Nikolaj Azarov o ukrajinském odmítnutí platit své závazky

Hodnocení Nikolaje Janoviče o odepření placení a dalšího pitomého chování junty plně důvěřuji. On, jako nikdo jiný ví, jak funguje ukrajinský stát, a proto také vidí, jak tento stát plánovitě zabíjejí. Tedy přesněji to, co z tohoto státu zbylo.

Mnoho otázek vzniklo okolo takzvaného „zákona“, který přijala Nejvyšší rada, a který má umožňovat takzvané ukrajinské vládě odepřít hradit své závazky.

Tato informace ve mně vyvolala především pocit hořkosti a lítosti. Výsledkem bude další zhoršování života obyčejných lidí a prohloubení krizových jevů v ekonomice.

Zatím ještě nejde o odepření placení závazků, tj. o konkrétní odmítnutí platit své závazky. Jde o oficiální varování Ukrajiny o svém nadcházejícím bankrotu. Nebylo vůbec nutné přijímat takový zákon, samozřejmě, že nebylo. Termíny splátek se zatím nepřiblížily, peněz je málo, ale jsou. Celý poslední úvěr od MMF nebyl ještě celý utracen. Tahle hloupost má podle úmyslu jejích autorů sloužit jako prostředek k vydírání věřitelů. „Buď budete souhlasit s našimi podmínkami, nebo nebudeme platit.“ To mělo být smyslem této hlouposti, pokud se zde vůbec dá mluvit o nějakém smyslu, protože jde prostě o hloupost. Takovým zákonem věřitele nevystrašíte. Všechny dohody spadají pod anglickou jurisdikci. Ukrajina bude za své závazky odpovídat všemi státními aktivy, která mohou být zabavena exekutory včetně například účtů velvyslanectví, jakýchkoliv státních podniků a podobné vymáhání bude v daném případě nesporné.

Euroobligace Ukrajiny celkem dávají částku přibližně 15,3 miliardy USD. Šlo o náš nejvyužívanější nástroj k získávání vnějšího kapitálu pro rozvoj ekonomiky země a s investory, kteří vložili své peníze do Ukrajiny, se musí jednat velice opatrně. Tón hrozeb a vydírání vedl k tomu, že za posledních několik měsíců spadla nominální hodnota cenných papírů Ukreximbanky, Ukrzaliznici a města Kyjeva o 15 až 55 %. Cenné papíry Ukrajiny se dnes kótují od 47 do 42 % jejich nominální hodnoty. To znamená, že investoři na našich obligacích již dost prodělali a teď navíc tento zákon.

Více než o hloupost však jde o zradu ukrajinských národních zájmů, o ztrátu důvěry, o svědectví úplného bankrotu a insolvence státu. Porošenko, Grojsman, Jaceňuk a všichni, kdo pro tento zákon hlasovali, vejdou do dějin jako lidé, kteří přivedli Ukrajinu k bankrotu, jako lidé, kteří se zmůžou pouze na primitivní vydírání. Napřed zničili hřivnu, a potom celou ekonomiku. Přišli o příjmy z exportu, vyplýtvali úvěry a měnové rezervy, jednoduše řečeno přivedli Ukrajinu ke krachu a teď navíc začali ještě veřejně vydírat.

Výsledkem bude úplné uzavření finančních trhů Ukrajině, a následně také uzavření finančních trhů pro soukromé společnosti a byznys, což ještě dále prohloubí ekonomický kolaps.

Nikdy bych si nepomyslel, že Ukrajinu může postihnout takové neštěstí. V roce 2003 jsem se za velmi těžkých podmínek vypořádal s věřiteli Pařížského klubu a Ukrajina získala možnost dostat se na finanční trhy, možnost získat finanční kapitál pro svůj rozvoj. Rok za rokem jsme se snažili potvrzovat pověst státu jako nadějného partnera a dlužníka a téměř těsně jsme se dosáhli na investiční rating. Všechno to zničila vláda Timošenkové v letech 2008-2009. Potom nastoupili další roky těžké a napjaté práce a teď tento kyjevský režim nadlouho potopil rating státu až na úroveň odpadu.

Bylo možné se tomu vyhnout? Bezesporu bylo. Nemohu si představit situaci, za které, pokud se reálně zabýváte ekonomikou země a světoví odborníci to úsilí a výsledky vidí, byste se nedokázali domluvit s věřiteli. To je prostě absolutně absurdní.

Chtěl bych také připomenout těm dočasným smolařům, že na konci minulého roku byl přijat Zákon o státním rozpočtu pro rok 2015, kde jsou uvedeny všechny platby dluhů, včetně euroobligací. Rozpočet se připravuje na základě pečlivých výpočtů rozvoje makroekonomické situace a obvykle se vychází z toho nejvíce pesimistického scénáře. Jak tedy můžeme hodnotit profesionalitu takzvané vlády, pokud je realita horší než ty nejpesimističtější prognózy?

Jednoduše řečeno – je vidět, kam to dopracovali.

Zdroj: http://da-dzi.livejournal.com/429896.html

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
21. 5. 2015 7:02

Pan expremiér Azarov označil zákon o pravomoci vlády nevyplácet své závazky za H L O U P O S T a já si myslím,že se o státnické úrovni kyjevské chunty a její hlasovací mašině vyjádřil lapidárně a přesně. Předvádějí naprosto srozumitelným způsobem svou snahu zbavit se odpovědnosti za to,co v zemi způsobili a po změně postoje svých loutkovodičů se obracejí proti nim ve směšné snaze vydobýt si další „dary“ hrozbou. Ukrajina dospěla pod vedením USA sloužícím expertům do svého závěrečného stadia ,v němž se bude v chaosu dělit a zřejmě přitom i vraždit. Stane se po Lybii a Syrii dalším,navíc… Číst vice »

fajt
21. 5. 2015 7:32

neplacení závazků je směřováno k Rusku – k západu samozřejmě ne, tady se platí všechno a navíc ( však kdyby banderovci v Kyjevě zaváhali a měli slabší chvilku, tak jejich konta ve světě by už zažili redukční dietu o které se ani vkladatelům na Kypru nesnilo, elita u lizu by jim už ukázala, kde je jejich místo). ..

koloděj
koloděj
21. 5. 2015 8:21

to jistě není hloupost … i kdyby odmítli platt všechny dluhy, jde o zoufalství.
Zoufalství ameriky, snažící se za jakoukoliv cenu udělat na Ukrajině pořádný bordel, rozdrbat, co se dá, aby popostrčili Evropu k propasti. Když už se Rusové k válce vyprovokovat nedali

hudryper
hudryper
21. 5. 2015 10:02

fajt napsal fajt • 21. Květen 2015 neplacení závazků je směřováno k Rusku – k západu samozřejmě ne Tak tady se vážený kolego mýlíte. Článek pana Fialy na toto téma zdůvodňuje podle mého názoru cestu Kerryho do Soči jen částečně,ale má racionální základ. Problém je totiž v tom,že oligarchové na Ukrajině ukradnou každou částku,která se tam objeví v bláhovém domnění,že si jí po finále své komedie užijí i se svými potomky. S tou redukční dietou máte pravdu. Jenže tam jde o to, že prachy jedněch us.oligarchů se tam ztrácejí bez možnosti je odtamtud vydolovat ( us.investiční fondy) a přesunují se… Číst vice »

fajt
21. 5. 2015 11:11

stále říkam, že je to ( standardní ) politický pokřik ( Kyjeva) směrem k Rusku, který samozřejmě má širší souvislosti a dopady ( s Fialou nepolemizuji, má to svou logiku, i když já neočekávám racionalitu na základě tvrdého byznys dopadu na Ukrajině ani u Kerryho, který nehraje pouze za zájmy americké elity, ale částečně rezonuje i na vlně světových vládců – prediktorů) , v Soči se možná připravovalo trhání Ukrajiny na sférové oblasti, spíše bych to viděl, že Kerry se snažil Lavrova dotlačit k tomu , aby i Rusko neslo část nákladu za nepovedenou americkou akci ( přitom jde taky… Číst vice »

hudryper
hudryper
21. 5. 2015 11:58

fajt napsal
Kerry osobně rychle přišel trochu psychologicky zasondovat do ruského a pak čínského vedení, jak moc jim tihle dva utíkají mimo jejich zájmy a v jakém stavu se včil nachází americký průser ). ..)

Souhlasím s tím,že jde také o time-out z důvodů ryze vnitrozápadních,pokud do nich zahrnujeme i středovýchodní Izrael.

peter.
21. 5. 2015 14:06

Zrada! Narieka ukrajinský politológ.Ukrajinci ignorujú sviatok „Vyšivanky“.Kyjevčania sa obliekli normálne a na vyšívané košele sa vyprdli.
http://ukraina.ru/news/20150521/1013137774.html

aram
aram
21. 5. 2015 16:34

Překlad besedy na ukrajinském TV kanálu „Ukrlife.tv“ s ukrajinským politickým analytikem Dmitrijem Džangilovem
https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2015/05/21/konec-valky-na-ukrajine/
další zajímavá analýza stavu Ukrajiny od Ukrajince

Sio
Sio
21. 5. 2015 17:17

Obvykle jde o dilema, kdy nevíme, kdy někdo škodí z hlouposti nebo zlého úmyslu, přičemž bereme hloupost jako polehčující okolnost. Jenže tady je to jasné. Kyjevská banda žádnou vládou není, je to jen loutkové divadélko a za provázky tahají Amíci. Amíci hloupí nejsou, je to z jejich strany jednoznačně zlý úmysl. Zničit, co se dá. Padne to na Rusko nebo EU, to je evidentní. Putin je nechce. Takže bude zajímavé, jak se EU bude kroutit, aby Ukrajinu nemusela dotovat. Je jasné, že EU je nechce také. Jenže Rusové si s případným přílivem uprchlíků z Ukrajiny poradí. Zapadnou tam, jsou zaměstnatelní… Číst vice »

peter.
21. 5. 2015 17:47

aram napsal

Překlad besedy na ukrajinském TV kanálu „Ukrlife.tv“ s ukrajinským politickým analytikem Dmitrijem Džangilovem
https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2015/05/21/konec-valky-na-ukrajine/
další zajímavá analýza stavu Ukrajiny od Ukrajince

aram :
Z diskusie pod vašim odkazom som vybral iný no naväzujúci rozhovor :
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ukrajinsky-politolog-vazne-mluvi-o-veseni-oligarchu-Valka-pry-zaplavi-celou-zemi-a-pricina-je-v-USA-375962