Nová pozice ministra zemědělství Jurečky: Chce omezit používání nebezpečného glyfosátu

Tisková zpráva Hnutí DUHA

SPOLU S EVROPSKÝMI MINISTRY O NĚM ROZHODNE DNES A ZÍTRA
středa 18. května 2016

Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) nově oznámil, že ohledně dalšího používání pesticidů obsahujících zdraví nebezpečný a – dle nejnovějších vědeckých studií – pravděpodobně karcinogenní glyfosát „podporuje zkrácení doby registrace a zúžení jeho použití. Ukončit jej nyní by byl velký problém, nemáme bezpečnější náhradu.“ [1]. Původně přitom ministr prosazoval evropskou registraci na celých příštích patnáct let v původním rozsahu.

Podle vědců a ekologických organizací z Evropy včetně Hnutí DUHA je však lepší a bezpečnější glyfosát úplně zakázat (neobnovit registraci ani na zkrácené období) – ministrovi k tomu minulý týden poslali otevřený dopis a odborné podklady [2].

Pro neprodloužení registrace glyfosátu chtějí hlasovat například Francie, Nizozemí, Švédko nebo Dánsko. Minulý týdne se přidalo i Německo [3].

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla:

„Bez glyfosátu se obejít můžeme. Takzvané integrované hospodaření využívá k hubení plevelů i jiná opatření než jsou pesticidy. Ekologické zemědělství glyfosát a další syntetické pesticidy nevyužívá vůbec. Nejnovější vědecké studie navíc ukazují, že použití glyfosátu lze nahradit například vhodným způsobem orby. Pro ošetřování městských parků nebo vysoušení plodin před sklizní je pak zcela nevhodný.“  


Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Je dobře, že ministr Jurečka mění svoji pozici a bere v potaz lidské zdraví. Ale není důvod, aby zůstal na půli cesty. Glyfosát je podle nezávislých vědeckých výzkumů možné zakázat zcela a hned. Nebo si ministr myslí, že Francie či Německo by chtěly hlasovat pro zákaz glyfosátu, kdyby uvažovaly, že to poškodí jejich zemědělství?“

Poznámky:

[1] https://twitter.com/MJureka/status/732498631035518976

[2] http://hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-organizace-vedci-apeluji-na-ministra-jurecku-aby-hlasoval-pro-zakaz-pouzivani

[3] https://twitter.com/bmub/status/730708165747183616

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
19. 5. 2016 18:07

Bolo by dobré,keby sa herbicídy vyrábané na báze glyfosátov zakázali.Nie iba preto,že ohrozujú zdravie ľudí ale aj preto,že by to znamenalo obmedzenie pestovania geneticky modifikovaných rastlín.Firma Monsanto totiž produkuje osivá GMO rastlín tak,aby tieto boli rezistentné proti účinkom firmou vyrábaného herbicídu „Roundup“ vyrábaného na báze glyfosátov.Bez tohoto herbicídu,by GMO rastliny vykazovali zníženú produkciu v dôsledku zaburinenia.
http://www.vsetkoogmo.sk/index.php/rizika-gmo/gmo-a-pesticidy

cnemo
19. 5. 2016 20:33

Ačkoli v tomto bodě souhlasím s ekoteroristy, nemohu nepoukázat na způsob, jaká administrativa je s Roundupem spojena. Ten se samozřejmě prodává volně a každý jen může aplikovat dle libosti. Před časem začaly nutit úřady i malé zahradnické firmy, aby si udělaly dvojstupňové školení na práci (parazitující instituce školení snaživě nabízejí) s chemikáliemi a následně evidovaly použití. Připomínám, že typický stavební pozemek domku má 1000m2 a když je přípravek použit na 10-20% pozemku, kde se nejbližších letech či desetiletích nepočítá s pěstováním ovoce a zeleniny. Ve formuláři jsou musí uvést číslo parcel a výměru v ha. Kvůli 0,01ha se jim na… Číst vice »

Vaska
Vaska
20. 5. 2016 4:29

Z trochu jiného soudku – nevěděl jsem že císař Pepa druhý byl komanč – před tejdnem bylo uvedeno v tisku že černoprdelníkům vrátili část kláštera kterej jím v roce 1781 sebral výše uvedený Pepa – zajímavé co nového se ještě dozvím – co na to asi říká srálbotka ?

