Nejlepší je odpustit

Je celkem jedno, jak dluh Řecka vznikl, zda nezodpovědným počínáním Řeků, nebo nezodpovědným či vypočítavým počínáním věřitelů, podstatné je, že existuje a že je tak vysoký, že je prakticky nesplatitelný. Jaký má v takové situaci smysl trvat na jeho splacení? Nekompromisní trvání na jeho splacení povede jedině ke zhoršování situace a dalšímu sociálnímu a hospodářskému úpadku Řecka a tedy k ještě menší schopnosti a ochotě (!) splácet. Neudělali by věřitelé lépe, kdyby se toho, co stejně nemohou nikdy získat, vzdali rovnou a dluh Řecku odpustili? Tím spíše, že ty peníze nikde chybět nebudou, protože ani teď je věřitelé nemají, když je půjčili Řecku. Jediné, co by se změnilo, by byla bilanční suma příslušných účtů, ale pokud mají věřitelé sami někomu platit, stejně budou muset získat prostředky jinde, protože peníze z Řecka prostě nejsou a nebudou. Vymáhat reálně nevymahatelné, nebo dluh odpustit a odepsat, je z finančního hlediska prašti jako bouchni, rozdíl je jedině v hledisku etickém. Problém je jedině v tom, že neoliberalismus odpouštět neumí.

Převzato z blogu Tribun

K tématu: Postřeh německého historika

11
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Autoři komentářů
BédaNeználekpeter.Starý doktorfajt Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/web/virtuals/52128/virtual/www/domains/outsidermedia.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/templates/comment/class.WpdiscuzWalker.php on line 190

Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/web/virtuals/52128/virtual/www/domains/outsidermedia.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/templates/comment/class.WpdiscuzWalker.php on line 190
hudryper
Člen
hudryper

Zapomínáte Tribune proč bylo k oslabení EU a k záměrnému extra zbídačení vybráno právě Řecko. Předcházely tomu mnohé vrty v Středozemním moři poté,co byly zjištěny ohromné zásoby plynu poblíž pobřeží Gazy,exploatované samozřejmě pouze Izraelem a nikoli Palestinci.Řecká vláda byla směrována k tomu,aby specialisty Goldmann-Sachs pregenerovaný státní dluh byl trvale „splácen“ prodejem území. Nejprve menší ostrovy,posléze i ty větší ,kde by poté už Řecko nemělo žádnou šanci se podílet na tam vybudované těžařské infrastruktuře. Věřitelé-dobráci a jejich bílé koně v Německu a další Evropě tento cíl zabíjející dvě mouchy jednou ranou nepochybně neopustili. Proč by se měli nechat inspirovat Putinem na… Číst vice »

r.m.
Člen
r.m.

„Řecko se často kritizuje za to, že dávalo velké prostředky na sociální výdaje, a zapomíná se na to, že Řecko mělo obrovské vojenské výdaje, ze kterých profitovaly Německo a Francie.“ Můžete to upřesnit? Když se podíváme na dlouhodobé tabulky, které poměřují vojenské výdaje k HDP, tak do krize Řecko patřilo mezi země, které neuvěřitelným způsobem zbrojily, vykládalo se to i racionálně, ale z těchto zakázek velmi silně profitovalo Německo. Když se začalo kritizovat to, jakým způsobem vypadala výdajová stránka řeckého rozpočtu, všechno se soustředilo na výdaje sociální, výdaje na zaměstnanost, ale nikdo se nedíval už na to, jak vydatně Řecko… Číst vice »

prodost
Člen
prodost

Tento výrok přidávám pro „méně chápavé“, aby konečně pochopili, že banksteři nikdy nic neriskují, protože NIC nepůjčují. „Moderní bankovní systém vyrábí peníze z ničeho. Tento proces je pravděpodobně tím nejvíce ohromujícím fíglem, který byl kdy vymyšlen. Bankovnictví bylo počato v nerovnosti a zrodilo se z hříchu… Bankéři vlastní Zemi. Vezměte jim ji, ale ponechte jim moc vytvářet peníze, a škrtem pera vytvoří dost peněz, aby si ji koupili zpět… Vezměte jim tuto velkou moc, a všechna velká bohatství zmizí, přičemž by to byl mnohem lepší a šťastnější svět pro život… Ale pokud chcete pokračovat a být nadále otroky bankéřů a… Číst vice »

aram
Člen
aram

To tak, odpustit a ostatní budou chtít taky. Ve Španělsku je před parlamentními volbami a velmi posiluje Podemos, což je španělská obdoba Syrizy. Myslím, že všechny oči jsou otočeny teď směrem k Řecku a čeká se jak to dopadne.
Není pochyb, že ty dluhy jsou nesplatitelné, ale zřejmě asi ani neodpustitelné, protože ti silnější např. Německo určitě si dosud na takových jako Řecko mastily kapsu. Nejen co se týká zbrojení, ale také nakupovali donedávna dluhopisy jako vzteklí za peníze svých spořivých předdůchodců. Nenakupovali by, kdyby se jim to nevyplácelo a teď tohle? Vždyť by je také mohli vlastní poslat rovně.

mirror
Člen
mirror

Evropská unie je ekonomický nesmysl. Vysvětlila to Ilona Švihlíková v Radiožurnálu minulý týden. Komunisté pochopili, že pokud chtějí Slovensko pozvednout, musejí tam vést penězovod. Návštěvníci ze Slovenska by to neměli chápat špatně. České země dostávaly zase ze Slovenska obrovskou pomoc ve formě pracovních sil a to od velmi kvalifikovaných po pomocné. Všechno toto podporovalo zesilování postavené ČSSR. Mzda v Praze se příliš nelišila od mzdy v Košicích. Protože na východě byla těžká práce v hutích, možná, že se tam vydělávalo více než v Praze. Kapitalistická Itálie má bohatý sever a chudý jih. Jejich pseudiodemokraté vyrovnání nezvládli. Československým komunistům nesahají po… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

http://www.zemavek.sk/articles/view/bill-gates-vyzyva-na-vytvorenie-svetovej-vlady – ale podivejme na zrudicku, kdyz to nejde po zlym, tak to udelame prefikane – udelame “ novou“ svetovou vladu a my se hned ustanovime do jejiho cela – je fakt ten Gates takovej gauner, ma ten chamtivec opravdu tak stale malo. ..)

Člen

K řeckému dluhu z diskuze na zvedavci: Nebyt prirodneho bohatstva Grecka, by nie len ze boli vsetky uvahy zbytocne, ale ani by neexistovali. Pretoze o ich nerastnom bohatstve sa vie uz poriadne dlho. Zadlzenie Grecka bola standardna hra „zadlzime ta bezcennymi papierikmi a za vykupenie si vezmeme to, co ma naozajstnu hodnotu“ = „business as usual“ Nebyt toho bohatstva, tak by im nikto nepozical ani cent a teda by nebolo ani zadlzenie. Ale! Kedze nerastne bohatstvo je realne, tak su realne aj uvahy o Greckej ekonomickej situacii. Preco? Pretoze sa zmenilo rozlozenie sil v Grecku. Keby volby dopadli podla scenara… Číst vice »

Člen

pokračování
A ja sa pýtam, rovnako, ako nemecký burzový maklér Dirk Müller:

„PREČO sa o nerastnom bohatstve Grécka (ROPE a PLYNE) ani jeden jediný politik, jedno ktorého štátu,
ako
o možnosti riešenia zadĺženosti Grécka, ANI SLOVOM NEZMIENI ????

Namiesto toho sa hľadajú všeliake ekonomické riešenia gréckeho zadĺženia,
čo je v tomto prípade,
teda v kontexte s prírodným bohatstvom Grécka nie len SMIEŠNE,
ale aj NAIVNO- PRIEHĽADNÉ.
1)
http://ekonomika.sme.sk/c/6556096/loziska-plynu-a-ropy-by-mohli-zlikvidovat-cely-grecky-dlh.html
2)
http://www.aktuality.sk/clanok/215395/liek-na-ubolene-grecko-plyn-pod-morom-za-464-miliard-eur/
3)
http://www.aktuality.sk/clanok/216887/grecko-zasoby-nerastnych-surovin-ropa-plyn-koniec-dlhov/
v Němčině:
1)
https://griechischerwein.wordpress.com/2011/06/08/griechisches-gas-hochverrat/
2) http://buergerrechtler-micha.blogspot.de/2012/03/der-schmutzige-kampf-um-griechenlands.html
3)
http://www.politaia.org/politik/europa/griechenlands-schulden-und-die-globale-olmafia-ein-mega-skandal/
4)
http://www.zeitgeistlos.de/zgblog/2012/griechenland_oel_gas/

peter.
Člen

Takto sa to robí!
Prijmeme ťa do NATO a keď sa staneš členom,tak ťa donútime kupovať zbrane.Nemáš peniaze?Nevadí požičiame ti.Ale musíš kupovať zbrane.Máš už privysoké dlhy?Urob reformy,stiahni na nulu sociálne výdaje,zníž štátnu administratívu na tretinu,aby si mohol kupovať zbrane.Nemôžeš už platiť?Nevadí,tvoja zem ti už nepatrí.Berieme si ju,lebo nám neplatíš dlhy.

http://www.wmmagazin.cz/view.php?nazevclanku=recko-nechce-splacet-lode-a-ponorky&cisloclanku=2015010011

Neználek
Člen
Neználek

Navalnyj se raduje, že byla odhalena identita Putinovy dcery. Může mít opoziční politik jediný legitimní důvod starat se o něco takového? A ještě se radovat?

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/360402-novinari-odhalili-kryci-identitu-putinovy-mladsi-dcery.html

Radovat se může jedině agent CIA, který tímto způsobem Putinovi nepokrytě vyhrožuje.