O pozadí mocenského boje v Číně

Rozhovor ruského experta na Čínu Nikolaje Vavilova pro TV kanál „Stalingrad“.

Události se odehrávají podle toho pro Čínu nejnegativnějšího scénáře

Pokud jsme ještě před takovými dvěma týdny hovořili, že se strany dohovoří na nějakém konsensu, k nějaké  rovnováze sil a nedojde k vyhrocení situace, tak dnes se rozvíjejí ty nejhorší scénáře. Co dnes vidíme: Skončily prázdniny, výroba v podnicích se měla obnovit, jak informovala agentura „Xin-hua“ a další centrální sdělovací prostředky, ale nepřímé ukazatele, jakými jsou např. vytížení dopravy v Pekingu, vytížení městského metra, leteckých linek atd., vypovídají o tom, že lidé jsou prostě v panice a je rozvrácena logistika v celé Číně, zastavena výroba. To znamená, že každý den takové odstávky představuje 20 % světového HDP – tedy nejen v Číně, ale po celém světě, tedy situace může být horší než krize v roce 2008. Čína je startérem světové hospodářské krize. Přestože někteří ekonomové říkají, že na americké burze se to neprojevuje a Státy rostou – proč? Protože čínský kapitál z Číny odchází a podporuje růst na amerických burzách. Jakmile bude odliv, dojde k propadu světovému a dnes koronavirus začíná mít negativní vliv ve světě *) (viz. pozn. pod textem). Virus se vyskytuje už v řadě zemí, nikdo lidem nevysvětluje, co je zač a čím je nebezpečný, a v Číně prostě lidé přestali chodit do práce. Podle průzkumu nezávislých čínských agentur v malém a středním byznysu, kde zjistili, že se předpokládá snížení příjmů o 50 %, což je vážná rána peněženkám a lidé se nacházejí na hranici vážné finanční krize. Není to první finanční krize, v letech 2014-2015 byl v Číně propad fondových burz 50 %, ale tenkrát se s tím Čína vyrovnala. Byly rezervy, nebyl tak vysoký dluh. Dnes tomu tak není a Čína začala rychle klouzat do hospodářské krize.

To vše se zhoršuje tím, že sama státní moc zvyšuje paniku. Jestliže dříve ji zvyšovala uzavřením měst, tak se teď objevily nové, originální metody – pod rouškou toho, že mají přinést pozitivní vklad. Takže například úředníci v desetimilionovém Čcheng-tu, metropoli provincie Sečuán, vláda zakázala prodej protivirových léků obyvatelstvu a zdůvodnila to tím, aby se lidé neskrývali a s koronavirem šli do nemocnice. To je přece šílenost – představte si, jak všichni s jakýmkoli nachlazením, nikoli nutně s koronavirem, se nahrnou do nemocnic, které jsou přetíženy, tak právě tam se nejspíš nakazí. Jsou i jiná opatření státní správou vydávaná. Výbor pro zdravotnictví přepočítal počet onemocnělých koronavirem za den, a v době, kdy WHO vyhlašovala, že epidemie ustupuje, došla k závěru, že počet neklesá, ale o 25 % se zvýšil a o stejné procento i počet zemřelých. To ovšem řadoví Číňané a pracovní migranti nechápou a podezírají vládu, že před nimi cosi skrývá. Dále oznámil, že virem onemocnělo 1 716 zdravotníků a 6 z nich zemřelo, což samo o sobě zvýšilo paniku, že je to nemoc nevyléčitelná, jestliže i oni onemocněli virem. Tak státní zdravotní správa zvyšuje paniku a kope čínské ekonomice hrob. V Číně je 10 milionů zdravotnických pracovníků a všichni bojují proti koronaviru – co je to 1 716 lidí, onemocnělých za dva měsíce? Méně než dvě desetiny promile.

Ve prospěch naší teorie o mocenském boji mezi „silovým blokem včele se Si Ťin-pchingem a skupinou „komsomolců“ se objevila nová fakta. Epidemií se zabývají dva vicepremiéři – oba vyšli z čínského komsomolu. Když podle výsledků začal ústup epidemie, zahájil „Si“ svůj útok: Vyměnil hlavu provincie Wuchan (komsomolce) za dosavadního starostu Šanghaje a náměstkem zvláštní komise pro urovnání situace ve Wuchanu jmenoval zástupce silového bloku – oba z provincie Liao-ning, kteří tak nahradili zástupce konkurenční provincie Chu-pej. Rotace se začala rozjíždět, očekáváme, kdo bude starostou Šanghaje, kdo bude guvernérem. Vojenský okruh Chu-pej má v čele rovněž „komsomolce“, který byl za předchozího generálního tajemníka po 2 roky velitelem jednotek čínské lidové armády v Hongkongu, jenž je objektem zájmu USA a Británie. Vzniklo podezření, že vojsko okruhu Chu-pej, jeho politické velení, je na straně těch, kteří nosí masky a kteří rozdmýchávají epidemii. Zajímavé jsou i tři letecké přesuny armádních jednotek, včetně zdravotního vybavení do Wuchanu – nejdřív několik set, pak tisíc a třetí pak přesun dokonce dvaceti letadly. Proč nepřevezli materiál kamiony ze sousedních provincií? Že bychom o něčem nevěděli, že je celá provincie Chu-pej kompletně zablokována? Na letišti je soustředěno pět tisíc zdravotníků z metropolí vojenských okruhů.

Jaká je nyní situace:
1. Lidé přestali chodit do práce a studenti do škol.
2. Jsou vzájemně zablokovány už všechny okrsky Wuchanu.
3. Nevíme, jak je zablokován Peking a další města – takové informace nejsou.

Podle agentury Reuters na předposledním zasedání stálého výboru politbyra, tedy 7 nejvyšších úředníků ČLR, jim „Si“ řekl, že počínání státní moci bylo nadbytečné a zhoubné pro čínskou ekonomiku. Ale to, co vidíme, je pokračováním oněch nadbytečných opatření přijímaných sociálním blokem atd. Zda to „Si“ skutečně řekl, to ukáže už březen. Faktem je, že se ve Wuchanu soustřeďují vojenské síly loajální Si Ťin-pchingovi. Zajímavé taky je, že k evakuaci našich občanů odtud bylo posláno pět našich vojenských dopravních letadel – pro pouhých 180 lidí – to stojí za zamyšlení.

Vypadá to tak, že „Si“ ustál první útok masmédií, místních orgánů správy a sociálního bloku a přešel do protiútoku. V arzenálu „komsomolců“ je ještě celá řada opatření. Jediné, čeho se bojí, to je otevřený střet s komunistickou stranou, protože by se obyvatelstvu ukázalo, kdo sabotuje celý proces hospodářského rozvoje v Číně, a oni přijdou o své pozice. Proto to horečnaté hledání variant, jak situaci zbořit tak, aby je nikdo neobvinil bezprostředně z takových zbytečných nebo příliš zbytečných opatření, čímž by přišli o autoritu v masách. Státní statistika a Státní celní správa ČLR oficiálně odložily publikaci údajů o růstu HDP a obratu zboží v Číně. To se dosud nikdy nestalo a já čekám, jak to okomentují moji oponenti mezi experty na Čínu. Já odpověď mám: Napověděl ji Vietnam, který nic neodložil a oznámil, že obrat zboží s Čínou poklesl o 25 %. To nelze vysvětlit prázdninami, ale skutečně došlo k propadu. K tomu máme pokles obratu s USA, prudký pokles kupní síly v Číně. A probíhají závody, kdo koho obviní jako první – jestli „Si“ „komsomolce“, protože to byli oni, kdo zbabral situaci v ekonomice, anebo oni z téhož obviní Si Ťin-pchinga. Podíváme-li se do USA, tak Pompeo, Trump a další čelní představitelé vyhlašují, že právě „Si“ za všecko může, a že je nepřítelem všeho progresivního lidstva, a musíme udělat vše, aby progresivní demokracie zvítězila v Číně v příštím století. To dříve nebylo.

A teď to hlavní: Státní statistika zveřejní údaje o růstu HDP a obratu zboží – přesně v den zahájení schůze parlamentu, v jejímž průběhu má premiér („komsomolec“) přednést zprávu o stavu ekonomiky a bude muset vysvětlit, proč se „komsomol“ dopustil takových chyb. Očekáváme, že ho buď „Si“ obviní z poškozování situace v Číně, nebo „komsomolci“ vymyslí nějaké protiakce, jako studenty v ulicích, stávky alternativních odborů, technogenní katastrofy (i to už tady bylo – viz. chemička ve městě Tchien-ťin v roce 2015 – pozn. překl.). Každý den lze očekávat, že se něco může stát. To, že 7. – 14. března (zasedání parlamentu) dojde k nějaké krizi, je zřejmé. Čína už není tak vnitřně pevná, stojí proti sobě dvě mocenské skupiny. Já si tu necucám z palce nějaký převrat, ale chci připomenout, že to už tady bylo: Někdejší generální tajemník KS Číny v 80. letech Chu Jao-pang (ze skupiny „komsomolců“) stimuloval studentské protesty a liberální vlnu, která vyvrcholila událostmi na Náměstí nebeského klidu. Ty začali vedle provincie Chu-pej, pak se přesunuly na Šanghaj a poté na Peking. V lednu 1989 by Chu Jao-pang odstraněn od moci a krátce na to zemřel, a to podpořilo hromadné stávky a protestní akce, které začaly v dubnu, aby v červnu studenti zablokovali Peking, a armádě nezbylo, než je potlačit silou. Čínský systém se destabilizuje dlouho, to není otázka týdne. Lze očekávat, že ještě celý březen nebude pracovní, lidé nedostanou peníze, studenti ještě nepůjdou do škol, a násobně vzroste riziko protestních akcí právě v řadách studentů, na jejichž stranu se přidají nespokojení dělníci, kteří nemohli nastoupit do práce.

