Novinářské odbory protestují proti odposlouchávání

S velkým překvapením jsme přijali zprávu o odposleších novinářů, která byla publikována v minulých dnech v domácích sdělovacích prostředcích. Ještě více jsme však konsternováni dalším vývojem, kdy – jak se zdá – je vysvětlení, či případné vyvození důsledků, minimálně však omluva vrcholných legislativců i dozorových justičních orgánů (Policii ČR nevyjímaje), v nedohlednu. Považujeme tento akt za zásadní útok na svobodu médií, která jsou zřejmě řadě politiků proti srsti.

Ptáme se – kde máme jistotu, že v současné době, v těchto dnech či hodinách, se neprovádí další operativní akce a nejsou odposlouchána média možná i plošněji, než si vůbec dovedeme představit? Metody špiclování a hraniční zjišťování informací, zdá se, pronikají do všedního života běžných občanů, kteří se s  touto situací snaží nějak „popasovat“, případně ji odevzdaně berou na vědomí. Skutečnost, že se šmírují již i média, „hlídací psi demokracie“, svědčí, že v této republice není něco v pořádku. Ostatně, to se ukázalo již před několika lety, když v České televizi zasahovali armádní zakuklenci a NIKDO za tuto aféru nebyl exemplárně potrestán.

Jako nezávislá odborová organizace, zastupující zájmy pracovníků sdělovacích prostředků, žádáme kompetentní orgány, ministerstva vnitra a spravedlnosti a také Parlament České republiky, v němž zasedli i bývalí novinářští kolegové, aby neprodleně konaly a zastavily tyto nechutné justiční a policejní avantýry, které ve vyspělé demokracii nemají místo. Pouze konkrétní vyvození odpovědnosti může být důkazem toho, že náš stát nesměřuje zpět k totalitě. Tak závažné porušení tiskového zákona, útok na svobodu médií, které mají zaručenou ochranu svých zdrojů, musí být jednoznačně odsouzeno, aby nedocházelo k dalším podobným excesům.

Kdo se v této republice snaží dát novinářům náhubek? Kdo stojí za špiclováním a komu slouží? Jestliže samotný stát svá média a své občany takto dehonestuje, jakpak by reagoval v případě, že dnes již relativně dostupná špionážní technika by byla využívaná soukromou sférou, mafiánskými strukturami nebo „prostou“ galerkou, a to nejen proti novinářům?

Zdeněk Kučera, předseda Odborového svazu novinářů a pracovníků médií

Zdroj: eSondy

11
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Autoři komentářů
BédaJ. Hruškajaazajochpeter. Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
J. Hruška
Člen
J. Hruška

Jako vtip dobrý!!!!!

peter.
Člen

Na novinárov dnes,platí vo všeobecnosti úvod tohoto článku:
http://weissbach-info.webnode.cz/
Oni v spoločnosti vykonávajú úlohu prostitútok,ktoré sa zapredali svojim chlebodárcom a v ich záujme manipulujú verejnú mienku.Už to dávno nie sú žurnalisti so slobodnou vôľou a píšu len to,čo im je dovolené.Preto mi je srdečne jedno,či ich niekto odpočúva alebo nie.

jaa
Člen
jaa

propána, kdo a hlavně PROČ, by někdo ty naše PRESSTITUTY

jaa
Člen
jaa

nějak se to uložilo…. tedy …. špehoval. Vždyť jsou tak neskutečně hloupí, průhlední a všichni víme komu slouží- tak jaké špehování. Ale obávám se že jim začíná docházet co si o nich lidi myslí a že vůbec už zase lidi myslí… a tak se potřebují zviditelnit a udělat ze sebe chudáčky pronásledované v naději, že si vylepší reputaci. Ovšem za to co předvádějí posledních xxx let, se jim reputace těžko napraví…Už se jejich výtvory nedají použít anivy\cpávka do zimních bot aby se do nich nedali moli. Ty moderní barvy molům nevadí :-)))

zajoch
Člen

Vážně jsou špehováni? A kteří? Ti z mfdnes, nebo z LN, nebo snad úžasní zprávaři z TV? A fakt jsou našim politikům proti srsti? Naši novináři jako hlídací psi demokracie, to je doslova bomba. Kostka a Kojzar z totalitního RP jsou dávno překonáni těmito hlídači demokracie. Ale ovšem, vždyť oni za demokracii považují současné ukrajinské vládnutí v Kyjevě, o jehož prospěšnosti nepřestávají bájit. Takže ano, jsou to „hlídači demokracie“. Té americké, lidskoprávní.

jaa
Člen
jaa

ju a odborářů bych se ráda zeptala.. jak postupovat s PRESSTITUTY, KTEŘÍ DĚHONESTUJÍ NEJEN STÁT ale většinu občanů???? mohli by nám to vysvětlit ti méééédiální pracovníci ČT a Rozhlasu… mohli???

J. Hruška
Člen
J. Hruška

Kdyby si ti dobráci nedělali nárok na postavení nad zákony, morálkou i slušností, podobali by se prostitutkám, které protestují proti lékařskym prohlídkám, které mají zabránit, aby šířily pohlavní nemoci.

Béda
Člen
Béda

zajoch napsal Vážně jsou špehováni? A kteří? Ti z mfdnes, nebo z LN, nebo snad úžasní zprávaři z TV? A fakt jsou našim politikům proti srsti? Naši novináři jako hlídací psi demokracie, to je doslova bomba. Kostka a Kojzar z totalitního RP jsou dávno překonáni těmito hlídači demokracie. Ale ovšem, vždyť oni za demokracii považují současné ukrajinské vládnutí v Kyjevě, o jehož prospěšnosti nepřestávají bájit. Takže ano, jsou to „hlídači demokracie“. Té americké, lidskoprávní. Pokud jde o zahraničněpolitické výstupy, tam je zbytečné je špehovat (i když špehování v demokratické společnosti musí být všeobsáhlé a několikastupňové – své i cizí občany… Číst vice »

Béda
Člen
Béda
Béda
Člen
Béda

Domobranci: Čelí obrovské vojenské přesile, ohromné masmediální masáži, spojenému mezinárodnímu úsilí mezinárodních podporovatelů terorismu a fašismu, každou vteřinu riskují to nejcennější – svůj život a život svých blízkých. Přesto se nevzdávají, přesto neutíkají. Paradoxně „výkvět“ US jen zacítí přelet ruské stíhačky nad svou lodí, zastřelí jim několik poradců a již polovina z těchto placených námezdních specialistů – žoldáků bere kramle.

Béda
Člen
Béda

Do prezidentských voleb zbývají ještě téměř čtyři roky, už nyní se ale hlásí první vyzyvatelé Miloše Zemana. Po místopředsedovi Senátu Zdeňku Škromachovi (ČSSD) uvažuje o kandidatuře na post hlavy státu i kněz Tomáš Halík… „Salamander, 4. 8. 2014 7:58:39
No to máš asi tak. Halík když jde do kostela, tak si nechává prohlédnout všechny kříže, jestli Kristus na nich má dobře přibité nohy, aby ho nekopl přímo do jeho kredenciózní prdele a duté mozkovny.“ Citováno z http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tomas-Halik-se-vyjadril-ke-sve-kandidature-na-prezidenta-Vyuzil-k-tomu-Zdenka-Skromacha-a-jeho-bazenek-329411/diskuse?p=2