Občané a ovčané

V sobotu 15.3. 2008 v 14,00 hod. se v Praze na Hradčanském náměstí uskutečnila další demonstrace proti americkým základnám v ČR. Demonstraci pořádalo hnutí Ne základnám a zúčastnilo se jí přibližně 2000 občanů.

Demonstranti vyslechli projevy aktivistů hnutí Ne základnám, trokaveckého starosty Jana Neorala a poté se vydali k budově amerického velvyslanectví, kde měli v úmyslu předat tam „íránské zbraně hromadného ničení“ – makety raket a pistolí. Akce byla součástí celosvětových protestů (našimi médii vesměs ignorovaných) proti válce v Afghánistánu a Íránu a proti rozmístění prvků SDI v Polsku a ČR.

  1. Dovolte mi několik kritických poznámek přímého účastníka:Nízká účast – takřka sedmdesát procent občanů nesouhlasí s umístěním radaru v Brdech, přesto se protiradarové iniciativě nedaří aktivizovat občany k tomu, aby svůj postoj přišli aktivně vyjádřit. Přitom je podle všech náznaků v tisku nejvyšší čas, vyjednávání o základně finišuje a hlasování v parlamentu je otázkou několika týdnů.
  2. Zpolitizovaná demonstrace – z demonstrace se snažili udělat svůj happenning jak aktivisté KSM, vyzbrojení rudými vlajkami s Marxem, Engelsem a Gottwaldem, tak anarchisté i neonacisté. Nedivím se rozladění členů SZ a ODS, kteří přišli odvážně prezentovat postoj, odlišný od politiky svého vedení. Přestože mezi demonstrujícími podle mého odhadu převažovali občané s různým politickým přesvědčením, kteří přišli vyjádřit svůj osobní postoj, mainstream toho zcela jistě využije k bagatelizaci této akce. Vice zde.
  3. Projevy řečníků – s výjimkou vždy věcného a logicky argumentujícího Jana Neorala se většinou jednalo o emotivní výlevy bez hlavy a paty. To se následně projevilo i v dalším průběhu.
  4. Bezradnost organizátorů – lídři iniciativy Ne základnám nemají podle mého názoru žádný reálný plán, jak dosáhnout svých cílů. Bojkot amerických firem byl šlápnutím vedle, nic dalšího nebylo veřejnosti nabídnuto. Je naprosto nezbytné sestavit tým lidí, který bude ve velmi krátké době intenzívně diskutovat další postup a navrhne další postup v oblasti fundraisingu, aktivizace veřejnosti, nátlaku na politiky, prosazení se v médiích a dalších oblastech.

Přes všechny kritické připomínky jsem přesvědčen, že politici nebudou moci dlouhodobě ignorovat názor sedmdesáti procent českých občanů. Demonstrace ukázala, že proti americkým základnám je nejen levice, ale i vládní Zelení a nezanedbatelná část voličů KDU a ODS. Je však nezbytně nutné, abychom se z pasivních „ovčanů“ přeměnili na sebevědomé a hrdé občany.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments