Nečekané třetí dítě: Výzva předsedovi vlády

Tisková zpráva Hnutí Pro život ČR

23. února 2017

Hnutí Pro život ČR se obrátilo na předsedu vlády Bohuslava Sobotku dopisem, v němž upozorňuje vládu, že navzdory četným mediálním prohlášením o podpoře rodiny nabízí stát v krizovém momentu nečekaného početí pouze jedinou „sociální službu“ – usmrcení nenarozeného dítěte. Hnutí Pro život ČR vyzývá vládu ke krokům, které podpoří rodiny čekající zejména třetí dítě, aby nebyly pod tak silným ekonomickým tlakem volit řešení, kterého později litují. Přestože se počet chirurgických umělých potratů v letech 2014 a 2015 opět mírně snížil, bylo jen v roce 2015 usmrceno 20 403 dětí před narozením. Nejvyšší počet umělých potratů byl registrován u žen se dvěma dětmi a u nesezdaných žen. Česká republika přitom patří k nejbohatším zemím na světě, a přesto nemá funkční nástroj jak pomoci těm, kteří nečekaně počnou dítě.

Stát žije na úkor funkčních rodin

„Máme zkušenost, že nejdůležitější vliv na rozhodnutí ženy má otec dítěte, širší rodina a další společenské faktory,“ říká Zdeňka Rybová, místopředsedkyně Hnutí Pro život ČR a vedoucí projektu Linka pomoci. „Nelze však přehlížet tiché ekonomické vysávání rodin státem. To fakticky uvrhuje rodiny s dětmi do relativní chudoby a tím dělá přijetí dětí obtížnější. To se týká zvláště třetího dítěte.“

Typický anonymizovaný dotaz na Linku pomoci: „Asi nespadám mezi ženy, které jsou v opravdové tísni. Je mi téměř třicet let a máme s partnerem dvě zdravé a šťastné děti. Minulý týden jsem zjistila, že jsem nečekaně otěhotněla. Měla jsem celý krátký týden na to, abych si sama za sebe promyslela své možnosti, a celý dlouhý týden na to, abych své těhotenství přijala a to maličké měla ráda.

Můj partner si dítě nepřeje. Vůbec nechápe, proč jsem smutná, a nesnese mě plačící. Máme spolu hezký vztah, máme si co říci a vím, že mě má rád. Vůbec s ním ale za těchto okolností nemůžu o své bolesti mluvit. Jen trochu probrat naše finanční možnosti, on však vůbec nevidí šanci, abychom zvládli tři děti. V každé matce se zákonitě probudí ochranitelský pud a láska. Proč příroda nezařídila, aby i muži prožívali to samé?

Zatím jsem v situaci, že na potrat musím jít už příští týden. Důležitá věc ještě je ta, že partner dítě nechce především z existenčních důvodů. Máme malý byt a na větší nemáme peníze. S prostorem bychom tedy hrozně válčili. Také by bylo třeba větší auto a spoustu jiného. Já to taky vidím, že na to ty finance opravdu nejsou.

Udělala bych ale vše pro to dítě. Moc dobře si uvědomuji, že celý život na něj budu myslet a tesknit, že jsem ho nikdy nemohla obejmout a dát mu svoji lásku. Kdykoliv potkám své známé, kteří právě teď čerstvě čekají miminka, budu v jejich dětech vidět právě to naše. Mám pocit, že ho odstrčíme a ono nás přitom potřebuje. A stále si představuju takového malého broučka, který je živý, a říkám si, že pokud by mi někdo dal do rukou takto malinkaté dítě, jak je v břiše, a řekl: ‚Zabij, je to tvé dítě‘ – to bych přece nemohla! A zároveň proklínám zákony, které jsou v našem státě v tomto až moc benevolentní. Že dávají právě našim partnerům MOC takto jednoduše rozhodovat… je toho tolik!“

Rodiny generují bohatství

Období reálného socialismu sice skončilo před mnoha lety, náklady rodičů na výchovu dětí stát ale nezajímají. Naopak zcela socialisticky práci rodičů a zisky z dobře vychovaných dětí vesele „znárodňuje“. Oproti bezdětným se stejnou výší příjmu přispějí pracující rodiče s průměrným hrubým příjmem s prvním vychovaným dítětem státu 3,5 milionů Kč, s druhým 6,8 milionů Kč, s třetím dokonce 10,1 milionů Kč a s každým dalším dítětem se jedná o další více jak 3 miliony korun. Jsou to rodiče s dětmi, kteří v dlouhodobém horizontu generováním lidského kapitálů financují stát a kteří jsou zároveň těmito transfery nejvíce ekonomicky znevýhodňovanou skupinou. Rodiny s dětmi založené na odpovědném manželství jsou zároveň skupinou, která pobírá nejméně sociálních dávek.

 

Neplodná státní politika

Přes dílčí pozitivní kroky není státní politika k rodinám s dětmi zrovna přívětivá: směšné důchodové zabezpečení žen, které upřednostnily mateřství před kariérou, ekonomický nátlak na co nejrychlejší odložení dítěte do jeslí a zapojení žen do „pracovního procesu“ nebo devastující návrh Koncepce rodinné politiky.Ú hrnná plodnost stále leží hluboko pod hranicí prosté reprodukce 2,1 narozených dětí jedné ženě. V roce 2015 dosahovala 1,57 narozených dětí na jednu ženu. I nadále pokračuje trend rostoucího průměrného věku matek a podíl dětí narozených v manželství v roce 2015 činil 52,2 %.

Co to změnit?

Funkční rodina založená na manželství je ve státním zájmu. Je i nejlepší prevencí tisíců potratů, skutečným řešením důchodů, migrace a trvalé udržitelnosti české společnosti.Proto Hnutí Pro život ČR vyzývá k přehodnocení přístupu státu. Zvláště otázka bydlení a splácení hypoték je při rozhodování o životě či usmrcení nenarozeného dítěte zásadní. Pokud by např. stát nabídl skrze Státní fond rozvoje bydlení bezúročné půjčky s možností snižování dluhu s narozením každého dalšího dítěte, bylo by to skutečné řešení. Rodiny čekající nečekaně dítě by pak nebyly pod tak silným ekonomickým tlakem volit řešení, kterého později litují. Hnutí Pro život ČR věří, že umělé potraty mají alternativu. Rodina je klíčem a zaslouží si nejen rétorickou, ale skutečnou podporu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil
Vlastimil
24. 2. 2017 10:06

S mnoha věcmi v článku lze souhlasit. Ovšem píše-li paní Rybová, že patříme k nejbohatším státům, je podivné, že nás včera americké renomované bankovní sdružení zařadilo do rozvojových států s odůvodněním, že máme velmi nízký příjem na jednoho obyvatele. Jinak není článku co vytknout, je vidět kvalitní znalost problematiky.

J. Hruška
J. Hruška
25. 2. 2017 7:49

Když ono to začíná jinde. Chceme souložit a nemít děti, chceme se přejídat a netloustnout, chceme jednat svévolně a nedostat se do konfliktu se sousedy, chceme všechno sežrat tady a teď a být zajištěni v nemoci a ve stáří, chceme nemít děti a nevymírat a tak dál.
Dnešní zvrácenost a bezvýchodnost se odvíjí od toho, že jsme si rozhodli, že je správné zabíjet vlastní děti ještě než se narodí.

peter.
25. 2. 2017 7:54

J. Hruška napsal
Chceme souložit

J.Hruška
Ja už ani veľmi nie.Z preventívnych dôvodov.Aby som k hanbe neprišiel.

PPK
PPK
25. 2. 2017 8:45

J. Hruška napsal Když ono to začíná jinde. Chceme souložit a nemít děti, chceme se přejídat a netloustnout, chceme jednat svévolně a nedostat se do konfliktu se sousedy, chceme všechno sežrat tady a teď a být zajištěni v nemoci a ve stáří, chceme nemít děti a nevymírat a tak dál. Dnešní zvrácenost a bezvýchodnost se odvíjí od toho, že jsme si rozhodli, že je správné zabíjet vlastní děti ještě než se narodí. Milý pane Hruško, není od Vás fér, když se povýšeně pasujete se do role mluvčího ZA VŠECHNY a když sebemrskačským způsobem vyčítáte soudobý pokles populačního vývoje VŠEM obyvatelům… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
25. 2. 2017 9:19

PPK napsal Milý pane Hruško, není od Vás fér, když se povýšeně pasujete se do role mluvčího ZA VŠECHNY a když sebemrskačským způsobem vyčítáte soudobý pokles populačního vývoje VŠEM obyvatelům tohoto státu! Co kdybyste, namísto krypto-katolického kázání, se pokusil analyzovat příčiny a skutečné pachatele toho stavu, že se dnes rodí tak málo českých a moravských dětí? Nic ve zlém a možná Vás dokonce i neprávem podceňuji, ale zatím se mi zdá, že právě na tohle – demograficky to rozebrat na politické prvočinitele – na to zřejmě koule vůbec nemáte. Ostatně, jestlipak víte, PROČ se kdysi tak úspěšně narodila v této… Číst vice »

Honza999
Honza999
25. 2. 2017 10:22

J. Hruška – Jistě. Okecat se dá všechno.

Jistě. Okecat se dá všechno. Je to vidět na vaší konkrétní ukázce.

idiotronic
25. 2. 2017 10:49

PPK napsal statně, jestlipak víte, PROČ se kdysi tak úspěšně narodila v této zemi celá generace mrňat, kterým se pak začalo říkat „Husákovy děti“ To by rozhodně stálo za bližší rozbor. Rodily se totiž hlavně druhé děti do již existujících rodin, kde by se jinak, bez oné příčiny – prostě nenarodily a zůstalo by u jedináčka. Druhá z příčin byl počet bytů, předaných do užívání obyvatelstvu – maximum nastalo v roce 1976 a pak už to jenmom klesalo. Já sám jsem čekal n a byt 11 let a mezitím jsem například přestal dávat krev, protože mi nebylo kam doručit pozvánku… Číst vice »

peter.
25. 2. 2017 10:51
idiotronic
25. 2. 2017 11:05

Učil jsem i v jedné dívčí třídě. Onehdá za mnou přišly o přestávce s otázkou, jestli bych vyhnal z domu dceru, která čeká dítě a neví s kým. Učil jsem elektrotechnologii, takže jsem navrhl, že se k otázce vrátíme v příští hodině, přestávka mi připadala na takové téma krátká a dopředu jsem samozřejmě nic připraveno neměl. Pomohl jsem si příkladem ze Spojených států, který jsem slyšel na Svobodné Evropě. Američtí manželé zažalovali výrobce antikoncepčního prostředku, protože ten nezafungoval a žena otěhotněla.Manželé požadovali úhradu výdajů na hmotné zabezpečení dítšte do jeho zletilosti. Soudy samozžejmě zamítaly , manželé se odvolávali, až nakonec… Číst vice »

iri
iri
28. 2. 2017 20:11

Vážení, souhlasím s panem Hruškou na stopro… Nejedná se slušný lidi, jedná se o to, že někdo dovolil zabíjet nenarozené děti , a to oficiálně. regulaci porodnosti, sociální podmínky a fungování ve společnosti.
Nevím jak to popsat . Opravdu pan Hruška vystihl atmosféru ve společnosti, i když se to špatné vůbec nemusí týkat konkrétních jedinců, kterým to myslí .