Němci se vysmáli Jaceňukovi za „sovětský vpád“

Tisková mluvčí ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka komentovala jeho rozhovor s německým televizním kanálem ARD. Připomeneme, že ve svém vystoupení v německé televizi 8. ledna Jaceňuk prohlásil, že „ruská agrese na Ukrajině je útokem na světový pořádek a pořádek v Evropě“. Kromě toho premiér nazval osvobození Ukrajiny a Německa od vojsk wehrmachtu „útokem/vpádem/invazí“: „Všichni si dobře pamatujeme na sovětský vpád na Ukrajinu a do Německa. Tomu se musíme vyhnout“, prohlásil Jaceňuk.

Podle slov tiskové mluvčí ukrajinského premiéra Olgy Lappo měl Arsenij Jaceňuk slovy „sovětský vpád“ na mysli rozdělení Německa Sovětským svazem po 2. světové válce. Berlín byl tehdy dokonce rozdělen zdí, aby se zabránilo pohybu Němců z východní do západní německé části“, poznamenala Lappo.

Slova ukrajinského premiéra byla s rozpaky přijata jak v samotném Německu, tak i za jeho hranicemi. Satirickým komentářem přispěla i on-line verze deníku Spiegel: „V podstatě v roce 1942 sovětská vojska neustále postupovala na Západ a nebála se pronásledovat armádu demokraticky zvoleného říšského kancléře A. Hitlera ani přes ukrajinská území. (…) Nakonec Sověti porušili i východní německou hranici a vtrhli na území Německa, jak si my všichni, společně s panem Jaceňukem, tak dobře pamatujeme“.

V Rusku slova Jaceňuka také vyvolala emocionální reakci politiků. Například šéf výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky Alexej Puškov ve svém Twitteru napsal, že „Jaceňuk je už úplně mimo“. Podle mínění Puškova není možné Jaceňuka po podobných vyjádřeních „brát vážně“. Současně šéf výboru Rady federace pro mezinárodní otázky Konstantin Kosačev prohlásil, že slova Jaceňuka „jsou ospravedlněním hitlerismu a urážkou památky hrdinů a obětí boje s nacismem, v neposlední řadě i těch ukrajinských“.

Slova Jaceňuka komentoval i předseda výboru Rady federace pro ústavní právo Andrej Klišas. Podle jeho mínění toto prohlášení proměnilo dialog o územní celistvosti Ukrajiny v politickou frašku. „Z vystoupení Jaceňuka je jasné, že Ukrajinou je vlastně chápána Halič, ta část současné Ukrajiny, která nebyla součástí SSSR na začátku 2. světové války“, řekl senátor a zdůraznil, že po tomto prohlášení „není řev kyjevského režimu o územní celistvosti Ukrajiny, kterou by měli všichni respektovat, ničím jiným než politickým cirkusem“.

Historická oblast Haliče byla před 2. světovou válkou součástí Polska. V roce 1940 sovětská vojska skutečně vstoupila na území východní Haliče, která se následně po provedení referenda stala součástí Ukrajinské SSR, což bylo uvedeno v tajném protokolu k paktu Ribbentropa-Molotova v roce 1939. Potom do západní Haliče vstoupila vojska wehrmachtu a stala se součástí Třetí říše. Po ukončení 2. světové války byla vrácena Polsku a východní Halič zůstala součástí Ukrajinské SSR. Jedná se o současnou Lvovskou, Ivano-Frankovskou a Ternopolskou oblast Ukrajiny.

Převzato z Vesti.ru

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
11. 1. 2015 21:34

Jaceňuk je figurkou Nulandové a ona ho v podstatě jmenovala premiérem. Když ten blbeček na drogách otevře zobák, je snad každému jasné kdo „dělá“ zahraniční politiku USA. Přál bych mu,
aby se mu nepodařilo utéct na západ,až se na něho budou sápat ti demokratičtí nacisté,které žene
do ztracené války ve službách Washingtonu.

koloděj
koloděj
11. 1. 2015 22:49

Jac má školení od Sarah Palin a největší americké kapacity na mezinárodní ..vlastně na všechno .. Jen Psaki.

Go
Go
11. 1. 2015 22:56

Uff, To je ale sila.