Oligarchové versus plutokrati

Žádná revoluce se zvolením Trumpa nekoná a ani konat nebude. Vše zůstává při starém, akorát bývalé vládnoucí oligarchy či plutokraty nahradili ti úspěšnější. A proč jsou úspěšnější? Jednoduché vysvětlení. Posledních třicet let byla veškerá ekonomika USA vlastně zaměřena na zbrojní průmysl. Rozhodující úlohu měl i v politice tzv. vojensko-průmyslový komplex. Proto zařizoval všude po světě lokální války, aby měl odbyt zbrojních výrobků. Dařilo se, oligarchové bohatli a bohatli, spokojení, silně saturovaní, klidní a jistí si tím, že to tak půjde dále. (To si z jejich nenažranosti dělal už šoufky i Nikita Chruščov, když prohlásil něco ve smyslu, že my v Sovětském svazu vyrábíme kladívko pro kosmonauty za 15 rublů a vláda USA kupuje úplně stejné kladívko za 150 dolarů, protože to vládě prodává soukromý kosmický a zbrojařský průmysl.) Vůbec jim nepřišlo na mysl, že svou zemi obrovsky zadlužují. Jenomže války se už tolik nevyplácí, jako tomu bývalo dříve. Taktéž vůbec si neuvědomovali, že jiné státy vyrábějí a prodávají také zbraně a dokonce mnohdy kvalitnější, takže je z trhu zbraní v posledních letech potichu vytlačily. Naše české zbrojovky, tedy konkurenci, zlikvidovali docela snadno, stačil jeden Havel. A naše slavná Tamara? Princip prozrazen a už je znám po celém světě, bez problémů ji mohou vyrobit i v Bangladéši. Některé zbraňové systémy Ruska a Číny jsou i lepší než americké a tak se také na světovém trhu více uplatní. Oligarchové zjistili, že jim zisky klesají a tak někteří z nich možná byli i rádi, že přišel Trump a mohou se pustit do jiného podnikání.

Americký průmysl vyrábějící potřeby pro obyvatelstvo, pro vlastní lidi, byl přesunut do Číny a do dalších rozvojových zemí jako Pákistán, Bangladéš, Vietnam, Indonésie atp., protože tam byla mnohem lacinější pracovní síla. Korporace pěkně vydělávaly. Jenže chytří Asiati všechno okopírovali a jedou po svém, no a ovládli světový trh snad se vším, od obutí a oblečení po mobily, kdo jim chce dnes konkurovat? Trump a jeho kumpáni? Tak jsem na to zvědavý. Cla? No prosím, Čína je recipročně zavede taky. Ale asijský trh je mnohem větší než euroamerický, takže kdo bude bitý? Sundat Čínu z prvního místa světového obchodu, tož to se už určitě nepodaří. Nebude Trump donucen opět přece jenom kroutit ruce některým zemím? Nebo že by zbývala zase jenom válka? Jenže Amerika velkou válku nemá šanci vyhrát. Nač má takové letadlové lodě, když laciné torpédo (křídlatá podvodní raketa) ten šrot bez problémů pošle ke dnu. A to torpédo lze zabezpečovat pro jistotu i z oběžné dráhy, ba dokonce shora i pustit. Kdo tady chce válčit a jak? Reaganovy Hvězdné války jsou realitou! Ostatně Rusům by stačilo pouze zavřít kohoutky a EU klekne!

Trump chce vrátit do své země dřívější průmysl. Už vidím, jak vybuduje znovu ocelárny, pošle horníky rubat uhlí a bude konkurovat čínské oceli. Všichni budou mít práci, zmizí nezaměstnanost, poukázky na koupi základních potravin i bezdomovci. Tož na to jsem moc zvědavý. Kéž by se mu to zdařilo, přeji mu to. To by ovšem ale nemohli už zase prodávat kladívko v ceně 15 rublů za 150 dolarů. I když i to je možné v případě, že by u nich inflace dosáhla tisíc procent. Uvést deindustrializovanou zemi na dřívější úroveň je docela obtížné, ba až nemožné. My v Česku s tím máme zkušenost. Dokáže někdo, i kdyby to byl český Trump, abychom byli třeba zase potravinově soběstační? Vrátit se do doby před rokem 89? Ani náhodou. Jednou zničené obnovit? Kdepak! A stejně svět je nyní dál. Už Jan Neruda napsal: „Kdo chvíli stál, již stojí opodál – den žádný dvakrát se již nenarodí, čin dvakrát neuzraje.“

Závěrem zopakuji, že jedni oligarchové nahradili dřívější oligarchy a v podstatě se nic nezměnilo. A ti minulí oligarchové jsou definitivně odepsaní, nejsou pro Trumpa už sebemenší hrozbou. Má na ně totiž pěknou páku, může je definitivně zlikvidovat naprosto zdrcujícím způsobem, když nechá oficiálně vyšetřit demolici Dvojčat. A oni to moc dobře vědí.

Přejít do diskuze k článku 4 komentáře