Sio
Sio
20. 5. 2016 5:14

cnemo napsal Ačkoli v tomto bodě souhlasím s ekoteroristy, nemohu nepoukázat na způsob, jaká administrativa je s Roundupem spojena. Ten se samozřejmě prodává volně a každý jen může aplikovat dle libosti. Před časem začaly nutit úřady i malé zahradnické firmy, aby si udělaly dvojstupňové školení na práci (parazitující instituce školení snaživě nabízejí) s chemikáliemi a následně evidovaly použití. Připomínám, že typický stavební pozemek domku má 1000m2 a když je přípravek použit na 10-20% pozemku, kde se nejbližších letech či desetiletích nepočítá s pěstováním ovoce a zeleniny. Ve formuláři jsou musí uvést číslo parcel a výměru v ha. Kvůli 0,01ha se… Číst vice »

Gatta
Gatta
20. 5. 2016 7:33

PS
Re cnemo – EU překonává sama sebe.

Re Sio – to máte úplně jedno – pokud kupujete potraviny v obchodě, tak si svůj díl postřiků stejně zkonzumujete.

Vaska
Vaska
20. 5. 2016 8:30

ať ty parchanti radši vysvětlí tohle – jenom mlžej – http://www.prvopodstata.com/2016/05/20/nemohu-tomu-verit-a-radovy-obcan-o-nicem-nevi/

Sio
Sio
20. 5. 2016 9:36

Gatta napsal

PS
Re cnemo – EU překonává sama sebe.

Re Sio – to máte úplně jedno – pokud kupujete potraviny v obchodě, tak si svůj díl postřiků stejně zkonzumujete.

To ale snad neznamená, že se na tom musím podílet. A jistou malou část potravy mám i ze zahrady, i když tohle už tak podstatné není. Na naší zahradě stříkáme málo a když tak biopřípravky.

karpi
karpi
20. 5. 2016 9:50

Vaska napsal

ať ty parchanti radši vysvětlí tohle – jenom mlžej–http://www.prvopodstata.com/2016/05/20/nemohu-tomu-verit-a-radovy-obcan-o-nicem-nevi/

Je to apríl z r.2015
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/americane-v-cesku-zustanou-vlada-jim-dala-brdy_338102.html

…ale že jste mě vyděsil… ,)

Gatta
Gatta
20. 5. 2016 10:00

Re Sio – souhlas, proč ne, každá trocha se počítá a sčítá, ale … Ale mrkněte na odkaz – web Arniky: http://arnika.org/glyfosat Dvě věci me zaujaly: 1. Rozložitelnost: „Obvykle mají půdní rezidua této látky dobu rozkladu méně než 60 dní např. glyfosát v hlinitých půdách se za letních podmínek rozloží obvykle za 20 – 30 dní.“ Tedy jedná se o způsob použití a možnost aby vůbec k rozkladu došlo – tedy nestříkat před sklizní kvůvi dřívějšímu zaschnutí, což je běžná agropraxe. 2. Prošlý patent „Společnosti Monsanto vypršel v roce 2000 americký patent, výrobou na glyfosátu založených herbicidů se proto od… Číst vice »

bergpora
bergpora
20. 5. 2016 11:39

Glykofosfat je jen spicka ledovce a dovedu si predstavit, ze diskuze o nem je pripustena jen proto, ze Roundup neni uz tak prodejny. Vsechny evropske sladkovodni ryby v sobe maji hormony, jablecne sady se osetruji v prumeru 10x rocne antibiotiky, banan nez dojde na stul je asi 50 chemicky osetren, do zvirat laduji chemoterapeutika horem dolem. Autismus, plodnost, alergie, telesny vyvoj…atd. Tragedii nasi doby je, ze bez chemickeho osetrovani bychom dostali tak 1/100 urody, mozna…navic v bidne kvalite. Prirozene odolne druhy byly vytlaceny rychle a hodne plodicimi, de fakto jsme vsichni na steroidech…a to nemluvim o elektomagnetickem smogu a dalsich… Číst vice »

cnemo
20. 5. 2016 12:27

Sio napsal
Roundup používám jen na chodníky, dávat to někam do zahrady považuji za zvrhlost.

Zahradní architekti ho používají na odstranění rostlin před založením okrasných záhonů. Na této půdě se nebude po podobu řádově let až desetiletí pěstovat žádná potravina. Je to velmi podobné tomu Vašemu chodníku.

A i kdyby ano, je otázkou, jestli ten strach z jednorázového použití má smysl, když většina potravin se vyrábí průmyslově, takže svou dávku stejně dostanete, jak tu již bylo řečeno.

