Nevstříc EET

Zítřejší zavedení výmyslu „toho Trockého ze Slovenska“ je očekáváno se smíšenými pocity.

V předvečer zavedení v naší obci zavřela turistická hospoda i obchod naproti ní. Obec má zhruba sedm set duší. Zůstal jeden obchůdek se vším možným i nemožným, kde si, jak už je to na vsi zvykem, musíte vše  objednat, a nechcete-li způsobiti svízel, pak i odebrat. Čekání na pekaře (bochníky předem rozpočítány) pak frontou připomínají buločnou v Usť Ižmě kdysi v 70. letech minulého století.

Přesto měl místní obchod velkou venkovskou specifiku. V zemi, kde milion lidí ne vlastní vinou nepracuje,  je zapotřebí zejména starší generaci úvěrovat. Babička Nováková, jejíž nezaměstnaný padesátiletý  syn „vypadl“ z evidence poskytovatelů dávek (bohužel se nejmenuje Kamel Ahmad a nemá afghánský doklad) si mohla, ještě vloni, vzít pečivo, nějaké cigarety, maso i pivo (zmiňuji proto, že venkovští nezaměstaní se zásadně, podle Prahy, válejí na zápraží, hulí, a  chlastají). Pokladní obchodu nákup sečetla, a babička  Nováková (nom de guerre všech babiček) zaplatila, až přišel důchod nebo až jí syn předal po částech vydělanou hotovost za různé vnitrovesnické výpomoci.

Letos, a od zavedení EET zvlášť, už toto úvěrové financování, jinak zcela zákonné v byznyse, možné není a nebude. Prodej bude just in time, s hromadou papíru, aby si nedej bože nikdo nekoupil daňově neregistrovaný  citron. Všetci kradnú zvláště takýto venkovania, řekl by předseda ANO.

Nu ovšem. Babiš není v politice týden. Nikdy mu nevadilo, když lékaři, někteří neradi, jiní nadšeně, pumpovali z pacientů třicetikoruny, házeli je do stolu, a mezi sebou si stěžovali, kdo že má to kilo mincí denně měnit. Obvoďák si vydělal na sestru, jiný si pořídil nové fáro, a život běžel i bez EET, účtenek validních pro Finanční správu, a snad  korunky platil u lékaře i pan Babiš, možná i pan Heger. Realita života plného protikladů. Pravda, mohl bych připomenout, že první manželka pana Babiše byla a zřejmě i je lékařkou, ale bylo by to jen plácnutí anakondy mušími křídly.

Realita EET biľakovsky „pre všetkých“ nastane zítra, a uvidí se, zda to lidé, nejlépe hlasováním u voleb, zúročí, nebo se budou utěšovat účtenkovou loterií a tím, že třeba něco vyhrají. Přál bych si, aby demiurg, tvůrce nápadu s EET, vložil do loterie své francouzské restaurace s michelinskou hvězdou, pořízené ve Francii z našich daní, které tak živě otevírá kuchař Zdeněk Polreich, s oním  šéfkuchařem našich osudů, Babišem.

Přejít do diskuze k článku 32 komentářů