Nenávistný Klaus a nevyzpytatelný Zeman

Dnešní prezident a včerejší prezident republiky mají mnoho společného. Opět nám to předvedli v posledních několika dnech. Oba jsou to egocentrici. Oba jsou živoucími relikty minulosti. Oba nedokážou vážit slova dříve, než je vysloví.

Připomínají stárnoucí a pohaslou hvězdu show byznysu, která si vynucuje pozornost publika, a to i za cenu skandálních výroků, které jsou potravou bulváru a patří spíše do lokálu nižší cenové skupiny těsně před zavírací hodinou. Oba dva svými reálnými politickými postoji a činy zcela popírají svá deklarovaná ideologická a hodnotová vymezení.

Václav Klaus sám sebe definoval jako kovaného pravičáka. V praxi však konal v rozporu s touto umělou verbální nálepkou. Stačí připomenout období tzv. bankovního socialismu, během něhož například jeho spřízněná skupina PPF převzala Českou pojišťovnu. Tehdejší Klausův politický oponent Miloš Zeman to v té době nazval v parlamentu krádeží, aby se za nedlouho dohodl se svým sokem na dlouholeté koexistenci. Příběh má své čerstvé pokračování. Letadlem stejné finanční skupiny se nedávno vracel pan prezident z oficiální státní návštěvy Číny. Že by jen náhoda?

V letadle jej doprovázel i Vladimír Mlynář, člen představenstva PPF, syn Rity Klímové a Zdeňka Mlynáře. A právě Rita Klímová přivedla Klause do Laterny magiky do epicentra tehdy se rodícího Občanského fóra Václava Havla. Zdeněk Mlynář (signatář moskevských protokolů) byl blízkým přítelem Michaila Gorbačova, přičemž podstatnou část normalizace prožil ve Vídni. A zrovna ve Vídni vystoupil v rakouské státní televizi 12. listopadu 1989 Ing. Václav Klaus z pražského prognostického ústavu s „odvážnou“ předpovědí, že Československo čeká období zásadních změn. Byl na tyto změny Václav Klaus jen připraven anebo spíše připravován? A to v době, kdy jiní seděli jako političtí vězni ve výkonu trestu.

Miloš Zeman se pasuje do role táty lidu, i proto rád mluví lidově, aby tomu rozuměli jeho fandové. Ve skutečnosti si však nejlépe hoví ve své slupce nevyzpytatelného osamělého elitáře a spíše než ekonoma v pozici futurologa a nekonvenčního vizionáře, což je vzdáleno představě o tradičním levicovém lídrovi. Tato stylizace sedí více na salónního intelektuála, který rád perlí na mysliveckých bálech, aby si tím zvedl své sebevědomí.

Václav Klaus byl ve svých bývalých ústavních funkcích u toho, když Česká republika vstupovala do NATO a do EU. Věty, které tehdy pronášel, ovšem záhy zapomněl a stal se z něj nejen kritik, ale i otevřený nepřítel obou mezinárodních uskupení. Proč asi? Popírá tím základní půdorys naší polistopadové zahraničně-politické orientace, který je dán právě naším členstvím v NATO a v EU.

Miloš Zeman sice vyvěsil na pražském hradě vlajku EU, ale přesto otáčí pomyslným kormidlem naše vazby směrem na východ. Činí tak ve zjevném souladu se svým předchůdcem. Dokládá to i jeho nedávná aktivní návštěva na konferenci Dialog civilizací, kterou na řeckém ostrově Rhodos pořádá Vladimír Jakunin, blízký souputník prezidenta Putina. A také některé alarmující výroky, které pronesl před několika dny v Číně, zvláště ten, že se budeme v Číně učit, jak stabilizovat společnost.

Ve stejné době nelenil ani Václav Klaus. Nejprve se neúspěšně pokusil usednout do čela vznikající Národní rady pro vzdělání, aby posléze ve svém rozhovoru pro jeden Babišův deník neurvale poplival svého zesnulého předchůdce Václava Havla. Naprosto tím potvrdil můj text „U mne jste prohrál pane Klausi“ ze 4. 1. 2012, v němž jsem reagoval na míru pokrytectví, kterou Václav Klaus prezentoval ve dnech po úmrtí Václava Havla.

Oba dva – Václav Klaus i Miloš Zeman slouží tak či onak zájmům holandských, kyperských a karibských společností, kterým ze zvyku říkáme česko-slovenské finanční skupiny. To jsou ti vítězové sametu, s kořeny v minulém režimu, dnes relaxující v daňových rájích.

Již mnohokráte musel pozorovatele české polické scény, především její tzv. elity, polévat stud. Vzpomínáte na nahatého Mirka Topolánka, pobíhajícího na zahradě italského premiéra? A co třeba křišťálově čistý Standa Gross a jeho strýček Vik? Svůj part si odehrála i carevna Nagyová a její kabelky. Zmínit by se daly i pravidelné vulgarity Miroslava Kalouska, neuvěřitelná produkce véčkařů a véčkařek, příslovečná „skromnost“ Jiřího Paroubka, či občasná obhroublost Andreje Babiše, ale i Karla Schwarzenberga. Jenže to vše a mnohé jiné přebíjí některá veřejná vystoupení obou posledních prezidentů. Ve svém důsledku jde o hrubé znevážení samotného úřadu.

Václav Klaus i Miloš Zeman si libují v kontroverzních tématech a urážkách, jimiž vědomě rozdělují společnost. Mezi ta kontroverzní témata patří i udílení a propůjčování některých státních vyznamenání, války s akademickou obcí, jmenování některých velvyslanců, Klausova amnestie či nejbližší personální zázemí obou. O Klausově příběhu a vztazích se více dozvíte z brožury „Odcházení s hanbou“ z loňského března  a také z textu „Klaus za rozcestím“ z 9. 10. 2013.

Jeho čerstvý útok na Václava Havla, který se již nemůže bránit, je jen potvrzením staré pravdy, že nejvyšší formou závisti je nenávist. Nebetyčně ambiciózní ekonom z proseckého sídliště se projevil v plné nahotě svého ega, jako ukázkový prototyp zasmrádlé provinční české pavlače, která oživuje normalizační nostalgii. Je to smutné a ubohé.

Ani Václav Klaus a ani Miloš Zeman nereprezentují všechny občany České republiky (naštěstí), nýbrž pouze sami sebe a okruh svých závislých přátel a lokajů. A to je v příkrém rozporu s jejich ústavním slibem, v němž slíbili, že budou zachovávat Ústavu a zákony a slíbili na svou čest, že budou svůj úřad zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Otázkou tedy zůstává, jak to s tím jejich vědomím a svědomím vlastně je.

Oba mají společné i to, že jsou spíše technology moci, než pečlivými hospodáři a osvícenými státníky. Oba jsou brutálními egoisty svého druhu. Jako nerozluční kumpáni společně zaklapli víko nad divokými devadesátými léty. Stalo se tak v době opoziční smlouvy. Od té doby jedou v tandemu, ne-li již dříve. Oba zavrhli své vlastní strany, v jejichž čele stáli. Šli vstříc poptávce ulice a snažili se sejmout své vlastní břímě odpovědnosti. Vzájemně se pak podpořili ve svých prezidentských kandidaturách. A možná měli i pár společných neveřejných donátorů.

Pravo-levá marketingová diferenciace nabídky voličům je v našich končinách jen trik bratří v triku. Teď jim může zapět jejich oblíbená čerstvě oceněná diva „pac a pusu“. Český posttotalitní kýč, zdá se, nemá meze.

P.S. Podotýkám, že Václav Havel nebyl zdaleka bezchybný a mnohé mu lze právem vyčíst. Třeba i to, že vyměnil podporu restitucí za Klausovy (de facto Třískovy) transformační předlohy, podle nichž se pak u nás většinově privatizovalo.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
4. 11. 2014 5:49

Snůška starých pravd, nebezpečných polopravd i čistě ideologických žvástů seřazeny tak, aby účelově vyhovovaly některým mocenským skupinám. Balast a la TV Nova, vhodný aby zabral místo důležitějším výstupům z OM. Příště doporučuji nečíst, někteří už to možná dělají.

severočech
severočech
4. 11. 2014 7:04

Aleš radí: Nečtěte to, ještě by se někdo mohl zamyslet a ríci: Dobře pan Havlík mluví.
To je „správná“ diskuse, ne fakta, jen „nečíst, spálit!

Aleš
Aleš
4. 11. 2014 7:17

Co nám tahle diskuse přinese nového? Energie vložená na znovurozbití takového konstruktu převáží přínos nad rozbitím něčeho takového.

hudryper
hudryper
4. 11. 2014 7:18

Aleš má bohužel pravdu. Na rozdíl od brilantně odvedené práce v předchozím článku “ Česká republika v područí oligarchů“ jde tentokrát podle mého názoru o primitivní propagandu zaměřenou proti Zemanovi,v které se autorovi hodí už dávno odhalený Klaus jen pro navození
pocitu zdánlivé objektivity autorových osobních hodnocení.Havlík se tu (možná po orinokově příspěvku minule) zcela otevřeně hlásí mezi pravdoláskaře,přitom ztrácí sympatie čtenářů ,které tak pracně budoval i na OM.

