O členství ČR v NATO

Má anebo nemá být ČR členem NATO? Jestli ano či ne, tak proč? Co tato organizace přinesla ČR poté, co se krátce po jejím vstupu do svých řad transformovala z „regionálně-obranného“ v globálně-útočný spolek? To jsou otázky, na které bych se pokusil hledat odpověď v tomto článku.

Zastánci NATO argumentují obvykle tím, že jedině NATO vděčíme za dlouhé poválečné období míru, že členství v této organizaci zajišťuje ČR bezpečnost a že kvůli tomu se oplatí něco obětovat anebo že máme dokonce povinnost účastnit se z vděčnosti všech aktivit této organizace.

Já osobně tuto argumentaci považuji za chybnou. Mnohokrát jsem se ji pokusil vyvrátit jednoduchým argumentem, že ne NATO vděčíme za poválečný mír, ale konkurenčnímu vyvažování dvou vojensko-politických bloků. Téměř v tom  samém momentě, kdy zanikla Varšavská smlouva, začíná v Evropě a v jejím bezprostředním okolí období válek.

Co tedy členství v NATO ČR přináší anebo ubírá?

  1. V ekonomické oblasti – nutí ČR neustále zvyšovat výdaje na vojenství, neustálé přezbrojovat a doplňovat vojenskou techniku a materiál, paradoxně nikoliv ve prospěch posilování obranyschopnosti ČR anebo evropského regionu, ale ve prospěch násilných „misí“ mimo hranice Evropy a NATO. Dále nutí ČR přijímat ekonomické sankce vůči státům, do kterých vůdčí státy aliance plánují vyvážet své „hodnoty“, rozuměj kde mají ekonomické a geostrategické zájmy. Tak jako v případě Ruska, které se mimochodem k ČR nechová nijak nepřátelsky, kdy jde z recipročních důvodů navíc o sankce sebepoškozující. Dále aliance nutí ČR zúčastňovat se vojensky a politicky podporovat zahraniční válečné  „mise“, které se prakticky ve všech případech ukazují být porušením mezinárodního práva a tudíž mezinárodními zločiny nejtěžšího kalibru. Z hlediska ekonomického to představuje přímé náklady na války a řešení jejich důsledků – sociálních a zdravotních  otázek zraněných a invalidních vojáků a jejich rodin…
  2. V politické oblasti. Co tím ČR získává? ČR se stala členem „elitního“ spolku „zlých chlapců“, kteří provádějí podle zadání válečné násilí v různých zemích a regionech. Výsledkem tohoto násilí kupodivu není ani posilování míru, ani rozmach demokracie, vítězství lidských práv, humanity ale přesně naopak, nárůst radikalismu, chaosu, násilí, nenávisti vůči „misionářům“, vzrůst  odboje, masového běženectví z válečných zón, porušování všech myslitelných práv (zejména základních lidských práv), morálky, rozbíjení funkčních států etc.. V tomto smyslu namísto posilování světové bezpečnosti alianční „mise“ působí kontraproduktivně ve smyslu snižování bezpečnosti a posilování bezpečnostních hrozeb s perspektivou vývozu násilí do dalších zemí, případně přerůstání místních válek v širší regionální konflikty anebo dokonce v tzv. světovou válku. Z tohoto úhlu pohledu je tedy možno konstatovat, že všechny vynucené náklady ČR vyjmenované v bodě 1 vycházejí vniveč a jenom zvyšují bezpečnostní rizika v neprospěch obyvatel ČR.
  3. Za významné v oblasti vojensko-politických ztrát a přínosů považuji, že po transformaci aliance z obranného v útočný spolek odpadla povinnost členů aliance poskytnout neprodleně pomoc napadenému státu a tato je ponechána na svobodné vůli každého aliančního státu. Když do toho promítneme fakt, že reálným bezpečnostním rizikem pro ČR není ruská hrozba, kterou nás neustále dokola straší čeští rusofobové – Rusko v tomto smyslu doposud až na reciproční reakce na kroky západních „misionářů“ ve svém bezprostředním okolí (Abcházie, nyní Ukrajina)  nepodniklo a neprovádělo, ale hrozba radikalismu šířena masovým vystěhovalectvím z „misijních“ oblastí válek a neuzavřené, respektive  nedořešené případy historických územních nároků sousedů ČR v turbulentní stále víc gradující krizové době, lehce dospějeme ke zjištění, že ČR bez ohledu na členství v NATO zůstala vůči reálným hrozbám jako nahý v trní.. Otázku agresí členských států aliance navzájem smlouva NATO nijak neřeší a těžko lze očekávat, (viz případ konfliktu Řecko – Turecko o ostrov Kypr), že by v takových případech aliance zakročila násilím ve prospěch jednoho ze smluvních států (kupř. v možném územním sporu ČR versus Německo o české pohraničí, Slovensko versus Maďarsko ve sporu o slovenské pohraničí apod..

