Ondřej Kania: Finský sen

Dokument o finském školství

Zjišťovali jsme, co stojí za úspěšnou Finskou vzdělávací reformou, jak přistupují ke vzdělávání a jak připravují budoucí učitele. Cílem je rozpoutat debatu o podobě vzdělávání v České republice napříč celým politickým spektrem. Pokud se chceme Finsku v budoucnosti vyrovnat, musíme už teď přijít s novými vzdělávacími metodami a komplexní vzdělávací reformou.

Možno zapnout české titulky.

Námět: Rado Miko

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
24. 7. 2017 15:52

Autor napsal: „Pokud se chceme Finsku v budoucnosti vyrovnat, musíme už teď přijít s novými vzdělávacími metodami a komplexní vzdělávací reformou.“ No, žádný sen se tam v tom Finsku nekoná. Nepadal bych proto do mdlob před finským školstvím. Ono se jen snaží být podle nich normální, pro jejich děti přitažlivé a činí to jen tak, jak to ti Finové umí. Autor by proto měl opustit ten mladicky ovlivněný flagelantský obdiv ke všemu cizímu, ačkoliv tak možná činí jen z neznalosti českých tradic Komenského. Ostatně, jen nekritickým obdivem k cizím systémům naše školství ještě nikdy nikdo nezlepšil. Udivuje mne, že pan… Číst vice »

peter.
24. 7. 2017 17:00

PPK napsal „Pokud se chceme Finsku v budoucnosti vyrovnat, musíme už teď přijít s novými vzdělávacími metodami a komplexní vzdělávací reformou.“ Náš systém vzdelávania,ktorý sme u nás mali do r.1989 a ešte zopár rokov potom,nebol o nič horší,ako ktorýkoľvek „západný“,včítane toho fínskeho.Naši študenti vyhrávali matematické,chemické,fyzikálne a iné olympiády a je verejným tajomstvom,že americký stredoškolák sa svojimi vedomosťami nemohol rovnať vzdelanostnej úrovni absolventov našich základných škôl.Potom ale prišli k slovu rôzni reformátori nášho školstva,ktorí dodnes hľadajú nejaký iný model vzdelávania našej mládeže len preto,aby to nebol ten „socialistický“ a okrem toho,že zdevastovali to,čo bolo dobré nedokázali nič.Možno sa zmenila výuka dejín… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
24. 7. 2017 20:24

peter. napsal Náš systém vzdelávania,ktorý sme u nás mali do r.1989 a ešte zopár rokov potom,nebol o nič horší,ako ktorýkoľvek „západný“,včítane toho fínskeho.Naši študenti vyhrávali matematické,chemické,fyzikálne a iné olympiády a je verejným tajomstvom,že americký stredoškolák sa svojimi vedomosťami nemohol rovnať vzdelanostnej úrovni absolventov našich základných škôl.Potom ale prišli k slovu rôzni reformátori nášho školstva,ktorí dodnes hľadajú nejaký iný model vzdelávania našej mládeže len preto,aby to nebol ten „socialistický“ a okrem toho,že zdevastovali to,čo bolo dobré nedokázali nič.Možno sa zmenila výuka dejín v zmysle,že všetko čo k nám prišlo z východu je zavrhutiahodné a zločinné.Že Červená armáda nás neoslobodila ale obsadila… Číst vice »

Aleš
Aleš
24. 7. 2017 21:20

Peníze visí na žáku,
a Jánošík na háku.
Trochu myslet ofčan je líný,
nechá rozhodovat frikulíny,
homo, trendy, hate free,
moMentálně vede prý,
kdo má vakuum v palici,
a volí echt pravici,
na rande chodí s levicí,
co s ní každý Turek vytře,
každý jistě víte co,
tváří se bůhvíjak chytře,
snědli Šalamounův septik,
ministr vnitra epileptik,
útvar hybridních hrozeb záchvat,
šílenství, co nechá chrápat,
kladiva na deprivanty,
co v lidech nechaj spáti Kanty
a probouzí ani radši nechci vědět co.
Jejich zpěvohra je dosti kusá,
v uších zní z nich „hrrrr na Rusa!“

Gatta
Gatta
28. 7. 2017 15:05

Finské školství – co jsem viděl na záběrech, tak půlka žáků byla duchem někde jinde … a pak to háčkování z vlny na zemi na chodbě … Myslím, že u nás je lepší disciplína i v blázincích.

No a úplně první, co mě trklo do očí a napadlo – že ten mladý snaživý propagátor si odpovědně buduje „prima džob“. Teď je sluníčková poptávka a tyhle věci se teď moc dobře prodávají …