Ostrava: Zneužívání obecního a krajského majetku ve prospěch politických stran a třetích osob

Tisková zpráva

V Ostravě dne 16.6.2016

Neplacení správních polatků za černé stavby na pozemcích ve správě kraje a města a jejich odstraňování jen v rámci zdokumentovaných případů inzerce politických stran v Ostravě jdou do miliónů. V případě možných pokut za popisované chování se jedná o částky několika řádů vyšší. Celkem cca 4.700 fotografií galerie blogu obsahuje důkazní materiál s příklady více jak 185 reklam přímo umístěných stranami v rámci voleb (i prostřednictvím agentur), které nemohly být legálně umístěny. Informaci přináší blog Ostravaka v akci na adrese: ostravak-v-akci.blogspot.cz

Paradoxně jste tak mohli vidět inzerci slibující vymáhání dodržování zákonů a vyhlášek, která sama zákony a vyhlášky nedodržovala.

V rámci správních poplatků se jedná o 10.000 Kč za stavební povolení a případ, nebo 20.000 Kč za rozhodnutí o umístění stavby nebo zařízení a 500 Kč za odstranění stavby. Další platby pak mohou souviset s povinnými vyjádřeními správců sítí a případné pokuty za provedení i odstranění stavby v řádech až miliónu Kč za případ. Pokuty jsou pak příjmem toho, kdo je vybírá.

Celkem za zdokumentované případy, pouze „áčka a věže politických stran,“ by se jednalo o částku minimálně 1.942.500 Kč do veřejného rozpočtu jen za Ostravu. A to ještě ne celou. Ovšem pokud by reklamy byly stavěny legálně.

Zastupitelé přitom mají povinnost se starat o svěřený majetek obcí a krajů a důsledně kontrolovat a znemožňovat jejich zneužívání. Jejich nečinností tak veřejný rozpočet přichází o správní poplatky, které by museli platit ti, kteří veřejný majetek zneužívají.

Přitom sami politici v rámci manažerských rozhodnutí zástupců politických stran nebo prostřednictvím agentur tento majetek zneužívají. Kdyby řádně plnili ustanovení platných zákonů, zjistili by, že inzerci nelze legálně umisťovat, jak se jim zlíbí. Stavební úřad by jim měl takovéto stavby nepovolit a nařídit jejich odstranění. Přičemž dodáním povinné dokumentace a zaplacením správního polatku, což je položka veřejného rozpočtu, by strany zjistili, proč je jejich počínání nezákonné.

Sami sobě tak mohou zaklepat na dveře a po nich samotných vymáhat nezaplacené poplatky a pokuty, jenže to se neděje. Uvidíme, jestli zástupci vládnoucích politických stran s ministrem financí, odpovědným za věřejné finance ony milióny jen za ostravské případy vyberou.

Fotografie ukazují na inzerci politických stran a hnutí ČSSD, ANO 2011, KSČM, ODS, Nezávislí, Hnutí Ostravak, Lev21, KDU-ČSL, a některé další, např. Toryové. A půdorys zastupitelstva města kopíruje vládnoucí strany. Takže komunikace v případě nápravy může být okamžitá.

A problematika se netýká jen politických stran.

Brzy budou krajské volby a volič se ptá, jak politici umí plnit sliby a hospodařit s veřejným majetkem. Pokud budou argumentovat, že to či ono nešlo splnit vlivem nedostatku financí, bude se volič ptát proč nevybírali finance do rozpočtů jak jim ukládá zákon? A také se bude ptát, jestli v rámci transparentních účtů stran budou i netransparentní výdaje za inzerci na stavbách pro reklamu, které dle platných zákonů nikdy nemohly být legální a tudiž ani zisky agentur z nich nemohou být legální. To už je ale problematika evidence tržeb a odpovědnost úředníků Ministerstva financí, zda o legalizaci „černot“ věděli, nebo ne a jejich případné spoluvině. Budoucnost ukáže.

Více naleznete na http://ostravak-v-akci.blogspot.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments