Nová megaspalovna ČEZu v Mělníku pro Středočeský kraj má vysávat recyklovatelné suroviny

PŘIPOMÍNKY KE KRAJSKÉMU ODPADOVÉMU PLÁNU LZE PODAT DO PONDĚLÍ 11. LEDNA

pátek 8. ledna 2016

Nižší recyklace, zastavení dosavadního poklesu produkce netříděných odpadů a hlavně nová naddimenzovaná spalovna odpadků v Mělníku provozovaná ČEZem, která bude největší v republice. To jsou hlavní body návrhu Plánu odpadového hospodářství Středočeského kraje na dalších deset let. Veřejnost může návrh odpadového Plánu Středočeského kraje připomínkovat do pondělí 11. ledna 2016 [1]. Nejsnáze je možné spalovací bláznovství kraje odmítnout v online výzvě www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat

Výstavba nové spalovny v Mělníku s kapacitou až 400 tisíc tun odpadků ročně a 17 nových překládacích stanic na odpad po celém Středočeském kraji s celkovou roční kapacitou až 420 tisíc tun [2], to jsou hlavní investiční cíle krajského odpadového plánu. Navržená roční kapacita kolem 400 tisíc tun je však příliš vysoká. Množství netříděného odpadu v kraji posledních pět let dramaticky klesá. S připravovaným zdražením poplatku za skládkování není přitom důvod očekávat změnu. Přesto kraj plánuje zastavit klesající trend v rozporu se zájmy občanů, životního prostředí i evropskou odpadovou politikou [3].

Kraj nezdůvodněným předpokladem růstu netříděným odpadů uměle vytváří do roku 2025 o 100 tisíc tun více směsných odpadů ve srovnání s dosavadním trendem poklesu. Sto tisíc tun ročně již však odpovídá kapacitě stávající liberecké nebo plánované plzeňské spalovny, jež stála (resp. má stát v případě Plzně) každá více než dvě miliardy korun. V případě nových překládacích stanic bude jejich nadkapacita stát kraj v investicích o 100 miliónů Kč navíc. Tyto zbytečné náklady by zaplatily středočeské domácnosti v platbách za odpad. V Německu a Rakousku stejná politika způsobila výstavbu zbytečných spaloven, které nyní nemají využití. Snaží se proto dovážet („vysávat“) odpady ze zahraničí, aby snížily své ekonomické ztráty, a omezují recyklaci v širokém spádovém okolí.

Plán Středočeského kraje přitom se snížením recyklace komunálních odpadů počítá již nyní. Zatímco země Evropské unie recyklují v průměru 43 % komunálních odpadů [4], Středočeský kraj cca 41 % [5] a patří tak dosud k nejlepším v ČR. Evropská komise však navrhuje, aby se recyklace v EU i v členských zemích zvýšila na 60 % do roku 2025 [6] a česká vláda s tím souhlasí [7]. Kraj však plánuje recyklovat v roce 2025 dokonce méně než nyní, pouhých 38 % [8]. Přitom za nesplnění evropských cílů hrozí České republice sankce. Evropská komise navíc již avizovala, že peníze z EU fondů nesmí být použity na naddimenzované projekty spaloven, úpraven či překládacích stanic, ale musí jít především na zvýšení recyklace [6].

Středočeský kraj vedený politiky ČSSD a KSČM ve svém spalovacím a budovacím nadšení nebere v úvahu potřebu zvýšit recyklaci. Zcela také ignoruje třeba i plány hlavního města Prahy výrazně zvýšit kapacitu stávající Malešické spalovny. Plán odpadového hospodářství by mělo schvalovat krajské zastupitelstvo na některém ze svých příštích jednání.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

„Zaplatit zbytečně stamilióny korun navíc a snížit recyklaci komunálních odpadů, aby prosadili pro ČEZ v Mělníku výstavbu největší spalovny v Česku? Tyto megalomanské plány krajských politiků ČSSD a KSČM ovládajících Středočeský kraj je nutné odmítnout, do 21. století nepatří.“

„V případě Plánu odpadového hospodářství Středočeského kraje se také exemplárně ukazuje, že krajské odpadové plány vznikají chaoticky bez vzájemné vazby. Hlavní slovo v nich mají zájmy regionálních spalovacích a stavebních lobby a nikoli zájmy občanů a čistého životního prostředí i zdravé ekonomiky.“

Poznámky:

[1] Viz http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP205K

[2] Strana 29 směrné části udává kapacitu pro spalovnu ZEVO mezi 370 – 400 tis. tun ročně. Na straně 25 směrné části je uváděno 17 překládacích stanic s celkovou kapacitou cca 420 tis. tun ročně.

[3] Během pěti let poklesla produkce SKO z obcí o cca 44 000 tun (viz tabulka č. 42 na str. 59 analytické části). Plán však předpokládá do roku 2025 pokles pouze o 14 000 tun (viz tabulka č. 93 na straně 152 analytické části).

[4] viz tisková zpráva Eurostatu z 23.3.2015: bit.ly/19TpJnl

[5] Dle vyhodnocení plnění Plánu odpadového hospodářství Středočeského kraje za rok 2014 dosáhl kraj 41,45 % míry materiálového využití komunálních odpadů.

[6] http://ec.europa.eu/environment/circular-economy/index_en.htm

[7] viz pozice České republiky k balíčku o oběhovém hospodářství

[8] viz strana 152, tabulka č. 93 analytické části: v roce 2025 bude recyklováno 38 %.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
humbru
humbru
9. 1. 2016 11:32

Pokud využiji při ekologicky relativně čistém pálení odpadu jak zbytkové teplo tak i vyrobím elektřinu, pak jaký je to rozdíl mezi pálením uhlí a odpadu? Asi v tom, že při třídění odpadu se mohou zaměstnat jinak nezaměstnatelní, což beru je plus.