Odliv peněz z ČR je jeden z nejsilnějších v Unii

Od ledna do září loňského roku vytvořila česká ekonomika hrubý domácí produkt ve výši 3,30 bil. Kč v běžných cenách. V podobě finančních prostředků z něho v ČR zůstalo ale jen 3,02 bilionu. Zbytek peněz odešel do zahraničí.

První tři čtvrtletí roku 2015 byla pro českou ekonomiku neobyčejně úspěšným obdobím. Hrubý domácní produkt (HDP), bez očištění o sezónní a kalendářní vlivy, se navýšil v reálném vyjádření o 4,3 % meziročně. K jeho růstu přispěly téměř všechny složky poptávky. Ubrala pouze bilance zahraničního obchodu. Ekonomice se velmi dařilo i z hlediska vývoje jednotlivých odvětví. Téměř všechna – od zpracovatelského průmyslu přes stavebnictví až po rozličná odvětví služeb – totiž zaznamenávala lepší výsledky než před rokem. HDP narostl nejrychleji za posledních osm let. V Evropské unii českou ekonomiku z hlediska dynamiky hrubého domácího produktu předčily pouze tři země. Byla to Malta (+5,5 %), Lucembursko (+5,8 %) a Irsko (+7,0 %).

Dynamika HDP v reálném vyjádření je pouze jedním z mnoha měřítek hospodářského rozvoje a úspěšnosti ekonomiky v průběhu času. A jakkoli vývoj tuzemské ekonomiky v prvních třech čtvrtletích roku 2015 vypadal podle tohoto ukazatele impozantně, jiné indikátory mohly nadšení mírnit. Jedním z nich byl hrubý disponibilní důchod.

Hrubý domácí produkt a hrubý disponibilní důchod v ČR (v běžných cenách)

Hrubý domácí produkt a hrubý disponibilní důchod v ČR (v běžných cenách)

Celý článek a další grafy a odkazy k tématu najdete na stránkách STATISTIKA&MY

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
11. 4. 2016 9:12

z grafu je jasné, že odliv v Kč je markantní nyní, ne v rozmezí let 99 až 03. Tento odliv je způsoben změnou daňových zákonů, kdy výplata dividend od dcer k mateřským firmám v EU je od daně osvobozena.

Sio
Sio
11. 4. 2016 9:40

Chybí tady údaj, co jsme těch investic měli my. Jsou tu postaveny relativně moderní provozy, zaměstnáno tisíce lidí (na které se nedostalo místo třeba v Německu). Člověk s hrubou mzdou 20000+ Kč (medián) stojí kolem 30000 Kč (superhrubá) měsíčně. To máme 360 k/ročně. Pokud má díky těmto lidem práci u nás 100000 lidí (dolní odhad) berou ročně 36 mld jen na mzdových nákladech. To jsou také peníze navíc, k tomu fakt, že jinak by brali dávky, pokud by bylo z čeho. Jistě, každý, včetně mě, by bylo rád, kdybychom tu měli vlastní české vysokotechnologické firmy (pár by se našlo). Jenže… Číst vice »

jogín
jogín
11. 4. 2016 14:36

V každém případě je zásadní chybou lákání zahraničních investorů pomocí daňových prázdnin, poskytování pozemků zdarma atd. Je to sice krátkodobě výhodné, ale dlouhodobým výsledkem je šílený odsun zisků do zahraničí. Vláda by měla podporovat zdejší podnikatele. Když je HDP na hlavu 70- 75 % Německa, znamená to, že díky vnitrofiremním přesunům máme produktivitu blízkou německé, ale platy třetinové.