O amerických plynových snech

Epopej kolem amerického zkapalněného zemního plynu (LNG), který údajně má vytlačit z evropského trhu ruský „Gazprom“, trvá už několik let. A najednou to tu máme zase…

Naprosto stejné pohádky nám vykládali o „břidličné revoluci“, v jejímž důsledku měly USA zalít ropou celý svět. Toto odvětví ale v USA prochází, mírně řečeno, ne zrovna nejlepším obdobím – většina těžařských společností trčí po uši v dluzích, nejbohatší naleziště jsou už na hranici vyčerpání, ale neztrátovosti (o ziskovosti není řeč) nebylo přesto dosaženo. A nejspíš nebude dosažena už nikdy.

A co tedy nakonec máme? Několik terminálů na LNG v Evropě: čtyři v Británii (pro naše úvahy jsou nezajímavé, protože Británie nejspíš opustí EU, a o položení potrubí tam nikdo v Rusku nikdy ani neuvažoval), čtyři ve Francii, sedm v Itálii, ve Španělsku šest fungujících plus tři ve výstavbě (dodávky do nich jdou ze zemí Maghrebu), po jedné v Belgii, Portugalsku a Řecku, atd.

Část z terminálů (zvláště v satelitech EU nacházejících se pod vnějším řízením USA) je ztrátová (viz polský a litevský).

Dokonce i tam, kde terminály fungují normálně, v podstatě používají zemní plyn nikoli z USA, ale z Norska, Alžíru, Maroka, Nigérie, atd. Podíl vlastního amerického LNG v Evropě dosahoval i ve špičce 0,7 %.

Pro srovnání – v roce 2017 Rusko dodalo na evropský trh 194,4 miliardy m³, zatímco USA méně než 2 miliony tun NPG (kolem 3 mld. m³) – tedy 65krát méně…

Přitom je pochopitelné, proč Američané potřebují tuto otázku ostře zpolitizovat – čistě tržními mechanizmy s ruským plynem nejsou schopni nic udělat. Protože plyn a potrubí je spolehlivější, levnější, ale často i kvalitnější.

Proto slova vyřčená šéfem EU Junckerem, že „je ochoten investovat do výstavby nových terminálů pro příjem LNG, zejména z USA, pokud budou ceny konkurence schopné“, je možné chápat jako výsměch.

To proto, že konkurence schopné nebudou. LNG se používá nuceně tam, kde jinými cestami plyn dodat nelze. Jiné východisko není.

Důkazem toho budiž jednoduchý fakt, že většina, dokonce už postavených terminálů, pracuje mírně řečeno, neúplně využitá. Existující evropské kapacity jsou schopny přijímat řádově 16 mil. tun, zatímco v roce 2017 sumární evropský import představoval pouhých 47 milionů tun – takže sotva čtvrtina kapacity.

Takže, všichni ti strašáci s vytlačením „Gazpromu“ z evropského trhu jsou naprosto nereální. To ale velmi dobře chápou všichni účastníci procesu, jak naši, tak Evropané, tak samotní Američané.

A nejen to, dodávky ruského plynu v posledních letech jen rostou. A bez nových plynovodů (Jižního a Severního) se Evropa nijak neobejde. A proto, bez ohledu na slovní podporu (výlučně slovních) na podporu Ukrajiny, na podporu sankcí a další politická hrátky, se plynovody staví a nikdo jejich výstavbu neovlivní.

Protože ekonomika je silnější než politika, ale politika je jen jejím servisem – nadstavbou. To je abeceda, přátelé…

A mám další argument, který dosud nikdo v podobných úvahách nepoužil. K vytlačení, nebo aspoň zmáčknutí Ruska na evropském plynovém trhu Američanům nestačí dopravní kapacity. Bylo by třeba přinejmenším mezi 100 a 150 tankery.

Pakliže by skutečně plánovali obsazení trhu, pak by logicky už pár let stavěli nové tankery. Ale žádná taková aktivita v amerických (i kterýchkoli dalších), loděnicích, zaznamenána není. A nikdo se ani nechystá stavět takové množství tankerů.

A to znamená jen jedno – nikdo v podnikatelských kruzích nebere vážně, že Američané mohou tento trh obsadit. Proto také nikdo neinvestuje do dopředu beznadějné a ztrátové akce.

Prodat trochu LNG za vyšší cenu polským nebo pobaltských rusofobům – to je příjemná věc. Drobná privátní aférka pár byznysmenů a politiků lobujících za jejich zájmy.

Avšak provedení rozsáhlé expanze amerického LNG na evropský trh, to jsou úplně jiná měřítka a podmínky. Všichni velmi dobře rozumí míře iluzornosti takových projektů.

Takže překažení výstavby nových ruských plynovodů jsou opět jen soukromá přáníčka některých amerických politiků majících profit z prodeje LNG různým „velmi nezávislým“ satelitům. Ale považovat to za součást nějaké hluboké dlouhodobé strategie?

