Nebezpečný zbraňový populismus

Patřím k lidem, kteří cítí bezpečněji ne proto, že mohou nosit zbraň, ale proto, že ji nosit nemusí. Jsem totiž toho názoru, že jediným smyslem existence zbraní je zabíjení a má-li být normální mít zbraň, potom musí být logicky normální i zabíjet se navzájem. A v tom pokrok nevidím ani nic jiného dobrého, středověk už jsme měli.

Nicméně nošení a držení zbraní je v Česku celkem dobře legálně možné a omezováno je tak maximálně zákazem týkajícím se zbraní vojenské třídy vyznačujících se značnou palebnou silou. Některým poslancům v čele s ministrem vnitra Chovancem to ovšem přišlo málo a jako jeden muž (tedy včetně deklaratorně levicových poslanců za ČSSD a KSČM, kteří by k takové liberalizaci měli být z podstaty své strany skeptičtí) včera schválili návrh novely ústavního zákona č. 110/1998 Sb. o bezpečnosti České republiky v následujícím znění:

(3) Občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo k naplňování úkolů uvedených v odstavci 2. Toto právo může být zákonem omezeno a zákonem mohou být stanoveny další podmínky jeho výkonu, je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům.

Všimněte si, že nikde není ani slovo o terorismu, pod kteroužto obchodní známkou ministr Chovanec novelu občanům prodával, to ovšem není to nejpodstatnější. Mnohem podstatnější je, že ten upřesňující a omezující zákon neexistuje a podle mě jím nemůže být ani zákon č. 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu, protože novela ústavního zákona č. 110/1998 ho nenovelizuje a nezmiňuje. A protože zákon o bezpečnosti České republiky je zákon ústavní, zatímco zákon o zbraních a střelivu je prostě zákon, je ten o bezpečnosti České republiky tomu o zbraních a střelivu nadřazený, a tudíž každý, pro prohlásí, že drží zbraň podle nového odst. (3) článku 3 zákona č. 110/1998 o bezpečnosti České republiky, bude vyjmut z působnosti zákona č. 119/2002 o zbraních a střelivu a může si pořizovat a nosit zbraně zcela neomezeně.

Rád bych se mýlil, ale podle mě to přesně takhle dopadne, minimálně v případě lidé, jejichž právo držet a nosit zbraň by s ohledem na jejich morálně-volní profil mělo být regulováno obzvlášť přísně. A je tu ještě jede zásadní problém: nikde není definováno, kdo bude rozhodovat o tom, že „svrchovanost, celistvost a demokratické základy České republiky, stejně jako zdraví a životy jejích občanů“ jsou ohroženy, kdo a jak bude určovat, proti komu a kdy lze zbraň v rámci generální licence odst. 3 použít. A představa, že si to rozhodují vyděšení a frustrovaní občané sami, je dost strašidelná.

Řečená novela zákona o bezpečnosti České republiky je podle mě etický, právní a systémový paskvil, který z pouhého populismu komplikuje už tak dost komplikovaný právní řád České republiky a posílení bezpeční republiky a občanů nepovede ani omylem. Nejde totiž jen o literu zákony a její technické provedení, jde i o signál, který takovým zákonem politici občanům vysílají, a který v tomto případě zní: bojte se, jste ohroženi, ale stát vám bezpečnost slíbit nemůže, jste v tom sami.

Ke všem je tato novela zcela zbytečná, protože institutů umožňujících použití zbraní občany máme dostatek, od nutné obrany přes krajní nouzi až po společenskou nebezpečnost činu, a od nově zaváděné generální licence se liší jen větším důrazem na osobní odpovědnost toho, kdo zbraň použije. Skutečnost, že nový odst. (3) čl. 3 zákona č. 110/1998 o bezpečnosti České republiky je v rozporu z čl. 1, který zajištěním bezpečnosti pověřuje stát, což věru nejsou občané, je už jenom taková třešnička na dortu.

Nevím, jak vy, ale já se teď tedy rozhodně bezpečněji necítím, ba právě naopak.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
30. 6. 2017 4:49

jak už řekl podivínský a čistě nepotický justiční slouha pelikán, v právním chlívu zdejší kolonie se nevyzná ani odborník na slovo vzatý, takže další paskvil do pytle nařízení, které se bijí navzájem a ovčanovi bortí hřbet – no, že jde rovnou o zbraně a jejich použití je taková třešnička na hovniválském dortíku, který smrdí na sto honů – ale jak už v kokotlině bývá zvykem, pravidla jsou pro ovce a správný švejk si vždycinky poradí, když se něco posere, tak ho přeci zachrání funkce, partaj, bakšiš a nebo dobré a přátelské sexuálně-obchodní vztahy s někým, který je šíbr na slovo… Číst vice »

peter.
30. 6. 2017 5:16

Článok je napísaný v duchu : „Je nemravné niekoho zabiť (poraniť)strelnou zbraňou hoci aj v sebeobrane.Mravné je nechať sa zabiť (zmrzačiť,okradnúť)“.Prijatý zákon nijako neznižuje povinnosť majiteľa zbrane vlastniť okrem zbrane aj POVOLENIE na jej vlastnenie.Keď niekto chce nosiť denno-denne na zadku kilo železa a má na to povolenie,tak je to jeho vec.Kto to skúsil,tak vie aké je to nepohodlné.A keď ju má doma zamknutú v trezore,tak ňou nikoho nemôže ohrozovať. Keď nedajbože nastane doba,že ľudia usúdia,že ich štát nedokáže účinne ochrániť,tak si zbrane zadovážia sami aj bez povolenia,lebo kde vznikne dopyt,zvýši sa aj ponuka.Skúsenosti zo sveta potvrdzujú,že „majster AK 47″sa… Číst vice »

