Nemůžeme žít na dluh!

Tento slogan byl hlavním argumentem příznivců ODS, když tato strana zaváděla přerozdělení daní, které z neznámého důvodu nazývala finanční reformou. A vida – můžeme! Schodek státního rozpočtu za pět měsíců tohoto roku činí 38,32 miliard korun. Bude-li toto tempo zachováno, na konci roku se suma vyšplhá bez pár drobných na 92 miliard. A pak že to nejde!

 

Jádro pudla se nalézá ve sloganu ODS „Nebudeme škodit úspěšným“, z něhož logicky vyplývá heslo „Budeme tedy škodit neúspěšným“, k čemuž je ještě možné dodat „a bezmocným“. Když určitá vrstva lidí dostala díky změnám daní ke stotisícovým platům čtvrtinu navíc, úspora se najde v tom, že nemocní nedostanou nic, v ordinaci zaplatí povinný obolus a budou si smět koupit o polovinu dražší chleba.

 

Pobavil mne také titulek „Důchodci si přilepší o 470 korun“. Přilepšit si znamená dostat něco navíc. Důchodci dostanou pouze to, co je jim naše vláda od ledna dlužná, neboť díky jejím zásahům do ekonomiky vzrostla inflace na míru u nás dosud nevídanou. Stav by se dal chápat také jako půjčka státu od důchodců, neboť inflace začala v lednu, ale důchodci dostanou vyrovnání až v srpnu. Nabízí se otázka: Za co stojí vláda, která si půjčuje od důchodců?

 

Venezuela produkuje ropu a benzin v této zemi stojí 4 koruny. Přitom je to země, na níž se díváme jako na něco hodně primitivního. Náš ČEZ, což je podnik s rozhodujícím podílem státu, prodává elektřinu vlastnímu obyvatelstvu za ceny platné v EU s oddůvodněním, že se musí chovat tržně. Ropné společnosti ve Venezuele jsou asi hodně zaostalé, když toto pravidlo u nich neplatí. Nebo je to jinak?

 

Václav Havel vystoupil s apelem, aby lidé nevolili ODS v Praze, protože se mu nelíbí financování pražské kultury a nápad uspořádat zde olympijské hry. Pražský primátor na to reagoval slovy „… Václav Havel… vždy stál za aktivitami, které měly za cíl ODS poškodit … “ Člověk alespoň trochu kritický by se nejspíš zahloubal, zda ve slovech pana Havla přece jen nebude střípek pravdy. Zda by finance do kultury neměly proudit dle jiného schématu a zda si tato země může dovolit olympiádu. Nikoli však pan Bém – ten ví jistě, že to co vymyslí on a jeho soukmenovci, je jediné správné. Toto přesvědčení pak může vést k již zmíněným 92 miliardám rozpočtového schodku.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments