Co všechno nás ovládá – první priorita řízení

První priorita, světonázorová, je také, možná i vhodněji, nazývána metodologickou. Téměř každý člověk má nějaký ten svůj souhrn postupů a metod, které mu pomáhají řešit problémy. Jak zjistit, co je dobré a co zlé, co má dělat a co ne. S tím souvisí i systém hodnot a jejich žebříček, uspořádání podle priorit. Také, pokud se už rozhodne něco udělat, tak jak na to. Mnohé z těchto metod jsou do nás doslova implementovány už v dětství a děláme z nich vývody prakticky neuvědoměle. Například polévku jíme lžící a pro hlavní chod používáme obvykle nůž a vidličku, v podstatě bez přemýšlení. Někteří se cítí celý den nesví, pokud si ráno nevyčistí chrup.

Kdysi se život většiny lidí po staletí neměnil. Děd žil na vesnici a oral, otec také a rovněž syn. Pravidla byla dána. Novoty byly přijímány pomalu a s nedůvěrou. Dnes je situace jiná.

Seznam priorit řízení

1. Světonázorová

2. Chronologická

3. Ideologická

4. Ekonomická

5. Genocidní

6. Silová

Samozřejmě, výše uvedené návyky, které se nám snaží vštípit rodiče a to na různých prioritách, nejsou těmi nejpodstatnějšími, ale pozor, jsou součástí kultury a mají také své místo ve formování osobnosti a jejího názoru na svět. V euroatlantickém prostoru má zakořeněnou tradici Desatero. Dnes už ne tak úspěšné, mnohá přikázání pomíjíme, ale že zlodějna, smilnění a zabíjení jsou špatné, to vám řekne skoro každý. Co se realizace týče – to je jiná, moc tohoto paradigmatu není absolutní a zdaleka není taková, jak bývala.

Názory, které držíme, si mohou i protiřečit a někdy ani vzdělanější na to nepříjdou. Například na Ukrajině máme téměř 100 % věřících a většina, pokud mohu soudit, věří opravdu hluboce. Ale zajímavé, nějak jim nepříjde jako zlo, když někdo veřejně skanduje „Zabijte Moskaly!“. Paradox, že? Vcelku běžný, historie válek to jasně dokazuje. Tady jde o Slovany proti Slovanům, lidé, kteří by měli nejsnadněji najít společný jazyk. Ale někdo zasáhl a velmi úspěšně lidi rozeštval. Jiné případy, kdy bojovali třeba křestané proti křestanům, nemusíme hledat daleko.

Hledání pravdy, sestavování žebříčku hodnot, je kardinálním problémem celého lidstva. A právě proto je zde mnoho možností, jak naučit člověka vnímat realitu prediktora, místo té skutečné. Pokud bude někdo vnímat realitu policejní práce podle thrillerů, práci lékařů podle seriálů nebo sex podle pornofilmů, těžko se dobere k poznání skutečnosti. Pokud si necháme vnocovat názory hochštaplerů pomocí složenek s výší podílu na státním dluhu a strašit řeckým scénářem nebo ruskou hrozbou, také nedojdeme daleko. Začneme se chovat podle alternativní reality, kterou nám někdo vnutil.

Jaké to má konce, vidíme na výsledcích barevných revolucí. Zpitomělý dav, vraždění, rozpad státních struktur, chaos, kdy si nikdo není jist životem, neřku-li majetkem, návrat do středověku.

Ještě něco na závěr. Změnit názory člověka na život je velmi obtížné a zabere to velmi dlouhou dobu. Otočit názor celého společenství lidí ještě mnohem déle. U lidí starších padesáti let je téměř nemožné změnit názory na svět a zavedené hodnoty. Proto manipulátoři pracují hlavně s mladými. Ve školství v tomto směru bylo a je něco hodně špatně. Je to náhoda?

