Naše parta válečných zločinců

Představte si, že se pouliční banda chuligánů rozhodne sebrat a vymlátit duši z chlapíka v sousedství, protože se obávají, že si pořizuje pistoli, aby chránil svou rodinu. Myslím, že se všichni shodneme, že policie bude v právu, když tu partu pochytá a obviní je z konspirace za účelem spáchání zločinu napadení a ublížení na těle. Kdyby ten plán skutečně realizovali a chlapíka napadli, a přitom ho zranili, nebo dokonce zabili, souhlasili bychom rovněž, že by měli být příslušně obviněni včetně pokusu o zabití nebo dokonce z vraždy, pokud by při napadení zemřel.

V mezinárodních vztazích a zákonech platí to samé. Podle zásad z Norimberského procesu, které byly později zahrnuty do Charty OSN, jejímž signatářem jsou i Spojené Státy, je plánování, příprava a započetí agresivní války, jež je definována jako válka proti jinému státu, který nepředstavuje okamžitou hrozbu napadení takového agresora, nejvyšším válečným zločinem, za který může být pachatel postižen i trestem smrti. Účast na společném plánu nebo konspiraci za tímto účelem je stejně vážný zločin.

Jak tedy vysvětlit nenucený způsob, kterým civilní i armádní činitelé Spojených států a Izraele otevřeně hovoří o svých plánech a vyhrožují, že napadnou Írán?

Předpokládaný casus belli neboli ospravedlnění takového útoku je to, že Írán, který má v běhu program na obohacování uranu (o kterém tvrdí, že je to za účelem získání paliva pro své nové atomové reaktory – což by bylo podle mezinárodního práva zcela legální), tajně plánuje další obohacení, které by dovolilo použití v atomové bombě. To je ovšem proces, který by stejně minimálně ještě alespoň rok nevedl k sestrojení bomby, schopné vyzkoušení. Sestrojení funkční, vojensky použitelné bomby by trvalo ještě déle (americká špionáž přitom publikovala své zjištění, že v současné době Irán se o sestrojení bomby nesnaží).

Toto údajné nebezpečí, i kdyby mělo být skutečné, ovšem zdaleka nepředstavuje "okamžité" nebezpečí útoku, které by ospravedlňovalo preventivní útok na Irán tak, jak o něm veřejně mluví USA a Izrael.

Prostou skutečností je, že president USA Barack Obama, jeho špičkoví generálové a členové vlády každou svojí hrozbou Íránu páchají válečný zločin. President se současně účastní konspirace, pokud posílá své generály do Izraele, který svým plánování a vyhrožováním útokem na Irán rovněž páchá válečný zločin. Pokud diskutují možnosti takového napadení nebo vybavují Izrael zbraněmi a nosnými systémy, potřebnými pro takový útok, což USA provádí zasíláním protibunkrových bomb a letadel, ještě tuto konspiraci prohlubují.

Co je zcela zarážející, je to, že tato masivní trestná činnost nejvyšších úrovní americké vlády prochází zcela bez kritiky amerických mainstreamových médií. V úvodníku ze 3. února noviny New York Times potvrdily, že "není žádný důkaz", že by Írán "učinil rozhodnutí, že od produkce jaderného paliva přejde k výrobě bomby". Mimo to noviny varovaly před izraelským anebo americkým útokem na Írán a konstatovaly, že "náklady na izraelský vojenský útok – ať již s nebo bez americké pomoci – by byly enormní" a "mohly by způsobit i zpětné dopady".

Ovšem ani jedno slovo v deníku Times, či jiném ústředním tisku o možnostech takového útoku nezmiňuje fakt, že takový útok by představoval válečný zločin par excellence.

President Obama, vicepresident Joe Biden, ministryně zahraničí Hillary Clintonová i tiskový mluvčí Bílého domu Carney – ti všichni veřejně varovali, že na stole jsou "všechny možnosti" s ohledem na předpokládanou hrozbu, že Írán konstruuje atomovou bombu – což je jasný náznak, že jsou připraveni, pokud to bude zapotřebí, Írán napadnout. Jak president, tak ministr obrany(!) Leon E. Panetta se zapřísáhli, že USA "nedovolí Íránu vyvinout atomovou bombu", což se blíží hrozbě válkou v souvislosti s tím, že vrchní velitel Obama a ministr obrany Panetta již rozmístili tři letadlové lodě v Perském zálivu, o čemž vojenští experti hovoří jako o nutnosti pro jakýkoliv útok na Írán.

Bez ohledu na tyto řeči o válce a řinčení šavlemi se zdá, že jediná debata v amerických médiích je o tom, zda USA skutečně plánuje útok na Írán, nebo zda se USA připojí k útoku, který by započal Izrael, a nikoliv o tom, že by takový útok kohokoliv na Írán představoval hrůzný válečný zločin.

Probíhají i průzkumy veřejného mínění, z nichž některé ukazují, že většina Američanů je pro americký útok na Írán, ale opět, žádné agentury se neptají Američanů, jestli si myslí, že takový útoky by byl zločinem proti lidskosti.

Obávám se, že bychom neměli být překvapeni tímto smutným stavem věcí. Především platí, že nejbrutálnější války, ve kterých byly USA zapojeny od druhé světové války (kdy se staly jediným státem, který kdy použil atomové zbraně a srovnal se země dvě velká města v Japonsku v posledních dnech války), byly války v Indočíně – Severním Vietnamu, Laosu a Kambodži, což nikdy nepředstavovalo sebemenší hrozbu pro USA. Nikdo nebyl souzen, natož popraven za ukrutnosti, třebaže by si to někteří civilisté i vojáci zasloužili. Invaze do Iráku v roce 2003, který rovněž pro USA nepředstavoval hrozbu, byla rovněž válečným zločinem, za který by měl být president Bush a jeho zamračený poručník, vicepresident Dick Cheney, poslán nejméně na galeje, ale oni nebyli ani obviněni.

Americká média nikdy nenavrhla, aby tyto staré horrory zamířily před soud (třebaže jednou sněmovní výbor pro impeachment zvažoval, zda by president Richard Nixon neměl být ovlivněn z válečného zločinu za napadení Kambodže).

Proč bychom tedy měli očekávat, že nyní se něco změní?

No, možná proto, že důsledky tohoto právě plánovaného válečného zločinu by měly mnohem vážnější následky než válka ve Vietnamu a válka v Iráku, a to nikoliv jen pro americké vojáky a nejen pro Ameriku, ale pro celý svět.

Írán rozhodně není Irák. Je to země se 74 milióny obyvatel, nikoliv s 24 milióny. Je to země s dlouhou historií a silným národním uvědoměním, nikoliv sebranka nesourodých, úplatných kmenů a oblastí, splácaná dohromady odcházející koloniální mocností, jako tomu bylo v Iráku. Irán má rovněž silné obránce – Rusko a Čínu – i své sousedy Turecko a Pákistán, kteří by se pravděpodobně v případě útoku na Irán postavili za něj. Není vyloučeno, že by se za Írán v případě útoku ze strany USA a Izraele postavil i celý islámský svět. Pravděpodobnost, že by se v tom případě válka omezila na Írán, je skoro nulová, kromě toho by útok na Írán zablokoval dopravu nafty nejen z Íránu, ale i ze Saúdské Arábie a států v Zálivu, jako jsou Kuvajt a Spojené emiráty, ze kterých se nafta dopravuje úzkým Hormuzským průlivem.

I kdyby se Íránu nepodařilo tento průliv (jehož polovina patří Íránu) úspěšně uzavřít, každá pojišťovací společnost by si rozmyslela pojistit tankery, které by musely plout s rizikem íránského útoku. Došlo by k rekordnímu nárůstu cen nafty a ke kolapsu světové ekonomiky. To by postačovalo, aby Čína, která značně závisí na íránské naftě, vystoupila na pomoc Íránu – k tomu by postačilo rozkmitat napětí ve vztazích s "odpadlickou provincií" Tchaj-wanem, kde platné smlouvy přikazují Spojeným státům, aby jej bránily.

Člověk by si řekl, že velikost neznámých a nebezpečných důsledků kriminálního útoku na Írán ze strany USA a jeho klientského státu Izrael by měla alespoň některé mediální řetězce vést k zamyšlení nad legálností takového útoku.

Bohužel není tomu tak. Zřejmě označení vůdců tohoto státu za kriminálníky je mimo představivost presstitutek a jejich chlebodárců.

Přesto to zde uvedu: President Obama a jeho klíčoví poradci, stejně jako vicepresident Biden, ministryně zahraničí Hillary Clintonová i ministr obrany Panetta jsou v této chvíli válečnými zločinci tím, že vyhrožují Íránu útokem. A pokud USA Írán napadnou, ať již samy, nebo tím, že podpoří izraelský útok, budou ještě horšími válečnými zločinci a zaslouží si stejný osud jako velitel japonské císařské armády a předseda vlády Hideki Tojo, ministr zahraničí nacistického Německa Joachim von Ribbentrop, či polní maršál Wilhelm Keitel, kteří všichni byli za své zločiny pověšeni.

Dave Lindorff je zakladatelem This Can’t Be Happening a spoluautorem knihy  Hopeless: Barack Obama and the Politics of Illusion (Beznaděj: Barack Obama a politika iluzí), která vyjde v AK Press. Žije ve Philadelphii.

 

Převzato z Counter Punch

 

Překlad: onlooker

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments