O geopolitické strategii Západu

Poslední dobou jsem toho dost napsal o řízení a vládě a, trochu, o ekonomice – protože většina běžných komentářů je nyní přesunuta do makroekonomických obzorů Fondu Chazina (připomínám, mimochodem, že placené jsou pouze čtyři poslední z nich, zatímco ostatní jsou volně přístupné). Musím ale pár slov říci i o geopolitice, tím spíš, že doslova v těchto dnech vyšel ruský překlad systémově-strategického článku o plánech USA

Co k tomu říci?

  1. Oni přiznali, že zkrátka nemají už zdroje na pokračování staré strategie totální dominance USA. A v této souvislosti se začali velmi vážně zabývat tím, jak lze vše zachovat přesunutím části nákladů na partnery – za podmínky, že převezmou část regionálních pravomocí. Velmi obecně: – nyní se otázka sporů dvou domorodých kmenů nebude řešit ve Washingtonu, ale na úrovni místního náčelníka, uznaného „koncertem mocností“. Otázka je v tom, zda se potom bude toto rozhodnutí projednávat na „koncertu“ (nebo v onom Washingtonu), je zatím ve vzduchu, ale i tak je vše jasné: Pokud se Washingtonu nebude líbit, tak je nevyhnutelná, přinejmenším většina publikací ve „svobodném“ tisku o porušení lidských práv, atd. Z hlediska situace předchozích desetiletí je to významný úspěch. USA přiznaly, že jsou ve světě otázky, které je pro ně lepší neřešit! Slon v ZOO pošel. S hlediska reálnosti je zřejmé, že USA budou v jakémkoli případě prosazovat rozhodnutí, která ony potřebují, ve kterémkoli místě na světě. V tomto smyslu je velkou otázkou, nakolik bude vůbec možné takovou konstrukci realizovat. Mimochodem, text je to konceptuální, a proto jsou výhrady k němu ve věci realizace poněkud předčasné.
  2. Existují otázky týkající se sestavy. Proč je do systému zapojeno Japonsko? Kvůli velikosti ekonomiky? Ovšem, z velké části je takový rozsah spojen s exportem do USA. Pokud se tento export zastaví, tak co bude Japonsko dělat, a zůstane tak velkým lídrem? Analogická je situace s EU, už Trump se svými transakcemi předvedl, jak snadné je rozbít velikost těch či oněch hospodářských systémů. Obecně vzato, zůstávají tu vážné otázky, protože zapojení těch či oněch zemí (regionů) do takového systému dohod se v mnoha směrech opírá o existující systém dělby práce. Ale právě její problémy vedly k tomu, že starý systém – totální dominanci USA –  je nutné měnit. Kde jsou záruky toho, že procesy změn nezajdou dále? Nebo, úplně obecně, kde jsou záruky, že se EU zachová v aspoň nějaké podobě? To mi vůbec zřejmé není.
  3. Protože my, na rozdíl od autorů nahoře zmíněného textu, naprosto chápeme, že stávající hospodářský systém se svým systémem dělby práce existovat dál nemůže, tak pro systém dominance USA s dolarem prostě nejsou žádné objektivní předpoklady. Protože slavné regiony (tj. účastníci „koncertu mocností“ v terminologii autorů článku) budou nuceny ve svých zónách zavést vlastní měnové systémy, načež bude vliv USA nejen omezen, ale minimalizován.

O co prakticky jde?

V roce 1944 (kdy byl v polovině světa zaveden dodnes existující Brettonwoodský (BW) systém založený na dominanci dolaru) představoval podíl hospodářství USA na světovém více než 50 %. K momentu začátku ostrého stádia politicko-ekonomické krize v roce 2008 už jen 20 % a dnes ještě méně. A táhnout na sobě celý světový dolarový systém BW nemůže. A tak se objevila myšlenka přemluvit další země světa (Čínu a EU – ještě po 15-18 % světového HDP), aby na sebe vzaly část závazků k podpoře dolarového systému.

