Německá vláda dnes projedná antifosilní zákon. A kdy česká?

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE: 4. TOLIK ČESKÝCH STÁTNÍCH ROZPOČTŮ STOJÍ ŠKODY ZPŮSOBENÍÉ UHELNÝMI ELEKTRÁRNAMI V EU

středa 3. prosince 2014

Německá vláda dnes představí plán, jak dosáhnout snížení závislosti na fosilních palivech o 40 procent do roku 2020, tedy o deset let dříve, než má stejného snížení dosáhnout celá EU. Návrh, s nímž přichází sociálně-demokratický vicepremiér Sigmar Gabriel, má formu zákona, který závazně stanoví, jak se budou rok po roce snižovat emise oxidu uhličitého – tedy spotřeba fosilních paliv [1]. Zákon sice nebude nařizovat zavírání, ale fakticky povede k omezení provozu a odstavení starých uhelných elektráren.

Německé elektrárny spolu s dalšími evropskými poškozují vypouštěním zplodin zdraví a způsobují pracovní neschopnost Evropanů a Evropanek, poškozují přírodu, budovy a snižují zemědělskou produkci. Evropská agentura pro životní prostředí spočetla, že veřejné škody – hrazené z daní a zdravotního pojištění, nikoliv majiteli dolů a elektráren – dosahují výše až 5 bilionů korun [2]. Jde o částku čtyřikrát větší, než jsou výdaje českého státního rozpočtu.

České uhelné elektrárny způsobují ročně škody ve výši 51 miliard korun [3] a jejich majitelé tak pobírají skryté dotace na výrobu elektřiny, kterou z větší části stejně vyvážíme. A pokud by byly prolomeny limity těžby hnědého uhlí na Mostecku, vznikly by jeho spálením škody za více 1,3 bilionu korun [4].

Zákon stanovující snižování závislosti na fosilních palivech již mají země jako Rakousko, Dánsko, Finsko či Francie. Ve Velké Británii platí takové legislativa už šest let a. Ulevuje zemi od fosilních paliv o dvě procenta ročně a přináší čitelné investiční prostředí [5]. Rozhýbala zateplování domů a do ostrovního království přicházejí moderní průmyslové podniky s čistější produkcí.

Česká vláda slíbila předložit antifosilní zákon již ve svém programovém prohlášení. Připravit jej má ministr životního prostředí.

Seriál Číslo týdne vychází každý týden na: http://cislotydne.cz

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Němci dnes řeknou, jakým tempem se zbaví prvních dvou pětin své fosilní závislosti a jak postupně omezí provoz škodlivých uhelných elektráren. Tím to ovšem v Německu zdaleka neskončí. Británie se zase díky přelomovému zákonu zbavuje postupně fosilních paliv již šest let a chce se za tři desetiletí dostat na pouhou pětinu současné závislosti. Antifosilní zákon přijala už celá řada evropských zemí, naše však stále přešlapuje na startu. Prosadit zákon, který spotřebu ropy, plynu a uhlí srazí, je jeden z klíčových úkolů české vlády, který má ve svém programovém prohlášení.“

Přejít do diskuze k článku 8 komentářů