Otevřený dopis čerstvému prezidentskému kandidátovi

Pane Michale Horáčku,

v jedné krátké odpovědi na otázku jakéhosi novináře na téma vaší prezidentské kandidatury jste někdy, tuším v průběhu tohoto září či října, uvedl, že ji vážně zvažujete, a do této odpovědi, která na internetu nečítala více než deset řádků, se vám podařilo vtlačit informaci – která ovšem jako by vám vypadla z úst nedopatřením – že vaše knihovna čítá 20 000 svazků.

Zůstal jsem z toho údaje paf. Sanozřejmě ne z toho, že máte doma tolik knížek, těch máme doma dost mnozí, ale že jste považoval za potřebné – a pro vás i výhodné – informovat veřejnost o jejich počtu. Proč jste to udělal? To jste tím číslem chtěl naznačit, jaký jste vzdělanec? Anebo jaký jste boháč? A jak vůbec víte, kolik těch knížek doma máte? To zaměstnáváte v domě i knihovníka, který vám seznam knih vede? Nebo jste si ty knížky sám spočítal? Ale proč pak, prokrista, tolik námahy s něčím, co nemá žádný smysl – kromě jediného ovšem. Že byste tím číslem chtěl lidi ohromovat. Ale uvažujte – jaký druh lidí byste tím mohl asi tak ohromit? Lidi s úrovní ne. Ty totiž zajímá, co máte v hlavě, a ne co máte v knihovně. Respektive co všechno se vám z vaší knihovny, ať už velké či malé, do hlavy přemístilo, a ne z jakého počtu knih se tak stalo. Takže tím počtem knih ve vaší knihovně můžete omračovat jedině hlupáky a snoby, co si na vzdělané jen hrají, a ne „lidi se symfonií na čele“, jak se kdysi vyjádřil Ludvík Vaculík.

V souvislosti s tím, že jste už natvrdo oznámil svou prezidentskou kandidaturu, přemýšlím o tom, jestli si shora řečené sám uvědomujete, či nikoliv? A protože podle všeho platí možnost druhá, přemýšlím i o tom, proč si to neuvědomujete? Nespočívá-li totiž jádro pudla v tom, že u lidí, jimž věšíte na nos, kolik knížek vám říká pane, předpokládáte totéž myšlení, jaké ovládá i vás? Že totiž očekáváte jejich obdiv k počtu vámi vlastněných knih, protože i vy sám ten počet považujete za něco tak uchvacujícího, že to ani v desíti řádcích interview s novinářem nedokážete smlčet?

Ergo kladívko: Nepatříte tedy vy sám ke stejnému rodu lidí, jako jsou ti, o kterých si myslíte, že budou dvaceti tisíci knihami ve vaší knihovně natolik bez sebe, že i za ně vám v prezidentské volbě dají svůj hlas?

Nezlobte se na mě, ale ať dumám, jak dumám, jiné vysvětlení, než že tomu tak skutečně je, nenacházím.

Možná budete proti tomuto soudu protestovat, ale v tom případě mi nezbývá, než vám položit následující otázku: Slyšel jste snad , že by kdy Masaryk, Beneš, bratři Čapkové, Heyrovský, Seifert, Nezval, Talich, či kdokoli jiný z našich dalších známých lidí kdy uvedli, kolik má doma knih? Ne, vy jste byl první a jediný v naší zemi, který s tím vyrukoval. A víte, proč oni to neudělali a vy ano? Protože oni měli vkus, který naopak vám chybí.

Což je pro člověka, který by nám chtěl prezidentovat, nedostatek, řekl bych, z nejzávažnějších. Když už si nebudu všímat takových věcí, jako jsou váše politické názory. Třeba o tom, že boj proti muslimské imigraci je totéž jako boj s deštěm. Že je nám třeba méně národa a více EU i NATO. Že se ještě více musíme vzdálit od Ruska a ještě více přiblížit k USA – že zkrátka musíme být ještě otročtějšími vazaly USA, než jakými jsme byli až dosud.

Když pominu i to, že vašimi nejbližšími politickými přáteli byli a jsou Martin Bursík a Michael Kocáb, když zapomenu na vaši předlistopadovou minulost nelegálního organizátora sázek na chuchelském závodišti, kde jste i se svým sázkařským nádobíčkem prchal před slídivými zraky příslušníků VB od plotu do kabinek WC, a z nich zase zpět k plotu atd.

Samozřejmě, byla to živnost pochybná i nedůstojná, ale nesla prachy – a to pro vás bylo rozhodující. Takže když pak udeřila sametová revoluce, přešel jste s armádou spřízněných veksláků do nových svobodých poměrů tak bohatě financemi napěchován, že jste všichni společně pak dokázali vytvořit naši první státní hospodářskou elitu. Se vším nevkusem, který to hnutí doprovázel, který je osobně vám vlastní, a který se v těchto dnech chystáte zasadit do rámu prezidentské tradice země, zahájené člověkem tak vzácným, jakým byl T. G. Masaryk.

Přiznám se vám, že příklad většího poklesu a úpadku, který už pouhým tímto svým nápadem národu připravujete, si představit neumím. A to ať fantazii napínám, jak napínám.

Lubomír Man

Stanův komentář: Mám asi vyvinutější fantazii než autor, takže si dokážu představit ještě pokleslejší a úpadkovější kandidáty, než je Michal Horáček. A dovedu si představit, že jich několik bude v příštích českých prezidentských volbách kandidovat. A naopak si dovedu představit kandidáty mnohem vhodnější. U těch však bude velmi těžké je ke kandidatuře přesvědčit, ještě těžší zafinancovat jejich volební kampaň a téměř nemožné prezentovat jejich program v českých médiích.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
4. 11. 2016 20:14

comment image?oh=45bb0a35ccafa87924b38f21eb3ad56a&oe=58A02571

orinoko
5. 11. 2016 0:03

Hmm, hraje se možná o všechno.
Já osobně jsem dneska tak dalece zpracován NWO, ze si myslím, ze slavný textař Horáček nejenže není ani náhodou majitelem uctyhodnbych cifer_ ale ani slovutnych textu.
Njn. jdu spát.Jako v kapele. At se stara někdo jiný.

Sio
Sio
5. 11. 2016 5:37

Ale vždyť je to takový kultivovaný slušný člověk. Skoro jako pan kníže Karel.
To jen závistiví příznivci toho českého burana na hradě melou pořád dokola, že pan Horáček a kníže Karel jsou obyčejní hochštapleři a zloději. Ale kdo by tomu věřil? Takoví slušní a sympatičtí pánové…

fajt
5. 11. 2016 7:51

když vidím toho Horáčka a za ním celý zástup pravdoláskových zmetků, šejdířů a zmrdů, tak si říkám, že pro tu naší dojebanou společnost by byla nejlepší třetí světová, která by v mžiku českou kolonii dostala do tektonických prvohor. ..)

peter.
5. 11. 2016 8:08

fajt napsal

když vidím toho Horáčka a za ním celý zástup pravdoláskových zmetků, šejdířů a zmrdů, tak si říkám, že pro tu naší dojebanou společnost by byla nejlepší třetí světová, která by v mžiku českou kolonii dostala do tektonických prvohor. ..)

Fajt:
Sú to len šakaly „Tabákí -ovia“.Oni sú vždy len takí, akým je ich pán – Šér-Chán.Odstráňte Šér-Chána a Tabáki sa prispôsobí jeho nástupcovi.
Trump vo funkcii prezidenta USA by paralyzoval všetkých „demokratov“,ľudskoprávnikov, slniečkárov,vítačov a obohacovačov našej kultúry.No nie na dlho,lebo šakaly ako Tabákí sú mimoriadne prispôsobiví,odolní a bezcharakterní.

asym
asym
5. 11. 2016 8:27

na investportal.cz je o horáčkovi následující polemika o jeho minulosti:“Týdeník Euro si všímá kontaktů miliardáře Michala Horáčka s komunistickou tajnou policií. Horáček se pravděpodobně stane kandidátem prezidentské volby, jenže se ještě, slovy česko-amerického novináře Erika Besta, ke kandidatuře stále „nechá přesvědčovat“. Předně je třeba říci, že zakladatel a bývalý majitel sázkové společnosti Fortuna disponuje negativním lustračním osvědčení a o jeho případné spolupráci s StB neexistují žádné důkazy. Přesto mě v článku velmi překvapilo několik věcí. 1) Horáček skoro každý rok cestoval na Západ, podle svých slov na pozvání své sestry, emigrantky ve Francii. Tato informace mě vyloženě zarazila. Každý, kdo… Číst vice »

asym
asym
5. 11. 2016 8:29

pokračování: a kdyby potřeboval nějaký ten spis „ztopit“, jistě by při svých schopnostech cestu našel. Samozřejmě, pohybujeme se zde v rovině spekulací, nicméně některé věci nám tu prostě nesedí. Členem KSČ Horáček nebyl, takže se nabízí otázka, zda to neměl „pojištěné“ jinak. Ostatně jak se v článku píše, Horáček v roce 1984 dokonce strávil půl roku na studijním pobytu v USA, na který byl pozván díky zisku novinářské ceny Excellence in Journalism za své dopisování do zahraničního tisku. Na konci 80. let se objevil jako redaktor v tehdy velmi obl& iacute;beném časopisu Mladý svět. (Pro něj například napsal recenzi na… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
5. 11. 2016 8:29

Žádná třetí světová! I s kolonií lze něco dělat. Ať si každý máme chyby či úlety, nikdo nemá právo je převádět na okolí takto zničujícím způsobem! Nedivme se Pražské pakárně, že s „širokým rozhledem čerpaným přes úzké hrdlo la(h)vičky“ vidí co vidí, a zcela bez ostychu nastrkuje svého poslušného panáka beze studu. Oni neví co to je, Dr. Koukolík má pravdu. Chce to „jen“ odvahu, poctivost a statečnost v těch „válkách všedního dne“, upřímnost a čest v „příměřích“ toho ještě všednějšího, abychom měli lepší, nevšední budoucnost. A-Bychom Žili jako Lidé. Pakárna je unavena svým unylým životem ve slonovinové věži dlouhodobě… Číst vice »

asym
asym
5. 11. 2016 8:32

Tato fakta a současné dění kolem horáčka jsou pro mě osobně dostatečnou odpovědí na otázku: Má li být takový šmejd prezidentistou?

fajt
5. 11. 2016 8:50

peter. napsal Fajt: Sú to len šakaly „Tabákí -ovia“.Oni sú vždy len takí, akým je ich pán – Šér-Chán.Odstráňte Šér-Chána a Tabáki sa prispôsobí jeho nástupcovi. Trump vo funkcii prezidenta USA by paralyzoval všetkých „demokratov“,ľudskoprávnikov, slniečkárov,vítačov a obohacovačov našej kultúry.No nie na dlho,lebo šakaly ako Tabákí sú mimoriadne prispôsobiví,odolní a bezcharakterní. světu vládne konglomerát parazitních psychopatů, kdyby jste chtěl setnou hlavu Šer – chána, byl by to docela masakr, tohle Trump nedá, i kdyby dostal 100% hlasů, stále bude jenom likvidovat úslužné užitečné idioty ( za které bude okamžitá náhrada dalších sebevrahů), ke skutečným kmotrům se prostě nedostane, to zase… Číst vice »

fajt
5. 11. 2016 9:00

takzvaná demokracie je hrozná jaderná zbraň mocných proti ostatním lidským konkurentům, tohle katabolické prostředí zbavuje všechny obligatorní vazaly základního práva, a to práva na obranu, likviduje pud sebezáchovy a dělá evoluční kognitivní funkce vazalů zbytečné a prudce je atrofuje do stavu přebytečné sádelné hmoty. ..

Sio
Sio
5. 11. 2016 9:46

No to je kus vola, ten Pithart … o skupině označované „pražská kavárna“ jsme slyšeli a více méně její důležité členy známe. Ale slyšel někdy někdo o skupině „venkovská hospoda“? Podle toho veleducha jsou to ti, kterým globalizace nepřeje. Asi je čas, aby začal mlčet, už tak není filosofem.

Sio
Sio
5. 11. 2016 9:46

Sio napsal

No to je kus vola, ten Pithart … o skupině označované „pražská kavárna“ jsme slyšeli a více méně její důležité členy známe. Ale slyšel někdy někdo o skupině „venkovská hospoda“? Podle toho veleducha jsou to ti, kterým globalizace nepřeje. Asi je čas, aby začal mlčet, už tak není filosofem.

Jo, celý rozhovor zde:
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Prazska-kavarna-a-venkovska-hospoda-Promluvil-Petr-Pithart-461440

peter.
5. 11. 2016 9:51

Sio napsal Ale vždyť je to takový kultivovaný slušný člověk. Skoro jako pan kníže Karel. To jen závistiví příznivci toho českého burana na hradě melou pořád dokola, že pan Horáček a kníže Karel jsou obyčejní hochštapleři a zloději. Ale kdo by tomu věřil? Takoví slušní a sympatičtí pánové… No ale….kto má doma 20 000 zväzkov kníh ako on?To taký Kiska má doma s určitosťou len Obchodný a Trestný zákonník,v ktorých si denno-denne listuje a číta a zopár kníh o scientológii.Ale možno z neho v budúcnosti plodný spisovateľ lebo vraj(ako tvrdia zlé jazyky) má rozpísané dve knihy „Ako som vyje..l so… Číst vice »

fajt
5. 11. 2016 9:54

Sio napsal
Jo, celý rozhovor zde:
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Prazska-kavarna-a-venkovska-hospoda-Promluvil-Petr-Pithart-461440

