Otevřený dopis občanům USA od prezidenta Nicoláse Madura

Pokud něco rozhodně vím, tak to, že jde o prostý lid, protože jsem stejně jako vy muž z lidu. Narodil jsem se a byl jsem vychován v chudé čtvrti v Caracasu. Byl jsem zformován v žáru bojů občanů a odborů ve Venezuele, ponořené do vyloučení a nerovnosti. Nejsem žádný magnát; pracuji myslí a srdcem. Dnes mám velkou výsadu vést novou Venezuelu, založenou na modelu inkluzivního rozvoje a sociální rovnosti, který comandante Hugo Chávez vytvářel od roku 1998, inspirován odkazem Simona Bolívara.

Žijeme dnes na historické křižovatce. Jsou to dny, které budou definovat budoucnost našich zemí, stojíme na prahu volby mezi válkou a mírem. Vaši národní představitelé ve Washingtonu chtějí k hranicím přivést stejnou nenávist, kterou zaseli ve Vietnamu. Chtějí podniknout invazi, intervenovat ve Venezuele a tvrdí, stejně jako tehdy – že je to ve jménu demokracie a svobody. Ale je to lež. Vykládají o uchvácení moci ve Venezuele, ale to je stejná lež, jako když tvrdili, že Irák má zbraně hromadného ničení. Je to falešný argument, ale může mít dramatické důsledky pro celý náš region.

Venezuela je země, která na základě ústavy z roku 1999 velmi rozšířila demokracii lidu, která je participační a protagonistická, a to bezprecedentním způsobem, takže dnes je Venezuela jednou ze zemí, v níž bylo uspořádáno nejvíce voleb za posledních 20 let. Možná se vám nelíbí naše ideologie, nebo to, jak naše společnost vypadá, ale existujeme a jsou nás miliony.

Adresuji tato slova občanům Spojených států amerických, abych je varoval před závažností a nebezpečím, že určité skupiny v Bílém domě mají v úmyslu napadnout Venezuelu, což bude mít nepředvídatelné důsledky pro mou zemi a celý americký region. Prezident Donald Trump také hodlá narušit důstojné iniciativy k zahájení dialogu, které prosazují Uruguay a Mexiko s podporou společenství CARICOM, za účelem mírového řešení a dialogu v zájmu Venezuely. Víme, že pro dobro Venezuely musíme zasednout k diskusi, protože odmítnout dialog znamená zvolit cestu síly. Mějte na paměti slova Johna F. Kennedyho: „Nikdy nejednejme ze strachu. Ale nikdy se nebojme vyjednávat.“ Ti, kteří nechtějí dialog, se bojí pravdy?

Politická netolerance k venezuelskému bolívarskému modelu a touha po našich obrovských zdrojích ropy, minerálů a jiném velkém bohatství podněcují mezinárodní koalici, vedenou americkou vládou, aby se dopustila vážně šílenství a vedla vojenský útok na Venezuelu pod záminkou neexistující humanitární krize.

Venezuelský lid bolestně trpí sociálními zraněními, způsobenými zločinnou obchodní a finanční blokádou, která se ještě zhoršila tím, že nám byly zabaveny a uloupeny naše finanční zdroje a aktiva v zemích, které se připojují k tomuto šílenému útoku.

A přesto díky našemu novému systému sociálního zabezpečení, který se přímo zaměřuje na nejzranitelnější skupiny naší společnosti, jsme hrdí na to, že jsme země na americkém kontinentě, která má vysoký index lidského rozvoje a nízkou nerovnost.

Americký lid musí vědět, že tato komplexní mnohotvará agrese je prováděna naprosto beztrestně, a že zcela jednoznačně porušuje Chartu Organizace spojených národů, která výslovně staví mimo zákon hrozbu nebo použití síly, mezi jinými principy a záměry, kvůli míru a přátelským vztahům mezi národy.

Chceme být nadále obchodními partnery obyvatelstva Spojených států, tak jako tomu bylo během celé naší historie. Politici ve Washingtonu jsou naopak ochotni poslat své syny a dcery, aby zemřeli v absurdní válce, namísto toho, aby respektovali svaté právo venezuelského lidu na sebeurčení a zachování suverenity této země.

Stejně jako vy, občané Spojených států, i my Venezuelané jsme vlastenci. A budeme bránit naši domovinu celou svou duší. Dnes je Venezuela sjednocena, a jednohlasně křičí: Požadujeme zastavení agrese, která se snaží udusit naši ekonomiku, a pokouší se sociálně zadusit náš lid; rovněž žádáme zastavení vážných a nebezpečných hrozeb vojenské intervence proti Venezuele.

