Nový hit USA: Žebraví kočovníci starší generace

Slyší-li mladší lidé bědující a občas i agresivní české důchodce, musí se tak trochu smát. Tito lidé totiž žijí v posledních časech sociálního státu, který postupně za nezájmu naší střední generace skončil rozkradením a lokálními válkami. A protože Spojené státy jsou náš vzor a jsou rozkradeny téměř perfektním způsobem, podívejme se na osudy nové sociologické skupiny nazvané „elderly migrant workers“, neboli „žebraví kočovníci starší generace“. Jejich osud popisuje článek The End of Retirement(external link) (Konec důchodů) v časopise Harpers s hezkým podtitulkem „Když se nelze zastavit“. To naši vyplašení důchodci znají také, ale v jiném vydání, totiž s komunistickým důchodem. Naše současná korporátně-kapitalistická generace středního věku půjde cestou dnešní Ameriky. Už je totiž rozkradeno, u nás po Klausově amnestii dokonce i zameteno.

Hrozny korporátního hněvu

Slavný román Hrozny hněvu(external link) (John Steinbeck, 1939) ukazuje situaci migrujících rolníků za velké hospodářské krize v USA, po které následovalo sucho na většině území. Milióny lidí v USA nemohly obdělávat půdu, která jim patřila a daly se na pochod směrem do Kalifornie a na jih USA. Dnes jsou v USA v pohybu stejné milióny, ale už jim nepatří vůbec nic, kromě karavanu, cigaret a propan-butanové bomby. Proč? Podívejte se na distribuci bohatství za posledních 100 let v USA. Jak je obecně známo, 30. léta byla dobou hospodářského krize a začínajícího fašismu. Tabulka hospodářských nerovností potvrzuje, že dnešní forma nerovnosti se téměř přesně podobá oněm starým nedobrým časům před Druhou světovou válkou.

 

Slavné „jedno procento“ v USA mělo v roce 2007 největší podíl na národním bohatství od roku 1928. Viz článek Distribuce státního bohatství v USA(external link). A tato nerovnost stále stoupá. Dnes již vede k rasově motivovaným výbuchům na jihu USA, viz případ divoké střelby bílých policajtů v černošském městě Fergusson (Společnost velkého bratra nezná bratra(external link)). Kdo se bojí, ten střílí. Důvod? Podívejte se na výplatu žebračenek (food stamps) v průběhu posledního desetiletí a na statistické vyhlídky chudých lidí (Chudí vypadají na grafech ještě hůře než ve skutečnosti(external link)).

Žebraví kočovníci starší generace

Podívejme se na vlny ožebračování, které šly v USA jedna za druhou, a to během pouhých 10 let. Bankovní krizi vystřídala hypotéční krize, kdy milióny lidí přišly o střechu nad hlavou. Nyní je to skutečná hospodářská krize v systému, které se pomalu hroutí. Výsledek je jasný. Vaše úspory (v USA to platí doslova) na důchod sežrala inflace a banky, hypotéku na dům jste nechal propadnout, protože ani po třiceti letech placení by dům nikdy nebyl váš, našetřeno máte minimálně, nemáte z čeho žít a umřít zatím nechcete. Pak spadnete do kategorie „žebravý kočovník starší generace“. Takže si vyberete sociální a nemocenské pojištění, za tyto peníze si koupíte karavan a dáte se na nekonečnou cestu po USA, stejně jako ve 30. letech minulého století, před nástupem fašismu a Druhé světové války. Jedete tam, kde je zrovna nárazová práce, protože jste tzv. „flexibilní pracovník“, tedy ideální kořist pro fast-foody a firmy typu Amazon. Jak vypadá práce v takových podnicích, o tom si přečtěte v článku Investigativní novinářka o novodobém otroctví v Amazon.com(external link). Už nemáte ani důchod, ani zdravotní pojištění a pracujete v průměru za $7.25 až $7.50 na hodinu. A tak se ve vás kupí hněv, hodně hněvu, který je oslabený pouze dlouhodobou únavou, nemocemi a přibývajícím věkem.

Co na to jedno procento? Pomalu se naplňuje scénář Pentagonu, který již počítá s domácími občanskými válkami a nepokoji ve velkých městech, které bude nutno dobývat vojenským způsobem. Viz článek Pentagon se připravuje na občanské nepokoje dané klimatickými změnami(external link). Důvod? Pokud existuje 40 miliónů lidi na žebračenkách a nemohou normální prací uživit své rodiny, pak roste jejich zoufalství. To se mění ve hněv, který nakonec produkuje výbuchy násilí, zejména ve velkých městech. A velká města si dnes již platí k tomuto účelu soukromé armády. Viz článek Privátní armády megapolí, nová militaristická móda(external link). Tím se kruh uzavírá.

Žebraví kočovníci starší generace totiž nakonec stojí celou společnost mnohem více, než udržování sociálního státu. Ale chamtivost jednoho procenta nezná bratra. Skrytá militarizace společnosti vede ke vzniku korporátního fašismu, kde jedno procento z jednoho procenta již organizuje celý stát ve jménu „boje proti terorismu“ či „obrany západních hodnot“ a jiných podobných žvástů. Hlavně jde o to držet strachem v hrsti střední třídu, která sice rychlým tempem mizí, ale pořád existuje a kvůli dětem, domům a práci má co ztratit. Co přijde po tomto stádiu, to je celkem jasné. Jedno procento jednoho procenta totiž zjistí, že pro jejich choutky a nenažranost je zeměkoule příliš malá, a že potřebují zdroje a půdu všech ostatních.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
3. 9. 2014 17:04

Zase jeden rozkosny blabol boratu.. Naprosta neznalost faktu, karavan je totiz drazsi nezli bungalow a jiste daleko modernejsi, pohodlnejsi nez vetsina kamennych domecku v Cesku.. Koupit si novy karavan a cestovat po Evrope je nemozne, neni kulturni parkovani, neni energeticke zazemi a neexistuje volnost, pac zejmena postkomunisticke staty jsou vybydlene, zbyrokratisovane a prelidnene.. Pro mnohe cechacky neporozumitelna radost z ranniho plavani v Atlantiku a vecere v jinem state, v restauraci s pohledem na zapadajici slunce za horami. Vzdyt timto zabim kunkanim se autori zhovadilych clanku usvedcuji z jejich ubohe existence. Ale klidne zustavejte ignoranty, verte treba tomu, ze statni americky… Číst vice »

Alena
Alena
3. 9. 2014 17:29

ranní plavání v Atlantiku je chvályhodné, neboť příroda léčí. Zvláště, když je vypovězeno pojištění a na léčení jakékoliv nemoci prostě není

orinoko
orinoko
3. 9. 2014 18:16

Soudružka tělísko nám tu opět vysadila emerické školení mužstva. Tedy a tudíž: Soudružko tělísko, blábolte si, co chcete. Ale na té pravdě, že ve slovutné Emerice bydlí zhusta průřez emerické společnosti v motorestech s ubytováním a motelech … nezmění nikdo absolutně nic. Nějaké daně z pojizdných kurníků si nechte od cesty. Můj kamarád byl půl roku v Emerice a viděl celý ten cirkus na vlastní oči. A pozval ho tam jeho spolužák , který pracuje pro emerickou atomovou společnost. A stačí zaját na you tube. Holky tam říkají, že neradno kouknot někomu v Emerice zpříma do očí. Následuje totiž řetězec… Číst vice »

orinoko
orinoko
3. 9. 2014 18:29

Soudružka tělísko je dávný starý blb. Ve svém nadšení pro utkvělou představu primitivů cikánova ražení je schopen výkonu statných svazáků z doby nejtužší normalizace. Komunistický svazák , starý kapitalistický blb … jsou jedno těsto. Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet.

fajt
fajt
3. 9. 2014 18:40

Být starý nemiliardář a ještě v americe je prostě na provaz, ani ta sexuální pomucka to nerozkecá. ..)

Sugar Ray
Sugar Ray
3. 9. 2014 19:21

Dana aka antikomouš to zní dobře , jak nabídka od cestovky , taková Party in the USA .
Mě se líbí název jednoho z těch článků na kterej je tam odkaz
Chudí vypadají na grafech ještě hůře než ve skutečnosti :D
Party is over .

Dana
Dana
3. 9. 2014 19:37

Alena napsal ranní plavání v Atlantiku je chvályhodné, neboť příroda léčí. Zvláště, když je vypovězeno pojištění a na léčení jakékoliv nemoci prostě není No, vsichni Americane po jejich 65 roce a i mladsi handikapovani, maji zabezpeceny duchod Social Security, pod kterym automaticky operuje i zakladni Medicare. Toto pojisteni se vypovedet neda, leda, doufejte, az Spojene Staty naprosto zbankrotuji.. :-) Veskere zdravotnicke osetreni,(mimo osetreni zubu), -jednoluzkove pokoje v nemocnicich, narocne operace, to vse je ve statni penzi-Social Security naprosto bezplatne.. Proto si mohou americti duchodci bezstarostne vyletovat po USA. Ja jsem zamestnanecem nebyla, ale mela-mam kvuli manzelovi nadstandardni peci, ciliz jsme… Číst vice »

orinoko
orinoko
3. 9. 2014 19:49

Velmi vyhlášená je v Emerice soudržky dany stomatologická péče. Kamarád byl v New Yorku, asi bez pojištění, které je drahé jak kráva , a přitom vlastně nic nezaručuje , leda tak zmínku , že limit plnění je variabilní podle výše aktuálního přijmu. Dostal se k nějakému dentistovi do ordinace, což byl jeho byt, tam sedl na záhořovo křeslo a vedle něj byl spuštěn vrtací aparát někdy z padesátkých let minulého století. Kamarád raději utekl. Jiný známý , majitel firmy, která se v mezičase rozrostla na pětinásobek původní velikosti, měl obchodní jednání v Emerice , shodou okolností v New Yorku. Emerický… Číst vice »

Dana
Dana
3. 9. 2014 21:16

Ha ha, to maji byt protiargumenty ?
Ale tem historkam z New Yorku verim. Socky, co si neplati dobrovolne pojisteni to maji holt tezke. Pro mne, at si klidne rvou sami zuby kovarskymi klestemi a posilaji fotky do alternativnich webu…:-).. No a kdo obchoduje s ceskym partnerem, to je nabiledni, ze uroven bude znacne uboha..

leho
leho
4. 9. 2014 1:11

Ježíšikriste, no tohle je ale blábol. Sice se v něm nachází jakés takés polopravdy, tedy vůbec ne polo, ale tak maximálně z 0.001% a toho tisíciny procenta se zdejší diskutéři chytají jak tonoucí stébla. Chudáci, lituji je. Na jednu stranu srandovní, na druhou opravdu ale opravdu smutné, když téměř každému je pravda dostupná. Bohužel, ale většina lidí si hledá tu svou pravdu, nikoliv tu skutečnou a pak se člověk nestačí divit… PS: Jen tak pro zajímavost, bydlím v USA v turistické drahé oblasti, nemám turistický příjem a přesto je mu tu krásně a nejlépe na světě. A nejenom mě, je… Číst vice »

ray
ray
4. 9. 2014 1:20

a kde konkrétně bydlíš leho?

orinoko
orinoko
4. 9. 2014 3:31

Že by v San Diegu? Tam to ale není jednoduché. Angličtina je tam v menšině. Kdo neumí španělsky , tak má dost problém. V Los Angeles to začíná být podobné. Letos byl v Emerice první rok, kdy do škol nastoupilo více barevných než bílých, přičemž Hispánci už začínají převyšovat kakaové.
Ano , Emerika je plná socek. Co jim jiného zbývá, když práce je v Emerice těžce nedostatkové zboží.
Soudružko dano, také máš tak emericky klasickou bubákovnu vzadu? A takovou býčí šíji? A nekokrháš už? Denně zobat popcorn, hranolky , sladké housky a kus karbanátkové flákoty … to nemůže dopadnout dobře.

