P. C. Roberts: Americký dolar končí

Jste připraveni na vysokou inflaci a pád životní úrovně?

Od 2. světové války se americké panství nad téměř celým světem odvíjelo od faktu, že dolar byl rezervní měnou drženou a používanou centrálními bankami namísto zlata. A jelikož byl tedy dolar měnou, které se používalo k vyrovnávání účtů v mezinárodním obchodu, každá země po dolarech prahla. Vysoká poptávka po nich byla tedy zajištěna a dolary se využívaly ke krytí vysokého amerického rozpočtu i ke krytí amerických obchodních deficitů. Coby světová rezervní měna umožnily tedy dolary Spojeným státům platit své účty tak, že si potřebná množství dolarů prostě vytiskly.

V posledních letech však washingtonské zneužívání finační moci USA, jako jsou sankce proti Rusku i dalším zemím, stejně tak jako krádeže rezerv ruské centrální banky, poučily svět o tom, že Washington využívá systém založený na dolarech pro nátlakové účely. A zvláště pak ty, které jiným zemím znemožňují provádět nezávislou zahraniční, hospodářskou a obchodní politiku. V důsledku toho, jak vysvětluje Pepe Escobar, se svět stále rychleji odklání od používání dolaru jako rezervní měny. Jinak řečeno poptávka po dolarech klesá, ale nikoli jejich nabídka. Ta exploduje. Rozpočtové deficity dosahují biliony dolarů, zatímco federální rezervní systém snižuje ekonomický růst i daňovou základnu, takže růst obchodního deficitu USA nelze zastavit.

Rozhodnutí o vývozu americké výroby do zámoří bylo rozhodnutím, které americkou ekonomiku vede ke krachu. Zboží, které Apple, Nike, Levi’s a všechny další firmy vyrábějí v Číně a v Asii, se totiž v momentu, kdy vstupuje na americký trh, stává položkou amerického dovozu. A USA poté, co vyvezly svůj zpracující průmysl do zámoří, trpí nyní v důsledku této praxe nedostatkem zboží pro vývoz, který je nezbytný pro to, aby svůj stále rostoucí obchodní deficit dokázaly pokrýt. Což znamená, že nabídka dolarů se zvyšuje, ale zahraniční poptávka po nich klesá. Důsledkem pak je pokles směnné hodnoty dolaru, což znamená růst dovozních cen a inflaci.

Tohle je budoucnost Ameriky, a to nikoli v časovém rozpětí desetiletí. Před tímto vývojem jsem roky varoval, ale prostitující se americká média o skutečnostech nevyhovujících oficiálním narativům, z nichž každý je lež, zásadně neinformují. USA sice mohou stávající situaci ještě nějakou dobu přetrpět tím, že japonské, evropské a britské centrální banky vytisknou své měny, za které budou moci dolary zakoupit, čímž jejich pokles na chvíli ztlumí. Ovšem za tu cenu, že hodnota těchto obětujících se měn bude ve srovnání s měnami mimo dolarový systém taktéž klesat, takže bída dolaru se rozšíří po celém západním impériu. Wall Street, chamtiví korporátní manažéři, správní rady a nekompetentní politici ve Washingtonu přesunuli americkou výrobu do zámoří a tím učinili Ameriku závislou na dovozu. Čímž jako světovou rezervní měnu zničili dolar a vůči jiným měnám jej odsoudili k devalvaci. Což ve svých důsledcích moc USA rozvrátí.

Zdroj: PCR

Překlad: Lubomír Man

4.9 16 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
24. 5. 2023 10:36

Což FIAT dolac… drženy politikou dělových člunu. To přijde. Je ale na čase přemýšlet o konci Eurokurdistanu. Stejně jako na Středním východě je jeho existence zdrojem nejen současných, ale samozřejmě i budoucích problému.
K tomu došla rada starších při kurbe kulometu míru rada starších indiánského kmene Kukurukuku.

orinoko
24. 5. 2023 18:10

Kromě tragických výstupů pro plebs je tato doba i vcelku zábavná. Vůbec nejkouzelnější je ve svém výstupu, že tato prd@lní zem bude bojovat s Ruskem a kvůli tomu pořídí BVP. Klasická poučka praví, že kariérní zelené mozky se vždycky připravují na minulou válku. Spíše to však připomíná nezbytnou míru korupce, aby dobře bylo. Až do této prd@lní cocotlajny Rus prdne svojí rychlovku, tak se bude místní emík přesně z těchto míst stěhovat tak rychle , že po něm na stolech zůstanou i rozežrané hambáče. To není žádný fejk, žádná fantazie. Přesně to se stalo v roce 2015, když Rus přišel… Číst vice »

Last edited 1 rok před by orinoko
peter.
26. 5. 2023 5:18

Rozpad USA….žeby naozaj ?
Scenáre rozpadu USA očami wokistu – slniečkára :
http://www.meras.cz/2023/05/usa-finis.html#more