P. C. Roberts: Lze se vyhnout válce s Ruskem?

Ruský časopis Russian Free Press vyzval koncem dubna P. C. Robertse k interview na téma Je možno vyhnout se konfliktu mezi Ruskou federací a Spojenými státy?

Interview vyšlo v angličtině i v ruštině (odkazy ve zdroji článku) a P. C. Roberts pořídil z tohoto interview i stručný výtah:

Pokud jde o stupeň napětí mezi nukleárními velmocemi, vyžaduje tento námět daleko více pozornosti, než se mu dostává, a ve Spojených státech jde navíc o téma nanejvýš choulostivé. Prezident Ruska může volat po lepších vztazích s USA, aniž by jej ruská média démonizovala coby amerického agenta, ale když k lepším vztahům s Ruskem vyzýval prezident Trump, udělaly z něj americké presstitutky ruského agenta a vymyslely aféru Russiagate. A vedoucí američtí komentátoři, kteří Trumpovo volání po lepších vztazích s Ruskem podporovali, byli označeni buď za „ruské agenty“ či „Ruskem napálené hlupáky“.

Má obava pramení ze skutečnosti, že hegemonistický postoj Washingtonu zabraňuje Spojeným státům přijmout suverenitu Ruska jako fakt a že Putinovy umírněné reakce na urážky a provokace v jeho varováních obsažené nejsou lidmi ve Washingtonu brány dostatečně vážně a de facto je povzbuzují k urážkám a provokacím dalším. Washington by tudíž mohl zajít až příliš daleko a vyprovokovat konfrontaci, kterou už Putin nebude moci přehlédnout.

Nebezpečnou ingrediencí, která k pravděpodobnosti konfliktu přispívá, je též washingtonská hegemonistická arogance. A konflikt se dokonce jeví jako jistý, jestliže se Washington nedokáže vyvléci ze své unilaterální představy sama sebe jako jediné světové velmoci. Unipolární éra ovšem už skončila, a jestliže se svět má válce vyhnout, musí vzít Washington tento fakt na vědomí.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

5 8 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
6. 5. 2021 7:12
Botičky od Diora
Botičky od Diora
6. 5. 2021 14:00

Dovolím si doplnit tu poslední větu: „Unipolární éra ovšem už skončila, a jestliže se svět má válce vyhnout, musí .“
Kdyby se anglosasové i nadále cukali a „nevzali by tento fakt na vědomí“… Tak tahle něžná, hezká, slabá holčina, sanitářka Marija Bajda
comment image

zvládla vlastnoručně 16 skopčáků, z nich 4 pažbou… Když je žena rozzuřená, ber nohy na ramena.
comment image

Když dojde na lámání chleba, a k tomu asi brzy dojde, chci, aby vedle mne byla tahle Marija. Nebo aspoň Boširov s Petrovem.

Last edited 1 rok před by Botičky od Diora
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
8. 5. 2021 21:53

5 let zpátky…

https://www.youtube.com/watch?v=-OLDd5J2sN0

https://www.youtube.com/watch?v=PGgx7gJYg4Y

A kde jsme my na „Západě“… dnes…??
… ve Vrb…ŠTĚNICÍCH…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
8. 5. 2021 22:07

3 ROKY ZPĚT… https://www.youtube.com/watch?v=ZqfkIJIJgU0 https://www.youtube.com/watch?v=j5ZqcsAFSFM A OPAKUJI: kde jsme na „Západě“ dnes??! Ve Vrb – ŠTĚNICÍCH… osobně myslím, že po odstranění sochy maršála Koněva a dalších špinavostech nejsme „na Záchodě“- ale jsme V HAJZLU… a jako původem Ostraváka přes 27 let žijícího v bývalých „Sudetech“ mně ne- NAŠI poblitici už naplňují HNUSEM…a ty Poser-Poselltovské bych nejraději „pastavil k s.těnke“… ZA SKUTEČNOU VLASTIZRADU, za zradu všech těch v té strašné válce na straně skutečného dobra padlých… Kde by bez národů SSSR byl náš národ dnes??! Kde by byla naše „samostatná“, „nezávislá“ a „suverénní“ ČR??! už 76 let bychom byli prach a… Číst vice »