Oděsa 2014 Memento – STOP fašismu

Naše vláda, většina politiků i média mlčí o tom, co se odehrává, či už odehrálo na jihovýchodě Ukrajiny. My, občané této země, mlčet nebudeme. Přijďte prosím 2. 5. 2015 v 16.00 na Hradčanské náměstí v Praze.

Dne 2. května 2015 v 16.00 proběhne na Hradčanském náměstí v Praze shromáždění občanů, kteří odmítají být lhostejní k tomu, co se stalo 2. května loňského roku v Oděse a také k tomu, co se odehrává v posledních měsících na jihovýchodě Ukrajiny.

Motto: „Před rokem se odehrála v Oděse tragédie. Zapomenout na ní by znamenalo rezignovat na lidskost. My, kteří odmítáme být lhostejní k tomu, co se odehrává na Ukrajině, mlčet nebudeme.

Smyslem shromáždění je nejen vzpomínka na oběti oděské tragédie, ale současně i protest proti šíření nenávisti a netolerance v naší společnosti. Na závěr bude přečtena výzva, určená vládám ČR a EU, aby bezpodmínečně požadovaly po ukrajinské vládě vyšetření masakrů v Oděse, na Majdanu, ale i vražd opozičních politiků a novinářů a potrestání viníků.

Projev na této akci budou mít kromě jiných pplk. v. z. MUDr. Marek Obrtel, bývalý velitel polních nemocnic v Afghánistánu a Kosovu, Bosně a člen mise v Iráku, který na protest proti politice NATO vrátil svá vyznamenání. Promluví také docent Giuseppe Maiello, Ph. D. a několik dalších řečníků. Akce se zúčastní i přímý účastník zmíněných událostí z Oděsy, jehož jméno z bezpečnostních důvodů zatím neuvádíme. Součástí programu bude také čtení jmen obětí a také krátká modlitba. Shromáždění bude zakončeno přečtením výzvy vládě ČR, aby odsoudila viníky oděského masakru a aby požadovala po vládě Ukrajiny jejich vypátrání a potrestání.

Informace k masakru v Oděse

Dne 2. května 2014 se v ukrajinském přístavním městě Oděse odehrály rozsáhlé pouliční střety mezi aktivisty Euromajdanu, doprovázené radikálními skupinami a fotbalovými fanoušky, a jejich odpůrci, zastávajícími opoziční postoj vůči kyjevské vládě a proruské názory. Během pouličních střetů byli podle údajů Ministerstva vnitra Ukrajiny zabiti 4 lidé, následně bylo upáleno, či ubito 46 lidí v Domě oborových svazů, kde se před prokyjevskými radikály snažili schovat proruští aktivisté. Dům oborových svazů byl zapálen pomocí „Molotovových koktejlů“, vrhaných útočníky. Během požáru vyhořela dvě patra, v ohni a na udušení toxickými výpary zemřely desítky lidí, jak proruských aktivistů, tak i několika lidí, kteří se právě v budově nacházeli. Ti se zde snažili najít úkryt před ozbrojenými radikály. Několik lidí bylo také zabito útočícími radikály, během pokusu opustit budovu okny spodních pater. Nehledě na rozsah tragédie, její brutální průběh a počet obětí ji ukrajinská vláda téměř ignorovala, dosud nebylo zahájeno žádné seriózní vyšetřování ze strany Ministerstva vnitra Ukrajiny, viníci nebyli potrestáni, přestože se tragédie odehrála před očima několika set svědků. Existuje fotodokumentace a videozáznamy z místa tragédie, dokumentující brutální chování promajdanovských skupin, ozbrojených střelnými zbraněmi a molotovovými koktejly.

I přes určitou informační blokádu ze strany Ukrajiny se zprávy o oděských událostech dostaly do mediálního prostoru a šokovaly mezinárodní veřejnost. Události z Oděsy jsou dnes pro mnohé lidi symbolem návratu fašismu, neboť na rozdíl od jiných událostí, které se například udály v Paříži (Charlie Hebdo), nikdo ze světových politiků proti tomu, co se stalo v Oděse, neprotestuje a neúčastní se protestních pochodů.

Za svoláním a organizováním tohoto shromáždění nestojí žádná politická strana ani hnutí. Jedná se o protest občanů.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
28. 4. 2015 8:29

Vrana k vrane sadá,kurva kurve riť neurve….atď.
comment image?oh=4e2177bf9e517428e86d701ed5b906f7&oe=55D7D709&__gda__=1436401409_f99f388e48494f261589a985d0ce8f68

abx
abx
28. 4. 2015 9:04

peter. napsal
Vrana k vrane sadá,kurva kurve riť neurve….atď.

z fotky jednoznacne vyplyva, ze babisa bratrom cehunom a moravakom instalovala stara cierna diera Albrightova. zaujimave fotky tej ciernej diery a jej partie su aj na blogu Rossa Hedvicka, len sa nedaju vlozit, len cely clanok
http://hedvicek.blog.cz/1111/narozeniny-starickeho-mocnare

peter.
28. 4. 2015 16:16

Nič,len obyčajné dobré skutky.Onedlho sa stanú zvláštnosťou a kto sa ich dopustí,stane sa terčom údivu.Ľudia si pri stretnutí s ním,budú klopkať na čelo.
http://aloban75.livejournal.com/

peter.
28. 4. 2015 16:18

peter. napsal
Nič,len obyčajné dobré skutk

Na YT je to lepšie
https://www.youtube.com/watch?v=nD0lONh4U9E

peter.
28. 4. 2015 19:38

Tak ten náš Fico nie je až taký frajer.On nepôjde len do Moskvy,ale zúčastní sa aj truc podniku v Poľsku,potom „osláv konca vojny“ v Kyjeve a až potom odletí do Moskvy,kde síce položí veniec padlým sov.vojakom,ale prehliadky sa nezúčastní.
Alibizmus a ohnutie chrbta pred USA veľvyslancom v Bratislave.
http://www.topky.sk/cl/11/1454303/Rusi-a-Poliaci-superia–kto-ma–vacsieho-pipika—Takto-zosmiesnili-ministra-kvoli-pozvanke
http://www.tvnoviny.sk/domace/1791760_fico-potvrdil-cestu-do-moskvy-zastavi-sa-aj-na-ukrajine

Béda
28. 4. 2015 19:44

Peter,

třeba se v kyjevě pokloné také obětem Banderovců. Jinak mne to vůbec nepřekvapuje. Původní vysoké mínění o Ficovi jsem ztratil již dávno. Ale fakt je ten, že oproti Dzurindovi, který radí Jaceňukům je to premiér – frajer (jak v ČR někdy říkáme – menší Zlo). Koneckonců Dobro se stejně v protektorátu nenosí.