Occupy Money: Etické investování a transparentní bankovnictví

Poslední letošní ukázka z bestselleru Margrit Kennedyové

Každý z nás by si měl položit otázku: Jak radioaktivní jsou moje peníze? Jak zatěžují moje peníze životní prostředí? Koho umožňují moje peníze vykořisťovat? Anebo: Podporují moje peníze také moje priority, a to i tehdy, když musím počítat s nejmenším profitem?

V Německu, a v Evropě vůbec, lze nalézt možnosti, jak eticky investovat. A zájem o takto specializované banky stále narůstá. Představte si, že existuje banka, která bere vážně své etické přesvědčení a přenáší ho na své finanční produkty. Vy si zde můžete spořit, vkládat své  peníze, půjčovat, a přitom současně víte, že tyto peníze jdou do projektů, které splňují sociální a etická měřítka. Banka, která podporuje svými úvěry výrobu a distribuci regionálních „férových“ potravin, aby zmenšila naši ekologickou stopu, uveřejňuje zcela transparentně veškeré informace o financovaných projektech na internetu. Banka, která ukazuje, jaké dopady mají její investice vzhledem k veřejnému zdraví, sociální spravedlnosti a jaké jiné parametry ještě naplňují. Banka, která nabízí osobní a rodinnou atmosféru a je úplně jedno,
v jaké záležitosti se na ni obracíte. Banka, jejíž pracovníci jsou stejně profesionální, jako důvěryhodní. Banka, jejímž cílem je přizpůsobit své obchody době informatiky a splňující nároky doby. Banka, která pomáhá svým klientům, aby pochopili, jaký význam mají jejich peníze a využili je smysluplně a prospěšně.

V současné době už pár takových bank existuje. Například banka GLS, Ekobanka, Banka Triodos a Etická banka. Kdo byl v roce 2008, když vypukla právě finanční krize, klientem některé z těchto bank, ten mohl klidně spát. Protože se tyto banky nepodílely na žádných spekulativních projektech. A po roce 2008 vykazují tyto banky překvapivý růst. Do jedné z největších a nestarších bank tohoto druhu, která nabízí všechny bankovní služby, přibylo od té doby dva tisíce nových zákazníků měsíčně.

***

Předmluvu napsala Doc. Ing. Ilona Švihlíková, PhD.

Přeložila: Květa Pohlhammer Lauterbachová, práva a vydání pro Českou republiku P. R. A. A., s.r.o., Dolní Dvořiště, ISBN 978-80-260-8182-1

Objednávkou OCCUPY MONEY podpoříte provoz stránek Outsidermedia!

Objednávky mailem na st.blaha@gmail.com

Zásilka přijde poštou obyčejně za cenu 175,- Kč plus poštovné a balné 28,- Kč při bezhotovostní platbě předem, dobírka 80,- Kč.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments