnoty. Sám žádné hodnoty v bance ani ve slamníku nemám. Mám jenom dnu, revma a umělé zuby, které na noc vyndávám z huby. S bezprizorním nezaměstnaným synem žiji v podnájmu, který sežere celý důchod. A tak vybírám popelnice a v hospodě myji nádobí. Žiji si jako na zámku. Nejsem na hodnoty náročný, a tak si chválím.

Televizi nemám. Jen když si přivydělávám v hospodě tím mytím nádobí, tak se na ni sem tam pohlédnu. Pak mám možnost sledovat ty naše hodnoty, které máme bránit. Jinak nemám čas je hledat. Blaží mne, že žijeme ve vyspělé demokracii, neboť máme svobodu, možnosti a pozitivní myšlení. Již se nemusíme nijak omezovat. Jde o hodnoty.

Například, tuhle jsem v té hospodě sledoval ty hodnoty v televizi. Jeden velice známý lékař tam odpoledne dětem doporučoval přípravek na erekci. Oblažilo mne, jak ta lékařská věda velice pokročila. Za nás, když jsme byli mladí, jsme žádné přípravky na topoření údu nepotřebovali. Byli jsme zaostalí. Vědecký pokrok nás nezajímal.

Když jsem včera večer po práci opouštěl hospodu, zakopl jsem na ulici o jednu slušně vypadající, pomočenou, zlitou a zfetovanou dívku. Ležela bezvládná na zemi. Kalhoty měla napůl stažené z potetovaného zadku. Jedno prso měla obnažené a ksichtem se válela ve zvratcích. Přicházející a odcházející hosté ji poklidným tempem demokracie překračovali.

Nedovedu si představit, že by naše dívky a ženy musely chodit po ulicích zahalené, nemohly se válet ve zvratcích na ulici, anebo si na koupališti nemohly sundat všechny díly plavek a opalovat si své vyholené a ocvočkované přirození. Vždyť by to byla naprostá totalita. Co by to bylo za hodnoty, za svobodu a demokracii, kdyby naši lékaři nemohli našim dětem v televizi prodávat přípravky na erekci? Přece byste nechtěli, aby se ti zlí komunisté vrátili, a aby vám zase zauzlovali vaše ohanbí.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
27. 12. 2015 18:41

Ano, o komunistech víme, že lhali, když tvrdili že k žádnému znárodňování drobných podnikatelů a k měnové reformě nedojde. Dokončili znárodňování a zestátňování, které začali již Masaryk a Beneš, vyvlastnili podnikatelům majetky, provedli měnovou reformu v určitém dvojitém poměru, kterým ochudili hlavně majetné lidi a lidi s úsporami a srazili je na stejnou startovací pozici s ostatními. Taky dali každému práci a téměř všem bydlení a jistoty, udrželi zemi mimo válečných angažmá. Pohadrákoví politici takoví nebyli. Ti slíbili, že k žádnému kapitalismu nedojde, že nebudou nezaměstnaní a bezprizorní. Demokraté naopak vyvlastnili a vytunelovali stát. Provádějí na rozdíl od komunistů nikoliv… Číst vice »

Béda
27. 12. 2015 18:43

oprava: … a to jsme teprv za polovinou doby, po kterou vládli komunisté.

niky
niky
27. 12. 2015 18:51

TO BYLA ZLÁ DOBA Ach, jo… To byla otrava, jít do obchodu a vůbec se nezajímat o to, zdali tam prodávají bezpečné hračky pro děti, jídlo v restauraci má stejnou gramáž, složení a cenu v Aši jako v Praze. Ach, jo… To byla otrava mít ještě před maturitou, vyučením jisté umístění a připravené pracovní zařazení hned po prožitých posledních prázdninách! Ach, jo …. Každý musel do práce a to si ještě mohl vybírat, zda přijme práci, kde se upíše třeba na 10 let a oni mu za to dají podnikový byt nebo nenávratnou půjčku na stavbu rodinného domku. Ach, jo…… Číst vice »

niky
niky
27. 12. 2015 18:52

Kolik lidí tenkrát snilo o tom, aby mohli pracovat o 10 – 15 let déle. Ach, jo…. Po operacích se dělo lidem také bezpráví. Zpravidla 6 týdnů se člověk zotavoval v nemocnici a poté doma. Vůbec mu nebylo dopřáno sladkého pocitu hrůzy, zda ho po návratu do práce hned nepropustí. A co teprve, když vás do půl roku po operaci poslali do lázní. A ti komunističtí tyrani nám nedali žádnou možnost finanční spoluúčasti. Ne přátelé, nedali nám možnost zaplatit si ani třetinu. Letci, horníci,policajti měli každoročně plně zdarma nařízeny lázně pro rehabilitaci organizmu. Ach, jo… Bylo to opravdu děsivé a… Číst vice »

niky
niky
27. 12. 2015 18:53

Tak čtěte dál svůj bulvár a koukejte na seriály, v tom je naše budoucno!
Vědět, kdo s kým spí, kdo má nejlepší sex a jak často atd., atd., atd.!!!
Protože přesně tohle nás jedině zachrání!!!
Vždyť jíž máme co jsme chtěli a zloději si žijí v klidu, přepychu a blahobytu.

LF
LF
27. 12. 2015 18:59

Starýho psa novým kouskům nenaučíš a úctě ke stáří se mě snažili zamlada taky učit, ale to, co se mi na novém režimu líbí nejvíc, je právě ta svoboda, kdy mě nikdo nemůže činit zodpovědným za osud povaleče, který si nechá platit bydlení od 70 letého otce (!) nebo zfetované coury. Oba patří do škarpy a nemám s tím nejmenší problém. Nechci je vychovávat místo otce, který syna nenaučil nic, čím by mohl být druhým užitečný a místo matky, která dceru málo fackovala a nenaučila ji slušnému chování. Jejich problém. Ne můj. Během svátků Vánočních se nesluší mluvit takto nepěkně,… Číst vice »

Béda
27. 12. 2015 19:26

LF „…Starýho psa novým kouskům nenaučíš a úctě ke stáří se mě snažili zamlada taky učit, ale to, co se mi na novém režimu líbí nejvíc, je právě ta svoboda, kdy mě nikdo nemůže činit zodpovědným za osud povaleče, který si nechá platit bydlení od 70 letého otce (!) nebo zfetované coury…“ Za hrozných komunistů jste s tímto nemusel mít problém. Mladí po skončení školy se nemohli povalovat ale museli makat. A zfetovat se nebylo zdaleka tak lehké jako dnes, když máte svobodu se povalovat anebo zfetovat. A člověk mohl bez obav bloumat nočním městem anebo nechat odemčený byt. Pravděpodobnost… Číst vice »

LF
LF
27. 12. 2015 20:22

Béda napsal Za hrozných komunistů jste s tímto nemusel mít problém. Právě „hrozní komunisti“ se snažili (a mysleli to z velké části řadového členstva dobře, to se musí přiznat) neustále někoho vychovávat. Taková výchova a dohled něco stojí. A platilo se to právě z neprávem nízkých odměn intelektuální (+ dnes podnikatelské) elity. Tohle vážně vracet nechci; představu, že bych se dostal příjmově max. na 4 násobek mediánové mzdy? Ani omylem. Ale ano, máte pravdu; pokud už mám mít sympatie k nějaké levici, pak k té socialistické, ovšem bez svých excesů. A nepřehánějte, přepadení, loupeží a vražd nebylo tisíckrát, ale cca… Číst vice »

zart
zart
27. 12. 2015 20:53

Koukám, že se inteligentní humor vytratil. Nebo se vytratili ti, kteří jej chápou?

Sasin
Sasin
27. 12. 2015 20:59

Komunisti udělali svým odpůrcům jen to, co dělali svým odpůrcům, feudálské straky. Čli nic nového. Principem je totiž to, že nebude mít nigdo nepovolaný podíl na půdě a rozpočtu, jen ti kterým to dovolím. Každý, který by mohl poslat Zemana do řiti i s jeho prací, je nepřítel systému. Nepohodlný soběstačný drzoun, který si dělá na sebe či rodinu a na jeho veličenstva kajdí z vysoka je pro ně horší skutková podstata než všechny státní dluhy a fingované dotáce, privatizace a zcírkevnění státu. Hlavně aby lidi nedostali ani howno. A tak to bude dokud nedostanou papalášská veličenstva po držce, podíly… Číst vice »

racek
racek
27. 12. 2015 21:47

Jo, hlavně jsme byli mladí, silní a zdraví. No jo.
Co komoušům nejvíc zazlívám, byly šance. Tehdy je dlouho určoval kádrový profil. Sám jsem to pocítil. No a když to prasklo, šance jsem pokud možno využil. A co dnes? Šance má každý. Ovšem, v některých povoláních jen někdo, jako soudnictví, advokacie, zdravotnictví, finance, kultura, tisk a televize, politika … Nebo jen na nižších pozicích. Vyšší jsou vyhrazeny … radši ne.

arpi
arpi
28. 12. 2015 6:30

naštěstí jsou na nespokojenost pilulky:
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/363993/cesi-jsou-stale-nestastnejsi-mesicne-polknou-pul-milionu-krabicek-antidepresiv.html

myslím, že i to docela výmluvně o něčem svědčí

Béda
28. 12. 2015 7:10

Dovolil bych si zde zaspekulovat jaký bude rok 2016. A podotýkám, že to ani v nejmenším není moje přání – právě naopak. Bude mnohem horší než ten předešlý. Proč? Protože kapitalismus nevyřešil ani jediný ze svých klíčových problémů: dál roste raketový tisk inflačních peněz, dál setrvale roste dluhový chomout (států i jejich obyvatel – falešný blahobyt dlužníků – potenciálních žebráků) – peníze (jejich vlastnictví a „výroba“se stále víc dostávají do rukou planetárních lichvářů , dál roste majetková polarizace, (klíčové hodnoty – voda, půda, lesy, suroviny, energie, teplo, vlastnictví potravin, klíčové výroby … se stále víc celoplanetárně koncentrují do rukou několika… Číst vice »

Béda
28. 12. 2015 11:40

http://www.novarepublika.cz/2015/12/v-mobilech-stovek-migrantu-v-norsku.html#comment-form

Během Velké hospodářské krize v USA v 30. letech zemřelo v Americe hlady kolem 5 milionů lidí, přitom mnozí z nich zemřeli vinou vlády. Proč o tom dnes za oceánem raději mlčí, vysvětluje výzkumník historie 20. století Boris Borisov…

Alena
Alena
28. 12. 2015 17:19

je pořád ještě brzo na srovnání. Musí odejít jedna generace, aby se dalo srovnávat, to jest nejdříve za 5 let. Protože se ale z bývalého národního majetku neustále rozkrádá, viz poslední církevní restituce a nebuduje, za nějakých 40 až 50 let můžeme očekávat zhroucení dnešního systému

Alena
Alena
28. 12. 2015 17:20

zpřesnění- 40 až 50 let od sametové revoluce

Lena
Lena
28. 12. 2015 21:31

Masa je tvůrcem dějin. Tak, že tvoří materiál, ze kterého se tvoří vyspělé řády pro neřády. Co by si počali ti liberální demokraté, kdyby neměli ty „komunisty“, „Rusy“, „Putiny“, „teroristy“ a jiné? A hlavně ty většinové nijak nespojité hlupáky, kteří jim to žerou, i když si myslí, že nikoliv…

Petrc
Petrc
29. 12. 2015 4:53

Když rozpustili OF, měly být volby. Nebyly, čili to byl podvod. Občané měli tedy volit zpátky komunisty. Mohla být legrace, jak by se z toho museli ti demokraté (většinou bývalí komunisté) vykroutit, neboť nic takového nesměli podle instrukcí svých loutkovodičů připustit.

Svoboda
Svoboda
29. 12. 2015 5:36

To už nemá admin ani tolik úcty k stáří, aby mu tam opravil obludný překlep ( maldí místo mladí ) ?

hudryper
hudryper
29. 12. 2015 7:39

Stan napsal Stan • 29. Prosinec 2015 Svoboda napsal To už nemá admin ani tolik úcty k stáří, aby mu tam opravil obludný překlep ( maldí místo mladí ) ? A kde je úcta k adminově stáří? Vážení starci , uvědomte si,že gramatická chyba či překlep způsobený příslušníkem nejstarší generace je neodpustitelný šlendrián,protože tato generace se ještě češtinu učila a hlavně naučila ! Zato na generaci střední nutno pohlížet s ohledem k normalizačnímu školství,kdy se sice ještě čeština učila,ale případ od případu jaksi nedobře,to podle postoje kantora k normalizaci a žákům. Ovšem u dnešní produktivní generace Čechů a Češek je… Číst vice »

orinoko
orinoko
29. 12. 2015 8:39

To je fakt husty, pomyslel si kapr, kdyz plaval v medu.

Njn, to jsou starosti. Hlavne, ze fotbal je o ofsajdu a bouracky o plastu. Sex je o vydrzi a pivo o pene. Kdekdo je dneska ikona cehokoli , coz je primo dechberouci. Byla doba, kdy vsechno bylo bozi, ale nebylo to dechberouci.
Soucasna prazstina ma sjednoceny vyraz pro jakekoli konani. Treba onanii. To das.
Kdyz blbost ozari davovy efekt, tak je na Hejvlovo ptydepe zadelano.

