Německo zavádí poprvé v historii plošnou minimální mzdu

Téměř čtyři miliony Němců si od letošního roku přilepší. Německo od ledna zavádí poprvé v historii plošnou minimální mzdu. Ta je 8,5 eura za hodinu, v přepočtu tedy přibližně 230 korun, což je čtyřnásobek české minimální mzdy.

Dosud si minimální mzdy určovaly samotné spolkové země, a to zdaleka ne všechny. Dále pak byly stanovené v kolektivních smlouvách, které se zaměstnavateli vyjednávají odbory. Pro řadu zaměstnanců ale žádná pravidla ohledně výše jejich minimálního příjmu neexistovala.

V koaliční vládě prosadili nový zákon sociální demokraté, kteří na něm postavili volební kampaň před půldruhým rokem. Chtějí tím zavést férové podmínky na pracovním trhu pro všechny. Díky zavedení minimální mzdy si podle odhadu ministerstva práce polepší přibližně 3,7 milionu Němců.

Experti nejsou zajedno v tom, co plošná minimální mzda bude znamenat pro ekonomiku země. Jedni se obávají rušení pracovních míst, druzí si myslí, že to na pracovní trh nebude mít vůbec žádný vliv.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
9. 1. 2015 11:48

Jsem za to rád. Kdysi před léty jsem to navrhoval v diskusích na Aktuálně.cz, stejně jako tvrdé zdanění vyváděných zisků v zemi původu jejich tvorby (dnes prý realizováno ve VB). Jsem velice zvědav jak to zapůsobí na trhu – jestli se trhy zvýšeným výběrem korporátních daní a zvýšením minimální mzdy rozhýbou anebo jak tvrdí liberálové – šikovní velcí podvodnikatelé okamžitě zmizí ze země jako pára nad hrncem a země spoadne do recese.

zedd
zedd
10. 1. 2015 8:06

Srovnejme srovnatelné: Řetězec Lidl působí jak v Německu tak v ČR. V obou státech prodává v podstatě stejné zboží za obdobnou cenu. V německu možná dokonce levněji. Přesto prodavačky na východ od Krušných hor pobírají zhruba 1/4 mzdy oproti svým západním kolegyním. Nedokážu posoudit, zda podmínky na pracovišti v Německu jsou lepší nebo horší než v ČR, ale řekněme, že v obou státech jsou stejné. Čím je dán tento nebetyčný rozdíl, který jde do kapsy majitelům řetězce? Skutečně by musel Lidl zdražit zboží v CZ obchodech, pokud by dal svým zaměstnancům slušnou mzdu? Ne, jen by přišel o poslušnou dojnou… Číst vice »