Nervíky na pochodu

Říkejme jim třeba pražská kavárna, demokraté nebo městští liberální voliči, prostě ti, kteří pořád mluví o svobodě a demokracii, ale jejich postoji jsou ve skutečnosti rusofobie, atlantismus, antikomunismus a s ním ruku v ruce jdoucí vzývání kapitalismu, to vše většinou přepjaté jak zákon káže. Tak ti teď zažívají těžké období – hroutí se jim totiž svět. To, co mělo být věčné a neměnné, se pomalu ale jistě mění a oni ztrácejí svůj politický monopol. Rusko stále existuje, USA se stále nestaly jediným globálním hegemonem a volby nedopadají ani zdaleka tak, jak by si oni přáli. Na Hradě Zeman, v parlamentu Babiš a v čele výboru pro kontrolu GIBS komunista Ondráček.

Jak v takové situaci zareaguje slušný, vzdělaný a inteligentní demokrat? Arogancí, agresí (zatím naštěstí jen verbální) a nenávistí. Nikdy nebyl veřejný prostor tak plný „debilů“ a „sviní“, jako od té doby, co nezanedbatelná část voličů odmítla jejich priority. Nemohu si pomoci, ale nevidím z jejich strany ani náznak reflexe, ani sebemenší snahu pochopit, proč jejich priority, hodnoty a koncepty ztrácejí atraktivitu, zato návrhy na omezení volebního práva pro, kteří nevolí stejně, jako oni, se to jen hemží.

Že je to konec polistopadového režimu? Dost možná. No a co? Časy se mění, lidé se mění, podmínky se mění, zkušenosti se mění. A proto se mění i politika. Nikdy nebyla žádná garance, že teď už bude navždy u moci jen jeden druh lidí, to jen hlupáci uvěřili v konec dějin. A i proto dějiny neskončily, ale právě zrovna teď dělají další krůček, protože ti, kteří v jejich konec věřili, zapomněli, že nejsou na světě sami. Mění se společnost a mění se i politika. To je demokracie. Jenom v totalitě se nic nemění, jenom v totalitě je možné politický monopol. Pokud si chce někdo v demokracii udržet politickou dominanci, nemůže se spoléhat na zastrašování, vydírání ani represivní aparát (který ostatně nedokáže zachránit ani tu totalitu, jak by demokratům mohl potvrdit třeba právě ten Ondráček, kdyby se ho demokraté neštítili).

Až se demokraté vzpamatují, až začnou znova přemýšlet, třeba jim dojde, že se nic neděje bez důvodu, že se sice mohou stokrát chlácholit tím, že ostatní jsou jen zmanipulovaná hlupáci, ale na faktu, že lidé volí racionálně, i když volí jinak, to nic nemění. Pokud polistopadový režim končí, není to proto, že by lidé zapomínali, nebo že by byli líní, hloupí, závistiví či jinak vadní – je to jen a pouze kvůli tomu, jakou zkušenost s tím polistopadovým režimem udělali. Zvážili, co jim dal a co jim vzal a vyšlo ji, že jim víc vzal, než dal.

V zájmu nás nejen nás všech, ale i té zprofanované demokracie, nezbývá než doufat, že se ty nervíky na pochodu z hroutícího se světa pražské kavárně brzy uklidní, agresivní nenávistná rétorika pomine, že demokraté místo nadávek začnou argumentovat a hledat jiné cesty k prosazení svých priorit, než jsou zákazy a příkazy, že konečně pochopí, že jim republika nepatří, ale že ji sdílejí se spoustou dalších lidí, které musejí brát vážně a se kterými se musejí dohodnout, pokud chtějí být skutečnými demokraty, a ne jen militantními antikomunisty.

Opravdu doufám, že demokraté udrží nervíky na uzdě, protože takhle dusno už v téhle zemi dlouho nebylo.

Dovětek

Jen krátký dovětek ke včerejšímu textu: To, co je na současné situaci pro „pražskou kavárnu“ tak iritující možná není tak Ondráček v nějakém výboru, to je jen úniková reakce či příslovečná poslední kapka, ale to, je nucena vzít na vědomí existenci lidí a zájmů, které se jí zatím dařilo úspěšně ignorovat, tj. těch, kteří v současném režimu patří k odstrčeným a poraženým, těch, kteří k novému režimu vzhlíželi s naději, ale po třiceti letech, kdy v něm žijí, se dívají s nostalgií po tom starém. Když totiž nemůže jejich existenci popřít, nemůže ani předstírat, že v kapitalismu jsou pouze vítězové a že to nejlepší ze všech možných společenský uspořádání vždy a pro všechny. To, co se dnes děje, je kažení ideálů realitou a prudkost reakce tomu odpovídá.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
7. 3. 2018 8:12

Velmi pravdivý popis reality.
Teď jen jestli budou dosavadní usurpátoři moci ochotni alespoň trošku ustoupit. Nevěřím. Ti nejsou slušní jako byli komunisté.
Ještě si užijeme hodně cenzury, útlaku za názor, propagandy jimi vlastněných médií (a taková jsou všechna), útoků na „extremistické“ a “ populistické“ strany a hnutí, snižování životní úrovně (po růstu zákonitě pokles), boje o zdroje jejich bezpracného života (neziskovky, dotační tituly, dávky, zbytečné posty a instituce), drancování státního majetku až na dno…
Ještě že jsem starý.

