Olivia Beavers: Úskalí globalismu

V USA sílí hlasy, že USA se musí omezit svou závislost na Číně, a to hlavně pokud jde o hlavní léky a další zdravotnický materiál, s jehož nedostatkem se dnes země v souvislosti s vrcholící koronavirovou pandemií potýká. Zatímco závislost dodavatelských řetězců na farmaceutickém průmyslu Pekingu je známa přinejmenším už dvě desetiletí, právníci i činovníci administrativy dnes zdůrazňují, že teprve virus odkryl, jak zranitelná je země, pokud jí nezbývá, než spoléhat se na Čínu a další země, když jde o to svést vítězný boj s patogenem.

Peter Navarro, Trumpův ekonomický poradce, přislíbil tento týden, že se Spojené státy zbaví své závislosti na cizích zemích a vybudují svůj vlastní průmysl na výrobu léků a dalšího zdravotnického zboží.

„Jedna z věcí, o které nás tato krize poučila, pane, je ta, že jsme až příliš nebezpečně závislí na globálních dodavatelských řetězcích“, řekl Navarro, stojící na tiskové konferenci v Bílém domě hned vedle prezidenta. „Nikdy víc už bychom neměli být závislí na zbytku světa, pokud jde o základní léky a též možnosti našich protiopatření“.

Sám Trump pak oznámil, že hledá všechny možnosti, jak učinit Ameriku nezávislou na dovozu, při čemž zdůraznil, že „teprve virus nám předvedl, jak je důležité přivést zpracovatelský průmysl zpět domů, abychom pak též doma mohli vyrábět léky i zdravotnické zařízení a vůbec všechno k ochraně zdraví lidí“.

Zdroj: The Hill

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza999
Honza999
9. 4. 2020 4:45

No to je tedy průšvih…
Amíci budou muset místo totálního parazitování na světové ekonomice dokonce i trochu pracovat…

Gatta
Gatta
9. 4. 2020 6:25

Poslední dobou jsem už poněkud alergický na prohlášení všech (čest vyjímkám) elit, expertů, vědeckých kapacit … Zrovna v tomto člànku – “ … prezidentský ekonomický poradce na tiskovce v Bílěm domě přišel s převratným poznáním, že USA , 20 let závislě na dodávkách lěků z Číny – jsou závislě na dodávkách léků z Činy.“ Možná to někdo jinak nepochopí, ale já opravbu neptřebuji slyšet z úst doktora docenta a ředitele přes meteorologii, že v lětě je tepleji než v zimě a že když nrbude pršet, že bude sucho. A přecíst a pochopit jednoduchou tabulku s čísly nebo graf zvládnu takě… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
9. 4. 2020 7:35

Stabilita a pěkný život třeba na vesnici se vždycky vyznačovala VĚDOMĚ SDÍLENOU VZÁJEMNOU PROVÁZANOSTI A ZÁVISLOSTÍ. Postupně a dlouhodobě vyvažovanou. Nezávislost je žádoucí a pěkná, užitečná mnohde, ale nezapomínejme prosím, že všichni jsme závislí na přírodě, planetě, a sobě navzájem, elementární lidskosti a spravedlnosti. Vyrovnávání- sil, vah a zájmů má totiž jeden „společný jmenovatel“ – RESPEKT NEJEN K SOBĚ SAMÉMU, ALE ZEJMÉNA JEDNOHO K DRUHÉMU A TŘETÍMU A ČTVRTÉMU…A DALŠÍM VZÁJEMNĚ. A skutečný, nepokrytecký, nefalšovaný respekt k základním potřebám jiných je základem skutečné pohody, slušného života skutečně mírových vztahů. Jinak by to bylo jen „dočasné čekání na určitý typ války“…… Číst vice »

racek
racek
Reply to  Martin (už bez taky m)
9. 4. 2020 20:36

No, neřekl bych, že život na vesnici je tak idilický. Ale třeba se to už změnilo, co tam nejsem.
Ta poslední věta se mi ovšem velice líbí, bez legrace. Já se o to taky občas snažil, i když z různým výsledkem, že. Vše by bylo dobré, jen kdyby nám to nekazili … zase ti lidé, že. K tomu nemusíme chodit daleko, na to stačí nádherné Čapkovy Povídky z jedné a druhé kapsy. Čapek hodně věděl o lidech.

Irena
9. 4. 2020 16:18

https://www.youtube.com/watch?v=IdBGCApGrdY

Americké firmy opět v předstihu věděly o novém viru

Některá zajímavá fakta ohledně virů a osob, které se okolo toho točí,
v porovnání s případem prasečí chřipky.
Zdroj německý s překladem do ruštiny.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
10. 4. 2020 8:20

Nejen odepsaná Amerika, jak píše Olivia B., ale v podstatě celý odepsaný zglobalizovaný svět… V současném vnuceném a vševládnoucím finančním systému, stojícím na principu frakčních rezerv a tedy výroby „peněz“ z ničeho, který stále globálně roste a dominuje, je zcela zbytečné řešit, zda je možné se z jeho dluhového otroctví dostat jakoukoliv evoluční, postupnou a bezkonfliktní změnou. Toto jediné legální Ponziho schéma (největší podvod v dějinách), které koncentruje stále mohutnější kapitál, majetky a tím i neomezenou moc do rukou malé skupiny vrcholových parazitů-vyvolenců, je bez zásadní systémové a globální (sic!) změny paradigmatu neporazitelné. Vlastníci finančně-korporátního systému mají tu opravdovou, reálnou… Číst vice »