Novinářské odbory protestují proti odposlouchávání

S velkým překvapením jsme přijali zprávu o odposleších novinářů, která byla publikována v minulých dnech v domácích sdělovacích prostředcích. Ještě více jsme však konsternováni dalším vývojem, kdy – jak se zdá – je vysvětlení, či případné vyvození důsledků, minimálně však omluva vrcholných legislativců i dozorových justičních orgánů (Policii ČR nevyjímaje), v nedohlednu. Považujeme tento akt za zásadní útok na svobodu médií, která jsou zřejmě řadě politiků proti srsti.

Ptáme se – kde máme jistotu, že v současné době, v těchto dnech či hodinách, se neprovádí další operativní akce a nejsou odposlouchána média možná i plošněji, než si vůbec dovedeme představit? Metody špiclování a hraniční zjišťování informací, zdá se, pronikají do všedního života běžných občanů, kteří se s  touto situací snaží nějak „popasovat“, případně ji odevzdaně berou na vědomí. Skutečnost, že se šmírují již i média, „hlídací psi demokracie“, svědčí, že v této republice není něco v pořádku. Ostatně, to se ukázalo již před několika lety, když v České televizi zasahovali armádní zakuklenci a NIKDO za tuto aféru nebyl exemplárně potrestán.

Jako nezávislá odborová organizace, zastupující zájmy pracovníků sdělovacích prostředků, žádáme kompetentní orgány, ministerstva vnitra a spravedlnosti a také Parlament České republiky, v němž zasedli i bývalí novinářští kolegové, aby neprodleně konaly a zastavily tyto nechutné justiční a policejní avantýry, které ve vyspělé demokracii nemají místo. Pouze konkrétní vyvození odpovědnosti může být důkazem toho, že náš stát nesměřuje zpět k totalitě. Tak závažné porušení tiskového zákona, útok na svobodu médií, které mají zaručenou ochranu svých zdrojů, musí být jednoznačně odsouzeno, aby nedocházelo k dalším podobným excesům.

Kdo se v této republice snaží dát novinářům náhubek? Kdo stojí za špiclováním a komu slouží? Jestliže samotný stát svá média a své občany takto dehonestuje, jakpak by reagoval v případě, že dnes již relativně dostupná špionážní technika by byla využívaná soukromou sférou, mafiánskými strukturami nebo „prostou“ galerkou, a to nejen proti novinářům?

Zdeněk Kučera, předseda Odborového svazu novinářů a pracovníků médií

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. Hruška
J. Hruška
3. 8. 2014 14:43

Jako vtip dobrý!!!!!

peter.
3. 8. 2014 15:31

Na novinárov dnes,platí vo všeobecnosti úvod tohoto článku:
http://weissbach-info.webnode.cz/
Oni v spoločnosti vykonávajú úlohu prostitútok,ktoré sa zapredali svojim chlebodárcom a v ich záujme manipulujú verejnú mienku.Už to dávno nie sú žurnalisti so slobodnou vôľou a píšu len to,čo im je dovolené.Preto mi je srdečne jedno,či ich niekto odpočúva alebo nie.

zajoch
3. 8. 2014 21:20

Vážně jsou špehováni? A kteří? Ti z mfdnes, nebo z LN, nebo snad úžasní zprávaři z TV? A fakt jsou našim politikům proti srsti? Naši novináři jako hlídací psi demokracie, to je doslova bomba. Kostka a Kojzar z totalitního RP jsou dávno překonáni těmito hlídači demokracie. Ale ovšem, vždyť oni za demokracii považují současné ukrajinské vládnutí v Kyjevě, o jehož prospěšnosti nepřestávají bájit. Takže ano, jsou to „hlídači demokracie“. Té americké, lidskoprávní.

J. Hruška
J. Hruška
4. 8. 2014 6:05

Kdyby si ti dobráci nedělali nárok na postavení nad zákony, morálkou i slušností, podobali by se prostitutkám, které protestují proti lékařskym prohlídkám, které mají zabránit, aby šířily pohlavní nemoci.

Béda
4. 8. 2014 6:15

zajoch napsal Vážně jsou špehováni? A kteří? Ti z mfdnes, nebo z LN, nebo snad úžasní zprávaři z TV? A fakt jsou našim politikům proti srsti? Naši novináři jako hlídací psi demokracie, to je doslova bomba. Kostka a Kojzar z totalitního RP jsou dávno překonáni těmito hlídači demokracie. Ale ovšem, vždyť oni za demokracii považují současné ukrajinské vládnutí v Kyjevě, o jehož prospěšnosti nepřestávají bájit. Takže ano, jsou to „hlídači demokracie“. Té americké, lidskoprávní. Pokud jde o zahraničněpolitické výstupy, tam je zbytečné je špehovat (i když špehování v demokratické společnosti musí být všeobsáhlé a několikastupňové – své i cizí občany… Číst vice »

Béda
4. 8. 2014 6:50
Béda
4. 8. 2014 6:54

Domobranci: Čelí obrovské vojenské přesile, ohromné masmediální masáži, spojenému mezinárodnímu úsilí mezinárodních podporovatelů terorismu a fašismu, každou vteřinu riskují to nejcennější – svůj život a život svých blízkých. Přesto se nevzdávají, přesto neutíkají. Paradoxně „výkvět“ US jen zacítí přelet ruské stíhačky nad svou lodí, zastřelí jim několik poradců a již polovina z těchto placených námezdních specialistů – žoldáků bere kramle.

Béda
4. 8. 2014 7:23

Do prezidentských voleb zbývají ještě téměř čtyři roky, už nyní se ale hlásí první vyzyvatelé Miloše Zemana. Po místopředsedovi Senátu Zdeňku Škromachovi (ČSSD) uvažuje o kandidatuře na post hlavy státu i kněz Tomáš Halík… „Salamander, 4. 8. 2014 7:58:39
No to máš asi tak. Halík když jde do kostela, tak si nechává prohlédnout všechny kříže, jestli Kristus na nich má dobře přibité nohy, aby ho nekopl přímo do jeho kredenciózní prdele a duté mozkovny.“ Citováno z http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tomas-Halik-se-vyjadril-ke-sve-kandidature-na-prezidenta-Vyuzil-k-tomu-Zdenka-Skromacha-a-jeho-bazenek-329411/diskuse?p=2