Admirál
Admirál
30. 6. 2017 5:33

Osobně si myslím, že u nás s držení zbraní není problém a že přijatá (prozatím pouze sněmovnou) úprava ústavy ve své podstatě ani v ČR ani vně ČR nic nemění. Nadále platí zákon regulující přiměřenou obranu (dobrý, kvalitní zákon) a skrze něj se bude každé „soukromé“ použití zbraně přezkoumávat.

Humbuk okolo zákona tak považuji spíš za takové plácání do vody. Veký hluk, poloha celé věci se neposouvá.

fajt
30. 6. 2017 6:03

jediný, kdo dle zdejších pravidel ( teoreticky a technicky) je oprávněný k objektivnímu výkladu té záplavy podivných norem je pouze soud, no jak je skutečně justice morálně kvalitní, nezávislá a odborně způsobilá můžeme zase porovnat podle její poslední čuňačinky jakou je zavření doněckého centra Nely Lískové v Ostravě , které se zfušovalo na popud velmi mstivé figury v oranžovém dresu – kdo spoléhá na českou justici, že se bude řídit alespoň rámcově svými , už tak otřesně účelovými pravidly je velmi naivní a v podstatě i docela nebezpečný sebevrah. ..)

Gatta
Gatta
30. 6. 2017 7:35

Zajímavé je, že Donald Trump se ozbrojených lidí nebojí a prosazuje u duchu 2. dodatku ústavy “ právo lidu vlastnit a nosit zbraně „.

Admirál
Admirál
30. 6. 2017 8:25

Gatta napsal

Zajímavé je, že Donald Trump se ozbrojených lidí nebojí a prosazuje u duchu 2. dodatku ústavy “ právo lidu vlastnit a nosit zbraně „.

Ono to možná také ukazuje, že naši drazí vládci z EU mají strašáky a noční můry jinak strukturované.

orinoko
30. 6. 2017 10:39

Česká justice je nejhorší sediment , jaký si lze představit. Kdyby se z tohoto místa mohl těžit český vývoz , tak jsme nejbohatší stát na světě.
Mafie, zbabělost, přežívání, korupce, smradek ,ale teploucko…
To je česká justice.
Známý advokát mi řekl: U soudu hlavně necekejte spravedlnost!
…?
Oni … ONI!!! .. nějak rozhodnou, a pak se můžete odvolat.
Justice ala Česko?
Zvadly banán te staré krávy s vahadly a zaSLEPENYMI bulevnami.
Všechno ještě horší než za bolsevika..
Tak jak , vážení? Máme tu Několik vet 2017. A lzidoktor tomu dělá promo.

tatar
tatar
30. 6. 2017 10:57

Právo nosit zbraň, stejně jako silácký řeči, že do voleb žádnýho uprchlíka, jsou obyčejný předvolební slinty. Stejně jako zpráva, že něm. min. zahraničí nás už trochu chápe po návštěvě u Zaorálka. Mokrý sen oranžových, že „přemluví bábu“, aby to náhodou nehodila Okamurovi.
Jinak soukromý držení je na nic, pokud není součástí šířeji pojatý domobrany apod. Něco ve stylu vojenského výcviku ve Švýcarsku, periodický výcvik, zbraně doma v pohotovosti a šetřit s udílením občanství.

Gatta
Gatta
30. 6. 2017 11:10

„Den, kdy se nepovede něco zakázat nebo alespoň zregulovat či omezit je den historicky úplně promarněný.“

Re orinoko – dostal jsem kdysi stejné poučení.
… a co tak trochu hudby?
https://www.youtube.com/watch?v=I7-HNDQ0l_w

Gatta
Gatta
30. 6. 2017 11:50
Dana
Dana
30. 6. 2017 17:42

Gatta napsal Zajímavé je, že Donald Trump se ozbrojených lidí nebojí a prosazuje u duchu 2. dodatku ústavy “ právo lidu vlastnit a nosit zbraně „. Pravo o svem rozhodovani nosit a pouzivat zbran ma slusny americky obcan, nezavisle, zda je bohaty ci chudy.. Pro vsechny plosne plati Ustava. Ani humanitarni liberal Obama s timto pravem nehnul. Povazuji za dosti povysenecke se domnivat, ze regulerni American ci Cech , Slovak nemaji dostatek rozumu ci usudku, aby posoudili zavaznost pouzivani smrtelne sily. Takovy nazor jim ubira cast jejich osobni svobody. Jako, ze radovi obcane nejsou dosti svepravni v jejich rozhodovani (jsou… Číst vice »