P. C. Roberts: Mučení Juliana Assange

Už za pár dní toho bude všude kolem nás plno. Oči i uši nám zalehnou bezduché projevy a úvodníky o tom, jak velkou a slavnou demokracií jsem se stali od časů, kdy jsme přestali být britskou kolinií.

Jedním, čím USA zcela určitě nejsou, je demokracie. Demokracie totiž vyžaduje informované voličstvo, které USA zcela určitě nemají. Americká média a kompletně všechen západní tisk a všechna jeho TV média fungují pro Washington a vládnoucí oligarchie jako jejich ministerstva propagandy. Vysvětlení jsou řízena tak, aby vyhovovala vládnoucím elitám, a pronásledování a mučení Juliana Assange s konečnou platností dokazuje, že první dodatek americké ústavy už je dodatkem mrtvým. A mrtvou je i tolik vychvalována vláda zákona ve ve velké americké demokracii. Od režimu Clintonova zažila Amerika už čtyři kriminální režimy v řadě a pyšní se prezidenty a nejvyššími činiteli, kteří na sobě nesou vinu těžší, než nacisté souzení v Norimberku.

Bez vlády práva nelze zabránit tomu, aby se demokracie neproměnila v tyranii. A v Americe tyranie už značně pokročila.

Představme si, že by se Američané jednoho dne dověděli, že Assange je absolutně nevinný člověk, jak to vyslovil Nils Metzer, zvláštní zpravodaj OSN pro otázky týrání a mučení. Co by tak asi udělali?

Nils Metzer popisuje, jak jeho vlastní vyšetřování toho, jak je s Assangem nakládáno, ho osvobodilo od totálně falešného obrazu „americké demokracie“. Což je ovšem poznání, které s ním neinformovaný americký lid sdílet nesmí.

Nakonec mi konečně došlo, jak jsem byl propagandou zaslepen tím, jak byl Assange systematicky ostouzen“, píše Metzer. „ A to s tím cílem, aby se veškerá pozornost veřejnosti odvedla od zločinů, které odkryl. Jakmile ho prostřednictvím izolace, výsměchu a nabalováním hanby zbavili podoby normálního člověka, nebylo už problémem zbavit ho i nejzákladnějších lidských práv. A to bez toho, aby svým jednáním vyprovokovali nějaký významnější veřejný protest. A tak se přes zadní dveře naší vlastní uspokojenosti vytvořil legální precedent, který v budoucnu bude lze uplatnit i na všechna budoucí odhalení, se kterými přijdou třeba The Guardian, the New York Times či ABC News.

Ale i tak si můžete říct: Proč tolik pozornosti Assangemu, když mučeno je dnes tolik lidí na celém světě?

Odpovídám: Protože to, co píši, není hlavně o tom, jak ochránit Assange, ale o tom, jak předejít precedentu, který se pravděpodobně stane pečetícím osudem celé západní demokracie. Protože jakmile se pravda jednou stane zločinem, bude už pozdě odchýlit směr tohoto pochodu jinam. Náš hlas předáme cenzorovi a osud nás všech neomezené tyranii“.

Tento Metzerův text byl nabídnut řadě amerických, anglických a australských listů, z nichž žádný neodpověděl kladně.

Nils Metzer je švýcarský akademik, autor a pracovník v oboru mezinárodního práva. Jako zpravodaj OSN v záležitostech mučení a jiných nehumánních praktik pracuje od 1. listopadu 2016.

Jeho článek, z něhož jsme čerpali, vyšel v Médiu.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
4. 7. 2019 15:56

Precedent, zakonny rozsudek, ktery ovlivnuje dalsi kauzy, ten tu prece v Americe mame uz davno. Tyka se vojenskeho tajemstvi. Zadna armada na svete nepovoluje pristup k tajnym vojenskym informacim, ktere by byly k disposici verejnosti. . A to ani v miru, natoz ve valce. Prisne tajne-top secret- je chranen zakonem v obrane statu a ministerstvem vnitra. . Takze, Assange udelal smrtelnou chybu, kdyz prebiral dokumenty z prisne tajneho resortu od te kreatury Manningove. Ta, nebo To, nevim jakeho genderu je, se dopustila vlastizrady, za kterou je v nekterych statech trest smrti. Assange se stal komplicem ve zlocinu spionaze. . Navic,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
5. 7. 2019 8:17

USA majú dvojitý meter na slobodu slova! http://www.czechfreepress.cz/amerika/usa-maju-dvojity-meter-na-slobodu-slova.html Byly doby kdy jsem se tam chtěl podívat, zejména na přírodu. Diktatura a fraška zvaná „demo“kracie mne od toho již dávno odradily. Pokud je mi známo, tak Wikileaks žádná konkrétní jména neprozrazovala. Ale samozřejmě náš „dr. Urválek“ z USA může tvrdit cokoliv… Mc Carthrismus je podle vaší dnešní „demo“praxe hadra… Začínám mít názor, že ideálem a snem amerického poblitika je dozorčí služba v konclágru. Od dob převratu „finančníků z Bilderbergu“ za CliFtona dokonaného v „Křoví mladším“ nelze o žádné „svobodné Americe“ mluvit. Policejní nestát s největším počtem kriminalizujících, kriminálníků a kriminalizovaných žvatlá… Číst vice »