Admirál
Admirál
7. 3. 2018 8:35

Štvanice na Ondráčka byla mimořádná nechutnost. Ondráček udělal chytrý tah s rezignací a následným projevem – Ondráček se dostal do pozice, kterou potenciální volič od radikálnější levice čeká – to by mohlo komunistům pomoct – můžu se mýlit. Organizátoři protestů se pochvalovali, kolik že pohnuli po republice lidí k protestům. Střízlivě hodnoceno je nutno říci ano, TOP, STAN, Lidovci, ODS mají své příznivce a ti přišli. Nejvíce jich mají v Praze – bylo vidět. Jinde už je to slabší – bylo vidět. Někde nebyli vidět vůbec – ohrožený druh. Celá akce neměla mimo tábor TOP, STAN, Lidovci, ODS absolutně žádný… Číst vice »

Admirál
Admirál
7. 3. 2018 8:52

Paroubek hodnotí krok Babiše směrem k Ondráčkovi: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/domaci-politika/logicky-zaver-ondracek-odstoupil
Babiš hraje, jak umí a jak mu okolnosti dovolují.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
7. 3. 2018 9:36

Že by „demokraté“ (uvozovky nesporně jsou na místě nechápeme-li tento pojem přímo jako výstižnou charakteristiku či rovnou jako nadávku) prozřeli a změnili styl – v to také naprosto nevěřím. Dokázali „elasticitu“ svých páteří a charakterů asi jako „senátor“ Sjetina, a nepochybně je mají „uzpůsobené“ zajištění svého příjmu a postavení. Dovedou se patřičně“ztopořit“, dosahovat „orgasmů “ i orgasmů, a v neposlední řadě vlézt „kamkoliv“… pro prosazení „toho svého“… S ohledem na NELIDSKOST jimi prosazeného a prosazeného i „kapitalisticky-internacionálního“ vydržovaného „Soft“-Neocons-REŽIMU (označujme prosím věci – zde soudobé „zřízení“ – odpovídajícími pojmy) by se slušelo udělat pro ně ještě pár klecí v ZOO… Číst vice »

fajt
fajt
7. 3. 2018 10:15

https://www.novinky.cz/krimi/465147-nevyplacenou-pojistku-vysoudil-muz-jako-nahradu-skody.html …Protože pojišťovna odmítala i nadále platit, muž ji pohnal k soudu. Jenže narazil na stejný problém, jako je i u dalších podobných smluv, tedy že v pojistném vztahu byl v roli pouhého pojištěného čili osoby, kterou Nejvyšší soud v takřka identickém případě označil za pouhý „objekt“ pojištění, který má za povinnost pouze platit pojistné a nemá nárok, čehokoli se domáhat, neboť výplata pojistného plnění závisí na vůli banky – otřesný kapitalismus, místo toho některým idiotům vadí chlap, který se i po 89 zachoval čestně ( těm přeju, aby je kapík vykostil na smrt, nic jiného si, hovada, ani nezaslouží).… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 3. 2018 10:59

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Priposejreny-Babis-a-hlupaci-v-ulicich-Pred-zpravou-ze-Ondracek-to-sam-slozil-se-rozpoutalo-peklo-Rok-89-SNB-Prekvapiva-slova-z-KSCM-526971 https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Babis-si-s-nami-vytrel-zadek-jeho-vladu-mozna-nepodporime-Rozklad-Vojta-Filip-se-Zdenkem-Ondrackem-si-vjeli-do-vlasu-Odepsany-Dolejs-Zjistovali-jsme-co-se-deje-v-KSCM-527085 Vyhrožování rodinným příslušníkům kvůli politice, toť navýsost symbolická podoba našich samozvaných demokratů. Pro kapitál je to navýsost demokratické a jediné správné ničit životy protikapitalistickým živlům. Zbabělí podlí sráči a ne demokrati to jsou. Pod záplavou novinek přehodnocuju svoje předvolební hesla jako Kalousek na hrad. Na Mírov! O pár kilometrů vedle s nimi. Do Vitošova. Tradiční Odpovědná Prosperující ruční práce. A utáhnout opasky. A k pití jen předraženou a znečištěnou vodu, draze prodávanou od Veolie nebo Suezu. A když jim dojdou při bezplatné práci v kamenolomu prachy? Každý je přeci jenom sám strůjcem svého štěstí a 29 let od… Číst vice »

Bety
Bety
7. 3. 2018 16:51

Jeden příspěvek z cizí diskuze: No to je pěkné, když se ty tlupy takhle scházejí v době chřipkové epidemie. Aspoň něco si předají, když už jsou rozumu a myšlení prosti.

