Nečistotný let Apolla 11?

Letní témata by mohla být i odlehčená. Toto léto se sešly dvě informace. První je ta, že jaksi zaniklo povinné plesání nad přistáním astronautů na Měsíci v roce 1969, a tou druhou pak to, že z vězení propustili O. J. Simpsona, který pro mne představoval hrdinu z mise Capricorn One, neboli Kozoroh-1. Faktem je, že film o této domnělé misi se mi líbil více, než ono černobílé a trhané přistání Eagle, Orla, neboli amerického lunochodu na našem kosmickém souputníku.

Pamatuji, jak jsme v roce 1969 užívali pronajaté učebny v Domě pionýrů a mládeže ve městě X. a že na zdech visely čerstvé a nadšené výtvory pionýrů k přistání na Luně. Každý obrázek, ať pastelový, či vodovkami tvořený, představoval měsíční modul řemeslně festovnější, než ve skutečnosti být mohl. S květem šeříků jara 1970 byly kresby nahrazeny jinými, reálnějšími, ukazujícími tank číslo 23 smykem vjíždějící do uličky, s lapidární směrovkou: CMNXOB, respektive Smíchov. Do smíchu nám, ani mrtvým hrdinům roku pětačtyřicátého nebylo.

Tyto řádky by nevznikly, nebýt onoho O. J. Simpsona a také této stati. Probírá se v ní plynatost ve střevech astronautů. Některé starší zprávy kromě toho uváděly, že Američané v Apollu 11 neměli odvod biologického odpadu a že celou misi absolvovali v plenách, dnes obecně nazývaných lidem „pampersky“. Pokud někdo ve stavu beztíže vydrží v plenách jeden den, je podle mne hrdina, ať už na ten Měsíc cestuje, nebo nikoli. Devět dní putování krát tři lidé znamená dosti odpadu… A to si ještě pamatuji, že vlastně celou cestu Neil Armstrong žertoval, jako druhdy v televizních silvestrovských zábavách Ander z Košíc, snažící se trumfnout „hútorenie“, povídání Felixe Holzmanna.

Ano. Je možné, že americkými astronauty se stávali lidé, protože „byli nejlepší z nejlepších, a proto tam byli“, jak při výběru odpověděl kadet v prvním dílu Men In Black… Patriotismus.

To sovětští pionýři věděli, že být kosmonautem znamená také dostat vůz Volha s doživotním zásobováním pohonnými hmotami. Sovětským pionýrům stačila jen vůle mihnout se po orbitě, zatímco americké boy scouts vedla touha po věcech správných a vzdálených. V co reálně rezultovala, je věc jiná. A tak tajnosti letu zůstávají. I ty nepěkné. Třeba proč se na Měsíc letělo, přestože týden před startem se vrátila z vesmíru opička, která po přistání u Havaje exitovala. Po osmi dnech letu, po spáleninách, s rozvráceným metabolismem. Obíhat přitom kolem Země měla dní třicet. A je zázrak, že se jí z oběžné dráhy podařilo „přivolat“.

Mystifikace zůstávají, ať už se oslavují, nebo nikoli. Let Apolla 11 by býval byl významným spojenectvím člověčenstva, kdyby právě v ten čas tytéž technologie neničily život jinde na světě, konkrétně ve Vietnamu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
27. 7. 2017 18:33

Hmm … a co NATO promovani inženýři?

S tím vyměšováním je to fakt hádanka. A co lidské větry ve vesmíru vůbec ve světle slunečních protuberanci?
Před letem je možná nejlepší klystyr. Takovy padny. Jako od dr. Grunsteina. Jeden vývod by tím mohl byt vyřešen.
A ten druhy?
Celkem v poho. I pro vesmír může platit pozemské … teče mu do bot.

Dana
Dana
27. 7. 2017 20:51

Vymesovani je zkratka cast nasi lidskosti, tomu se nevyhneme. Astronauti mivali zvlastni plasticke pytliky -pampersky to sice nejsou ale je to v jadru stejny princip. . On ten Jurij Gagarin mel take „vesmirne pliny“, ze. A to byl ve vesmiru relativne kratkou dobu, v kosmickem obleku ale dost dlouho na to, aby „muset jit‘. Dnesni ISS, orbitujici mezinarodni stanice ma komplikovane zpracovavani lidskeho odpadu. Z lidske moce se vyfiltruje naprosto cista voda, na molekularni rovine -H2O. . Rusove maji podobny system, a „tekutiny“ zpracovavaji, dle potreby, casto spolu s Americany. Takze by nejaky primitiv mohl usoudit, ze si navzajem piji… Číst vice »

peter.
27. 7. 2017 21:21

orinoko napsal

Hmm …a co NATO promovani inženýři?

S tím vyměšováním je to fakt hádanka.A co lidské větry ve vesmíru vůbec ve světle slunečních protuberanci?
Před letem je možná nejlepší klystyr. Takovy padny. Jako od dr. Grunsteina. Jeden vývod by tím mohl byt vyřešen.
A ten druhy?
Celkem v poho. I pro vesmír může platit pozemské … teče mu do bot.

:-)

Bety
Bety
29. 7. 2017 11:04

„Americké kosmonauty vedla touha po věcech správných a vzdálených…“jako je např. doživotní křeslo v několika správních radách….
Nicméně hrdinství by to opravdu bylo, pokud to tak opravdu bylo……

orinoko
29. 7. 2017 12:20

Pozadí měsíčních fotek made in NATO …. pardon NASA … trapné jsem se spletl při pohledu na emericke protesty proti ruské odvetě na sankce debilu neschopnych provozovat schopny volební system… … tak ty fotky ala Moon … Byla provedena jakási barevná, spektrograficka analýza fotek. A to pozadí vypadá jako nějaký lajntuch. Emerika byla na Měsíci prostřednictvím výdobytků českého Černého divadla. Byl na tom někdo? Já ano . Mnohokrát. Jednu dobu jsem to táhl s hereckou tohoto divadla. Oko lze osalit jednoduše. Ucho také. Čich těžko. Vyzkousejte to v restauraci. Apropos … jak je to s lidskými větry v Apollu? A… Číst vice »