leho
leho
4. 9. 2014 3:38

ray, já rozdávám adresy pouze kamarádům a kamarádkám. Akorát zopakuji, že je tu krásně, rostou tu palmy a nádherné pacifické pobřeží mám kousek. Článek je neuvěřitelná stupidní fikce …

Alena
Alena
4. 9. 2014 3:39

čerstvá novinka- minulý týden se dramaticky v USA zvýšil poplatek za ukončení americké státní příslušnosti. Z Ameriky odchází ale miliardáři, ne obyčejní Američané. Že by se konec dolaru blížil ?

leho
leho
4. 9. 2014 3:42

Orinoko: „Že by v San Diegu? Tam to ale není jednoduché. Angličtina je tam v menšině. Kdo neumí španělsky , tak má dost problém. “

Problém jako s čím? Kdybych se chtěl stát členem mexického drogového gangu, tak to bych problém určitě měl. Jinak si ale neumím představit situaci, ve které by mě nějakým způsobem vadila neznalost španělštiny nebo jakéhokoliv jiného jazyka. Zkrátka se snažíte se ze všech sil namalovat USA načerno, ale moc vám to nejde…

leho
leho
4. 9. 2014 3:46

Alena napsal

čerstvá novinka- minulý týden se dramaticky v USA zvýšil poplatek za ukončení americké státní příslušnosti. Z Ameriky odchází ale miliardáři, ne obyčejní Američané. Že by se konec dolaru blížil ?

Dle kvalifikovaných předpovědí kryptokomunistů se konec dolaru blíží už nějméně sto let a on pořád ne a ne se dostavit…

PS: I obyčejní Američané z Ameriky odcházejí pokud se jim zachce. Například v takové pitomé Praze jich žije pěkných pár tisíc a v drtivé většině to žádní miliardáři nejsou…

fajt
fajt
4. 9. 2014 6:05

Zrovna San Diego není žádný ráj na zemi, už vůbec ne pro imigranty, kteří zdrhli aby si nacpali svého nácka americkým snem do prasknutí – nějakou dobu jsem tam pobýval u známého, ale bydlet bych tam rozhodně nechtěl – dokonce ani on, ale má tam zatím práci ( hákuje doslova jako barevnej a stejně je to na obyč život tak akorát, všechno je tady kurewsky spoplatněné, neplatíš a máš problém, dokonce na úrovni policejní brutality ) a jenom se obává, aby neomarodil ( a nikdo z jeho rodiny ) , i když pojistku má ( ta se ale rychlosti blesku… Číst vice »

orinoko
orinoko
4. 9. 2014 11:19

to fajt.
Tak to jsou dost výmluvné emerické reálie. A něco k tomu:
Když se ten jejich cirkus na kolečkách pohne dál, tak vzadu za těmi karavany je takový bordel, že haličský kolomajzník by mohl závidět. Tak nějak je pocikánsku vybydleno.
Lehovista, toť Fagan s jeho turistickými přebytky na cyperském Mácháči. Tak dlouho tam bylo všechno v poho, až jsme se jednou dočetli i z mainu, že Cypr je prakticky plajte. I Cypr je dneska proti sankcím. Ještě půl roku, a bude proti nim i San Diego.

Sugar Ray
Sugar Ray
4. 9. 2014 13:08

Za půl roku bude big party in the USA , než bys stačil říct lehovista bude Iron Majdan .
Pravý lehovista musí v životě zalévat strom sebeklamu jehož kořeny sahaj až na druhou půlku světa , postavit domeček z karet a zplodit malýho lehovistu co ponese dál pochodeň demokracie . Za to vám dík.