Peníze a blahobyt. Člověk ve skutečnosti nepotřebuje mnoho a my v západní civilizaci (netvrdím, že úplně všichni) dostáváme mnohem více, než skutečně potřebujeme. Jen žijeme v představě, že bez toho či onoho se nedá přežít a prostě to musíme mít, je to tudíž základní lidská potřeba. Je velice těžké to změnit.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Kristek
Jan Kristek
12. 10. 2015 15:10

Já bych to řekl jednodušeji:
První prioritou pro člověka je brát realitu takovou, jaká je, udržet si odvahu k tomu potřebnou, a neutíkat se k pseudorealitám a náhražkám.
První prioritou pro toho, kdo chce lidi ovládat, je od toho lidi odradit, vzbudit v nich strach z reality, a dohnat je k pseudorealitám a náhražkám.

Alena
Alena
12. 10. 2015 15:31

Jan Kristek napsal

Já bych to řekl jednodušeji:
První prioritou pro člověka je brát realitu takovou,jaká je, udržet si odvahu k tomu potřebnou, a neutíkat se k pseudorealitám a náhražkám.
První prioritou pro toho, kdo chce lidi ovládat, je od toho lidi odradit, vzbudit v nich strach z reality, a dohnat je k pseudorealitám a náhražkám.

tak to nevidím. Pokud bychom se narodili v kastovní společnosti, např. Indii, brali bychom za samozřejmé, že jsme chudí- či bohatí. Mluvíte o svém vnitřním světě, ne o pravidlech společnosti, do kterých jste se narodil a berete je jako samozřejmost

Jan Kristek
Jan Kristek
12. 10. 2015 15:55

Re: Alena
Asi jsem byl přece jen moc stručný. Právě ta pravidla společnosti považuji za pseudorealitu. Měl jsem na mysli odvahu dívat se na věci takové, jaké skutečně jsou. Rozpoznávat „skrytý“ potenciál společnosti, ve skutečnosti blokovaný právě těmi pravidly.

Alena
Alena
12. 10. 2015 16:35

Jan Kristek napsal

Re: Alena
Asi jsem byl přece jen moc stručný. Právě ta pravidla společnosti považuji za pseudorealitu. Měl jsem na mysli odvahu dívat se na věci takové, jaké skutečně jsou. Rozpoznávat „skrytý“ potenciál společnosti, ve skutečnosti blokovaný právě těmi pravidly.

klobouk dolů, to ale dokáže člověk kritický, přemýšlivý , vzdělaný, nad rámec současného vzdělání, znalosti dějin, propagandy a rádobyfaktů z TV apod.

Starý doktor
12. 10. 2015 17:24

Skandálními výroky v pořadu „Střepiny“ na TV Nova se bude zabývat ruské ministerstvo zahraničí. Podnět podala redakce AE News! Dnes dopoledne předal náš spolupracovník redakce AE News v Moskvě ruskému ministerstvu zahraničí transkript (přeložený do ruštiny) nedělního pořadu Střepiny vysílaného v premiéře 11. 10. 2015 na české televizní stanici Nova [1]. Jak nás už včera večer do redakce upozornila doslova záplava čtenářů AE News, v pořadu TV Nova zazněly skandální informace, které mohou mít i významný politický dopad na mezinárodní úrovni. V pořadu např. zaznělo, že Vladimir Putin je diktátor, že občané Ruska nemají mnoho možností, jak ho sesadit, protože… Číst vice »

Sasin
Sasin
12. 10. 2015 21:17

Kolik těch priorit řízení ještě máš, Sio? Na lidi bez podílu na půdě a rozpočtu a jejich možnosti rozhodovat o prioritách řízení si frkáš s řízením, co? Muheeeeeee

Gatta
Gatta
13. 10. 2015 8:02

Světonázor – nejlépe je zformovat osobnost dále kdykoliv zformovatelnou – ovečku poslušnou, jdoucí za svým pastýřem a řídící se jeho láskyplnými pokyny – nebo štěkáním jeho psů či práskání jeho biče.
Tedy k poslušnosti, ustrašenosti a konformismu je třeba plebs vychovávat … a nějaké to vysvětlení se pro jejich směrování kamkoliv bude potřeba … to se už vždy najde. Ať v Biblickém čtení nebo v nějaké novější „svaté knize“.

Sio
Sio
13. 10. 2015 8:56

Gatta napsal Světonázor – nejlépe je zformovat osobnost dále kdykoliv zformovatelnou– ovečku poslušnou, jdoucí za svým pastýřem a řídící se jeho láskyplnými pokyny – neboštěkáním jeho psů či práskání jeho biče. Tedy k poslušnosti, ustrašenosti a konformismu je třeba plebs vychovávat … a nějaké to vysvětlení se pro jejich směrování kamkoliv bude potřeba … to se už vždy najde. Ať v Biblickém čtení nebo v nějaké novější „svaté knize“. Jistě v mnoha případech to tak je, strach pohání lidi ohýbat hřbety. Ale u řízení na první prioritě jde o to, aby lidi sami, ze svého přesvědčení dělali to, co si… Číst vice »

Gatta
Gatta
13. 10. 2015 9:05

Re Sio – jasně, vidíme to úplně stejně.
Už tím, že udělá někdo z lidí ovce, tak už tím je jasně dán jejich orientace a představa o světě – taková „ovčí“.

PS
Četl jste Starý zákon ? – moc prima čtení …

Sio
Sio
13. 10. 2015 9:13

Jak jsem už ale naznačil v dřívějších článcích, řízení probíhá málokdy jen na jedné prioritě. Z peněz se stal fetiš, nové, materialistické božstvo. Lidé se mění ve stroje na vydělávání peněz, chtějí bohatství a prestiž, jsou připraveni, zvláště ti, co mají šanci, udělat pro to velmi mnoho, někteří cokoliv. Před nosem mají jako Buridanův osel mrkvičku na biči za kterou se ženou, za sebou obrazy bezdomovců a vyděděnců, strach z toho, co se stane, když se zastaví. Občas, aby to osel v beznaději nevzdal, dostane jiný osel tu svou mrkvičku nebo alepoň si může kousnout. Samozřejmě s patřičnou publicitou. Sportovci,… Číst vice »

Sio
Sio
13. 10. 2015 9:16

Gatta napsal

Re Sio – jasně, vidíme to úplně stejně.
Už tím, že udělá někdo zlidí ovce, tak už tím je jasně dán jejich orientace a představa o světě – taková „ovčí“.

PS
Četl jste Starý zákon ? – moc prima čtení …

Četl jsem obojí. Starý i Nový zákon. Jsou to bestrukturní prostředky řízení na výrobu ovcí. K šíření ovšem používají i strukturu – církev. Ale výsledek je víra a ta řídí chování lidí i bez účasti církve. Kombinuje se to.

Cico_Ciciak
Cico_Ciciak
17. 10. 2015 5:58

6 základných prostriedkov/priorít vedenia vojny, manipulácie a riadenia ľudstva
———————————————————-
http://www.koncepcia.eu/6-zakladnych-prostriedkov-komunikacie/

http://leva-net.webnode.cz/products/zapad-a-sssr-jak-ve-skutecnosti-probihala-studena-valka-1-/

Irena
17. 10. 2015 18:13

Sio napsal
Občas, aby to osel v beznaději nevzdal, dostane jiný osel tu svou mrkvičku nebo alepoň si může kousnout. Samozřejmě s patřičnou publicitou. Sportovci, umělci, manažeři … za to se musejí podílet na tvorbě požadovaného IP.

Tak mě jenom v souvislosti s tím po vyslechnutí jedné reportáže „na mému srdci tak drahém Radiožurnálu“ napadlo, že platit „zaslouženým“ se dá i formou žaloby pro pomluvu v určitém nejmenovaném periodiku určitým nejmenovaným lidem, o kterých tam byly zveřejněny lehce doložitelné nesmysly.