Pokud jde o toho, kdo ze situace bude mít prospěch a kdo vyhraje, tak bych tu otázku přeformuloval a místo slova prospěch bych použil termín sebezáchova. Ti, kteří odcházejí z čínského politického života, obvykle končí ve vězení s doživotními tresty. To, samozřejmě „komsomolci“ chápou, chápou, že past může sklapnout – není tu jejich mocný zahraniční spojenec – Demokratická strana USA, a že je „Si“ bude jednoduše dobíjet. A v této situaci se budou chovat jako zvěř zahnaná do kouta, a budou všemi prostředky usilovat o záchranu. V Číně to pro nikoho výhodné není, protože „Si“ chtěl, aby vše proběhlo klidně, jen pár zavřených ze špiček, ale jinak klidnou rotaci kádrů. To, co se ale děje, že USA přilévají olej do ohně, se stalo už natolik nehorázným, že dokonce velvyslanci ČLR v USA a v Rusku už otevřeně říkají, že paniku rozdmýchávají ti, pro které je to výhodné a kteří nechtějí rozvoj Číny. A těmi jsou USA. A Trump chápe, že ať stojí „komsomolci“ na čí straně, zda demokratů nebo republikánů, je pro něj výhodné, aby byla Čína vnitřně rozdělena a ještě lépe zlomená, a začala by opět prostě kupovat americkou produkci, jako tomu bylo např. v období opiových válek, kdy si Hongkong, ale i Čínu zcela podmanila Británie. Američané rovněž chtějí dostat pod svou kontrolu obrovský čínský trh, vytlačit čínské výrobky, dodávat tam svoji ropu a kapalný plyn. Takže pro ně, nedejbůh, aby Čína plně nastartovala a zvládla záměnu dovozu vlastní produkcí (dovoz mikročipů pro elektroniku je druhou největší položkou čínského dovozu). Za tuto snahu nyní dostává od nich „Si“ přes prsty, proto usilují o jeho zničení, aby se propadl do pukliny hospodářské krize.

My toto nepotřebujeme, protože pokud by k tomu došlo, ztratili bychom po nástupu proamerických „komsomolců“ zajištěnou jižní hranici. Analyzujeme jejich chování vůči Rusku, bylo vždy velmi agresivní. A snem Američanů je čelně srazit Čínu s Ruskem, a to rukama našich liberálů jako Navalnyj, který vždycky považoval Číňany za naše nepřátele, a na druhé straně rukama „komsomolců“. Kromě toho současný pokles obratu s Čínou stojí Rusko, dle slov ministra financí Siluanova, miliardu rublů denně.

Naše moudrá politika spočívá v tom, abychom příliš nepodléhali silnému čínskému objetí, ale nikdy s nimi nebýt nepřáteli.

*) 27. února americké ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že byl v USA zaregistrován první případ onemocnění koronavirem od neznámého zdroje. Celkem bylo zatím zjištěno 60 infikovaných. Diagnóza byla stanovena u ženy ze Severní Kalifornie a která nepřišla do styku jinými Američany. Akciový trh USA do poslední chvíle ignoroval šíření koronaviru, ale když bylo zřejmé, že epidemie dosáhla do Evropy, investoři zpanikařili. Ale čtvrteční zprávy účastníky trhu definitivně demoralizovaly. Na to zareagoval trh nedjvětším poklesem za posledních 9 let. Index S/P 500 a Dow Jones se např. propadly o 4,4 % a vysokotechnologický Nasdag ztratil 4,61 %. Správce portfolia „Global Investmens“ Keith Buchanan k tomu poznamenal, že: „Dow Jones prožil nejhorší jednorázové snížení v historii. Trh podsekly zprávy o četných nákazách v Itálii a nové infikované v Kalifornii“.

Překlad: st.hroch 200301

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
6. 3. 2020 2:54

Na stránkách http://www.czechcrunch.cz se píše o Praní peněz ve velkém . Čína se v rámci boje s koronavirem pustila do dezinfekce bankovek.
Češi už ale dávno vědí, že nic podobného podstupovat nemusejí. U nás žádné, ale opravdu žádné špinavé peníze nejsou…
Koukám, že se ze mne stává smějící se bestie. Ani ne tak smějící se , jako hlavně
bestie…

Gatta
Gatta
6. 3. 2020 6:56

Re idiotronic
On každý humor je jednak neobvyká zkratka vystihující daleko širši poznáni … a také takový zamaskovaný akt agrese a zkoušky pevnosti (protivníka nebo svého přítele).
Ono to vlastně platí i pro ten pojem „smějící se bestie“. :-)

racek
racek
6. 3. 2020 13:55

No, poslední věta je přesná a platna univerzálně. Vývody v clanku az tak zas ne . Čina uz obnovuje vyrobu a jede jako vzdy. I ten virus uz zacina byt pod kontrolou. Na druhe straně, jeji financni hospodaření jede diky centralnimu rizeni bez vetsich rezerv. A to uz dlouho. Tenhle vykyv ji asi neohrozí, zvladala uz vetsi krize, treba zemětřesení se statisici ci drive i miliony mrtvych. Horsi by byl rozvrat řízení,, ktery by pak rozbil i financni systém. Asi proto cinsky vudce zvysuje kontrolu hospodarstvi a obyvatelstva. Ted to asi bude fungovat. Jestli je to ovsem trend, problémy mohou… Číst vice »