Proč požadujeme referendum?

Přejeme si, aby lidé začali brát své životy do svých rukou.

Naše prohlášení chce především upoutat pozornost lidí a otevřít veřejnou debatu o vážnosti situace na Ukrajině a o skutečnosti, že rozhodnutí přijatá vládou nás do tohoto konfliktu přímo zapojila.
V prohlášení se říká, že dáme-li stranou svá osobní přesvědčení, je třeba vzít v úvahu:

1. Válka nikdy není nejlepší volbou pro řešení konfliktů a je nutné se jí vždy vyhnout.

2. Skutečná demokracie. Důležitá rozhodnutí zahraniční politiky naší republiky byla přijata menšinou, aniž by občanům byla dána možnost vyjádřit jejich názor.

Od roku 1999 jsme součástí NATO pouze z rozhodnutí politické elity. O zatažení do současného konfliktu rozhodlo i teď pouze několik ministrů, kteří nevyslyšeli vůli lidí a dokonce ani předem neinformovali a nenechali rozhodnout parlament.

Právě teď chce vláda schválit novelu branného zákona a nakoupit zbraně za neuvěřitelné sumy. Ani tato témata nebyla předmětem diskuse v posledních volbách, a vláda ani parlament proto nemají mandát o nich rozhodovat. Znovu jsme součástí netransparentního plánu, který nám je odhalován jen krok za krokem. Opět o nás bez nás! Myslíme si, že většina lidí, kdyby měla na výběr, by se rozhodla investovat do zdravotnictví, školství, ekologie nebo do vytváření nových pracovních míst, ne do pořizování zbraní.

3. NATO. Jak jsme již řekli, jsme v NATO od roku 1999 z důvodů rozhodnutí politické elity, která rok před tím, před volbami, slibovala referendum. Referendum, které potom neumožnila, a nedala tak možnost lidem naší země vyjádřit jejich vůli.  Pouze o 12 dní později začalo bombardování bývalé Jugoslávie. V témže roce 1999 na svém zasedání ve Washingtonu NATO rozšířilo svou doktrínu výhradně obranného paktu o preventivní zásahy mimo území svých členů.

Z těchto tří hlavních důvodů požadujeme referendum, velký nástroj demokracie, aby byla všem občanům dána příležitost získat informace a rozhodnout se. Pouze tímto způsobem představují přijatá rozhodnutí vůli většiny tak, jak by tomu mělo v demokratické společnosti být.

Téma referenda. NATO není naprosto žádnou zárukou toho, že válka bude zahájena pouze k obranným účelům. K řešení mezinárodních konfliktů existuje jiná instituce. Organizace spojených národů byla vytvořena právě pro plnění této funkce. Kritiky pomalého fungování orgánů OSN a nejasnosti přijímaných rezolucí musí být impulsem k vylepšení celého fungování. Oslabení této mezinárodní organizace by znamenalo nechat prostor bezpráví a zvůli silnějšího. Je naopak nezbytné posilovat její roli prostředníka a schopnost zasahovat v konfliktních zónách. Mír mohou zaručit pouze dohody mezinárodní, ne ty unilaterální. Pokud zcela zbavíme OSN její hodnoty, riskujeme, že se vrátíme k situaci podobné divokému západu jako před druhou světovou válkou!

Navíc, pomocí referenda, chceme zabránit válce, jejíž povaha není obranná a ve které by šli mladí lidé umírat za zájmy několika málo osob, které obchodují se zbraněmi a válka je pro ně byznys.

Přejeme si, aby lidé začali brát své životy do svých rukou.
_________________________________
Podpoř referendum za zákaz podporovat jakoukoli vojenskou intervenci, která není v souladu s Chartou Spojených národů a nemá souhlas Rady bezpečnosti OSN

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
21. 5. 2015 6:31

http://archiv.ihned.cz/c1-64041820-podnikatel-a-e-on-se-prou-o-odskodne-za-stavbu-dratu – Přejeme si, aby lidé začali brát své životy do svých rukou – jsem tedy zvědav, jestli to v kokotlině někdo dá, být člověkem … ale mám za to, že tady to chcípne dříve než islamisté dorazí. ..)

aj
aj
21. 5. 2015 9:29

ani nechci vědět jak by to dopadlo – mediálně vymytý český ovčan bude rozhodovat v referendu a přebírat život do svých rukou :DDD

Alena
Alena
21. 5. 2015 14:20

referendum je základ. Pokud si myslíte, že mediálně vymytých mozků je většina, pak už je lepší mít vládu osvíceného monarchy

Alena
Alena
21. 5. 2015 15:02

pokud se zpochybňuje referendum blbostí českého národa, pak se zpochybňuje dnešní i budoucí volba prezidenta

peter.
21. 5. 2015 15:05

Alena napsal
je lepší mít vládu osvíceného monarchy

Súhlasím.Som za monarchiu združujúcu Rakúsko,Slovinsko,Česko,Moravu so Sliezkom a Slovensko.Diplomatickou cestou dosiahnuť pripojenie Hornej Adiže a Terstu.(Využiť bryndzové halušky a knedlo,vepřo zelo ako lákadlo).Federatívne usporiadanie,silný kancelár a osvietený panovník.Maďarov a Poliakov neberieme!

idiotronic
idiotronic
21. 5. 2015 15:06

fajt napsal

http://archiv.ihned.cz/c1-64041820-podnikatel-a-e-on-se-prou-o-odskodne-za-stavbu-dratu– Přejeme si, aby lidé začali brát své životy do svých rukou – jsem tedy zvědav, jestli to v kokotlině někdo dá, být člověkem … ale mám za to, že tady to chcípne dříve než islamisté dorazí. ..)

Pokud budou islamisté jednoho jazyka a budou aktivní , budou to možná oni, kdo referendum rozhýbají.

idiotronic
idiotronic
21. 5. 2015 15:10

A ještě jedno téma tu nedávno problesklo. Spalovna Plzeň-Chotíkov referendem prošla. A nejede.

idiotronic
idiotronic
21. 5. 2015 16:26

peter. napsal
Súhlasím.Som za monarchiu združujúcu Rakúsko,Slovinsko,Česko,Moravu so Sliezkom a Slovensko.Diplomatickou cestou dosiahnuť pripojenie Hornej Adiže a Terstu.(Využiť bryndzové halušky a knedlo,vepřo zelo ako lákadlo).Federatívne usporiadanie,silný kancelár a osvietený panovník.Maďarov a Poliakov neberieme!

Talerhof .

peter.
21. 5. 2015 17:00

idiotronic napsal
Talerhof .

Prebudovať na pamätník s odstrašujúcimi účinkami pre Haličských adorantov UPA-OUN a S.Banderu.

peter.
21. 5. 2015 17:13

idiotronic napsal
Talerhof .

idiotronic :
Nemôžete hneď na začiatku dávať do popredia Talerof príp.Terezín.Naša nová monarchia bude ku svojim susedom naklonená priateľsky.Nech si žijú!Aspoň zo začiatku,lebo taká Dalmácia ……..no,uvidíme!

PPK
PPK
21. 5. 2015 17:29

Veškerá referenda jsou pro servisní elity současné české mocenské konstelace záležitostí podobnou, jako je např. moravský folklór pro Pražáky. Když elita uzná, že nějaká forma přímé demokracie by mohla zvýšit její popularitu zejména před volbami, tak jakákoliv budoucí referenda klidně voličům naslibuje. Dobře přitom ví, že konečný účet v hospodě dělá nakonec vždy až jenom hostinský a jejím cílem je, nejprve se tím hostinským stát. Teprve tehdy, až přímá demokracie a referenda bez podmínek budou jakožto povinnosti politiků zakotveny v Ústavě, teprve tehdy začnou mít tyto věci význam. A co politiky k takovému ústupku v rozsahu jejich moci donutí? Jedině… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
21. 5. 2015 18:35

Slábnutí společnosti bylo dobře pozorovatelné na stále opatrnějších transparentech odborářských demonstrací. Oligarchové vypravili vlastní vlak (o dvě hodiny dříve, než vyhlásili) a presstitutky ukázaly čtenářům, že ač zadarmo, přijelo jen pár lidí – nikdo protestovat nechce. A od té doby je ticho.