Jako v případě jejich vpádu do Iráku, je to „just business“.

Žurnalistskaja pravda

Překlad: st.hroch 181218

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
21. 12. 2018 20:24

V podstate ma severni americky kontinent tolik zemniho plynu, ze se snazi, dle trzniho hospodarstvi, cast plynu vyvazet v podobe plynu zkapalneneho. Normalni obchodni taktika. Jak zkapalneny, tak bridlicovy plyn nebo ropa jsou zatim drazsi kvuli komplikovanejsi produkci, takze Evropa si bude moci vychutnavat rusky plyn trochu dele. Autor clanku se nemusi obavat, vetrniky poptavku energie nezachrani. Ale ani zemni plyn neni ekologicky nezavadny, jen pri horeni produkuje mene CO2. Cinane tento krok-paleni fosil ocividne preskakuji, protoze pilne stavi nove jaderne elektrarny.. Jinak Gazprom je drava korporatni mezinarodni instituce, ciste kapitalisticka.. Zajimalo by mne, kolik plati prumernym (manualnim) zamestnancum, protoze… Číst vice »

Tom1622
Tom1622
22. 12. 2018 0:01

V podstatě američani likvidují zemi na níž žijem . Bohužel jejich debilita nás zabije všechny . Jaderné zničení USA by tedy bylo humaitárním . Dane , vlastně jediná možnost . Viď . Běž si kopat

Tom1622
Tom1622
22. 12. 2018 0:02

kryt – hrob .

orinoko
orinoko
22. 12. 2018 19:07

Tělísko jako vzdy v arguMENTALNI prevaze. Emerika je když!!
A v tom je ta potíž.

racek
racek
22. 12. 2018 21:25

Milý Orinoko, mohu nesouhlasit s oponentem, ale tohle je opravdu dost …

orinoko
orinoko
22. 12. 2018 21:36

… přes hranu?
Honění Babiše je v pohodě? Nálety na Zemana taky? Putin jako ruský Hitler vyhovuje?
Těmto časům chybí především zcela jasné a konkrétní vyjadřování.
Zcela v souladu s debilitami času modré vládnoucí krve žádám jediné:
Vyvratte na základě důkazů , že nemám pravdu.

racek
racek
22. 12. 2018 22:39

No, nechápu, vždyť Danin příspěvek je myslím velmi korektní a kvalitní. Jinak jsem měl na mysli vztahy mezi diskutujícími. Vono ten Hitler totiž straší na všech stranách, zejména když dojdou argumenty.

orinoko
orinoko
22. 12. 2018 22:46

Aby bylo donekonečna jasné: Já jsem do konce svého života přijal americký způsob KOMUnikace.
Je to darebacky stát.
Plná huba svobody, ale cowboyjska existence.
Pravdu má jen bouchacka. Později pokrokový soudce Lynch.
Vyhladil indiány, porodil atomovku…
A v koncovce atentát na informace.

Bety
Bety
23. 12. 2018 9:10

Orinoko – k oběma vašim příspěvkům – líp už to ani říct nejde!

Dana
Dana
23. 12. 2018 19:04

Vyhladil indiány, porodil atomovku… Ano, Orinoko, ted je to uplne. :-) Honeni Babise v ceske kotline nema vubec nic spolecneho se Spojenymi Staty, to vy si v Cesku na sebe pletete bic, to vy si predstavujete, ze Amerika ma na vedomi jen jeden maly statecek, s populaci asi stejnou, jako ma mesto New York. Ja preci proti Babisovi nebo Zemanovi nepisi nic kritickeho , je to ceska vec, a navic, tito panove maji mandat volicu. Mohla bych namitnout, ze se ceska oposice nesmirila s vysledky voleb, ale to je v USA to same. Nekteri zdejsi jsou tak zaslepeni, ze vubec… Číst vice »

racek
racek
23. 12. 2018 23:58

Milá Dano, ne že bych s Vámi úplně souhlasil, ale řekla jste to hezky. Zejména to, že to platí pro všechny. Hezké Vánoce Vám i Všem diskutujícím přeji velmi srdečně.

Dana
Dana
24. 12. 2018 2:13

racek napsal

Milá Dano, ne že bych s Vámi úplně souhlasil, ale řekla jste to hezky. Zejména to, že to platí pro všechny. Hezké Vánoce Vám i Všem diskutujícím přeji velmi srdečně.

Vazeny pane Racku,
malem jsem vas prispevek prehledla-
dekuji za prani k hezkym Vanocim, tez vam preji stastne svatky plne pohody, v novem roce hlavne spokojenost a zdravi,
ostane jako vsem lidem dobre vule…

Botičky od Diora
Botičky od Diora
24. 12. 2018 15:32

K vánocům přeji všem lidem dobré vůle – mezi kterými LGBT-dana rozhodně nepatří – zdraví, štěstí a pohodu!