Co z toho plyne?

Z hlediska ekonomického představuje členství v NATO pro obyvatele ČR vzrůstající neefektivně vynaložené náklady, přičemž reálně následkem válečných „misí“ narůstají bezpečnostní rizika a klesá obranná schopnost českého státu, na kterou stát (aliance) orientovaná na vývoz násilí rezignoval.

Jak by v tomto případě měla logicky reagovat politická reprezentace sledující české národní zájmy, resp. zájem obyvatel ČR, voličů a konečně plátců politiky?  Vzhledem k výše popsanému se logicky nabízejí dvě možnosti. Vystoupit na zasedání aliance s požadavkem zpětně přehodnotit celkovou doktrínu aliance z „vývozní“ na obrannou s vyslovenou žádostí o GARANCI závazné a neprodlené vojenské obrany členského státu v případě napadení (kýmkoliv – i členským státem aliance – koneckonců takovéto případy se dají v době prohlubující se krize stále častěji očekávat).

V případě, že tento návrh nebude (a to je velice pravděpodobné) akceptován, měla by ČR z důvodu, že současný stav nesplňuje očekávání občanů a státu v oblasti bezpečnosti, požádat o vystoupení z aliance a přiznání statutu neutrální země. Toto řešení by podle mého mínění nikterak neumenšilo současný bezpečnostní status ČR, který, jak bylo vysvětleno výše, je z hlediska aliančních závazků téměř nulový. Útok „zvenčí“, tedy z oblasti mimo EU na ČR se nedá  očekávat vzhledem k tomu, že všechny okolní státy jsou členem NATO – útočník by musel prorazit „Maginotovu linii“ NATO. A před útokem členských zemí, jak bylo řečeno výše aliance naši zemi nijak nechrání. Vzhledem k tomu, že současná politika koalice NATO poškozuje náš stát ekonomicky, morálně i bezpečnostně lze soudit, že statut neutrální země by ČR umožnil vést politiku „všech azimutů“, držet konzistentní stanovisko založené na určitých pevných morálních principech „padni komu padni“, stát se „mostem“ mezi znesvářenými stranami, orientovat ekonomiku „nesankčně“ podle potřeb ČR a nikoliv vynuceně, budovat obranyschopnost ČR podle potřeb ČR a nikoliv cizích subjektů, vyloučit vměšování a zachovat bezpečnostní a válečná tajemství důležitá pro uchování suverenity země, které jsou nyní veřejnými tajemstvími klíčových zemí aliance atd..

33
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
33 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Autoři komentářů
NeználekBédaAlenapetrStarý doktor Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/web/virtuals/52128/virtual/www/domains/outsidermedia.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/templates/comment/class.WpdiscuzWalker.php on line 190

Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/web/virtuals/52128/virtual/www/domains/outsidermedia.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/templates/comment/class.WpdiscuzWalker.php on line 190
Aleš
Člen
Aleš

http://www.blisty.cz/art/66676.html
http://www.blisty.cz/art/32646.html
http://www.blisty.cz/art/30415.html
http://www.blisty.cz/art/27649.html
http://www.blisty.cz/art/11451.html
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Exdiplomat-Miroslav-Polreich-Ted-Obama-prijde-za-Ruskem-bez-ktereho-se-neobejde-Vy-cechackovsti-komentatori-co-jste-chteli-valcit-336031
Něco starých odkazů a jeden nový.
Naše generalita je „odměněna“ za lokajství jako v případě generála Pavla. Je šance, aby tací jako on či pan Zaorálek překročili svůj vlastní stín? Co nám brání uspořádat referendum o vystoupení z NATO?