Aleš
Aleš
4. 11. 2014 7:20

severočech: Jaký je rozdíl mezi sledováním Ordinace v růžové zahradě a Havlíka?

Aleš
Aleš
4. 11. 2014 7:38

hudryper: Článek Česká republika v poručí oligarchů byl zajímavým polotovarem, se kterým šlo dobře pracovat, ale určitě nebyl určen lidem, kteří tu nežijí, nebo se do přečtení článku o politiku nezajímali, či jsou rádi klamáni propagandou. Článek vyvolával v méně vědomých čtenářích mylný dojem, že za vše špatné u nás může Babiš. A já si myslím, že pan Havlík je docela názorově konzistentní a i tento článek směřuje podobně, jen na mušce jsou jiní pánové ze stejné mocenské skupiny. A jelikož už došlo k jasnému odhalení, něco jako ve smyslu GAME IS OVER, a tak pan Havlík přímočařeji vyjadřuje tah… Číst vice »

Silentpysk
Silentpysk
4. 11. 2014 7:44

Proboha, ten Havlík musí být nějak vadný, když se sem přijde takhle vyblít! Ještě měl prohlásit, že voliči jsou idioti, anebo že ty hlavouny do čela státu někdo dosadil, navzdory volebním výsledkům.

Béda
4. 11. 2014 7:53

Žádný (popřevratový) český prezident v mých očích nebyl ideál. První byl v mezinárodních otázkách nekritický válečník s dvojím metrem v oblasti lidských práv, ve vnitřní politice pak slibotechna, která neplnila sliby, druhý mi byl víceméně sympatický v oblasti zahraniční politiky, jeho podpora ekonomických mafiánů a tunelování ekonomiky však nikoliv, třetí má různé světlé i temné chvilky – jak v oblasti zahraniční politiky, tak vnitřní politiky. Ani jeden z nich není můj „šálek čaje“. Zemana jsem podpořil jenom proto, že jeho protějšek by byl podle mého mínění národní katastrofou.

Aleš
Aleš
4. 11. 2014 8:05

http://www.novinky.cz/domaci/352434-prezident-se-chtel-priblizit-svetu-svych-odpurcu-rika-hrad-o-vulgaritach.html versus
http://www.novinky.cz/domaci/352449-prezident-zeman-nad-sebou-ztraci-kontrolu-mini-politolog.html
Když už chceme tyhle srajdy rozmazávat, tak důkladně. Já si myslím, že realitě víc odpovídá tvrzení hradu než politologů (asi odvozenina od slova politovat) z institutů placených z Nového Jorku.

Aleš
Aleš
4. 11. 2014 8:09

Jo a soudruh Havlík by mohl být mluvčím demonstrace za odvolání prezidenta. To je určitě velezrada nazvat kokota kokotem a jeho zkurvení zákona zkurvením zákona.

fajt
fajt
4. 11. 2014 8:13

staré a po několikáté vykradené, takže nuda – kurva, je tady vůbec někdo, který by jednoduše a prostě pojmenoval co estebácká klika ( do níž patří a patřili Klaus, Zeman, Havel a další „privatizační“ kokoti ) doopravdy československu a pak česku provedli, má vůbec někdo gule a trochu selského rozumu, aby to dal na papír, či jinde do písmenek a tř. mladší generaci transparentně a bez kudrlinek ozřejmil co je to na vrcholu české pokrakané pyramídy z banánu za svině? . ..)

Winston Smith
Winston Smith
4. 11. 2014 8:20

Selektivní slepota, pane Havlíku ? Opravdu je prostý překlad (v masmédiích v originále často použitý) pravdoláskáři tak obdivovaných děl skupiny „Nepokojné Kundy“ z angličtiny do češtiny větším prohřeškem, než například to, když se vznešený kníže (a ministr zahraničí) nechá do společnosti doprovázet lacinou štětkou a pak s ní odjede domů ?
Že vy nemluvíte sám za sebe ? Život vás dotlačil tam, kde jste ?

fajt
fajt
4. 11. 2014 9:40

http://www.lidovky.cz/kdo-ziskal-v-cesku-vip-obcanstvi-zaplatte-60-tisic-uctuje-vnitro-nemeckovi-15f-/zpravy-domov.aspx?c=A141103_143658_ln_domov_spa – tohle je taky práce všech mužů, kteří kdy byli na Hradě, doufám, že jim bude země olovem a v historii vždy vyplavou jako neskuteční zmrdi. ..)

Admirál
Admirál
4. 11. 2014 10:18

Že je Zeman sprosťák, když použije poměrně velmi přesný překlad názvu skupiny Pussi Riot, to pan Havlík nezapomene zdůraznit (že je překlad názvu „Kundy“ naprosto namístě doložili děvčata mmj. i svými činy).

Že si s anglickým ekvivalentem téhož vyplachují ústa všichni kavárenští povaleči z Prahy v čele s knížetem, to je jaksi v pořádku.

Ať žije pokrytectví.

Zeman není ideální. O hlavu však převyšuje to, co bylo na výběr.

hudryper
hudryper
4. 11. 2014 10:25

Aleš napsal
já si myslím, že pan Havlík je docela názorově konzistentní a i tento článek směřuje podobně, jen na mušce jsou jiní pánové ze stejné mocenské skupiny.

Aleš : Když jsem o předchozím článku P.Havlíka napsal,že byl na rozdíl od tohoto brilantním dílkem,bylo to pro jeho velmi dobrou schopnost lézt běžným čtenářům pod kůži,tedy kvalifikovaně
a nenápadně ovlivňovat mínění lidí,což se mu ale na OM příliš nepodařilo a já měl z toho radost.
To se o tomto posledním propagandistickém článku nedá říct. O jeho konzistenci nemám pochyb.

jogín
jogín
4. 11. 2014 11:36

Název Kundí nepokoj si ty čůzy daly samy. Pokud by své vystoupení provozovaly ve Svatém Vítu, což je významem zhruba totéž jako v Rusku, zdejší veřejnost by je ukamenovala. K zuřivým útokům na Zemana dochází proto, že si dovolil nepodporovat bez výhrad politiku USA, které fandí i kavárenská „levice“, at jde o přesvědčení nebo taktizování.

Sio
Sio
4. 11. 2014 14:24

Tak pro mě žádné překvapení a žádné narozdíl. Všechny Havlíkovy články tady jsou pravdoláskařská žumpa, kecy, manipulace smíchané s hloupostí a nadutostí pražské kavárny. Narozdíl od nějakého Havlíka je prezident Zeman zvolen přímo většinou přišedších voličů. „Ani Václav Klaus a ani Miloš Zeman nereprezentují všechny občany České republiky (naštěstí), nýbrž pouze sami sebe a okruh svých závislých přátel a lokajů. “ Tak „okruh svých závislých přátel a lokajů.“? Co to je za nicku, že si dovoluje takto soudit ty více než 2 milióny voličů, kteří zvedli za Zemana ruce? Co to je za nadutce, že si dovoluje zpochybňovat výsledek demokratických… Číst vice »

peter.
4. 11. 2014 21:20

Admirál napsal

Že je Zeman sprosťák, když použije poměrně velmi přesný překlad názvu skupiny Pussi Riot, to pan Havlík nezapomene zdůraznit (že je překlad názvu „Kundy“ naprosto namístě doložili děvčata mmj. i svými činy).

Že si s anglickým ekvivalentem téhož vyplachují ústa všichni kavárenští povaleči z Prahy v čele s knížetem, to je jaksi v pořádku.

Ať žije pokrytectví.

Zeman není ideální. O hlavu však převyšuje to, co bylo na výběr.

http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=zEman.jpg

mikkesh
mikkesh
5. 11. 2014 9:44

Pan Havlik zacina :1.odst. oba jsou egocentrici… (jeho nazor, myslim, ze neni psycholog) starnouci relikvie… (napise-li nekdo o panu Pavlikovi, ze je blb to je zavist, jeho tvrzeni bude tedy co ?) 2.odst. to same(jeho nicim nepotvrzeny nazor) 3.odst. Bankovni socialismus bude az PPF preda Sporitelnu statu, nikoliv opacne. 4.odst. V jakem letel president Zeman letadle uz vime z Blesku. Pan Havlik to nemusi opisovat. Od neho jsem cekal co president v Cine domluvil. Kdo koho kam privedl a kdo s kym, je take v uvedenem deniku propirano. 5.odst. …Zeman se pasuje do role taty lidu a rad mluvi lidove,… Číst vice »