Sio
Sio
21. 5. 2015 20:18

Je to v podstatě konsensuální kšeft. Dokud nám systém má většině co nabídnout a tudíž většina má co ztratit, dost těžko bude nějaký protest mít velký důraz. Pouze když většina lidí dojde k přesvědčení, že takhle už to dál nejde a půjdou do toho i přes osobní riziko, bude nějaká šance. Dokud podléháme zombifikaci, jsme jejich. Jsem zvědav, jak dlouho vydrží svidomitost na Ukrajině, kde systém už toho moc nenabízí a probuzení ze sna je neodvratné. Co se stane, až lidi zjistí, že mají holé pozadí a ještě z nich někdo udělal blbce? svým způsobem velmi drahý, zaplacený nejen penězi,… Číst vice »

peter.
21. 5. 2015 20:40

Debata o referende na OM už raz bola v minulom roku.Vtedy som vyjadril svoj názor,ktorý hovoril o tom,že volebná účasť a účasť na referende by mala byť povinná a neúčasť sankcionovaná.Tvrdím to aj dnes na základe skúseností z 8 referend ktoré prebehli na Slovensku.Len jedno bolo úspešné a aj toho sa zúčastnilo niečo cez 50 % oprávnených občanov.Ide o to,že ak vládna moc vycíti,že referendum by mohlo byť úspešné a ona si to nepraje,tak dokáže vyvinúť účinnú antikampaň ktorá odradí ľudí od účasti.Ja viem,že mnohí sa budú odvolávať na demokraciu(ktorá ako sme sa zhodli u nás ani neexistuje),ale chcem poukázať… Číst vice »

PPK
PPK
21. 5. 2015 20:59

Vrátím se k vnitrostátní sociální situaci, protože udělat si pořádek doma, to by měla být politická a řídící priorita největší: Dlouho tady byl pravičáky pěstován výmysl růstu růstu, kdy údajně bohatství bude „prokapávat“ od nejbohatších k těm nejchudším. Pak elity zjistily, že už tu pitomost nejen nikdo nebaští, ale že není u těch nejchudších už co brát a naopak je nutné je státem živit formu sociálních a dalších dávek. Tak elity přistoupily k variantě obírání střední třídy formou operací ČNB, pokusů o privatizaci důchodového pojištění na stáří, placení zdravotní péče, sledování každého haléře na pokladnách OSVČ a snahou o donucení… Číst vice »

Sio
Sio
21. 5. 2015 21:27

: ptal jste se, co dělat. Jestli vládnete dostatečně ruštinou tak zde:
https://www.youtube.com/watch?v=skpTMT76yww&index=20&list=PL9p5Chg5PgFqbkEdng4JubLDtpO7IzHtJ
Možná se budete divit. Ale začítek je trochu všeobecný. Doporučuji začít od 8 minuty, 21:20, 43:10, 50:50

peter.
21. 5. 2015 21:31

Aj v časoch J.Haška boli problémy s voľbami a pozorný čitateľ nájde analógiu s voľbami dnes :
http://radkopytlik.sweb.cz/hasek_ke_q.html

aj
aj
22. 5. 2015 2:48

PPK napsal Veškerá referenda jsou pro servisní elity současné české mocenské konstelace záležitostí podobnou, jako je např. moravský folklór pro Pražáky. Když elita uzná, že nějaká forma přímé demokracie by mohla zvýšit její popularitu zejména před volbami, tak jakákoliv budoucí referenda klidně voličům naslibuje. Dobře přitom ví, že konečný účet v hospodě dělá nakonec vždy až jenom hostinský a jejím cílem je, nejprve se tím hostinským stát. Teprve tehdy, až přímá demokracie a referenda bez podmínek budou jakožto povinnosti politiků zakotveny v Ústavě, teprve tehdy začnou mít tyto věci význam. A co politiky k takovému ústupku v rozsahu jejich moci… Číst vice »