P. C. Roberts: Co Obama míní ruskou hrozbou

Co má Obama na mysli, když tvrdí, že „Moskva stále představuje neobyčejnou a výjimečnou hrozbu národní bezpečnosti a zahraniční politice Spojených států?“

Nemíní tím, že je Rusko hrozbou v běžném smyslu toho slova. Abychom tedy pochopili, co Obama míní hrozbou, musíme porozumět tomu, co je podstatou zahraniční politiky USA. Tou politikou totiž je natrvalo ustavit americkou nadvládu (hegemonii) nad celým světem.

Rusko a Čína jsou velké země, rozhodnuté uchovat si suverenitu a neupadnout do amerického nevolnictví. A protože se cítí být imunní vůči hrozbě amerického napadení a samy mají schopnost zničit svými nukleárními zbraněmi celé území Spojených států, dokáží se Washingtonu postavit v těch případech, kdy se jeho prosazování hegemonie nad světem dostává do konflktu s jejich vlastními národními zájmy.

To je tedy to, co Obama míní, když říká, že Rusko je hrozbou pro zahraniční politiku Spojených států.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
koloděj
koloděj
17. 1. 2017 11:21

možná má Obama v tomto případě větší rozhled než P.C.R. Rusko možná představuje jadernou velmoc, ale kromě svých jaderných hlavic nemá čím vojensky ohrožovat žádný stát na zeměkouli. za 1) pozemní vojska stačí tak max. na vlastní obranu. 2)letectvo, no .. mašinky mají výborné, ale kolik jich mají ? SU-35 myslím kolem 40ks .. s tím neoslní. Vyrobí 1. měsíčně. Mezinárodní situace je tak napjatá, že Putin raději ani neřeší Podněstří … natož pak nějakou Ukrajinu. Myslím vojensky. Co se týče obrany, tak to je trochu jiná písnička. O ruském PVO by se dalo psát dlouho, a jistě je bolehlavem… Číst vice »