Několik otázek kolem epidemie koronaviru

Začal se druhý měsíc našeho života s epidemií. Ze začátku jsem měl pocit, že se cosi v tomto státě pohnulo k lepšímu. Leč jak dny plynou, vše se vrací do normálu. Symbolickým bodem obratu k horšímu je pro mne odvolání profesora Prymuly z postu šéfa krizového štábu a přetvoření této do té doby překvapivě funkční instituce na třetí komoru našeho parlamentu. Postavy politického světa (a polosvěta) teď stále více využívají naší klesající pozornosti. Tuší totiž slavné a mastné vítězství. Jim (a hlavně nám) bych to nakonec přál (a vše odpustil), ale bojím se, že zatím jsou poněkud vedle.

Veřejnoprávní televize se stala málem propagandistickou filiálkou vládní firmy a každý den nám podstrkuje snižující se procento nakažených z rostoucího denního počtu otestovaných. Umenšování této veličiny má pěstovat optimizmus a naznačovat světélko na konci tunelu . Jiný způsob přihýbání skutečnosti předvádí na svém Twitteru ministr Hamáček (zde). Jako co by se dělo, kdyby se u nás nemoc šířila jako v Itálii nebo ve Španělsku (Německu, Francii). Viz obrázek. Podívejte se na tu černou čáru vespod. Jsme – díky naší vládě – zase nejlepší? A co takhle pane Hamáčku dát do grafu taky Maďarsko, Slovensko či Polsko? Nedejbože Rusko. Podívejte se na tabulku, která uvádí (zde) dnešní (4.4.2020) počet nakažených na jeden milión obyvatel.

Naši politici v tom ovšem nejedou sami. Celý svět nás/sebe obelhává a neinformuje o důležité statistické veličině. Představme si množinu uznaných nemocných ve státě jako obsah nádoby s víkem. Víko nevadí, nezáleží na tom co se uvnitř děje. Taktéž (v tomto případě) nezáleží na tom kolik je mimo nádobu nakažených bez příznaků. Do nádoby otvorem ve víku stále přitékají noví nemocní s pozitivním testem. Dole dvěma otvory odcházejí buď uzdravení nebo zemřelí. Otázka pro ufonského přítele, který právě přiletěl z Plejád zní: jaké je procento zemřelých na infekci koronavirem?

K dnešnímu dni je v České republice v hrnci 4194 osob. Vyléčeno 74 osob, zemřelo 56 osob. Zemřelých je podle shora popsaného modelu nádoby s víkem 43 %, vyléčených 57 % (procento vyléčených bude ve skutečnosti vyšší, protože v nádobě jsou i zdraví s ještě pozitivním testem). Přesto trochu jiná káva než nám každý večer podávají elegantními rouškami oděné televizní hlasatelky, že? Ve světě (bez započtení Číny, která má nespolehlivé údaje) vychází jako procento úmrtí (152531 uzdravených, 55910 zemřelých k 4.4.2020 zde) číslo 26,8.  Co vy na to pánové Macku, Tůmo, Hample, Tomský, Motle?

Říkáte, že na blbosti nemáte čas? Vyplňujete formulář na bezúročnou půjčku? Nebudu tedy rušit. Ale vás ostatní bych rušit chtěl. Když už je řeč o půjčkách. Jak to, že víme tak moc o tom, jak budou vypláceni živnostníci a nevíme nic o tom, co stát podstrčí Škodě Mladá Boleslav, Hyundai v Nošovicích, Unipetrolu či Agrofertu? Jak to, že stát nás neinformuje, za jakých podmínek dává shora uvedeným (a několika stovkám dalším) podnikům mnohonásobně víc než dostanou živnostníci? Vždyť i to jsou naše peníze. Říkáte obchodní tajemství? Aha – tak ať si manažeři vyberou – buď obchodní tajemství nebo peníze.

Čím více bojujeme o náhrady, půjčky, dávky a záruky, tím méně bojujeme s epidemií. Poslední proaktivní opatření vlády bylo o tom, že můžeme na veřejnosti chodit jen v párech. A přiznejme si, že to koronaviru moc náladu nezkazilo. Pardón, zavádíme přece inteligentní karanténu. Jenže zatímco u filtru víme dobře kolik procent viru zachytí, o výsledcích inteligentní karantény nevíme téměř nic (už jsem psal o tom, že v případě epidemie je to se zpětnými vazbami špatné). Nebo přece jen?

Před čtrnácti dny na tom byl Izrael a Česká republika co se týče promořenosti koronavirem v podstatě stejně. Dnes vykazuje ČR 392 nemocných na milión obyvatel a Izrael 877 nemocných! A to prosím Izrael používá inteligentní trasování kontaktů nakažených osob už nejméně deset dnů a data čerpá z údajů tajných služeb, která jsou nesrovnatelně podrobnější než budou ta naše. A pochopitelně se neptá, jestli může nebo nemůže.

