Nepoučitelní neználkové

Už poručík Goodbody věděl, že Afghánci jsou lstiví. Naše armádní špičky a někteří takynovináři to zřejmě netuší.

Když nám sebevrah zabil tři vojáky, prohlásil náš vojenský náčelník, že to tak nenecháme. Nenechali jsme. A nějaký štábní poskok se chtěl spřátelenému novináři zavděčit a prásknul mu, že se pomsta povedla. To už vrchním vojenským pánům došlo, že velkohubé vychloubání toliko pro hovado jest dobré a tak začalo mlžit, že se „přece o tom veřejně nemluví“. Tak proč před pár měsíci Rambo Opata veřejně ohlásil, že ty vrahy, co nám zabili vojáky, dopadneme?

A „osud“ obratem zasáhl. Jednotku, kterou vedlo americké vozidlo a ve které bylo asi 5 vozidel s českými vojáky, napadl další tálibánský sebevrah. „Naštěstí“ z pěti našich vojáků to vážně odnesl jen jeden, další „mírně“ a tři vyvázli bez zranění. A hned nás naši vojenští páni začali ujišťovat, že je to jen náhoda a že Tálibán zaútočil bez výběru českého cíle. No pokud naše jednotka nemůže vyjet ani 4 km od svého tábora bez nebezpečí, tak tu něco páchne. Tálibán svou akci evidentně připravil s vědomím, že cílem je průzkumná expedice, která vyjela z tábora. Jak k tomu vědomí přišel? Nemainstreamoví novináři občas naznačí, že Afghánci, navzdory mandátu OSN, evidentně považují spojenecké síly za okupanty. Takže nějaký domorodec (v očích místních obyvatel vlastenec) s přístupem do tábora jim výjezd bodnul.

A když bodnul výjezd, tak proč by nemohl dodat, že kromě amerického vozidla s protiminovým pluhem je expedice tvořena i těmi mstivými Čechy?

Tu úvahu náš generální štáb jistě obejde velkým obloukem a žádný mainstreamový novinář takovou otázku nevznese.

Pokud se na Afghánskou „spojeneckou akci“ podíváme očima Afghánců, můžeme formulovat velmi ošklivé větičky, abych použil možná již pozapomenutý výraz jednoho našeho politika. Akce začala před 17 roky s cílem zlikvidovat Tálibán, který prý chránil bin Ládína. Bin Ládína teď ponecháme stranou (i když je s podivem, že ho prý zlikvidoval až americký výsadek na území se západem spřáteleného Pákistánu). Pro Afghánce jsou spojenci okupanty, kteří dosadili Quislingovskou vládu, jež vládne s bídou v hlavním městě.

A tálibánští bojovníci jsou pro ně ne teroristé, ale chrabří partyzáni (tak jako jsme hodnotili naše partyzány za 2. světové války). Spojenecké síly přiznávají, že v posledních čtyřech letech Tálibán sílí a my jsme rádi, že alespoň ve svých táborech jsme bezpeční (dokonce čteme, že podobné průzkumné jízdy, jako byla ta postižená, jsou i kvůli ověření, zda Tálibánci nechystají raketový útok na základnu). No snad tam raketoví odborníci z Hizballáhu zatím nenastoupili. Ale jak vidno, 4 km od základny už bezpečno není. Co tam tedy, k čertu, 17 let děláme?

Odejít jedním vrzem by jednak naši akci zesměšnilo v očích té části světa, která nám tolik nefandí, a jednak by asi v Afghánistánu propukla krvavá pomsta vůči všem, co v těch uplynulých letech naznačili, že si všímají jen svého a do konfliktu Tálibán vs. západní expediční síly se nepletou. Také by to znamenalo veliký exodus a migraci (jako by nám ta dnešní nedělala dost problémů).

Ovšem to, že se objevily zprávy, že američtí emisaři už s Tálibánem o ukončení zásahu jednají, je náznakem, že si nejen ti střízliví uvědomují, že 17 let neúspěšné akce volá po řešení. Ovšem z historie víme, že pokud jednají obě strany konfliktu, obvykle jde o jednání kapitulační. Takže ty kontakty asi úspěšné nebudou.

Pokud si připomeneme konflikty mezi Židy a Araby před pár desítkami let, víme, že obvykle ke zklidnění, případně i k ukončení vedlo zprostředkování třetí stranou (jednání v Oslu nebo v Camp David). Najde se dnes třetí strana, která by mohla jednat a byla respektována jak Tálibánem, tak západními spojenci?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
20. 10. 2018 5:55

Zeman by naše vojáky z Afghánistánu měl okamžitě stáhnout.

Dana
Dana
20. 10. 2018 17:33

Pro lidi, co maji nadhled, to tak opravdu je, v Afghanistanu se bojuje i za Cesko. Celkem jednoduche – kdyz se zapad rychle stahne, tak talibansti „verici“ pak afghanskou populaci nejen zklidni, ale i pozastavi jeji rust, doma vrazdami a v Evrope vetsim pristehovalectvim. Ted v Afghanistanu probihaji volby do parlamentu. Spousta Afghancu nasazuje a riskuje zivot, kdyz jde volit. Zvlaste zeny, tem jde tam o hodne, Taliban zeny jako rovnopravne neuznava a zakazuje jim volit. To se jako nekdo domniva, ze hodinove fronty za hozeni listku, pri obcasnych vybusich a odklizovani zohavenych mrtvol jsou tito lide donuceni, aby volili… Číst vice »

orinoko
orinoko
20. 10. 2018 17:57
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
21. 10. 2018 12:27

Pokud dojde k odstoupení od dohody o RSD bez JIŽ DNES NUTNÉ KVALITATIVNĚ LEPŠÍ NÁHRADY, bylo by to velmi zlé. https://ria.ru/world/20181020/1531120537.html?referrer_block=index_main_1 https://echo24.cz/a/SMpcz/rana-raketovemu-odzbrojeni-trump-ohlasil-vypovezeni-smlouvy-inf-s-ruskem Pak doporučuji okamžitě vystoupit z NATO, které bude dále k ničemu. RF je v jiné situaci- nemá ani pochybnou „pojistku“ států VS. NATO má na hranicích. Proto NEMÁ ČAS, a pokud by byla napadena spustí v odpověď Armagedon, a bude KONEC. Pro lidi tedy v tom případě nepochybně. Je nutná nová dohoda- která zahrne nepřijatelnost i plochodrážek s doletem negujícím smlouvu nejen na pevnině ale i na moři a na letounech. Současná smlouva o RSD je sice fyzicky… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
21. 10. 2018 12:50

Zejména státy Střední a Východní Evropy by si tedy měly uvědomit, že POTŘEBUJÍ KOLEKTIVNÍ NOVOU EVROPSKOU BEZPEČNOST SPOLEČNĚ S RF! Již neexistuje žádné „blokové uspořádání“. „Varšavská smlouva“ neexistuje- naproti tomu NATO je na hranicích RF… ZÁSADNĚ se ZMĚNILA POZICE I VÝZNAM států Střední a Východní Evropy. Tehdy by byly potenciálním „frontovým“ válčištěm- kde by paradoxně vzdor různým plánům naopak málokdo chtěl IHNED ty zbraně hromadného ničení použít- pokud už by se to „neřezalo“ celosvětově ve velkém s jejich masivním použitím jinde. V realitě současného světa ale vážně hrozí OPAK – i RF by měla zájem na „vytvoření sanitárního kordonu –… Číst vice »

Viky
Viky
21. 10. 2018 13:19

…Pro lidi, co maji nadhled… Milá Dano, musím konstatovat, že lidé, co mají nadhled to mají prostě těžké. A to píši z pozice člověka, který nadhled nemá, protože podhled mu brání ve výhledu. A tak si dovolím, milá Dano, prezentovat zde svůj pohled, kterému chybí díky podhledu nadhled. Článek je strašný žvást. Autor naprosto nechápe rozdíl mezi okupantskou sovětskou armádou a mezinárodní misí pod vedením U.S. Army. Zatímco sovětská armáda přinášela obyvatelstvu útlak, nesvobodu, potažmo totalitu, mezinárodní mise již celých sedmnáct let přináší tamnímu obyvatelstvu svobodu, démonokracii a dodržování lidských práv. Mír zatím ne, protože zlí ááádženti Kremlu neznají míru… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
24. 10. 2018 17:34

Až na zavádějící titulek hlupáků očekávatelné… https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/487166-putin-hrozi-evrope-jadernou-odvetou.html A legrace v „diskusi“- kde většina vyjadřuje pochopení… Na jedné z kvalitních skutečných diskusí v Ruské televizi („Místo setkání“) bylo příhodně řečeno, že odchodem ze smlouvy by USA a Trump „hodili granát do vztahů USA- Západní Evropa v NATO“… „Место встречи“: Деньги решают все?! (22.10.2018) https://www.youtube.com/watch?v=Q3_LxmbogdE&index=3&list=PLSgy-gJ-dkS9KGmySidWwCHs2MxnizF1s V podstatě jde o vydírání Západní Evropy aby dovolila stát se US odpalovací rampou a také si to „vyžrala“… Ruský politolog A. Markov navíc výstižně řekl, že pokud by tyto rakety („nové Pershingy“) byly v Moskvě za pouhých 2-4 minuty, musí RF vybudovat i proti těmto střelám… Číst vice »

orinoko
orinoko
24. 10. 2018 17:51

Emerika je vycapana.
Někdo ma v emerice příbuzného. Už 20 let.
Když chce jet na 14 dni do Ceska, tak se cely rok uskrovnuje. Proč se nevrátí? Je po rozvodu a ma s tím související dluhy.
Americký průmysl justicnich stac.ek.
A do tohoto ráje míří latinos….

orinoko
orinoko
24. 10. 2018 17:57

Martine, já spal také špatně. Jak někomu něco řeknu. V práci jsem NATO přišel. Konečně jsem zase někomu něco nechal vyzrat. Už bylo na čase.
Mezi námi děvčaty se tomu říká asertivita.