Lena
Lena
29. 12. 2015 18:47

V tom je podstata. Když je v textu překlep, tak jej odmítneme celý jako špatný. Stačí idiotům napsat gramaticky správnou lež a již ji akceptují jako pravdu. Inteligenti jsou mocnou oporou zločinců. Například celých těch 2016 let od ukřižování Ježíše, který proti nim horlil, a raději se stýkal s chátrou (ne s chartou)…

Sio
Sio
29. 12. 2015 20:52

Lena napsal V tom je podstata. Když je v textu překlep, tak jej odmítneme celý jako špatný. Stačí idiotům napsat gramaticky správnou lež a již ji akceptují jako pravdu. Inteligenti jsou mocnou oporou zločinců. Například celých těch 2016 let od ukřižování Ježíše, který proti nim horlil, a raději se stýkal s chátrou (ne s chartou)… Podstata je jinde. Někdo tu prohlásil, že nejcennějším zdrojem a oporou kapitalistického systému je hlupák. Hlupák – to není totéž, co člověk formálně nevzdělaný, to je fakt. A nic si nenalhávejme. Pokud by bylo vše tak jednoznačné, dostali by komunisté ve volbách ústavní většinu. Ale… Číst vice »

Sasin
Sasin
29. 12. 2015 21:14

Sio, gdyž se budou komanči hodit, nějakej hnusně bohatej zlodějskej debil si je koupí a zase bude frčet revolůca. A ty je budeš volit, páč si pochopil zatím jenom rozdíl mezi nulou a jedničkou. Kolika nulama jsi se dneska nažral? Muheeeeeee

ex-nemo
ex-nemo
30. 12. 2015 12:02

Jen si postýskejte, soudružky babičky a soudruzi dědečkové. Mládí je pryč a když přijde člověk do let, všechno začíná bolet.Ach jak jsme všechno lépe snášeli vyzbrojení zdravím, silou ! Bejvávalo dobře. Za našich mladých let bejval svět jako květ…. Dostatek, sil způsobuje optimizmus, člověk snadno přehlédne problémy. Přehlíželi jsme, že naše země pomalu upadá, že se rozpadají silnice, dráhy, i některé továrny, Sudety, ale rozpadá se především lidská soudržnost a vzájemný vztah. Přehlíželi jsme cedulky na každém druhém domě, že padá omítka…Přehlíželi jsme, že naše země se posouvá ve srovnání s jinými stále dozadu, z jedenáctého místa ve vyspělosti jsme… Číst vice »

Sio
Sio
30. 12. 2015 12:40

ex-nemo napsal Jen si postýskejte,soudružky babičky a soudruzi dědečkové. Mládí je pryč a když přijde člověkdo let, všechno začíná bolet.Ach jak jsme všechno lépe snášeli vyzbrojení zdravím, silou! Bejvávalo dobře. Za našich mladých let bejval svět jako květ…. Dostatek, sil způsobuje optimizmus, člověk snadno přehlédne problémy. Přehlíželi jsme, že naše země pomalu upadá, že se rozpadají silnice, dráhy, i některé továrny, Sudety, ale rozpadá se především lidská soudržnost a vzájemný vztah. Přehlíželi jsme cedulky na každém druhém domě, že padá omítka…Přehlíželi jsme, že naše země se posouvá ve srovnání s jinými stále dozadu, z jedenáctého místa ve vyspělosti jsme sestoupili… Číst vice »

Alena
Alena
30. 12. 2015 12:55

ex-nemo napsal Jen si postýskejte,soudružky babičky a soudruzi dědečkové. Mládí je pryč a když přijde člověkdo let, všechno začíná bolet.Ach jak jsme všechno lépe snášeli vyzbrojení zdravím, silou! Bejvávalo dobře. Za našich mladých let bejval svět jako květ…. Dostatek, sil způsobuje optimizmus, člověk snadno přehlédne problémy. Přehlíželi jsme, že naše země pomalu upadá, že se rozpadají silnice, dráhy, i některé továrny, Sudety, ale rozpadá se především lidská soudržnost a vzájemný vztah. Přehlíželi jsme cedulky na každém druhém domě, že padá omítka…Přehlíželi jsme, že naše země se posouvá ve srovnání s jinými stále dozadu, z jedenáctého místa ve vyspělosti jsme sestoupili… Číst vice »