Martin (už bez taky m)
20. 5. 2016 16:32

Používat přípravky které jsou rizikové bez ohledu na to co představují jen proto, že je používají jiní…. A voda z chodníku se vůbec nedostane dále, že… Proč si nezastřelit také někoho- když například na Ukrajině či v Sýrii si střílí skoro každý- to je podobná logika… A cokoliv čistšího vůbec žádat – to už zní skoro jako chiméra, viďte prosím, vůbec cokoliv ZDE ještě jako občan žádat… Raději se smířit se vším, vždyť „žít“ se dá i na skládce… No jak tak koukám, v tomto názorovém prostředí opravdu pro „neohebné a nepřizpůsobivé“ prostě už opravdu není místo. Nemyslím OM ale… Číst vice »

Gatta
Gatta
20. 5. 2016 20:03

Takže s malým odstupem … Předkládá se nám k věření, že zástupci EU najednou prozřeli a začali (konečně) tvrdý boj s americkou firmou Monsanto v zájmu životního prostředí a zdraví obyvatel EU. Osobně, na základě nemalých zkušeností , se mi to zdá prostě neuvěřitelné :-) Tedy možnost „b“: Celé je to velký ekolobický „hop na špek“ – Monsanto ztratilo zisky z monopolní patentované výroby glyfosátu, ale jeho použití se mezitím v zemědělství „stalo nutností“ (pochopitelně pouze ekonomickou). S předpokládaným zákazem glyfosátu dojde tedy u agrovýroby k problému, možná přímo k panice. Čím jej nahradit ??? … a … ejhle Monsanto… Číst vice »

racek
racek
21. 5. 2016 8:42

No, podle mých dlouholetých praktických zkušeností se na normální zahradě používá Rounup ne na 10%, ale na zlomcích procenta. Pouze bodově – např, na pýr v trávníku, někde na kopřivy, náletové dřeviny a pod. To jsou spíš setiny a tisíciny procenta. Škodlivost použití na chdníky nelze snad ani vážně komentovat, že ano. Prostě humbuk. Jinak, bez přípravků pro hnojení plevelů bychom velmi rychle vyhynuli hlady, neb výnosy ba se snížily odhadem asi tak na pětinu, jako před 2OO lety… Ti ekoteroristi fakt nemyslí hlavou, jinak to nelze nazvat.

Admirál
Admirál
22. 5. 2016 16:19

Zpráva pro rysomily. Předevčírem soused málem přejel rysa. Přecházel klidným tempem silnici (Vimperk – Kašperky) směrem od Chalup u Popelné do lesů na Tejmlov. Mladý kus, nejevil známky strachu. Soused musel zastavit, aby mohla čičí v klidu přejít. Přesně jak jsem předpovídal. Kočky se namnoží a budou hledat nová teritoria. I ten směr a lokalita mi vyšla. Nechtěli by mně Duzí za věštce – analitika? Kluk chtěl vidět vlka. Prý jsou k vidění v Srní. Argumentoval jsem, že při panujících teplech by se nemuselo jezdit ani tak daleko, ale nakonec jsme se dali na cestu. Vlci pěkní, celá smečka, klukovi… Číst vice »

Gatta
Gatta
23. 5. 2016 9:42
zedd
zedd
23. 5. 2016 11:43

O nebezpečí glyfosátu se na západě mluví minimálně 25 let. S nástupem RoundUp Ready GMO se jeho použití rozšířilo násobně zvlášť v USA. Tehdy začli ekologové bít na poplach, protože začli nacházet glyfosát úplně všude včetně moči obyvatelů měst.

Glyfosát bych nezakazoval plošně. Proti jeho rozumnému užití na zahrádkách nic nemám – většina lidí ho uplatňuje bodově a litrová láhev jim vystačí léta.

Průšvih je plošné stříkání polí před setbou. Jeho použití jako desikantu mi přijde jako hodně hnusný zločin.

Gatta
Gatta
24. 5. 2016 6:53

Včera jsem viděl jak pomalu odkvetla řepka … a už v ní řádil samochodný postřikovač.

Tedy, pro naivní – zde náhled na dnešní agro postupy:

http://eagri.cz/public/web/file/33548/MetodikaRepka_Tisk.pdf
Řepka – obsáhlé PDF – doporučené použití glyfosátu na dozrání – str. 37.

http://agromanual.cz/cz/clanky/technologie/ochrana-proti-polehnuti-zaklad-vynosu-a-kvality-jarniho-sladovnickeho-jecmene
Pro ilustraci, že řepka není žádná náhoda ani vyjímka – jiné morforegulátory – tentokrát bez glyfosátu.

Dnes ráno pršelo, ne moc – té splavené hlíny všude …
Za takové hospodaření nepatří dotace, ale kriminál !!