Nevoňavý problém

Prosinec  23, 2010

O silvestrovské půlnoci vyprší Česku výjimka pro špatně čištěné komunální splašky. Úkol Evropské unie splněn nebude.


Skandál s podezřelým financováním pražské čističky odpadních vod, který už stál křeslo ministra životního prostředí, je pouze špičkou ledovce. Za špatně čištěné komunální splašky nám od ledna hrozí pokuta Evropské komise. Moderní čistička chybí nejen Praze, ale také pěti procentům obcí s počtem obyvatel nad dva tisíce. Literárním novinám to potvrdilo ministerstvo životního prostředí.


Aby Česká republika mohla v roce 2004 vstoupit do Evropské unie, musela si v Bruselu vyjednat odklad pro nedostatečně čištěné odpadní vody z měst a obcí. Šestileté přechodné období, v jehož průběhu jsme měli dát věci do pořádku, skončí přesně o novoroční půlnoci. Český závazek čistit od příštího roku odpadní vody podle unijních norem, splněn nebude.


Vůbec nejhorší situace je v Praze, která s modernizací nevyhovující čističky ještě ani nezačala. Dokonce se ani neví, kdo postaví investici, která má podle různých propočtů stát 12 až 15 miliard korun, a kde na to Praha vezme peníze. Ve stanovisku ministerstva životního prostředí stojí černé na bílém: „Parametry na výběr zhotovitele stavby se diskutují."

Občany by mělo zajímat, že čím déle hlavnímu městu potrvá odkládání výstavby čističky a její následné zprovoznění, tím víc za to budeme muset do Bruselu zaplatit. Pokuta se platí za každý den porušování evropských zákonů. Přesvědčilo se o tom samo město Brusel, když nemělo čističku na úrovni. Od pokuty ho nezachránil ani fakt, že v Bruselu sídlí Evropská komise.


„Při dobré práci všech zúčastněných stran se můžeme pokutě vyhnout," optimisticky ujišťuje ministerstvo životního prostředí. Ona dobrá práce ovšem znamená najít společnou řeč s provozovatelem vodohospodářské infrastruktury soukromé společností Veolia, které Praha pronajala vodovody, kanalizační síť a čističku až do roku 2028. Délka smlouvy je v očích Evropské komise příliš dlouhá, a tak nechce dát Praze dotaci. Kde si za těchto okolností Praha na modernizaci čističky vypůjčí? Nevíme. Jisté je, že na nepromyšlenou smlouvu s Veolií bychom pak navíc doplatili ještě enormním růstem cen za vodné a stočné. Hlasování o důvěře vládě je z tohoto pohledu pouze drobnou epizodou v nevoňavém problému zvaném čistička odpadních vod.

 

Publikováno v aktuálních Literárkách 51-52/2010


Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments