T. G. Masaryk přes propast času k našim „zločinným pochybnostem“ o Vrběticích

Děje se u nás cosi úděsně  hrozivého. Za zločin se z oficiálních médií i za strany opozičních a dokonce i vládních politiků označuje pochybnost, odlišný názor a diskuse. A jako jediná a žádoucí ctnost je vyzdvihována poslušnost a slepá víra v to, co je nám jako jediná povolená pravda k uvěření předkládáno. Pochybnosti jsou nepřípustné, považují se za zradu a nesmí ani jedinou z nich vyslovit ani prezident republiky. A pokud tak učiní, šikují se naše fašizující pluky v úsilí obžalovat tohoto prezidenta ze zrady republiky a tím jej zbavit úřadu. Zrovna v těchto hodinách zasílá skupina českých intelektuálů vedená intelektuálem Kocábem žádost Senátu, aby tuto žalobu inicioval. A člověku, který kdy o demokracii cosi už slyšel či četl, nedá, aby to, co u nás v tomto čase zvedá hlavu, nekonfrontoval s těmito slovy našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka:

„Vy jeden každý musíte vždy snést míněné druhého. V demokracii je svoboda, volnost. Demokracie, bylo řečeno, znamená diskusi, tj. nesmí se nikomu překážet, kdo má jiné a opačné mínění. Musíte přes rozdíly politické žít kamarádsky. Naučit se respektovat cizí mínění, vyslechnout důvody. Vy se můžete mezi sebou pohádat, ale vždy jako kamarádi, kterým jde o věc.” (T. G. Masaryk)

Tato slova pronesl první Československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1919, kdy mluvil ke skupině vojáků tehdy vzniklého Československa. Masaryk totiž nevnímal demokracii jako nějaký vzdálený abstraktní ideál, ale jako zcela reálnou diskuzi a z ní vyplývající požadavek na rovnost mezi lidmi. Demokracie jeho pohledem proto znamená především partnerství, které nám umožňuje se spolu konstruktivně bavit a přesvědčovat, nikoli pouze přikazovat a poslouchat. Jde o postavení “já pán, ty pán”, které ve společnosti umožňuje konstruktivní diskuzi a racionální politiku.

Demokracie by také mohla být pouhým hlasováním, ve kterém většina vždy převálcuje menšinu, kdy se o důležitých otázkách nemluví a kdy jsme uzavřeni ve svých názorových skupinách. Taková demokracie by však nebyla podle Masaryka opravdová a neměla by příliš velkou hodnotu. Musíme se naopak snažit spolu rozumně hovořit, konstruktivně nesouhlasit a učit se přesvědčovat bez emocí a s vědomím, že i my sami se můžeme mýlit. 

Kde se v dnešní době objevila myšlenka, že nejlepší způsob, jak se zapojovat do veřejného prostoru, je urážet a zesměšňovat lidi s jiným názorem? Máme-li věřit Masarykovi, je tomu naopak, demokracie se musí zakládat na lásce k člověku a na důvěře mezi lidmi. Láska k člověku však neznamená, že budeme říkat jenom to, co je líbivé a populární. Naopak pokud nám na někom opravdu záleží, nesmíme mu lhát a musíme být připraveni předložit mu pravdu, ať už je jakkoli nepříjemná. Současně to neznamená nad lidmi zlomit hůl a vzdát se snahy o dohodu a porozumění. 

Demokracie vnímaná jako diskuze je velký civilizační výkon, který není vůbec snadný. Jedním ze základních předpokladů je upřímná ochota k ní a kvalita jejího provedení. Aneb nesouhlasit konstruktivně a pokoušet se v diskuzi nacházet  Společnou řeč. 

Zdroj: KOSATÍK, Pavel. 100x TGM. Praha: Knižní klub, 2017. Universum, s 138. Pozn. kráceno. 

4.7 12 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dolmen
Dolmen
5. 5. 2021 11:32

Pane Mane, od kdy je Kocáb intelektuálem? Kdy se mu to intelektuálno přihodilo? A kdy těm ostatním „intelektuálům“?

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Dolmen
6. 5. 2021 7:04

Kavárna plánuje s Kocábem jako s nástupcem M. Zemana na post „prezidenta republiky“. Pak vše půjde jako po másle.
Jen kdyby nebyli ti pito… voliči…

Irena
5. 5. 2021 13:01

Z internetu:

Rozhovor s vedúcim medzinárodného tímu právnikov pre prípravu Norimberského procesu 2, Reinerom Fuellmichom (SK titulky)

Zdroj: https://www.facebook.com/100001880890336/videos/5501295153276460/

PPK
PPK
Reply to  Irena
5. 5. 2021 16:07

Kdyby si bankéři nevymyslili očkovací „pandemii“, tak by skončil dolar coby světová měna. 
viz Rozhovor s expertkou Catherine-Austin-Fitts
Jak Covidem (zatím) zachránili dolar před pádem a co by lidé měli do budoucna udělat.
http://otevrisvoumysl.cz/corbett-report-rozhovor-s-catherine-austin-fittsovou-o-resenich-soucasne-situace/
a ještě jednou Fuellmich:
http://otevrisvoumysl.cz/reiner-fuellmich-zlociny-proti-lidskosti/

Točmistr
Točmistr
Reply to  PPK
8. 5. 2021 7:12

Dělá opravdu dobrou práci s těma překladama…

PPK
PPK
Reply to  Irena
5. 5. 2021 16:43

Ad Váš článek „jsou-chyby-a-chyby/„:
Dobře napsáno! Naprostý souhlas. Vedle faktu, že Rakousko a Západní Německo bylo 40 let Amerikou silně dotováno, aby bylo výkladní skříní životní úrovně Západu, tak značnou roli sehrála i na konci už nerušená propaganda Svobodné Evropy. No a do třetice, útěk dětí stárnoucích normalizačních socialistických elit KSČ od zodpovědnosti v řízení země kvůli vidině možného vlastního soukromého obohacení. A Klaus + Dlouhý aj. to pak nechali cizincům rozkrást za blahovolného požehnání od Gorbiho a Jelcina.

Irena
Reply to  PPK
5. 5. 2021 18:04

Díky :-)

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
7. 5. 2021 12:58

Neuvěřitelné. Někdo našel odvahu říct a napsat přesně to, o čem přemýšlím už … 30 let… „V podstatě jediný problém vidím v tom, že socík zakazoval lidem, jet si to vyzkoušet. Protože, kdyby měli možnost si to vyzkoušet, něco by se tam přiučili a za rok, dva by se vrátili domů a všechno by bylo ok. Žádný klíče by necinkaly, nikdo nic. Prostě platí to, že chceš něco, co nemáš, protože to neznáš a chceš to zkusit a protože to není dovoleno nebo je to přímo zakázáno. Proč se posílal hloupý Honza do světa na učenou? … Mne to príde… Číst vice »

Gatta
Gatta
6. 5. 2021 7:32

V citaci TGM je snadno přehlédnutelná věc – a přitom je zcela zásadní: „Vy se můžete mezi sebou pohádat, ale vždy jako kamarádi, kterým jde o věc.” Ano, pokud je společný cíl a společné zájmy, kdy lidé chápou, že jen spoluprací dosáhnou svých cílů a že jinde se nkde nebudou mít lépe, tak i velmi rozdílné povahy (dokonce i lidi.které třeba docela nesnášíme) a názory budou spolupracovat a ty různé pohledy často přinesou nečekaný myšlenkový posun. Dochází tak ne k prostému sčítání názorů a myšlenek, ale přímo k jejich násobení, či mocnění. To platí v rodině, v podnikání a nakonec… Číst vice »

Irena
7. 5. 2021 11:24

Z internetu: V těchto dnech, tak jako každoročně, se v Plzni připravují oslavy osvobození části naší země Americkou armádou. Pojďme si připomenout, co vlastně oslavují tzv. „Slavnosti svobody“. Vypravme se na malý historický exkurz. Převzato: Američané neosvobodili Plzeň. Američané ji chtěli srovnat se zemí. 30. 4. 1945 americké jednotky dosáhly Chebu, Aše, potom směřovaly do Stříbra, Klatov, Domažlic… Pražské povstání proti německým okupantům 5 5. 1945 působilo velmi rychle i mimo Prahu. Ve stejný den v Plzni české síly získaly silné pozice. Němečtí starostové Wild a Sturm byli zajištěni našimi vlastenci. Dne 6.5. 1945 v 9 hodin ráno vstoupil do… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
7. 5. 2021 12:05

Babička vstala od zpráv v ČT a povídala si: „Tak konečně vím, že nás osvobodili Američané, jen je mi záhadou, kde se tak dobře naučili Rusky“! Do Plzně US jednotky VSTOUPILY. Boje se neodehrály prakticky žádné; výjimkou bylo odlovení několika snajperů. Osvobození Prahy i Plzně lze přirovnat k té scénce z filmu „Medvědi“: malý medvídek tam, zahnaný pumou do úzkých, se po medvědím způsobu postaví, zařve svým „dětským“ hláskem a puma raději uteče. A pak kamera švenkne za medvídka a za ním najednou stojí mohutný grizzly a v tom filmu beze slov je hned jasné, proč puma zdrhla a který… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
Reply to  Botičky od Diora
8. 5. 2021 7:25

Při Škodě Plzeň existovalo výzkumné centrum SS, tzv. „Kammlerstabe“ pod vedením Hanse Kammlera, člověka který se koncem války záhadně ztratil:
https://badatele.net/nova-fakta-kam-zmizel-hans-kammler-otec-wunderwaffe/
Demarkační linie u Plzně naznačuje že se pravděpodobně ztratil směrem na západ…