P. C. Roberts: Došlo k rozhodujícímu přesunu velmocenské rovnováhy

Svět si začíná uvědomovat, že 28. září, kdy Putin ve svém projevu v OSN prohlásil, že Rusko už nemůže dál tolerovat nespravedlivou, hloupou a chybnou politiku Washingtonu, jež uvrhla Střední východ a Evropu do chaosu, se v záležitostech světa udála dalekosáhlá změna. O dva dny později se totiž Rusko chopilo iniciativy a spustilo v Sýrii vojenské akce proti Islamskému státu.

Snad se mezi Obamovými poradci najde pár takových, kteří nebudou natolik arogantní, aby nedokázali tuto změnu pochopit. Ruská agentura Sputnik dnes oznamuje, že několik z nejvyšších bezpečnostních poradců doporučilo prezidentu Obamovi, aby své vojenské jednotky ze Sýrie stáhl, vzdal se svého plánu na svržení prezidenta Asáda a navázal spolupráci s Rusy v jejich úsílí zastavit příval uprchlíků do Evropy. Tento nápor podle nich přispívá k tomu, že Evropané si začínají uvědomovat vysokou cenu, kterou platí za to, že zahraniční politiku USA podporují. Tito poradci dále Obamovi sdělili, že idiocie neokonzervatistů ohrožuje dokonce i washingtonské impérium v Evropě.

Někteří novináři, jako např. Mike Whitney či Stephen Lendman, mají za to – a správně – že Washington v záležitosti ruského zásahu proti Islamskému státu v Sýrii nemůže prakticky nic dělat. Plán neokonzervativců, aby OSN vyhlásilo nad Sýrií bezletovou zónu a tak Rusko ze Sýrie vystrnadilo, je nesmysl, protože OSN takovouto rezoluci nikdy nevydá. Mimo jiné i proto, že tuto bezletovou zónu Rusové už v Sýrii de faco ustanovili.

Putin, aniž by se uchýlil k jakýmkoli verbálním hrozbám či k vyslovování jmen, změnil velmocenskou rovnováhu ve světě a svět si to uvědomuje. Odpověď Washingtonu pak sestává z kraválu, vyhrožování a lží, z nichž některé nacházejí svůj ohlas i u některých z jeho nejpochybnějších vazalů. Jediným výsledkem toho všeho ovšem je pouhá demonstrace washingtonské impotence.

Jestliže má Obama aspoň kousek zdravého rozumu, propustí ze své vlády neokonzervativní hlupáky, kteří veškerou schopnost a moc Washingtonu dodneška rozmrhali, a přikloní se k zájmu Evropy tím, že začne spolupracovat s Ruskem. Tak, že bude teroristy na Středním východě zaplavujícími Evropu zástupy uprchlíků nikoliv sponzorovat, ale likvidovat.

Jestliže si ovšem svůj chybný postoj z minulosti nepřipustí, budou USA ve světě i nadále ztrácet jak svou důvěryhodnost, tak i prestiž.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
abx
abx
12. 10. 2015 12:50
asym
asym
12. 10. 2015 13:15

„…má pravdu předsedo…“

Miloslav
Miloslav
12. 10. 2015 14:57

Poslední události v Sýrii pořád ještě vzbuzuje jistou naději, že se USA a Rusko nerozejdou jako nepřátelé. Potom je možné, že mezi nimi v průběhu řešení Syrského problému vznikne přátelský partnerský vztah. K této dvojici by se potom mohly přidat další mocnosti, čímž by se vytvořily podmínky pro vznik globálního spojenectví. Globální centrální světovláda založená na demokratických principech by mohla nastolit trvalý mír na celém světě, a to prakticky stejným způsobem, kterým se podařilo nastolit trvalý mír v rámci všech států spojených v projektu EU. Jedna možná cesta vzniku celosvětové demokratické vlády je uvedená v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html Vznik spojeného světa… Číst vice »

Admirál
Admirál
13. 10. 2015 5:20

Miloslav napsal Poslední události v Sýrii pořád ještě vzbuzuje jistou naději, že se USA a Rusko nerozejdou jako nepřátelé. Potom je možné, že mezi nimi v průběhu řešení Syrského problému vznikne přátelský partnerský vztah. K této dvojici by se potom mohly přidat další mocnosti, čímž by se vytvořily podmínky pro vznik globálního spojenectví. Globální centrální světovláda založená na demokratických principech by mohla nastolit trvalý mír na celém světě, a to prakticky stejným způsobem, kterým se podařilo nastolit trvalý mír v rámci všech států spojených v projektu EU.Jedna možná cesta vzniku celosvětové demokratické vlády je uvedená v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html Vznik spojeného… Číst vice »

hudryper
hudryper
13. 10. 2015 9:51

Admirál napsal Americká administrativa je neokony prolezlá jako prkno červotočem a není v dohledu síla, která by s nimi hnula. To je sice pravda,admirále,leč jakési náznaky vidím i já. Z nich ten nejjasnější : Po desítiletích přítomnosti us. letadlových lodí v Perském zálivu ta poslední upaluje odtamtud dřív, než se do nich trefí kterákoliv z dostatečně přesných raket Iránu. Uvalením sankcí na Rusko se ono zbavilo i formálních závazků stran embarga vůči Iránu a již před více než rokem rozhodlo,že vyfešákuje Irán na nejmodernější úrovni,což je zřejmě proces,který už běží i v naturální podobě. Neoconi se chovali v posledních létech… Číst vice »

koloděj
koloděj
13. 10. 2015 10:44

Hurdypere , Viktorka měla mozkovou mrtvici, tak už nelítá. Ať zhnije co nejdřív.

koloděj
koloděj
13. 10. 2015 10:49