Je Rusko naším nepřítelem?

Jsme terčem ruské propagandy. To je nepochybné. Jenže stejně tak je nepochybné, že jsme terčem propagandistické kampaně našich tajných služeb, našich médií a našich politiků.

V Katolickém týdeníku vyšel pěkný článek Alexandry Alvarové „Území nepřítele začíná v mozcích jeho obyvatel“. Rád bych s jeho obsahem stručně seznámil i čtenáře E-republiky, kteří zrovna Katolický týdeník neodebírají a nečtou. Článek pojednává o tzv. hybridních válkách, v jejichž horké fázi se prý nacházíme, přičemž bitva se odehrává v našich vlastních hlavách. Zkráceně cituji :

„…s tříletým zpožděním po zahájení tzv. hybridní války Ruska proti evropským státům NATO a EU zřídila Evropská komise tým East StratCom Task Force, který se zabývá vyvracením nepravdivých informací ruské propagandy. Tým se skládá ze 450 expertů, novinářů, úředníků, nevládních organizací a think-thanků z více než 30 zemí světa. …hybridní válka je nový útočný koncept ruského ministerstva obrany… Cílem této propagandy je vyvolat dojem, že vlády jsou zhýralé, nesvéprávné, neschopné obstát ve vedení státu. Druhým pilířem hybridní války jsou operace ruských tajných služeb, směřujících k vyvolání vzájemné hluboké nenávisti mezi skupinami obyvatel, a to tak, aby volili extrémní pravici nebo levici, pokud možno placenou z Ruska (Syriza, AfD, Front National Le Pen, rakouské FPÖ a mnoha dalších).“

Podle článku tedy Rusko zahájilo před více jak třemi lety propagandistickou kampaň proti zemím NATO. A co dělaly země NATO do té doby? Vydávaly seriozní zprávy ze středu Evropy, z Prahy, ze světově známého pravdivého a objektivního zpravodajství Radia Svobodná Evropa. To mělo být původně umístěno v centru města, ale poté, co vyšlo najevo, že ze tří transportérů naší armády při poplachu a nebezpečí teroristického útoku žádný nedojel k ochraně objektivního zpravodajství včas, byla vystavěna zcela nová, bezpečná budova na Hagiboru.

A náš, ryze český tisk a televize? Pokud si pamatuji, tak korporátní žurnalisté šířili „pravdu a lásku“ k ruskému lidu přinejmenším od smrti Borise Jelcina. Ten totiž mínil za zvuků Clintonova saxofonu ruské impérium totálně propít ve prospěch oligarchů. To se všem líbilo, byla to taková švanda, když výnosy tekly správným směrem od Východu na Západ. V té době nebylo hybridních válek vůbec třeba.

Tyto dobře zaběhané pořádky navzdory všem očekáváním zhatil „zločinec“ Putin. Zavolal si oligarchy, alespoň ty ruské, a oznámil jim, že jsou podřízeni státu. Nikoliv snad Spojeným státům, nebo oligarchii v nich vládnoucí, ale ruskému státu. Může se jim to nelíbit, mohou proti tomu protestovat, ale to je asi tak vše, co mohou dělat. Někteří nesouhlasili (jako např. Chodorkovskij) a skončili ve vězení. Justice nemohla sáhnout vedle, protože celá Západem očkovaná „transformace“ byla megazlodějnou spáchanou na ruském lidu. Byla to „transformace“ podobná té české, ale jen jaksi desetinásobně až stonásobně drsnější. Inu, Rusko je veliké. I v českém Orlíku bylo nalezeno několik plných sudů. A copak teprve v Rusku. Nám zbyly montovny, Rusku navíc nesmírné nerostné bohatství. Rusko, jak se zdá, alespoň bojuje o svoji nezávislost, my jsme o ni ani bojovat nezačali.

Informace, jimž věřit nelze

Alvarová má pravdu, na sociálních sítích a na internetu vůbec kolují nesmysly a dezinformace. Mnohokrát mně přijde neuvěřitelný mail i od zdánlivě svéprávných osob. Takové hlouposti asi vyrábějí obě strany a orientovat se v té spleti různých informací není jednoduché, přičemž nepochybuji o tom, že i ruská strana dělá, co může, hlava nehlava, pravda nepravda. Dnes jsem si například přečetl informaci, že Clintona podporoval agent izraelského Mossadu a sovětských tajných služeb Marc David Rich a že Demokratická strana Billa Clintona byla sponzorována přes nastrčenou osobu z týmu Demokratické strany rusko-izraelskou mafií. To by ještě nebylo to nejhorší. Nejbližším spolupracovníkem a obchodním partnerem tohoto Riche, který řídil i amerického prezidenta, totiž nebyl nikdo jiný než nám dobře známý Andrej Babiš. Tuto informaci ZDE šíří podle „dobře informovaného zdroje z tajné služby“ internetový deník „Svobodné fórum ,“ za kterým stojí naše novinářská esa – bývalý šéfredaktor Blesku, Lidových novin, MF Dnes či Reflexu Pavel Šafr, Tomáš Klvaňa, Barbora Tachecí a Jan Jandourek. Tak za takové „svobodné fórum“ pěkně děkuji.

Informace, jimž lze věřit

Článek Alexandry Alvarové má pravdu v tom, že jsme terčem ruské propagandy. To je nepochybné. Jenže stejně tak je nepochybné, že jsme terčem propagandistické kampaně našich tajných služeb, našich médií a našich politiků. Zdá se tedy, že je obtížné oddělit propagandu od objektivních informací, že je tudíž nemožné si udělat na dění ve světě i doma nějaký kvalifikovaný názor a bezpečně oddělit zrno od plev. Myslím však, že to zase tak těžké není. Existují nesporné informace, potvrzené z obou stran, s nimiž lze celkem bezpečně pracovat. Takových informací, na nichž je všeobecná shoda, není překvapivě zase tak málo. Ukazují, že ne my jsme se stali terčem ruské agrese, ale naopak, státy NATO jsou agresory po celém světě. Malá ukázka nezpochybnitelných informací:

  • Válka v Iráku. Ta byla zahájena na základě falešných informací prezentovaných americkému lidu prezidentem Bushem a mezinárodnímu společenství v OSN ministrem zahraničí Colinem Powellem. Země je dodnes zcela rozvrácena.
  • Válka proti Afghánistánu byla Spojenými státy, Velkou Británií a „koalicí ochotných“ zahájena navzdory OSN a tedy proti mezinárodnímu právu. Konflikt trvá dodnes.
  • Rozvrat Libye. V této kdysi celkem spořádané a bezpečné zemi panuje v důsledku vojenského zásahu Francie, Velké Británie, Itálie a dalších zemí NATO totální mocenský, bezpečnostní a ekonomický chaos.
  • Občanská válka spojená s intervencí zahraničních žoldáku v Sýrii. Na jejím počátku ohlásily Spojené státy vyzbrojení opozice. To je akt odporující mezinárodnímu právu i zdravému rozumu. Hádky v rodině asi není vhodné řešit vyzbrojením členů rozhádané rodiny. Teroristická organizace, která si říká Islámský stát, je vyzbrojena americkými zbraněmi, jež prý byly původně určeny pro „umírněnou“ opozici nebo zanechány (a následně bojovníky ISIL a al-Kájdy ukořistěny) v Iráku.
  • Rozvrat Ukrajiny. Kdy jindy Spojené státy zjevněji podporovaly extrémistické skupiny než na Majdanu? Co tedy Alvarová Rusku vyčítá? Proč se nepodívá na násilné skupiny „revolucionářů“ na Majdanu a v Oděse? To jsou přece zjevná fakta. Upálení civilistů v Oděse slovně podpořil i náš diplomat Bartuška. Kdo tu tedy obhajuje teror?
  • Věznění bez soudu. Spojené státy si vězní, koho chtějí a jak dlouho chtějí, a se lhůtami pro maximální délku zadržení a vznesení obvinění si hlavu naprosto nelámou. Lidská práva ani právo mezinárodní je nezajímají. Americké úřady si také nárokují možnost zabít bezpilotním dronem na druhé straně zeměkoule kohokoliv, na koho ukáže prstem jejich president.
  • Mučení vězněných. Spojené státy se již mnohokrát na různých úrovních přihlásily k praxi mučení, a to i samotným prezidentem USA. Tato praxe je však sama o sobě v rozporu s mezinárodním právem i zdravým rozumem. Mezinárodní právo se vyvíjelo na základě lidské zkušenosti, se zřetelem k historickému zjištění, že mučení je nejen nehumánní, ale také neúčinné. Nikoliv proto, že by mučení nikoho nepřimělo mluvit, ale proto, že bezpečně nelze oddělit pravdu od lži. Důsledky mučení byly v historii strašlivé. Z českých pramenů lze na toto téma doporučit knihy „Doznání“ a „Kladivo na čarodějnice“.
  • Sankce proti Rusku jsou nepřátelským aktem vyhlášeným Evropskou unií. Původcem tohoto nepřátelského aktu tedy není Rusko, ale Evropská unie.

Teď se podívejme na zločiny Ruska

  • Obsazení Krymu. Nikdo snad nemůže vážně tvrdit, že by většina obyvatel Krymu nechtěla v předvečer občanské války připojení k Rusku. To si můžeme o referendu na Krymu myslet, co chceme, vyhlašovat bojkot, že na Krymu se o Krymu rozhodovat nesmí, ale vůle většina byla nejen zcela jasná, ale také zcela pragmatická a pochopitelná. Většinu obyvatel Krymu tvoří Rusové, Rusko bylo bohatším státem než Ukrajina a Krym byl dříve tradičně spíše ruský než ukrajinský. Navíc nikdo nestojí o takovou hrůzu, kterou proti civilnímu obyvatelstvu předvedla ukrajinská armáda a dobrovolnické prapory typu Azov nebo Ajdar.
  • Intervence v Sýrii. Tato akce vedená zejména leteckými silami byla provedena na žádost legálního představitele Sýrie. Navíc její masivní fáze skončila, většina leteckých sil se po výrazných úspěších v boji proti tzv. Islámskému státu stáhla.

Závěr

Mým nepřítelem zcela jistě není ruský lid. Není jím ani Rusko. To není samozřejmé. Naše média nám vtloukají do hlavy pravý opak. Rusko je prý naším nepřítelem a americká armáda se už už chystá k obraně naší vlasti před imperiálním ruským medvědem. Ať se na mě Alexandra Alvarová nezlobí, tohle jim nevěřím. Nechápu, proti komu jsou namířeny sankce.

Proti ruskému lidu?
Ten mně nic neudělal.

Proti Putinovi?
Za to, že jako jeden z mála státníků je schopen hodiny odpovídat na otázky novinářů (i těch západních) a působí normálně? Za to, že se Putin, ani ruský lid nezhlédl v našem úžasném pojetí demokracie? Za to, že Krym byl na přání jeho obyvatel připojen k Rusku? To určitě ne.

Je snad ruský lid sankcionován za to, že v Rusku nejsou respektována lidská práva a svobody?
To si může vzhledem k výše uvedenému pojetí lidských práv Spojených států myslet jen naprostý ignorant nebo fanatik.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

18
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
18 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Autoři komentářů
BédaHonza999abxpetrniky Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vlastimil
Člen
Vlastimil

Paní Alvarová si zřejmě nevšimla, že jsme byli první, kdo se důsledky propagandy zabývali. Už Saturnin se strýčkem založili agenturu na uvádění věcí na pravou míru. A to bylo za první republiky! Postavit 450 subjektů na totéž na co stačí dva lidé…? To by se Saturnin a pan Jirotka ze srdce zasmáli, ale současně mohou být hrdí na své prvenství.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

toto autorovi podepisuji: „Mým nepřítelem zcela jistě není ruský lid. Není jím ani Rusko. To není samozřejmé. Naše média nám vtloukají do hlavy pravý opak. Rusko je prý naším nepřítelem a americká armáda se už už chystá k obraně naší vlasti před imperiálním ruským medvědem. Ať se na mě Alexandra Alvarová nezlobí, tohle jim nevěřím. Nechápu, proti komu jsou namířeny sankce. Proti ruskému lidu? Ten mně nic neudělal. Proti Putinovi? Za to, že jako jeden z mála státníků je schopen hodiny odpovídat na otázky novinářů (i těch západních) a působí normálně? Za to, že se Putin, ani ruský lid nezhlédl… Číst vice »

Irena
Člen

„Cílem této propagandy je vyvolat dojem, že vlády jsou zhýralé, nesvéprávné, neschopné obstát ve vedení státu.“

Tak to je opravdu od paní Alvarové perla.

