Nikolaj Azarov o ukrajinském odmítnutí platit své závazky

Hodnocení Nikolaje Janoviče o odepření placení a dalšího pitomého chování junty plně důvěřuji. On, jako nikdo jiný ví, jak funguje ukrajinský stát, a proto také vidí, jak tento stát plánovitě zabíjejí. Tedy přesněji to, co z tohoto státu zbylo.

Mnoho otázek vzniklo okolo takzvaného „zákona“, který přijala Nejvyšší rada, a který má umožňovat takzvané ukrajinské vládě odepřít hradit své závazky.

Tato informace ve mně vyvolala především pocit hořkosti a lítosti. Výsledkem bude další zhoršování života obyčejných lidí a prohloubení krizových jevů v ekonomice.

Zatím ještě nejde o odepření placení závazků, tj. o konkrétní odmítnutí platit své závazky. Jde o oficiální varování Ukrajiny o svém nadcházejícím bankrotu. Nebylo vůbec nutné přijímat takový zákon, samozřejmě, že nebylo. Termíny splátek se zatím nepřiblížily, peněz je málo, ale jsou. Celý poslední úvěr od MMF nebyl ještě celý utracen. Tahle hloupost má podle úmyslu jejích autorů sloužit jako prostředek k vydírání věřitelů. „Buď budete souhlasit s našimi podmínkami, nebo nebudeme platit.“ To mělo být smyslem této hlouposti, pokud se zde vůbec dá mluvit o nějakém smyslu, protože jde prostě o hloupost. Takovým zákonem věřitele nevystrašíte. Všechny dohody spadají pod anglickou jurisdikci. Ukrajina bude za své závazky odpovídat všemi státními aktivy, která mohou být zabavena exekutory včetně například účtů velvyslanectví, jakýchkoliv státních podniků a podobné vymáhání bude v daném případě nesporné.

Euroobligace Ukrajiny celkem dávají částku přibližně 15,3 miliardy USD. Šlo o náš nejvyužívanější nástroj k získávání vnějšího kapitálu pro rozvoj ekonomiky země a s investory, kteří vložili své peníze do Ukrajiny, se musí jednat velice opatrně. Tón hrozeb a vydírání vedl k tomu, že za posledních několik měsíců spadla nominální hodnota cenných papírů Ukreximbanky, Ukrzaliznici a města Kyjeva o 15 až 55 %. Cenné papíry Ukrajiny se dnes kótují od 47 do 42 % jejich nominální hodnoty. To znamená, že investoři na našich obligacích již dost prodělali a teď navíc tento zákon.

Více než o hloupost však jde o zradu ukrajinských národních zájmů, o ztrátu důvěry, o svědectví úplného bankrotu a insolvence státu. Porošenko, Grojsman, Jaceňuk a všichni, kdo pro tento zákon hlasovali, vejdou do dějin jako lidé, kteří přivedli Ukrajinu k bankrotu, jako lidé, kteří se zmůžou pouze na primitivní vydírání. Napřed zničili hřivnu, a potom celou ekonomiku. Přišli o příjmy z exportu, vyplýtvali úvěry a měnové rezervy, jednoduše řečeno přivedli Ukrajinu ke krachu a teď navíc začali ještě veřejně vydírat.

Výsledkem bude úplné uzavření finančních trhů Ukrajině, a následně také uzavření finančních trhů pro soukromé společnosti a byznys, což ještě dále prohloubí ekonomický kolaps.

Nikdy bych si nepomyslel, že Ukrajinu může postihnout takové neštěstí. V roce 2003 jsem se za velmi těžkých podmínek vypořádal s věřiteli Pařížského klubu a Ukrajina získala možnost dostat se na finanční trhy, možnost získat finanční kapitál pro svůj rozvoj. Rok za rokem jsme se snažili potvrzovat pověst státu jako nadějného partnera a dlužníka a téměř těsně jsme se dosáhli na investiční rating. Všechno to zničila vláda Timošenkové v letech 2008-2009. Potom nastoupili další roky těžké a napjaté práce a teď tento kyjevský režim nadlouho potopil rating státu až na úroveň odpadu.

Bylo možné se tomu vyhnout? Bezesporu bylo. Nemohu si představit situaci, za které, pokud se reálně zabýváte ekonomikou země a světoví odborníci to úsilí a výsledky vidí, byste se nedokázali domluvit s věřiteli. To je prostě absolutně absurdní.

Chtěl bych také připomenout těm dočasným smolařům, že na konci minulého roku byl přijat Zákon o státním rozpočtu pro rok 2015, kde jsou uvedeny všechny platby dluhů, včetně euroobligací. Rozpočet se připravuje na základě pečlivých výpočtů rozvoje makroekonomické situace a obvykle se vychází z toho nejvíce pesimistického scénáře. Jak tedy můžeme hodnotit profesionalitu takzvané vlády, pokud je realita horší než ty nejpesimističtější prognózy?

Jednoduše řečeno – je vidět, kam to dopracovali.

Zdroj: http://da-dzi.livejournal.com/429896.html

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 12 komentářů