Děje se u nás cosi úděsně hrozivého. Za zločin se z oficiálních médií i za strany opozičních a dokonce i vládních politiků označuje pochybnost, odlišný názor a diskuse. A jako jediná a žádoucí ctnost je vyzdvihována poslušnost a slepá víra v to, co je nám jako jediná povolená pravda k uvěření předkládáno. Pochybnosti jsou nepřípustné, považují se za zradu a nesmí ani jedinou z nich vyslovit ani prezident republiky. A pokud tak učiní, šikují se naše fašizující pluky v úsilí obžalovat tohoto prezidenta ze zrady republiky a tím jej zbavit úřadu. Zrovna v těchto hodinách zasílá skupina českých intelektuálů vedená intelektuálem Kocábem žádost Senátu, aby tuto žalobu inicioval. A člověku, který kdy o demokracii cosi už slyšel či četl, nedá, aby to, co u nás v tomto čase zvedá hlavu, nekonfrontoval s těmito slovy našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka:
„Vy jeden každý musíte vždy snést míněné druhého. V demokracii je svoboda, volnost. Demokracie, bylo řečeno, znamená diskusi, tj. nesmí se nikomu překážet, kdo má jiné a opačné mínění. Musíte přes rozdíly politické žít kamarádsky. Naučit se respektovat cizí mínění, vyslechnout důvody. Vy se můžete mezi sebou pohádat, ale vždy jako kamarádi, kterým jde o věc.” (T. G. Masaryk)
Tato slova pronesl první Československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1919, kdy mluvil ke skupině vojáků tehdy vzniklého Československa. Masaryk totiž nevnímal demokracii jako nějaký vzdálený abstraktní ideál, ale jako zcela reálnou diskuzi a z ní vyplývající požadavek na rovnost mezi lidmi. Demokracie jeho pohledem proto znamená především partnerství, které nám umožňuje se spolu konstruktivně bavit a přesvědčovat, nikoli pouze přikazovat a poslouchat. Jde o postavení “já pán, ty pán”, které ve společnosti umožňuje konstruktivní diskuzi a racionální politiku.
Demokracie by také mohla být pouhým hlasováním, ve kterém většina vždy převálcuje menšinu, kdy se o důležitých otázkách nemluví a kdy jsme uzavřeni ve svých názorových skupinách. Taková demokracie by však nebyla podle Masaryka opravdová a neměla by příliš velkou hodnotu. Musíme se naopak snažit spolu rozumně hovořit, konstruktivně nesouhlasit a učit se přesvědčovat bez emocí a s vědomím, že i my sami se můžeme mýlit.
Kde se v dnešní době objevila myšlenka, že nejlepší způsob, jak se zapojovat do veřejného prostoru, je urážet a zesměšňovat lidi s jiným názorem? Máme-li věřit Masarykovi, je tomu naopak, demokracie se musí zakládat na lásce k člověku a na důvěře mezi lidmi. Láska k člověku však neznamená, že budeme říkat jenom to, co je líbivé a populární. Naopak pokud nám na někom opravdu záleží, nesmíme mu lhát a musíme být připraveni předložit mu pravdu, ať už je jakkoli nepříjemná. Současně to neznamená nad lidmi zlomit hůl a vzdát se snahy o dohodu a porozumění.
Demokracie vnímaná jako diskuze je velký civilizační výkon, který není vůbec snadný. Jedním ze základních předpokladů je upřímná ochota k ní a kvalita jejího provedení. Aneb nesouhlasit konstruktivně a pokoušet se v diskuzi nacházet Společnou řeč.
Zdroj: KOSATÍK, Pavel. 100x TGM. Praha: Knižní klub, 2017. Universum, s 138. Pozn. kráceno.
Pane Mane, od kdy je Kocáb intelektuálem? Kdy se mu to intelektuálno přihodilo? A kdy těm ostatním „intelektuálům“?
Kavárna plánuje s Kocábem jako s nástupcem M. Zemana na post „prezidenta republiky“. Pak vše půjde jako po másle.