To je velmi důležité! Systém je dolarový, a tudíž kontrolu emise drží USA. Ale podporovat jej musí všichni. Dříve stačilo, aby všechny země světa kapitalizovaly svá aktiva v dolarech. Dnes je to málo, protože Spojené státy všechna aktiva silně devalvují kolosální emisí. A tak je nutné se podělit o politickou moc v místech, aby USA přesvědčily nejsilnější ekonomiky světa k přijetí části otázek souvisejících se stabilitou světového měnového systému na sebe. To si ale vyžádá nevyhnutelně emisi na regionální úrovni.

EU to už intenzivně realizuje, stejně jako Čína. Jak jedny, tak druhé zatím zachraňuje vysoký export do USA (který je, koneckonců, podporován emisí dolaru). To ale není nadlouho. A tak je tu otázka: Jestliže region sám tiskne svoji měnu, tak proč by přebíral tu nestabilitu, kterou produkují USA? A politické otázky v místech ti, kteří mají mnoho peněz (ať třeba svých), řeší automaticky. „Přátelé, peníze vám dáme, kupujte našeho spotřebního zboží, kolik chcete, a hotovo! Ale v naší, místní měně!“

V 19. století takové problémy nebyly vůbec, světové hospodářství tenkrát představovalo několik velkých technologických zón, které obchodovaly za zlato a oběh cizí měny v nich se vůbec nepoužíval (v Rusku nebyly ani libry ani dolary, ačkoli sovereigny a zlaté mince jiných zemí se používaly podle váhy).  Dnes ale je všechno úplně jinak – ratingování, úvěrování, kapitalizace – jsou věci čistě dolarové! A z toho důvodu dokonce jen pokus o zavedení zmíněného systému povede k intenzivnímu návratu do systému technologických zón předminulého století, jak je popsáno už v roce 2003 v Chazinově a Kobakovově knize „Zánik impéria dolaru a konec Pax Americana“.

Proč to autoři článku nechápou?

To je důsledek úzké specializace. Oni jsou přesvědčeni, že když před ekonomy postaví politický úkol, dostanou technické schéma jeho řešení. To, že takové schéma být nemůže, že je úkol nerealizovatelný, oni sami pochopit nedokážou (nemají ekonomický obzor), ale specialisté na „economics“ sami rovněž nejsou schopni takový úkol zformulovat (dělba práce je vůbec jejich slabinou, protože jsou spíš experty ve financích). A tak vzniká slepá ulička: Závažné geopolitické návrhy, dokonce projednávané na nejvyšší úrovni, se mění ve starou belu.

To, přirozeně, dále snižuje autoritu USA. Co jste to za velmoc, jestliže vytyčujete geopolitické koncepce, zapojujete do nich stoupence, a pak se jich sami vzdáváte? Protože, jak se ukazuje, nejsou realizovatelné! Kde je všestranné propracování tématu ještě před jeho vydáním do veřejného prostoru? Zmíněný článek – to je skutečně vypuštění koncepce do veřejného prostoru, ale koncepce je nejen syrová, ale z hlediska moderní vědy není ani realizovatelná. Jiná věc je, že nositelé moderní ekonomické vědy v USA prostě dnes nejsou, ale v rámci velké politiky to neomlouvá. Ne – připravujte, rozvíjejte, koneckonců, kupujte. Pokud to neumíte – tak buďte zticha.

Neštěstí je v tom, že v politice v podmínkách krize lídr mlčet nemůže. USA musí něco předložit, a tak to předkládají. A autoři této koncepce zkrátka nechápou, co dělají, protože moderní ekonomická expertiza v USA už není… Zaostali, přičemž v jistém smyslu beznadějně, protože na obnovu ekonomické vědy je třeba přinejmenším několika desítek let, zatímco geopolitické mezní termíny projdou v příštích dvou až třech letech, a možná i dříve. Таdy je třeba se zakuklovat, obnovovat reprodukční kontury, a připravit se na přežití krize, která jedenapůlkrát překoná krizi let 1930-32. Místo toho se ale zdroje utrácejí za záchranu systému, který zachránit nelze …

Zdroj: Chazin.ru

Překlad: st.hroch 20210412

4.3 21 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
13. 4. 2021 8:40

Co jste to za velmoc, amíci,…
Oficiální stránka amerického ministerstva zahraničí v ruštině na sociální síti Facebook zveřejnila včera příspěvek, věnovaný 60. výročí prvního letu s posádkou do vesmíru:
„Dnes je Mezinárodní den kosmických letů člověka.“ V tento den oslavujeme 60. výročí pobytu člověka ve vesmíru, stejně jako technický pokrok a mezinárodní spolupráci, které usnadňuje průzkum vesmíru,“uvádí blahopřejná zpráva.
Současně je příspěvek ilustrován fotografií neznámého astronauta, na jehož rukávu je vidět nášivka s vyobrazením vlajky … amerických hvězd a pruhů…. America first!comment image

malymax
malymax
Reply to  Botičky od Diora
13. 4. 2021 12:02

„Celý svět listoval denním tiskem, celý svět zanechal hovorů…
Dobrý den, pvapove z hvězd a pvuhů…“ atd.

„Příjemné osvěžení“ na YT, v podání už zapomenuté ráčkující hvězdy a ministryně války,
oslavující americké okupanty.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  malymax
13. 4. 2021 19:15

S datem 12.04. je spojen nejen první let majora Gagarina v kosmu, ale ještě jedna zajímavá událost:   „Američanům připomněli vzdušný boj před 70 lety, který se stal ostudou pro jejich letectvo“ https://politikus.ru/events/135419-amerikancam-napomnili-o-vozdushnom-boe-70-letney-davnosti-kotoryy-stal-pozorom-vvs-ssha.html   Překlad gůgl: Americké ministerstvo obrany rádo dělá hlasitá prohlášení, zvláště když to nějak ovlivňuje Ruskou federaci (nyní) a Sovětský svaz (v minulosti). Dnes bude rozumné připomenout si události před 70 lety, když došlo k letecké srážce mezi SSSR a USA. Americké letectví utrpělo drtivou porážku. V historii Spojených států není tento den v žádném případě spojen s růžovými vzpomínkami. Datum 12. dubna 1951 dokonce dostalo zvláštní název… Číst vice »

Last edited 2 let před by Botičky od Diora
Hudryperman
Hudryperman
13. 4. 2021 15:38
Včera mi v poště přišel článek www.valencik.cz/marathon

č. 151,  3/2018. Jde o Gorbačevovu perestrojku SSSR v létech 1985 - 1991. Napadla mě přitom paralela s revolučními událostmi v Egyptě 14.století p.K.,které zajímavě
použil spisovatel Valtari ve své knize "Egypťan Sinuhet". A hned nato sledujeme další paralelu,tentokrát říše USA. V Chazinově článku vidím důležitou poznámku na konci.
Dokonce bych se vsadil,že jde o hlavní důvod,proč sionisté tak usilovně prosazují co nejrychlejší a nejširší vakcinaci bílé civilizace. Jde jasně o nadcházející pád dolaru,
který ukončí dnešní jejich skoro absolutní moc nad národy a jejich vládami.
Hudryperman
Hudryperman
13. 4. 2021 15:42

Omlouvám se za rozměrový paskvil mého příspěvku,neučinil jsem to záměrně.Možná by to mohl Stan dostat do správného tvaru. Předem děkuji.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
13. 4. 2021 16:00

Hoplááá, před chvíli Bidet navrhl Putinovi rande „ve 3. státě“.
Kdybych já to … tak Teheran, dača Šojgua v tajze nebo Jalta :-) Ale to nic, já jen tak.

P.S. Jen se mu nekoukej do oči, Joe! :-))))

Irena
13. 4. 2021 18:29

Zadruhé, je třeba pamatovat na to, že válka není vedena s Ukrajinou, ale s jejími skutečnými pány z globálních špiček naší planety, kterým může být tato potrava pro děla vřele ukradená, a zbytek obyvatelstva jakbysmet. Oni potřebují, aby Rusko ustoupilo od Severního proudu 2 a ještě několika projektů. A kvůli tomu se postarají o to, aby se Rusko potýkalo s co nejvíce problémy. Na jedné straně dusí finanční „elitu“ RF a na druhé vytvářejí problémy na vnější politické aréně.  Pokud jim tedy nezbyde než spálit takové „aktivum“, jakým je Ukrajina, tak s vytvořením pořádných problémů jeho sousedům. A v tomto… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
14. 4. 2021 10:40

„… představitel ruského vedení nedávno navštívil Indii, kde se setkal s představitelem Bílého domu. Náš člověk prý předal Američanovi nějakou obálku, kde je budoucnost popsána daleko přesněji než Nostradamova proroctví.“ 

Paní Ireno, ten „představitelem Bílého domu“, se kterým S.Lavrov „náhodou“ bydlel ve stejném hotelu, byl jeho starý známý John Kerry, stará škola, od února 2013 do ledna 2017 ministr zahraničí usa.
Bylo mu domluveno jasně a srozumitelně :-)))

comment image

Irena
Reply to  Botičky od Diora
14. 4. 2021 12:39
Irena
14. 4. 2021 12:58

Kvůli NATO a Evropské unii na Krymu trvá nebezpečí teroristických útoků Podle slov Nikolaje Patruševa, tajemníka ruské Rady bezpečnosti, hrozba teroristických útoků na Krymu trvá kvůli destruktivní činnosti USA a také Severoatlantické aliance a řady evropských států, přičemž důležitou roli v tomto seznamu hraje Ukrajina. https://crimea-news.com/society/2021/04/14/781655.html#:~:text=В%20Крыму%20сохраняется%20угроза%20совершения,Совета%20безопасности%20России%20Николая%20Патрушева   Připomínám, že náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov nazval USA protivníkem Ruska. „USA jsou naším protivníkem, dělají všechno pro to, aby podkopaly pozice Ruska na mezinárodní aréně,“ řekl diplomat. https://www.rbc.ru/rbcfreenews/607561b19a794770d04b8a2c Někdo by si mohl myslet, že to není tak důležité. Já připomínám, že doposud Rusko USA nazývalo partnery, sice již dlouho v uvozovkách, ale partnery. Teď… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
14. 4. 2021 17:56

Někdo někde napsal, že v tuto chvíli už jde celkově o zero. – No kéž by. To můžu osobně i podepsat. Ale opravdu jen pro tuto chvíli. Do „hry“ už se dostala spousta nezávisle proměnných. Oč více stahuje ocas Halič a svým způsobem i emerika, o to více vystrkuje Herr Stol svého chuje. To je zcela mimořádně ztopořený NATO ohnout. Debil , na jakého svět čekal. Malé shrnutí: Rusko si v Sýrii za pět let samo sepsalo svoje úkoly a samozřejmě i prováděcí nedostatky. Pět let ostrého zápřahu celostní mocenské matérie. Rusko nám prostě a jednoduše zesílilo. To nas@re kde… Číst vice »

fajt
fajt
14. 4. 2021 18:24

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/kralovna-alzbeta-se-pustila-do-prace-rozloucila-se-s-lordem-komorim-40357034#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=YPCwq6wrSS4-202104141814&dop_id=40357034&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – vrchní zpravodajec diverzant včele královniných rádců, a to dříve než tělo polopanovníka vychladlo a než ho na lafetě zhlédl prostý lid – na co se Anglie tak bleskově asi chystá. ..)