Otročící pracanti se už ozývají

Neexistující pracovní smlouvy, výplata jen občas, ochranné pomůcky z říše snů. To byl denní chleba až pětasedmdesáti procent pracujících na stavbách, kteří měli pas z tzv. třetích zemí. Po čase to ale začalo platit pro lidi ze zemí EU, dnes už i Čechy, napsal deník Právo.

„Úřady práce v roce 2014 evidovaly 260 999 cizinců pracujících nebo čekajících na práci. Poslední roky to bývá vždy téměř na chlup přesně padesát procent cizinců pobývajících v České republice,“ řekl Právu Vladislav Günter, ředitel Centra pro integraci cizinců (CIC), které se zastává jejich práv mimo jiné i na trhu práce.

„Neexistuje žádný údaj, kolik z nich se u nás setkalo s porušováním zákoníku práce, ale výzkum Diakonie Českobratrské církve evangelické mezi pracovníky z Bulharska, Rumunska a Moldávie z konce roku 2014 uvádí, že z dotázaných 200 respondentů měly dvě třetiny pracovněprávní problémy. Sem patří nevyplacené mzdy, strhávání takzvaného desátku, nedostatky v pracovních podmínkách, zadržování osobních dokladů, vyhrožování,“ doplnila Michaela Límová z CIC.

V současné době žije na území Česka podle údajů ministerstva vnitra 467 562 cizinců, přes 260 tisíc mužů a více než 200 tisíc žen. Další desítky tisíc jsou tu načerno.

Roky se nikdo o svá práva nehlásil. Zastání u českých institucí nehledal. A tak se takové praktiky rozmohly.

Novodobí otrokáři

„Zaměstnavatelé to dělali lidem ze třetích zemí. Pak tak začali zacházet i s pracujícími ze zemí Evropské unie a opět jim to prošlo. Nyní takové jednání mlčky snášejí i Češi. Argumentace těchto novodobých otrokářů je jasná: Když se ti to nelíbí, běž, na tvou práci čeká sto dalších,“ uvedl Günter.

Proto centrum na podzim roku 2014 zaměřilo jeden ze svých projektů přímo na boj za práva cizinců, kteří v 21. století na trhu práce otročí. Jedním ze 167 lidí, kterým už pomohli, byl Rosťa z Lotyšska.

„Pracoval jsem na stavbě pro jednoho Ukrajince. Jenže šetřil na respirátorech a já z toho měl velké dýchací potíže. Když jsem se ozval, že mám bolesti, nedali mi výplatu a odhlásili mě z pojištění. Nedostal jsem zaplaceno i za tři měsíce. Pak mi tvrdili, že pro mě nemají práci. Po roce jsem skončil. Ale žádné výstupní papíry a potvrzení pro úřad práce mi nedali. Ani peníze, které dlužili,“ svěřil se redakci Rosťa, který v Česku žije osm let.

Protože však živí ženu s malou dcerkou, hledal pomoc, kde to šlo, až se spojil s CIC. „Informovali inspekci práce. Dostal jsem zaplaceno za poslední dva měsíce a také papíry, takže jsem se přihlásil na úřad práce a sehnal si zaměstnání. Pracuju v normálních podmínkách, výplata mi chodí pravidelně, hradí mi pojištění. Jsem moc šťastný,“ dodal muž, který pracuje jako skladník v české pobočce Amazonu.

V tuto chvíli se může centrum pochlubit jedním vyhraným soudním sporem, dalšímu klientovi byla doplacena dlužná mzda ještě v průběhu soudního řízení a dvěma klientům zaplatil zaměstnavatel jen na základě šetření inspekce práce.

Soudy na straně zaměstnanců

„Češi se jakž takž probouzejí z bezvědomí. U cizinců to je pomalejší, jde o první vlaštovky. Přitom zákoník práce je u nás hodně na straně zaměstnanců. A jak se ukazuje, soudy na to slyší. Jen v poslední době máme za sebou několik vyhraných soudních sporů, kdy zaměstnavatel zaplatil,“ komentovala situaci právnička Radka Medková, která poskytuje vykořisťovaným zaměstnancům bezplatně konzultace.

Nejčastější nešvary zaměstnavatelů v Česku se podle ní dají shrnout do jakési top desítky: absence písemné smlouvy ani ústně vyřčená základní mzda – natož písemně. Peníze za přesčasy neexistují, nárok na placenou dovolenou je jako z říše snů. Žádné ochranné pomůcky, natož přihlížení k bezpečnosti práce, neexistuje písemná výplatní páska, výplaty jsou spíše nahodilé a většinou na ruku. Běžné je vyhrožování, že zaměstnance nahlásí na policii za nějaký smyšlený pracovní prohřešek, i neplacení pojištění.“

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil
Vlastimil
20. 4. 2016 13:44

Škoda že se Diakonie neptala našich lidí pracujících v zemědělství i jinde. Divili byste se kolik lidí dostává platy s několikaměsíčním zpožděním. V okamžiku kdy se o zadržené platy přihlásí, vyhodí je na dvaapadesáku odstavec f) a g). A pak jim mzdu nechtějí vydat vůbec. Nějak si to pletou s odstupným. Ale zaměstnanci už běžně podávají žaloby, vyžadují po soudu platební příkazy a podobně. Zaměstnavatelé se urputně brání a jistí se tím, že nevydávají ve výplatní termín ani výplatní pásky a tak zadržují důkazy k podání žaloby. Případů přibývá, nestačíme je vyřizovat. Podle mne je jen otázkou času, kdy lidé… Číst vice »

fajt
fajt
20. 4. 2016 16:26

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/poslanecka-snemovna/Vime-co-by-mohlo-vazne-ohrozit-Filipa-v-cele-KSCM-a-jak-jsou-rozdany-karty-Prectete-si-o-zajimavem-zakulisi-sjezdu-strany-431670 – boroci, ti se taky rozhodli evolučně zamrznout páč se mají kapitalisticky přepychově ( tedy na co změna, když ta dnešní je tak přátelská komunistickému druhu, že). ..)

Vaska
Vaska
21. 4. 2016 6:55

k tématu to sice není ale je to zajímavé – jsem zvědavej jak to soudruzi ze skínovi bandy budou zametat pod koberec – http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=164299

fajt
fajt
21. 4. 2016 9:18

comment image?oh=8fb6e43557c1332e26da23e0ee43a4c4&oe=57B3A491 – ideální žena do dnešní doby. ..)

Sio
Sio
21. 4. 2016 10:30

Dobré je říci, že takto je to po celém světě. Od ušáků až po germány. Jen s těmi imigranty to jaksi nevychází. Ale počítám, že časem také bude. Nač sakra ale třeba Němcům bude potřeba tolik nekvalifikovaných pracivních sil?

Admirál
Admirál
21. 4. 2016 10:38

U ODS a TOP je vina jasná, ale od nich se jaksi neočekává, že by je zajímaly takové podružnosti, jako je ochrana pracovního trhu a dohled nad dodržováním pracovního práva. Trh si vyřeší vše. V praxi to pak vypadá tak, že jeden ze subjektů na trhu začne na zaměstnancích šetřit způsobem uvedeným n článku, získá konkurenční výhodu a ostatní buďto ostrouhají nebo se přizpůsobí. Pak tu máme ČSSD. Ta by to měla mít z titulu levicové strany jaksi v náplni práce. Ale skutek utek. Absolutně žádný interes, ani náznak snahy. Pořádat buzerantské první máje, kurvit školství, podporovat skupiny ala Klinika.… Číst vice »

Aleš
Aleš
21. 4. 2016 14:46

Novodobí otrokáři se už vyskytují i ve státních organizacích a organizačních složkách státu…

fajt
fajt
21. 4. 2016 15:44

http://blisty.cz/art/76385.html – u Čulíka bych tolik demorealismu rozhodně nečekal. ..)

fajt
fajt
21. 4. 2016 17:19
petr jihlava
petr jihlava
21. 4. 2016 17:50

Sio, jako ,,odborník“ na vědecké dílo Karla Marxe by jste mohl vědět,že nás nerozdělují rasy,ale třídy !