OIŽP: Dukovanská jaderná elektrárna řeší problémy stáří

Tisková zpráva Obcanské iniciativy pro ochranu životního prostředí o.s.

Zhruba třicet let je JE Dukovany v provozu a takový případ asi ještě neměla. Před několika dny započali po standardní odstávce pro výměnu paliva provozovat blok, přesněji v neděli 23. 6. Během noci začalo zvyšování výkonu bloku, ráno okolo čtvrté hodiny připojení první turbíny vyrábějící elektřinu a po šesti hodinách následně i druhé turbíny. A následující den v poledne přerušili zvyšování výkonu a museli blok vypnout kvůli možné závadě na jednom ze šesti parogenerátorů.

Oproti Temelínu mají Dukovany určitou výhodu. Jejich poloviční bloky a zejména drobné turbínky nepředstavovaly nikdy závažný provozní problém. U Temelína bylo v prvním desetiletí provozování jedné rozměrné turbíny na obou blocích tak trochu ruskou ruletou. Dnes jsou obě turbíny po mnohaletých provozních martyriích a zarputilosti českých hlav zdrojem elektřiny převyšujícím možnosti Dukovan.

Reaktor spolu s parogenerátory je umístěn v ochranné obálce, kterou Dukovany nedisponují (mají jen ruskou pomocnou technologii). Pokud dojde k většímu selhání technologie uvnitř obálky, v jaderné části elektrárny, je díky metrové vrstvě železobetonu Temelín logicky bezpečnější. Nemluvě o dalších možných negativních vlivech na dukovanskou jadernou technologii.

„Ještě před deseti lety platilo, že Dukovany vyráběly bez výraznějších potíží a vypnutí bloku po pár dnech provozu se dělo pouze u novějšího Temelína. Doba se mění a Dukovany stárnou. Připravme se na to. V československé historii skončila produkce v Jaslovských Bohunicích u havarované A1 v roce 1977, před deseti lety tamtéž u V1, ruské technologie VVER-440/230, která dokonce původně měla stát v Dukovanech. Ruský vylepšený systém VVER-440/V 213 provozujeme dodnes a podle státního dozoru je v dobré kondici. Jak dlouho to však bude, to netuším,“ dodává Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí z Českých Budějovic.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Suchec
Suchec
26. 6. 2019 20:12

Proboha, to je blábol. Parogenerátor je nejaderná část. Normální provozní porucha. Co s tím má nějaký contaiment apod? Vůbec nic. To je zase Duhové zoufalství.

racek
racek
26. 6. 2019 20:34

Hmmm, turbíky, že … No tedy. Autor je fakt odborník.

idiotronic
27. 6. 2019 2:38

Roku 1978 nastaly problémy s nedostatkem elektrické energie , provázené zavedením odlišné pracovní doby (velké podniky nemusely respektovat, ale vlaky ČSD ano, a potom cesta 14 + 14 kilometrů do zaměstnání ukrojila ze dne čtyři a půl hodiny) a zavedením letního a zimního času (máme dodnes). Jinak, než výstavbou nových kapacit je problém těžko řešitelný, zejména má-li dělnická třída postavení avantgardy ve společnosti. Od 70 let byla totiž naplánována náhrada rtuťových vysokotlakých výbojek sodíkovými (vývoj korundové keramiky zvládnut vlastními prostředky), avšak nebyli lidé a,, sodíky“ nebyly vyrobeny. Nicméně úspora už byla součástí plánu a tak namísto zvýšené hladiny veřejného osvětlení… Číst vice »

M.C.
27. 6. 2019 5:37

Doporučuju autorovi, aby zalezl někam do kouta a tam se tiše styděl.
A tacoví lidé chtějí mluvit do energetiky.

Dolmen
Dolmen
27. 6. 2019 18:34

Suchec napsal

Proboha, to je blábol. Parogenerátor je nejaderná část. Normální provozní porucha. Co s tím má nějaký contaiment apod? Vůbec nic. To je zase Duhové zoufalství.

No, to není blábol. Parogenerátor je součástí primárního okruhu a ten se nyní obvykle schovává do kontejnmentu, např. i v Temelíně, protože v primárním okruhu je radioaktivní chladivo. U VeVERek se předpokládá, že při event. projektové havárii (roztržení potrubí Js 500 primárního okruhu), bude uniklé radioaktivní pára ochlazena a zkapalněna v barbotáži.