Apelujeme na dobrou duši americké společnosti, která je obětí svých vlastních lídrů, aby se připojila k naší výzvě k míru. Buďme všichni jednotní proti podněcování k válce a válce samotné.

Ať žije americký lid!

Nicolás Maduro

Prezident Bolívarovské republiky Venezuela

Zdroj: ICH via Zvědavec

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
14. 2. 2019 3:52

Pan Maduro se snazi emocemi presvedcit tu cast Americanu, kteri uz presvedceni jsou, stejne sve vlade plne neduveruji, ciliz s nim automaticky sympatizuji. To mu ale moc nepomuze, jelikoz je treba presvedcit prave ty, kteri mu oponuji. Osobne jsem proti vojenske invazi, protoze zachranovat socialisticky experiment v posledni fazi je zbytecne plytvani financi a energii, system sam zahyne, kdyz dojdou zdroje. At ta ukazka „Socialismus pro 21.stoleti‘ jeste chvili svou smutnou roli hraje dal. Madurova vlada muze nadale obchodovat se zememi, ktere s jeho poltikou souhlasi. Muze obchodovat s Kubou, Cinou, Ruskem, Urugay, Chile, Bolivii, Mexikem, Tureckem. Jiste i dalsi… Číst vice »

Dana
Dana
14. 2. 2019 23:10

Stan napsal Pan Dana se nám hezky odkopal, doufám, že tu poslední větu jste myslel jako ironii a nadsázku, jinak by to zavánělo § 403 TrZ (Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, tr. sazba 1 až 5 let odnětí svobody). Btw – víte, proč u vás, v USA, americký Pinochet zatím nemá šanci? Protože u vás nemáte US ambasádu. Mily Stane, poznamku o Pinochetovi si vykladejte jak je vam libo. Jinak, ja nespadam pod ceske zakony, ale pod zakony americke. Jestli mate v Cesku alespon zakladni svobodu slova, pak i moje poznamka na ceskem… Číst vice »

Aleš
Aleš
15. 2. 2019 7:17

Dana napsal Mily Stane, poznamku o Pinochetovi si vykladejte jak je vam libo. Jinak, ja nespadam pod ceske zakony, ale pod zakony americke. Jestli mate v Cesku alespon zakladni svobodu slova, pak imoje poznamka na ceskem webu je v ramci teto svobody. To ovšem svědčí o kvalitě americké svobody slova, která vlastně neříká nic jiného, že v SSamerických je dovoleno podporovat jakékoliv tyranie a genocidní režimy kdekoliv, kde to bude dle mínění DEEP STATE či státní elity vyhovovat jejich zájmům a naopak podporovat změnu režimu v těch zemích, kde to jejich zájmům neodpovídá. To samozřejmě se svobodou a demokracií nemá… Číst vice »

Dana
Dana
15. 2. 2019 16:13

Myslim, ze je to trochu jinak, i kdyz jsem si vedoma, ze by se to zdejsim taky nelibilo. Obrovske Spojene Staty maji nekolik proudu politickeho mysleni , byt zatim konzervativni tabor prevlada. Pravicaci, jak byste je asi nazvali v Cesku, ti na Trumpovu „vlastizradu“ nikdy nenaleteli , vedouce, ze je to prostredek, jak se zbavit nepohodlneho presidenta. To oposice slozena z Demokratu a socanu udelala z komara velblouda, chytla se ruskych hackeru, co se opravdu do voleb michali. Ovsem, jine staty tez. Mate to Alesi zabarvene evropskou mentalitou, jako ze Spojene Staty maji byt vzorem. Jestli chcete byt suverenni, neberte… Číst vice »

racek
racek
15. 2. 2019 18:06

Dana napsal Myslim, ze je to trochu jinak, i kdyz jsem si vedoma, ze by se tozdejsim taky nelibilo. Obrovske Spojene Staty maji nekolik proudu politickeho mysleni , byt zatim konzervativni tabor prevlada. Pravicaci, jak byste je asi nazvali v Cesku, ti na Trumpovu „vlastizradu“ nikdy nenaleteli , vedouce, ze je to prostredek,jak se zbavit nepohodlneho presidenta.To oposice slozena z Demokratu a socanuudelala z komara velblouda, chytla se ruskych hackeru, co se opravdu do voleb michali. Ovsem, jine staty tez. Mate to Alesi zabarvene evropskou mentalitou, jako ze Spojene Staty maji byt vzorem.Jestli chcete byt suverenni, neberte si zadne vzory… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 2. 2019 22:31

V jiste části diskuse si tu připadám jak někde v atriu francouzského Ludvíka Slunce. Jak vaše ctena libost raci , neradno jaksi tvrdit, že pokradmu po predprsni nekdo kraci. Emericka přednáška o emerice je výživná. Stejně jako nekonecna rasová segregace a jeji naprava prostřednictvím takového kutilství jako je napr. tvrzení , že černoši jsou afroameričan. Chápete to? Ten šílený cvokhaus? Tu katastrofální havlarnu? Takže máme afroameričany, latinoamericany, zidoamericany /to se ale raději neřeší/, evropoamericany, sinoamericany, araboamericany … a … a … želvy Ninja. Po indiánech pes nestekl. Do toho se michaji korekce kilogramů, takže každý emericky tv sajrat musí obsahovat… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 2. 2019 23:34

Jsa poněkud inspirován jinde pravím: Emerika je dokurvenec prohibice. Snahou bránit americkému deliriu se emericti soudruzi prodrali až k bilym myskam. Některé zname odsud.
Vůbec si neumím představit, co by dělal soudruh Havel v době celosvětově prohibice.
Vlastně umím: Nařídil by humanitární bombardování Marsu. Ale nejdříve by se poradil s Jupiterem.

Dana
Dana
16. 2. 2019 0:24

Cvokhaus je ve velkych americkych mestech a bohuzel uz i ve vetsine Kalifornie, tam vedou progresivni boj zejmena hollywoodsti umelci. U nas na malem mestecku je klid a pohoda. Holt krasny venkov. Cvokhaus je vsude, kde radi bojovnici za lidska prava, genderovou rovnost, multikulturalismus a socialni programy pro diskriminovane mensiny. Rasisti ? A to jako kteri, ti bili rasisti, nebo cerni, jako je Farrakhan ?
Ono je to asi v necem podobne Cesku. Progresivni Praha ci Brno , tam mate taky cvokhaus a lihen liberalnich demokratu, kdezto na venkove se mi zda zivot celkem normalni…..

idiotronic
idiotronic
16. 2. 2019 0:26

orinoko napsal
evropoamericany, sinoamericany, araboamericany … a … a … želvy Ninja.

Až sem politická korektnost doopravdy dorazí, nevím, jaké výrazy budou uzákoněny pro občany Nigeru, popřípadě Nigérie.
A na Pinocheta nenadávejte, na wikipedii píšou, že v roce 2013 jej 7% dotázaných pokládalo za pozitivního. To jen pro představu, kolik procent populace potřebujete k politickému vítězství a beztrestnosti .

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 2. 2019 12:00

Maduro může jako „tyran a despota“ :-) tvrdit a psát cokoliv – po „Pompéo-ovsku“ nám to bude zpozazlouže „správně nasvíceno“… Kolem může být i TEMNO- vždyť koho by zaujali „ti v konkurenci neúspěšní“, že… „Agentury“ zpozazlouží a zpozakanálu (a jejich podvýživené „poněkud východnější“ podobné „dcerunky“) nám to „poctivě“ „správně převykládají“… A kolik lidí čte OM či Umlaufa?? Já ve všem ruského Platoškina neberu, ale jeho info o Venezuele docela věřím. Stejně jako Madurově a „Bolívarců“ snaze „poněkud zviditelnit“ tu neviditelnou víc jak 80% „menšinu“ do Cháveze neviditelných (a tedy de facto neexistujících) chudáků -většinou také indiánského původu. Co se týče… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
19. 2. 2019 10:24

Stan napsal
Pan Dana se nám hezky odkopal, doufám, že tu poslední větu jste myslel jako ironii a nadsázku, jinak by to zavánělo § 403 TrZ (Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, tr. sazba 1 až 5 let odnětí svobody).

Btw – víte, proč u vás, v USA, americký Pinochet zatím nemá šanci?

Protože u vás nemáte US ambasádu.

Se Stanem nelze nesouhlasit, řekl to věcně a správně.
Jen jako demokrat nechápu, proč se dovoluje nepokrytě fašisticky zabarvenému trollu „dana“ šířit nenávist zvrhlou zabedněnost. Je to zrůdné a nebezpečné stvoření.

Aleš
Aleš
19. 2. 2019 14:45

Botičky od Diora napsal
Se Stanem nelze nesouhlasit, řekl to věcně a správně.
Jen jako demokrat nechápu, proč se dovoluje nepokrytě fašisticky zabarvenému trollu „dana“ šířit nenávist zvrhlou zabedněnost. Je to zrůdné a nebezpečné stvoření.

Otázkou podle mne je: „Co je horší, poznané či nepoznané zlo?“