Nenávistná lehkost bytí

Často se zamýšlím nad tím, kde se u nás vzalo tolik nenávisti. Jistě, spoustu příkladů najdeme i v historii.

Jeden uvedu: Malíř Josef Tulka, který v 19. stol. vyhrál soutěž na část výzdoby ND. Odjel studovat techniku freskové malby do Itálie a po návratu fresky (lunety) realizoval. Ještě před samotným dokončením se začaly, jak jinak než Praze, šířit nepodložené fámy, že Tulka techniku malby nezvládl, fresky jsou špatně provedené a nebudou mít dlouhého trvání. Za pomluvou stál tehdy malíř František Ženíšek. Nicméně pomluva (dnes bychom řekli „fake news“) se rozšířila natolik, že mladého Josefa Tulku, který pocházel z chudých venkovských poměrů, přiměla k osudovému rozhodnutí. Všechna svoje díla spálil a odešel neznámo kam (tvrzení o jeho dalším pobytu se rozcházejí – snad klášter v Rakousku?)

Nerada bych uvěřila tomu, že závist a nenávist jsou vlastnosti pro Čechy typické a neseme si je v naší genetické výbavě. Současná atmosféra (především v Praze) však tomuto tvrzení nahrává. Přestože si již leccos pamatuji, nepamatuji si společnost tolik zahlcenou zlobou a nenávistí. Proti sobě stojí mladí-staří, umělci-burani (to jsme my ostatní), město-venkov, vysokoškoláci, akademici-nevzdělaná lůza….a tak bych mohla pokračovat donekonečna. Obávám se, že většina z nás nepochopila, že demokracie je především názorová plurarita a tolerance k ní.

Nepochopila to mainstreamová média (ČT, Čro…,kterým to ukládá zákon; novináři, z nichž mnozí úspěšně prošli normalizační praxí; a jsou mezi nimi, bohužel, často i ti nebojácní hrdinové z „dezinformačních“ serverů). Ale nepochopili to k mému hlubokému rozčarování ani samotní lidé. Z bývalých přátel jsou teď úhlavní nepřátelé, před kolegy v práci si každý dává pozor na jazyk, stejně tak před sousedy v domě. Jen nevybočit z nějakého stáda, to je náš raison d´etre? God only knows.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
23. 6. 2019 21:25

Nevím jak v Praze, ale mezi námi „vidláky“ žádné rozdělení republiky nepozoruji.
Dokonce ani nepozoruji, že by lidé těm pražským hrátkám věnovali vůbec nějakou
pozornost. Spíš je nám to tak říkajíc u p…le, a to přes veškerou tu demokratickou
výchovu a hysterii.

idiotronic
23. 6. 2019 23:11

I na sklonku ´89 byl mezi Prahou a venkovem zřetelný rozdíl. Změna se totiž neodehrávala v zájmu venkova, jak můžeme vidět dnes. Ale Praha je milionové město s miliony chvilek a ……
SÍLA MILIONŮ SPOČÍVÁ V NULÁCH
(Gabriel Laub)

racek
racek
24. 6. 2019 11:05

No jo, největším paradoxem je to, že jedinými předními politiky, kteří diskutují, vysvětlují a chápají i protivníka v diskusích jsou … Zeman, Babiš, Klaus … blbý, co? Na demonstraci útočili nikým nevolení herci proti voleným politikům ve jménu demokracie … tomu už vůbec nerozumím. Vsadím se, že s účastníků demonstrace vědělo o skutečném obsahu obvinění Babiše a obsahu zprávy EU nejvýš tak 5 lidí. My nejsme řvoucí lůza, řvali herci u mikrofonu a dav na letné… Herci s dotovaných divadel protestovali proti tomu, aby Agrofert pobíral dotace…. Zajímavé, že v poslední době mluví slušně a smířlivě jen ti, proti komu… Číst vice »

Gatta
Gatta
24. 6. 2019 13:15

Zjišťuji, že vidláci z malých obcí jsou od dění ve světě odtrženi mnohem méně, než jsou obyvatelé měst odtrženi od reality skutečného života , no a Praha je naše největší město …
Hlavní města jsou ale většinou takový stát ve státě.

Svoboda
Svoboda
25. 6. 2019 18:47

Autorka také cosi nepochopila a značně si naběhla na vidle výrokem „demokracie je především názorová plurarita a tolerance k ní“.

Za prvé demokracie je mýtus. Nikdy nikde nebyla a nebude, podobně jako komunismus.
Za druhé tolerance k názorové pluralitě také může znamenat vyzdvihování fašismu, obhajování pedofilie, překrucování historie, atd.

Hra na demokracii je ideálním prostředím pro kapitalismus, záhadně financované neziskovky, jestřáby, šakaly i oligarchy.
Dokud tohle „alternativě“ nedocvakne, tak bude dál jen mlátit prázdnou slámu a modlit se k přeludu s názvem „demokracie“.

orinoko
26. 6. 2019 13:46

Gatta, podepisuji, tak to je. A ještě přidám něco z prace. Je u nás banderovcu, údajně na práci , jak naseto. Po nich vždycky bordel. Všechno mají na haku. Já musím na začátku zjistovat, co vlastne funguje, a jak. Když to dám konečně do nějakého průběžného chodu, tak se pririti šéf kvalitaru, a začne mě jebat, že nemám v pořádku papiry. Vysoce formalistni kreten. Prý ten nejvyssi. Tak jsem na něj začal rvat , jestli ve firmě vůbec někoho zajima, jaký tu soudruh bandera instaluje bordel? Pry , tady mi podepiste nedostatky. – Nic nepodepisu. – Coze? Kam jdete? –… Číst vice »