Ještě jednou jsme v minulém týdnu oslavili invazi spojenců v Normandii a ještě jednou to vyznělo jako glorifikace Ameriky a jejího vítězství ve Druhé světové válce.
Ve skutečnosti však invaze v Normandii žádným pozoruhodným příspěvkem k porážce Německa nebyla. Početně nevelká americká, britská a francouzská vojska v počtu zhruba 150 000 vojáků, z nichž amerických bylo 73 000, zde čelila několika německým divizím, disponujícím zhruba polovičním počtem mužů, potýkajících se s nedostatkem benzínu i střeliva. Válka skutečná se odehrávala na frontě východní, kde už po několik roků bojovaly miliony.
Druhou světovou válku vyhrála Rudá armáda. A to za oběť devíti až 11 milionů svých padlých. Přidáme-li pak k nim i sovětské oběti civilní, půjde o počet 22 až 27 milionů životů.
Na straně USA bylo 405 000 padlých vojáků, z nichž 111 600 padlo ve válce proti Japonsku v Pacifiku.
Historie 2. světové války se na Západě falšuje stejně, jako se zde falšuje i všechno ostatní. Projev amerického prezidenta na oslavě Dne D tak přinesl jen další důkaz o tom, jak se dnes na Západě s historii nakládá. Role Ruska se z popisu války prostě vyškrtla a Putina na oslavu Dne D dokonce ani nepozvali. A tak z celebrit zde kromě Trumpa byli odcházející britská premiérka Mayová, neúspěšný prezident Macron a loučící se kancléřka Merkelová, která si zde tak oslavila porážku své vlastní země.
Ale tihle poslední tři tam vlastně ani být nemuseli. Trump totiž pojal celou oslavu Dne D jako chvalozpěv na americkou velikost a jedinečnost. Porazili jsme Německo se ztrátou méně než 300 000 vojáků. Rusové jich ztratili 36krát víc, ale nebyli pro celkové vítězství nad Německem natolik důležití, abychom je na oslavu pozvali.
Zdroj: Paul Craig Roberts
Překlad: Lubomír Man
Četl jsem starou knihu s podrobnými údaji o druhé světové válce. Takže vím, že dříve se uváděla jiná čísla: americké ztráty celkem 200 tisíc, z toho v Tichomoří 160 tisíc a v Evropě 40 tisíc. Vzhledem k tomu, že tam byly údaje o amerických dodávkách Sovětskému svazu: 218 tisíc nákladních automobilů, 53 tisíc džípů, 4500 tanků, letadel jako měla americká devátá a tak dále a tak dále, jistě nebylo cílem této knihy čísla snižovat.
Nicméně, když jsem o tom napsal na Novou republiku, příspěvek byl smazán. To je pro ně Craig Roberts tak posvátný, že nikdo nesmí uvést jiné údaje?
Jake falsovani historie, proboha. Nikdo prece neubira Rude armade jeji obeti, je ale naprosto normalni, ze jednotlive narody cti sve padle. Prirozene, Americane vzpominaji na obeti sve, zrovna jako Rusove a a jine narody zase sve padle obcany. Bylo by nenormalni vzpominat padle ze sovetske fronty, to e vec Rusu. Jejich Nesmrtelny pluk..Ze Cesi nevzpominaji padlych v Prazskem povstani, to je smutna vizitka. Nicmene, do boje proti nacistickemu Nemecku a jeho spojencu se zapojil cely civilisovany svet, hlavni hraci, USA, Brtanie a Sovetsky svaz se sesli uz v unoru 1945 kde projednavali pad Treti rise a povalecnou situaci. Bit se… Číst vice »