lomikel
Člen
lomikel

vzhledem k tomu ze nato je jen nastroj USA a vzhledem k tomu ze USA elity jsou utrezene ze retezu v ramci realizace NWO je odpoved jasna.

Vystoupit se neda, to by nam dovoleno nebylo, za soucasne konstalace. Muzeme jen doufat ze Rusko a Cina USAky vymanevruji a evrope odlehne. Jinak to tu bude predpoli USAku ori dalsi svetove valce – RIP.

To je to co nam prinasi NATO, krome transformace armady na policejni sbor pro poustni operace.

Člen

Koncem srpna česká vláda oznámila, že pošle na sever Iráku deset milionů nábojů do kalašnikovů, osm milionů kusů munice do kulometů, 5000 nábojů do pancéřovek a 5000 ručních granátů v hodnotě 41 milionů korun. Cílem této dodávky měli být iráčtí Kurdové, kteří bojují proti teroristům z Islámského státu. A jak jsme tehdy předpovídali, tyto zbraně skončí v rukách teroristů – světová organizace Conflict Armament Research (CAR) ve své nové zprávě uvádí, že Islámský stát používá české střelivo. Podle dokumentu organizace česká munice pochází z dob Československa a také z let 2010 až 2014. Z více jak 1700 zkoumaných nábojnic pocházelo… Číst vice »

Irena
Člen

http://politikus.ru/v-rossii/32097-sto-tysyach-chelovek-proshli-po-ulicam-groznogo-v-den-rozhdeniya-putina.html
Sto tisíc lidí v Grozném vyšlo do pochodu v čest narozenin Putina. Pokud někdo namítne, že to určitě nebylo organizováno dobrovolně. Tak já jsem přesvědčená, že ti lidé tam šli rádi. Oni si pamatují, jak to u nich vypadlo, dokud tam vládla USAdemokracie a moc dobře ví, komu vděčí za to, že dnes žijí v míru. Neříkám, že se na tom podílel on sám, ale přispěl k tomu měrou nemalou. Možná už další generace na to zapomene, ale tahle ne.

Sugar Ray
Člen
Sugar Ray

Nevim jestli to sem někdo dával . je to možný , já jsem to četl včera , přijde mi to dobrý :
http://zvedavec.org/komentare/2014/10/6168-ruska-reakce-na-dvojite-vyhlaseni-valky.htm

Béda
Člen
Béda

Irena,

dnes jsem v přestávce na Rádiu beat poslouchal vstup o Putinových narozeninách. Moderátor relace žvanil o tom, že Putin si dělá co chce a k narozeninám si veme kus státu, který si zrovna zamane. V duchu jsem si říkal, jestli ten blbec vůbec ví o co jde na Ukrajině a že ten kdo chtěl Ukrajinu ukrást jejím voličům tam prostě zařídil protistátní nedemokratický (fašistický) převrat. A že krade a rozvrací jeden stát za druhým, jak se mu zamane. (a není to Putin ale výspa „trvalé svobody, demokracie, pravdolásky, míru a humanitárního bombardování“)

ducatista
Člen
ducatista

Rozhodně nejsu nekritický obdivovatel Putina a k některým jeho rozhodnutím mám zásadní výhrady. A před takovými pěti, deseti lety bych to nikdy nenapsal… ALE dnes s radostí: Všechno nejlepší Vladimire Vladimiroviči, hodně štěstí, pevné zdraví a železné nervy do dalších let tvrdé politické práce. Ať vzkvétá vaše drahá vlast!

Irena
Člen

Béda napsal
Béda

Jo ta rádia bohužel perfektně zapadají do našeho hlavního proudu. V Praze se konala taková antifašistická konference s podporou KSČM. Pokusím se z toho vyzobnout alespoň projev paní Vitrenko. To mají dávat povinně v televizi a rádiu. https://www.youtube.com/watch?v=qQt3enCzNXs
Snad to nějak časově zvládnu.

Irena
Člen

Béda napsal
http://svobodnenoviny.eu/neil-clark-zajimave-srovnani-ukrajinskeho-a-kosovskeho-konfliktu/

Dala jsem odkaz na ten článek do Novinek, připsala jsem, že je to bomba článek a světe div se. Smazali mi příspěvek jako nevhodný. Může mi někdo vysvětlit, v čem že byl nevhodný?
Ještě jsem vás všechny chtěla poprosit, abyste pokud možno šířili v diskuzích ten sestřih zpráv z Doněcka dokud jsou to aktuální zprávy, ať lidi vidí na vlastní oči co se tam děje. Vy už to všechno znáte, ale hodně lidí to neví. Zahrajte si přece trochu na gaučová vojska
https://www.youtube.com/watch?v=8zmpFS8uYxg

Béda
Člen
lomikel
Člen
lomikel

maidan se nam rozehrejva
http://www.novinky.cz/domaci/349893-na-tiskovku-vlady-vtrhli-demonstranti.html
homo fasisti exhibuji na vlade, Topka, oranizatorka prazskeho maidanu, pred volbama presuje

peter.
Člen
peter.
Člen

lomikel napsal

maidan se nam rozehrejva
http://www.novinky.cz/domaci/349893-na-tiskovku-vlady-vtrhli-demonstranti.html
homo fasisti exhibuji na vlade, Topka, oranizatorka prazskeho maidanu, pred volbama presuje

V niektorých prípadoch nadobúdam presvedčenie,že trstenica(rákoska)alebo pelendrek je výborný vynález na riešenie práve takýchto excesov.

Béda
Člen
Béda

http://www.novarepublika.cz/2014/10/ukrajinsky-sok-euromajdan-byl-evropskym.html

(Fašistický – pozn. Béda) Ukrajinský Euromajdan byl Evropským parlamentem nominován na Sacharovovu cenu svobodného myšlení

Béda
Člen
Béda

http://www.novarepublika.cz/2014/10/prodej-memoaru-thatcherove-obamy.html#more „Bezkonkurenční prodej knihy čínského spisovatele Čeng Wen-janga o Vladimíru Putinovi „Narozen pro Rusko“. Dárek k narozeninám. Včera to bylo 62 roků od chvíle, kdy se Vladimír Putin v Leningradě narodil; třeba si přidá ještě další oslavu u příležitosti udělení letošní Nobelovy ceny za mír… Když Obama, jenž stojí v čele čtyřicítky armád EU a NATO proti jedné Putinově, proč ne člověk, co se jen brání brutální přesile vojsk i médií… “Luna a láska; když nerostou, ubývají,” říká čínské přísloví. Možná i proto je dnes v Pekingu beznadějně bezkonkurenční prodej knihy čínského spisovatele Čeng Wen-janga o Vladimíru Putinovi „Narozen pro… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

http://www.novarepublika.cz/2014/10/popelnice-byly-zacatek-bude-se-veset.html Zástupce gubernátora Dněpropetrovské oblasti Boris Filatov řekl, že na Ukrajině se může začít věšet, pokud nebudou přijata rozhodná opatření na čistku státní moci. Uvádí to „Ukrinform“. „Abych byl upřímný, já sám nechápu, proč všichni lidé, proti kterým se vystupovalo na Majdanu, zůstávají na místě a myslím, že pokud to takhle půjde dál, tak to pro všechny skončí žalostně,“ řekl zástupce hlavy oblastní administrativy při vystoupení na setkání se studenty dněpropetrovských univerzit. „Popelnice jsou jen začátek, potom začnou věšet na sloupech „. Pokud lustrace bude provedena, pak získá podle Filatova veřejná nevole odpovídající východisko. Již dříve se zástupce gubernátora dotýkal… Číst vice »

petr
Člen
petr

Tady rezignaci popírají – В ДНР опровергли сообщение об отставке премьер-министра Александра Захарченко
http://dnr-news.com/dnr/5231-v-dnr-oprovergli-soobschenie-ob-otstavke-premer-ministra-aleksandra-zaharchenko.html

Člen

HDP Číny dle parity kupní síly dosáhlo 17,632 bilionu USD a přesáhlo tak analogický ukazatel USA, který činí 17,416 bilionů USD.