Jen kdyby nebyli ti pito… voliči…
Z internetu:
Rozhovor s vedúcim medzinárodného tímu právnikov pre prípravu Norimberského procesu 2, Reinerom Fuellmichom (SK titulky)
Zdroj: https://www.facebook.com/100001880890336/videos/5501295153276460/
Kdyby si bankéři nevymyslili očkovací „pandemii“, tak by skončil dolar coby světová měna.
viz Rozhovor s expertkou Catherine-Austin-Fitts
Jak Covidem (zatím) zachránili dolar před pádem a co by lidé měli do budoucna udělat.
http://otevrisvoumysl.cz/corbett-report-rozhovor-s-catherine-austin-fittsovou-o-resenich-soucasne-situace/
a ještě jednou Fuellmich:
http://otevrisvoumysl.cz/reiner-fuellmich-zlociny-proti-lidskosti/
Dělá opravdu dobrou práci s těma překladama…
https://kob-forum.eu/2021/05/05/jsou-chyby-a-chyby/
Ad Váš článek „jsou-chyby-a-chyby/„:
Dobře napsáno! Naprostý souhlas. Vedle faktu, že Rakousko a Západní Německo bylo 40 let Amerikou silně dotováno, aby bylo výkladní skříní životní úrovně Západu, tak značnou roli sehrála i na konci už nerušená propaganda Svobodné Evropy. No a do třetice, útěk dětí stárnoucích normalizačních socialistických elit KSČ od zodpovědnosti v řízení země kvůli vidině možného vlastního soukromého obohacení. A Klaus + Dlouhý aj. to pak nechali cizincům rozkrást za blahovolného požehnání od Gorbiho a Jelcina.
Díky :-)
Neuvěřitelné. Někdo našel odvahu říct a napsat přesně to, o čem přemýšlím už … 30 let… „V podstatě jediný problém vidím v tom, že socík zakazoval lidem, jet si to vyzkoušet. Protože, kdyby měli možnost si to vyzkoušet, něco by se tam přiučili a za rok, dva by se vrátili domů a všechno by bylo ok. Žádný klíče by necinkaly, nikdo nic. Prostě platí to, že chceš něco, co nemáš, protože to neznáš a chceš to zkusit a protože to není dovoleno nebo je to přímo zakázáno. Proč se posílal hloupý Honza do světa na učenou? … Mne to príde… Číst vice »
V citaci TGM je snadno přehlédnutelná věc – a přitom je zcela zásadní: „Vy se můžete mezi sebou pohádat, ale vždy jako kamarádi, kterým jde o věc.” Ano, pokud je společný cíl a společné zájmy, kdy lidé chápou, že jen spoluprací dosáhnou svých cílů a že jinde se nkde nebudou mít lépe, tak i velmi rozdílné povahy (dokonce i lidi.které třeba docela nesnášíme) a názory budou spolupracovat a ty různé pohledy často přinesou nečekaný myšlenkový posun. Dochází tak ne k prostému sčítání názorů a myšlenek, ale přímo k jejich násobení, či mocnění. To platí v rodině, v podnikání a nakonec… Číst vice »
Z internetu: V těchto dnech, tak jako každoročně, se v Plzni připravují oslavy osvobození části naší země Americkou armádou. Pojďme si připomenout, co vlastně oslavují tzv. „Slavnosti svobody“. Vypravme se na malý historický exkurz. Převzato: Američané neosvobodili Plzeň. Američané ji chtěli srovnat se zemí. 30. 4. 1945 americké jednotky dosáhly Chebu, Aše, potom směřovaly do Stříbra, Klatov, Domažlic… Pražské povstání proti německým okupantům 5 5. 1945 působilo velmi rychle i mimo Prahu. Ve stejný den v Plzni české síly získaly silné pozice. Němečtí starostové Wild a Sturm byli zajištěni našimi vlastenci. Dne 6.5. 1945 v 9 hodin ráno vstoupil do… Číst vice »
Babička vstala od zpráv v ČT a povídala si: „Tak konečně vím, že nás osvobodili Američané, jen je mi záhadou, kde se tak dobře naučili Rusky“! Do Plzně US jednotky VSTOUPILY. Boje se neodehrály prakticky žádné; výjimkou bylo odlovení několika snajperů. Osvobození Prahy i Plzně lze přirovnat k té scénce z filmu „Medvědi“: malý medvídek tam, zahnaný pumou do úzkých, se po medvědím způsobu postaví, zařve svým „dětským“ hláskem a puma raději uteče. A pak kamera švenkne za medvídka a za ním najednou stojí mohutný grizzly a v tom filmu beze slov je hned jasné, proč puma zdrhla a který… Číst vice »
Při Škodě Plzeň existovalo výzkumné centrum SS, tzv. „Kammlerstabe“ pod vedením Hanse Kammlera, člověka který se koncem války záhadně ztratil:
https://badatele.net/nova-fakta-kam-zmizel-hans-kammler-otec-wunderwaffe/
Demarkační linie u Plzně naznačuje že se pravděpodobně ztratil směrem na západ…