Aleš
Aleš
8. 3. 2018 8:45

http://www.novarepublika.cz/2018/03/milion-chvilek-nebo-milionovy-chlivek.html Babiš a Fico by měli pochopit, že nutně musí utéct z chapadel mafie Nadnárodní Americké Teroristické Organizace. ANO i SMER, pokud nechtějí spáchat sepuku, či se nechat zcela vykleštit, musí změnit svoji programovou prioritu. Prozápadní orientaci. Tohle je kámen úrazu a důvod vydíratelnosti, nejednoty. To by se jeden musel z toho opupínkovat, aby mohl sloučit neslučitelné. Donekonečna ustupovat absurdním požadavkům, zdůvodňovaným jako obavou o osud naší demokracie od těch, co demokracií pohrdají a ničí ji, nelze. Těžko říct, jak velký ústupek by za nominování někoho jiného než Ondráčka mohlo KSČM od Babiše chtít. Ale rozhodně by to oboustranně byl… Číst vice »

Aleš
Aleš
8. 3. 2018 10:09

pane Andreji Babiši: Lid nejsou onuce, vědomí rostoucích preferencí Vás neopravňuje k takovému chování (podrážení noh vládním partnerům). Buď to budete muset zkusit znovu a lépe (a jak už jsem JASNĚ NAZNAČIL o komentář výše), nebo oslovit někoho jiného, nebo risknout předčasné volby. Pokud však překvapíte a nezvolíte si první asi nejrozumnější variantu, přeji Vám pěkného užití si „přízně“ našich ochránců svobody a demokracie. Více byste mohl naslouchat budoucímu předsedovi KSČM Skálovi než třeba panu přeběhlíkovi Faltýnkovi či především „odborníkovi“ na bezpečnost a zahraniční politiku Stropnickému, který sice vyhovuje americké ambasádě, nikoliv zájmu občanů ČR čili VAŠIM VOLIČŮM. Pane Andreji,… Číst vice »

peter.
8. 3. 2018 12:11

Všetkým ženám ktoré navštevujú OM blahoželám k MDŽ.Je to pekný sviatok a ženy si ho zasúžia.Všetko najlepšie !

Aleš
Aleš
8. 3. 2018 13:11

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Filip-KSCM-Duveryhodnost-hnuti-ANO-Jeden-velky-otaznik-527222
Konečně i Filip začíná s komunisty táhnout za jeden provaz!
Chtějí-li demokrati symboly, mají je mít. Je osmičkový rok. Únor skončil, začíná jaro, Pražské jaro. Tentokrát si nenecháme do toho kecat mocnosti, ambasády a kapitál. Převaha těch, kteří si přáli změny oproti minulým 29 letům není tak drtivá, abychom již v zimě slavili Vítězný únor. Nicméně tato převaha je tu jasná a nebylo by ani demokratické ani moudré nevyslyšet názor většiny.

fajt
fajt
8. 3. 2018 14:50

https://www.novinky.cz/domaci/465621-cast-politiku-v-cele-s-miroslavou-nemcovou-opustila-pri-projevu-zemana-vladislavsky-sal.html – vše nasvědčuje tomu, že v české kolonii bude ještě krucho, kreatury, které tuto zemi léta drancovaly se opět přestaly bát a chystají se na další státní převrat, mají k tomu finance, o kterých se nezdá ani Babišovi a tak se obklopují darebáky, kteří jsou za ně a hlavně jejich mergle schopné zkurwit a dojebat i ten zbytek, co v kolonii zbyl – a co na to sprostý dav ?? nic … asi spoléhají na Babiše, který dnes pochopil, že nepřítel je silnější než jeho touha po státě, který by se lehce stal jeho firmou … smutné, ani smrt… Číst vice »

fajt
fajt
8. 3. 2018 15:35

Šéf KSČM Vojtěch Filip označil projev ( Zemana) za „více konkrétní až osobní“ než před pěti lety. Slova o přímé volbě starostů a hejtmanů označil za „zajímavá“. „To já tak nevnímám,“ uvedl Filip v reakci, zda byla Zemanova slova útokem na svobodu slova – tihle „komunisté“ v této zemi nic nezachrání, spíše se přidají ke smečce, která druhým zrádcovským Mnichovem ( Dublin IV.) definitivně kolonii zabijí. ..)

Gatta
Gatta
8. 3. 2018 18:05

Admirál napsal Štvanice na Ondráčka byla mimořádná nechutnost. Ondráček udělal chytrý tah s rezignací a následným projevem – Ondráček se dostal do pozice, kterou potenciální volič od radikálnější levice čeká – to by mohlo komunistům pomoct – můžu se mýlit. Organizátoři protestů se pochvalovali, kolik že pohnuli po republice lidí k protestům. Střízlivě hodnoceno je nutno říci ano, TOP, STAN, Lidovci, ODS mají své příznivce a ti přišli. Nejvíce jich mají v Praze – bylo vidět. Jinde už je to slabší – bylo vidět. Někde nebyli vidět vůbec – ohrožený druh. Celá akce neměla mimo tábor TOP, STAN, Lidovci, ODS… Číst vice »