Jak oznámil Mezinárodní měnový fond, ekonomika ČLR tak poprvé předehnala tu americkou. MMF předpokládá, že se v následujícím roce tento rozdíl ještě zvýší: HDP Číny dle parity kupní síly dosáhne 19,23 bilionů USD, přičemž stejný ukazatel v USA bude činit 18,286 bilionů USD.

Parita kupní síly je vztah měn různých zemí, který se stanovuje podle jejich kupní síly vztažené ke konkrétnímu balíku zboží a služeb.
Zdroj: http://czech.ruvr.ru/news/2014_10_08/Cinska-ekonomika-se-oficialne-stala-nejvetsi-na-svete-7112/

petr
Člen
petr

Copak se to tam děje? Odhalené tajné operácie na Slovensku ?
https://www.youtube.com/watch?v=Rl_OAiOzJI0#t=759

Alena
Člen
Alena

Starý doktor napsal HDP Číny dle parity kupní síly dosáhlo 17,632 bilionu USD a přesáhlo tak analogický ukazatel USA, který činí 17,416 bilionů USD. Jak oznámil Mezinárodní měnový fond, ekonomika ČLR tak poprvé předehnala tu americkou. MMF předpokládá, že se v následujícím roce tento rozdíl ještě zvýší: HDP Číny dle parity kupní síly dosáhne 19,23 bilionů USD, přičemž stejný ukazatel v USA bude činit 18,286 bilionů USD. Parita kupní síly je vztah měn různých zemí, který se stanovuje podle jejich kupní síly vztažené ke konkrétnímu balíku zboží a služeb. Zdroj: http://czech.ruvr.ru/news/2014_10_08/Cinska-ekonomika-se-oficialne-stala-nejvetsi-na-svete-7112/ pokud je Čína již mnoho let věřitelem USA, jedině… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

http://www.hlavnespravy.sk/lietadla-nelietaju-gulomety-nestrielaju-cuduj-sa-svete-v-nato/386579

(jinou otázkou je, jestli nešlo o účelovou zprávu „na zakázku“, aby došlo k navýšení vojenského – a válečného – rozpočtu)

Béda
Člen
Béda

http://www.hlavnespravy.sk/financial-times-vo-svete-vznikla-nova-velka-sedmicka/386887

„…Hypotetický nová G7 zahŕňajúca všetky krajiny BRIC (Brazília, Rusko, India a Čína) a tri krajiny takzvanej skupiny MINT (Mexiko, Indonézia, Nigéria, Turecko), s výnimkou Nigérie. Ich spoločný HDP, vypočítaný z parity kúpnej sily, predstavuje 37,8 bilióna dolárov, zatiaľ čo celkový HDP „starých“ krajín G7 (Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Veľká Británia a Spojené štáty) dosiahol iba 34,5 bilióna dolárov…“ A tento trend se již patrně bude pouze prohlubovat v neprospěch „civilizovaného“ imperiálního Západu.

Béda
Člen
Béda

Zregistroval jsem zprávu, že NATO uvažuje o vyhlášení bezletové zóny u turecko – syrské hranice. Zajímalo by mne proti koho leteckých silám má být ta zóna zaměřena (jestli proti letadlům ISIL (žeby nějaká měla)? A taky by mne zajímalo, jakým právem NATO rozhoduje o vyhlášení bezletové zóny na územím Sýrie. Má na to posvěcení syrské vlády anebo OSN?

Neználek
Člen
Neználek

To je oříšek, co? Jestli tohle dokážete Bédo vysvětlit, tak máte zápočet z politologie.