Otázka dnes poslední: je tedy ještě vůbec možné proti epidemii něco dělat, nebo nastal čas umýt si ruce a pustit televizi? Nevím zdali by ještě teď u nás pomohlo plošné zastavení ekonomiky, i když v mezidobí k němu přistoupilo například Rusko či Indie. Jen čas (asi tak za rok – ale ještě před parlamentními volbami) ukáže, kdo měl pravdu. Věci bychom však mohli prospět inteligentní inovací ochranných roušek, které nám teď WHO tak závidí a které před několika dny pěkně prezentovaly občanskou solidaritu. Účinnost toho co lidé dnes nosí činí s bídou padesát procent jak při nádechu (chrání nás) tak při výdechu (chrání okolí). Na český trh ale už pronikly soukromými kanály jednoduché čínské respirátory s ochranou FFP 2. Nákupní cena činí (v malých množstvích) 1,6 USD/kus (35 Kč), prodávají se v ČR už i pod 200 Kč/kus. Účinnost při vdechu a výdechu cca 95 %, životnost (oficiálně) osm hodin. Náklady na 1 hodinu skoro dokonalé ochrany méně než 5 Kč.

Počítejte se mnou. Máme asi 3 milióny pracujících, kteří by potřebovali takovou ochranu 9 hodin denně. Máme asi 2 milióny důchodců, kteří by potřebovali takovou ochranu 0,5 hodiny denně. Každý den 28 miliónů hodin. Za měsíc 600 miliónů hodin, to je 3 miliardy korun českých. Pane Babiši, proč neinvestuje vaše vláda 3 miliardy aby zvýšila obranyschopnost obyvatelstva proti koronaviru téměř na dvojnásobek? Nevíte kde vzít 75 miliónů respirátorů? Proč to nenecháte na soukromé iniciativě? Bude to pak stát miliard šest, ale stále se to (na rozdíl od vašich biliónových záruk) vyplatí.

Zdroj: Pro zítřek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tribun
Admin
7. 4. 2020 15:02

No nevím nevím, ale ve světě, kde dostatek respirátorů fyzicky neexistuje je ani ten nejvolnější trh nevykouzlí. Maximálně o ně může připravit někoho, koho přeplatí.Rvačka o poslední láhev vody na poušti. To snad radši ty samo-domo roušky.

Rado Miko
7. 4. 2020 20:04
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
7. 4. 2020 21:04

Časopis Argument Kissinger: Svět už nikdy nebude stejný http://casopisargument.cz/2020/04/07/kissinger-svet-uz-nikdy-nebude-stejny/ Za sebe souhlasím s tím, že už nebude nikdy jaký byl PŘED epidemií. Jinak je to na posouzení. Já si skromně myslím, že ŽIVOT NIKOHO Z NÁS NEBUDE STEJNÝ JAKO PŘED epidemií, nejen těch „citlivých a ohrožených“. Jak už jsem za sebe psal v jiných komentech: je čas k návratu LIDSKOSTI, obnově SPOLEČNOSTI. „Kapitalismus“ jak tu „byl a měnil se nám za zády každý den“ čeká NUTNÁ VÝRAZNÁ PROMĚNA , to čemu jsme nadávali „Ekonomika“ také, pohled na „vlastnictví“, zodpovědnost, spoluopráce…prakticky všechno bude více či méně ovlivněno, ale zejména ŽIVOT. A… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
8. 4. 2020 8:31
Irena
8. 4. 2020 9:37

https://www.rbc.ru/rbcfreenews/5e8cf9f29a7947c3f5fbabe1?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop&utm_referrer=https%3A%2F%2Fyandex.ru%2Fnews Redakce italského deníku La Stampa vyjadřuje své rozhořčení nad útoky ruského ministerstva obrany na tento deník v souvislosti s jeho články o ruské humanitární pomoci Itálii pro boj s koronavirem. Na konci března Rusko poslalo do Itálie zařízení a odborníky pro boj s koronavirem. Deník La Stama s odkazem na vysoce postavené zdroje uvedl, že 80% dodávek ruského zařízení je bezcenných a nazval ruskou humanitární pomoc „Putinovým geopolitickým a diplomatickým projektem“. V odpověď oficiální zástupce ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov poznamenal, že La Stampa využívá doporučení z učebnic o antisovětské propagandě a pokouší se diskreditovat misi Ruska a… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
8. 4. 2020 12:16

Právě „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“ prý vyděsilo italskou liberální žumpu: lidé, kteří nejsou obeznámeni s ruským folklórem, nemusí rozumět, o jaké jámě Konašenko mluví. Zejména Italové se svými bohatými mafiánskými tradicemi, v rámci kterých se s nepohodlnými lidmi jedná velmi rázně. Včetně jam, ve kterých končí oběti mafiánských klanů, a cementových sudů na dno moře. Nebo Orlíku.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
8. 4. 2020 16:46

Ruský An-124 z Uljanovska dodal do Polska lékařské masky a ochranné kombinézy, které si Polská Republika zakoupila v Číně, řekl premiér Mateusz Moraviecki.
Aspoň že tak, jinak to se již podobá seanci státního masochismu. Nelze to nazvat jinak.