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dubcekuv-syn-se-zlobi-Pithart-byl-politruk-a-otce-pomlouval-205948 – Třeba pan Pithart takhle mého otce označoval, když se chtěl stát prezidentem. Přitom jeho tatínek byl za stalinisty Novotného velvyslancem ve Francii. A sám Petr Pithart v době, kdy mě sledovala StB a já nemohl vykonávat svou profesi v Bratislavě, dostudoval a u nás na Záhori dělal politruka čety na rakouské hranici. ..)

fajt
5. 11. 2016 9:56

…jen ať se naparují havlojed mrdky, když to nejde zastavit, tak to půjde akcelerovat. ..)

zamp1
zamp1
5. 11. 2016 10:44

asym napsal pokračování: a kdyby potřeboval nějaký ten spis „ztopit“, jistě by při svých schopnostech cestu našel. Samozřejmě, pohybujeme se zde v rovině spekulací, nicméně některé věci nám tu prostě nesedí. Členem KSČ Horáček nebyl, takže se nabízí otázka, zda to neměl „pojištěné“ jinak. Ostatně jak se v článku píše, Horáček v roce 1984 dokonce strávil půl roku na studijním pobytu v USA, na který byl pozván díky zisku novinářské ceny Excellence in Journalism za své dopisování do zahraničního tisku. Na konci 80. let se objevil jako redaktor v tehdy velmi obl& iacute;beném časopisu Mladý svět. (Pro něj například napsal… Číst vice »

zamp1
zamp1
5. 11. 2016 10:52

fajt napsal světu vládne konglomerát parazitních psychopatů, kdyby jste chtěl setnou hlavu Šer – chána, byl by to docela masakr, tohle Trump nedá, i kdyby dostal 100% hlasů,stále bude jenom likvidovat úslužné užitečné idioty ( za které bude okamžitá náhrada dalších sebevrahů), ke skutečným kmotrům se prostě nedostane, to zase mají dobře pojištěné, a každý pokus, i je jenom pomenšit, byť i nejapný, trestají smrtí pokušitele ( i jeho rodiny ), toho si je Trump taky vědom ( takžeta jeho rétorika, i když trefná, zůstane pouhými slovy ) – čím déle jsem na světě, tím více jsem přesvědčen, že člověk… Číst vice »

Aleš
Aleš
5. 11. 2016 11:48

Oplzlost a nesmyslnost textů Ludvíka Vaculíka již vystihla moje sestra na průmce, která od té doby čte jen reklamní letáky supermarketů, tak ji zhnusil literaturu. A co se týče toho kandidáta, daňové přiznání příjmů vygenerovaných z už dávno přepraných špinavých peněz je absurdní. Nevím, zda můj oblíbený novinář Ivan Hoffman jen šlápl vedle, nebo takto rafinovaně na něj v deníku upozornil. To jsem nerozklíčoval. To je jedno, děkuji za upozornění. Peníze z fortuny, sázek sportovců na prohry vlastních týmů, které byly sponzorovány s peněz politiků Unie svobody, Bursíka, Kalouska, ODS nebo vyjímek kariéristů, kteří defraudovali i levici, stáli za vzestupem… Číst vice »

vymylimimozek
vymylimimozek
5. 11. 2016 13:44

Hodný kandidát, na pr/osto tolerantní/
Usměvavá, vstřícná, vlídná
smrt národa
obchází
nebude to bolet, milí
co neměli jste, neschází
a ty řeči o svobodě
co máte tak rádi
povedou se do úpadu
jenom skutky zradí.

K. J.
K. J.
5. 11. 2016 14:10

Jediný Horáček, kterého mám v povědomí, je ten z Macha a Šebestové:
https://www.youtube.com/watch?v=HBI2KH0kFYY

hudryper
hudryper
5. 11. 2016 14:38

K. J. napsal
Citovat

K. J. • 5. listopadu 2016

Jediný Horáček, kterého mám v povědomí, je ten z Macha a Šebestové:
https://www.youtube.com/watch?v=HBI2KH0kFYY

Nejlepší příspěvek týdne ! Stálo by zato jej poslat samozvanému kandidátovi.

racek
racek
5. 11. 2016 14:57

20 tisíc knih? A to vše přečetl? úžasné. Výkon. Světový rekord. Skoro dvě knihy denně. Prostě kecá nebo to má místo tapet na zdech.
Mimochodem, na internetu je pro čtečky k dispozici mnohem víc. V češtině.