Sio
Člen
Sio

Irena napsal

„Cílem této propagandy je vyvolat dojem, že vlády jsou zhýralé, nesvéprávné, neschopné obstát ve vedení státu.“

Tak to je opravdu od paní Alvarové perla.

No, pak se to té propagandě povedlo. All over the world.

Irena
Člen

http://politikus.ru/events/74027-glavy-mid-g7-hotyat-chtoby-bashar-asad-ushel.html

Já vážně nevím, jestli tohle ještě má smysl komentovat. Vládnou nám psychopati.

Irena
Člen

http://rusvesna.su/news/1460363132
Теракт у здания ОВД в Ставропольском крае

hudryper
Člen
hudryper

Nemá, paní Ireno, myslím,že nemají k výsledkům své politiky co říct,a tak jenom opakují starou mantru ,kterou už v jednáních s Rusy zrušili a nyní zase uplatnili. Dokud bude v USA dvojvládí a
dokud nebudou vypráskáni z Washingtonu neoconi,bude us.zahraniční politika nekonzistentní.

peter.
Člen

Clintonka má průser.Je napojená na Sberbank,kde šéfuje môj „obľúbený“zmrd Herman Oskarovič Gref.
http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Sok-Server-odhaluje-napojenie-Hillary-Clintonovej-na-rusku-banku-ovladanu-Kremlom-266242

fajt
Člen
fajt

peter. napsal

Clintonka má průser.Je napojená na Sberbank,kde šéfuje môj „obľúbený“zmrd Herman Oskarovič Gref.
http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Sok-Server-odhaluje-napojenie-Hillary-Clintonovej-na-rusku-banku-ovladanu-Kremlom-266242

a celému tomuto buzinci stále kraluje FED – jdu si pustit von Grefa jak si notuje s von Nabiullina ohledně pohledu na lidi a pak Putina, jak na ně dělá zlý kukuč ( určitě to ale nemyslí zle, své on nikdy netrestá ). ..)

fajt
Člen
fajt
fajt
Člen
fajt
niky
Člen
niky

To bude panika mezi Rusobijci…..
Putin podepsal odtajnění archivů….
Zdroj: http://www.politonline.ru/interpretation/22885814.

abx
Člen
abx

nemyslim si, ze by bola CR alebo SR tercom ruskej propagandy. akuratze existuje nejaky sajt SPUTNIK v ceskej jazykovej mutacii. dozvediet sa o niecom pravdive info (napriklad o Donbasse, o Kryme, o ucinkovani mimovladok v Rusku, o Syrii) neznamena rusku propagandu. PROPAGANDOU je naopak to, ked niekto PRAVDIVE informacie (pre neho neprijemne) oznacuje za PROPAGANDU – a nezacalo to Krymom, zacalo to zimnymi OH v Sochi, kde americke a kanadske televizie cenzurovali dokonca aj uvodny otvaraci ceremonial a o celom priebehu a pripravach informovali skandalne neobjektivnym sposobom…

Honza999
Člen
Honza999

Že je Putin jako jeden z mála státníků ochoten hodiny odpovídat na otázky novinářů, to nic není.

On je ochoten hodiny odpovídat na otázky občanů své země… A to podle mého názoru ne jako jeden z mála, ale jako jediný na světě – nevím o žádném jiném, který by stejně naslouchal „hlasu svého lidu“.

Béda
Člen
Béda

Honza999 napsal Že je Putin jako jeden z mála státníků ochoten hodiny odpovídat na otázky novinářů, to nic není. On je ochoten hodiny odpovídat na otázky občanů své země… A to podle mého názoru ne jako jeden z mála, ale jako jediný na světě – nevím o žádném jiném, který by stejně naslouchal „hlasu svého lidu“. Čím je Putinova popularita doma vyšší tím víc se předhánějí západní sračkomety s jeho ostouzením: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Putin-je-pry-nejhorsi-tyran-soucasneho-sveta-Kanadska-novinarska-hvezda-radi-jak-se-s-nim-vyporadat-430927 Zato Jelcina, který nechal demokraticky střílet na parlament, za kterého se Rusko ekonomicky položilo a mafie rozkradla pomalu celé Rusko a většina Rusů „ryjících držkou v zemi toho… Číst vice »